Rozhovor s franšízantem Janem Hlinovským
Bývalý kapitán české volejbalové reprezentace Jan Hlinovský se před lety rozhodl pověsit sportovní dráhu na příslovečný hřebík a začít novou kariéru ve zcela jiném oboru. Ač jeho začátky ve finančním poradenství nebyly jednoduché, úspěch se po čase dostavil. Obchod a sport totiž nejsou tak odlišné, jak se může zdát. Obojí vyžaduje disciplínu a vytrvalost, jak říká dnešní majitel franšízové pobočky OK POINT v Chomutově.
Na své pobočce klientům radíte s finančními a realitními záležitostmi. Původně jste se ale pohyboval v úplně jiném oboru, je to tak?
Ano, máte pravdu. Můj život byl původně zcela propojený s volejbalem. Strávil jsem mnoho let jako člen české reprezentace, poté i jako její kapitán. Náš trenér Miroslav Malán byl z Dukly Liberec a mne a mého spoluhráče a kamaráda Luboše Smrčinu si pak „přetáhl“ do Liberce, kde jsem nakonec svou volejbalovou kariéru v roce 2009 uzavřel.
Co vás přimělo vstoupit po zkušenostech ze světa sportu do oblasti finančního zprostředkování? A jaké byly vaše pracovní začátky?
Po mém odchodu z profesionálního volejbalu jsme se s přítelkyní rozhodli, že chceme bydlet spolu. Tehdy bydlela v Jirkově u Chomutova a já v Liberci. Nabídl jsem jí, že pokud se přestěhuje za mnou, najdu si práci mimo oblast sportu a finančně se o nás dobře postarám. Absolvoval jsem asi pět pohovorů v různých firmách, na ten šestý jsem dorazil do Broker Consulting, protože mě velmi zaujal jejich inzerát na pozici manažera obchodního týmu. O finanční oblasti, kterou se firma zabývá, jsem toho upřímně příliš mnoho nevěděl, ale bral jsem to jako výzvu a něco, v čem chci uspět stejně jako ve sportu. Už během pohovoru jsem pochopil, že finanční poradenství je služba, která lidem skutečně dokáže pomoci. Proto jsem rozhodl, že se této oblasti chci naplno věnovat.
Po absolvování několikastupňového vzdělávacího procesu jsem získal potřebné odborné znalosti a obchodní dovednosti, a poté složil certifikační zkoušky nutné pro svoji práci. Mé obchodní začátky ale nebyly nijak úžasné, měl jsem docela problém s autoritami a myslel jsem si, že jsem nejchytřejší na světě. Když to zpětně hodnotím, nejsem si jistý, zda bych tehdy chtěl sám sebe do týmu (smích). Začal jsem ale pilovat komunikační dovednosti po telefonu – v těch jsem nebyl moc silný, a díky tomu získal větší pokoru. Začal jsem se důsledně řídit radami kolegů a mentorů, více používat svou naučenou sportovní disciplínu a také pracovat na svém osobním rozvoji. Naštěstí se brzy dostavily první úspěchy. Poměrně rychle jsem se pak vypracoval až na pozici oblastního ředitele.
Mezitím jsme se s partnerkou vzali, narodily se nám děti a přestěhovali jsme se zpět do Chomutova, abychom měli všechny příbuzné blíže. V té době jsem část kolegů ze svého týmu nechal pracovat z Liberce, jiní kolegové zase pracovali z Prahy. V Chomutově jsme měli firemní kancelář, kde jsme s klienty řešili finanční plánování. Chtěl jsem ale naše služby posunout na ještě vyšší úroveň, a tak jsem v roce 2017 otevřel franšízovou pobočku OK POINT v Chomutově, kde dosud žádná nebyla.
Proč jste se rozhodl přesedlat na franšízový typ podnikání? A v čem vidíte rozdíl mezi podnikáním v rámci firemní sítě a v rámci franšízové sítě?
Vlastně jsem tak úplně nepřesedlal. Pořád s kolegy děláme to co předtím, i když je pravda, že v některých aspektech je to jiné. Jsem pořád samostatný podnikatel, ale díky zázemí a osvědčenému systému franšízora, tedy Broker Consulting, nejsem na to podnikání sám. Franšíza mi umožňuje ponechat si dostatečnou volnost a dosáhnout i vyšších výdělků, navíc můžu využívat podporu odborníků ze strany Broker Consulting i jeho zavedené know-how. Také se mi hodně líbí, že tu mezi námi franšízanty funguje skvělá spolupráce a sdílení zkušeností z praxe. Koncept OK POINT je to nejlepší, co pro klienty máme. Každá pobočka jim nabízí nejen špičkový servis různých specialistů, pokud jde o finanční, bankovní a realitní záležitosti, ale i velice příjemné a útulné prostředí. O tom vypovídají i reakce mých vlastních klientů.
Vnímáte nějaké paralely mezi profesionálním sportem a podnikáním ve finančním a realitním oboru? Pomohl vám sport i v byznysu?
(Smích) Myslím, že paralely jsou při tomto srovnání úplně ve všem! Na počátku je skvělé mít talent, ale ten se později dost upozadí, protože ho „přebije“ úsilí, pravidelnost, píle a vytrvalost. Nemůžete se dlouho radovat z vítězství, jestliže jste předtím mnohokrát nezakusil prohru. Na druhou stranu, pokud jste disciplinovaný, milujete to, co děláte, a víte, jaký to má smysl, navíc máte silné zázemí doma i v práci, můžete se dostat až na špičku mezi ty nejlepší. V tom jsou profesionální sport i byznys naprosto stejné.
Jak velký je váš tým na pobočce a jak máte mezi sebou rozdělené úkoly?
V tuto chvíli jsme na pobočce čtyři. Já zajišťuji celkový provoz po obchodní stránce, další dvě kolegyně pomáhají klientům s finančními a bankovními záležitostmi, náš realitní koncipient řeší veškeré realitní obchody a naše milá asistentka se stará o kompletní zázemí pobočky. Jsem moc rád za takový tým, všichni jsou disciplinovaní a vědí, jak odvádět co nejlepší výsledky. Jsme přátelé i mimo práci, takže spolu trávíme hodně času i ve svém volném čase.
Plánujete nějaké rozšíření týmu?
Ano, právě teď rozšiřuji OK POINT o čtyři další pozice. Dva nové parťáky už „přivedli“ mí kolegové a zbylé dva vybírám prostřednictvím personálních agentur.
Předpokládám, že nadšení pro sport vás dosud neopustilo. Stíháte se mu věnovat i při své náročné práci?
Musím přiznat, že volejbalu se už věnuji jen okrajově, ale snad se to v budoucnu zlepší. Občas si ale zahraji hokej, ten mě taky baví. Snažím se alespoň běhat a chodit do posilovny, což považuji za důležité, aby se člověk trochu udržoval ve formě a zároveň si vyčistil hlavu od každodenních starostí.
Rozhovor vyšel v deníku Mladá Fronta DNES 24. března 2022