Broker Consulting

Finanční plánování je základem pro spokojený a klidný život

Finanční plán03. 08. 2023

Finanční nezávislost je stav, kdy člověk nepotřebuje aktivně pracovat, protože své výdaje na živobytí a na spokojený život pokryje díky rentě či pasivním příjmům. Výrazně mu v tom může napomoci správné finanční plánování.

Čím dříve začnete, tím lépe. Sestavit finanční plán a vybudovat si finanční nezávislost člověk nezvládne během jednoho volného odpoledne.

Celý život je vlastně o plánování, i když si to mnoho z nás nepřipouští. Už jako děti a dospívající plánujeme, kam pojedeme na prázdniny, co tam budeme dělat, jak si našetříme na nové kolo, na jakou školu půjdeme. Jak roky plynou, následují plány o něco vážnější. Kdy se sestěhujeme s partnerem? Kde budeme bydlet? Kam se bude ubírat naše kariéra? Už je čas na rodinu? A jak pak zajistit děti? A vlastně sebe na období důchodu? Abychom tyto důležité životní plány a cíle mohli naplnit a prožít vše v klidu, je nutné k tomu mít skvěle vymyšlený a sestavený ještě jeden plán, a to ten finanční.

Základní veličinou je čas

V případě finančního plánování a budování finanční nezávislosti je zcela zásadní čas a dobrá orientace ve světě financí. „Možná to bude znít jako klišé, ale čím dříve začne člověk řešit svou finanční nezávislost, tím méně ho bude stát. Čím déle totiž odkládáte nebo opomíjíte finanční plánování, tím těžší je dosáhnout výsledku,“ upozorňuje Michal Cibulka, metodik finančního plánování společnosti Broker Consulting a dodává, že neexistuje žádný univerzální model finančního plánu, který by fungoval pro všechny.

Sestavení má svá pravidla

Finanční plán je dostupný naprosto pro každého. Ten základní je možné si sestavit sám. Ale stejně jako své fyzické a duševní zdraví svěřujeme do rukou lékařů, stojí za to popřemýšlet nad pomocí odborníka i v případě zdraví finančního. Pomůže vám totiž nastavit řešení tak, aby bylo účinné, efektivní a odpovídalo přesně vašim možnostem a cílům. Na odborníky z Broker Consulting, lídra v oblasti finančních a realitních služeb na českém i slovenském trhu, se před dvěma lety obrátil také pár muzikálových herců, který potřeboval pomoci správně nastavit rodinné finance.

„Na schůzku do OK POINTU na Pankráci v Praze, který vede Darina Stehlíková, jsem nejprve přišel jen vložit peníze do vkladomatu. Když už jsem tam byl, rozhodl jsem se vejít dovnitř a zeptat se na věci, co mě zajímají,“ popisuje mladý umělec a dodává, že na první schůzce proběhla analýza rodinných příjmů a výdajů, nastavení cílů a očekávání.

„Vše nám bylo vysvětleno naprosto srozumitelně. V následujících krocích nám pak byly doporučeny nástroje, které zoptimalizovaly naše rodinné finance, a především nám v Broker Consulting pomohli s nastavením pojištění, které jsme do té doby vůbec neřešili. Předtím nás nenapadlo pojistit si zdraví, což je s ohledem na povahu naší práce zásadní. Budu nemocná, nedostavím se na představení a kdo mi pak nahradí výpadek výdělku? A to nemluvím o tom, že to může být dlouhodobé,“ říká muzikálová herečka.

Největším překvapením pro herecký pár bylo, jak je důležité mít vše precizně naplánované tak, aby do sebe vše zapadalo a fungovalo, jak má. „Díky krokům, které jsme udělali nám na konci měsíce zbývají peníze, které plánujeme investovat. Výhledově bychom si rádi koupili vlastní bydlení,“ uzavírá herec.

Nástroje finanční stability

Ve světě financí existuje řada nástrojů pro dosažení finanční stability, pohody a nezávislosti. Ale jen jejich správnou volbou a nastavením bude výsledek efektivní. „Mezi vhodné nástroje bych zařadil doplňkové penzijní spoření, pravidelné či jednorázové investice a termínované vklady. Vhodné, efektivní řešení nenajdete na internetu, ale je nutná důkladná analýza všech proměnných. Pokud se spolehnete na sebe a neporadíte se s odborníkem, tak se ve většině případů stane jedna zásadní věc. Přijdete o čas, a to je velká a nenahraditelná škoda,“ upozorňuje Michal Cibulka.

Právě čas a jeho nedostatek řešil také mladý podnikatel a majitel e-shopu s drahými kameny. „Do rukou odborníka jsme naše rodinné finance svěřili v době, kdy se nám narodilo miminko. Člověku se najednou změní priority. Čas jsme chtěli věnovat dítěti a našemu podnikání a nikoli papírování, zařizování hypotéky a hledání nejvhodnějších produktů. Cítili jsme, že vedle sebe potřebujeme člověka, který ví, co dělá a má dokonalý přehled o možnostech a produktech na trhu,“ vysvětluje a dodává, že právě rozhodnutí obrátit se na obchodního ředitele Broker Consulting Radima Štantejského jeho rodině ušetřilo nejen čas, ale také peníze.

Správně nastavený finanční plán totiž bere v potaz všechny proměnné a je sestavován individuálně dle aktuální situace, plánů a cílů jednotlivce. Je tedy vždy optimálním řešením pouze pro jediného klienta a jeho rodinu. Díky tomu, že jsou finanční specialisté se svými klienty v pravidelném kontaktu, mohou reagovat i na nenadále situace a finanční plán podle toho upravit tak, aby nebyl ohrožen jeho cíl. „S naším konzultantem jsme v intenzivním kontaktu i díky tomu průběžně vidíme, co se děje s našimi penězi a víme, že jsou v dobrých rukách. Sami bychom se o ně takto dobře nepostarali,“ říká podnikatel.

Investovat může každý

Vedle analýzy výdajů a příjmů, se finanční plán zaměřuje i na vytváření rezerv, a to těch provozních krátkodobých i dlouhodobých s konkrétním cílem. Třeba na rentu, přilepšení ke starobnímu důchodu nebo na pomoc dětem při jejich startu do dospělého života. Mnoho lidí má ale pocit, že investice nejsou pro ně, protože je potřeba větší obnos volných peněz, který prostě nemají, jelikož jim na konci měsíce zbyde jen pár set korun.

Oblast investic je ale pro mnoho lidí nepřehledná, a proto se do toho sami nepouští. Stejně tak to měla i mladá koučka z Prahy. „Na nějaké plánování moc nejsem. Snažím se žít přítomností, ale v poslední době se okolo pořád mluví o důchodové reformě a různých nejistotách, tak jsem si říkala, že jestli se chci mít v důchodu dobře a zachovat si standard jako do teď, měla bych pro to něco sama udělat. Ale vzhledem k tomu, že finance nejsou mojí silnou parketou, rozhodla jsme se svěřit do rukou odborníka, který mi poradil, vytvořil finanční plán a nastavil investice s dlouhodobým cílem i ty krátkodobější pro případ nenadálých situací. Já sama bych si takový plán ani jednotlivé kroky nedokázala správně poskládat.“

Investovat a postupně vytvářet finanční rezervu může rozhodně každý, pokud tedy ví, jak na to. Například do podílových fondů můžete investovat už od pár stokorun měsíčně. Stačí jen najít vhodný investiční nástroj. S tím mohou pomoci i odborníci, kteří se investicím a celkově i finančnímu plánování věnují.

Myslet na zadní vrátka a vytvořit si finanční polštář, je totiž v aktuální ekonomicky turbulentní situaci důležitější než kdy dříve. A na důchod by už měli myslet nejen lidé středního věku, ale i podstatně mladší.

 

Zdroj: iDnes.cz

 

 

 

 

 

Další příspěvky na téma Finanční plán

Jiří Tatýrek: V Brokeru si vzájemně pomáháme, přináší to prospěch celé firmě

Jiří Tatýrek je úspěšným obchodním ředitelem Broker Consulting již více než 13 let a se svým byznysem zůstal věrný Moravskoslezskému regionu. V rozhovoru jsme se zaměřili na to, co Jiří s klienty nejčastěji řeší.

Finanční plán09. 07. 2024
Zobrazit více

Rovnováha mezi osobním životem a prací je důležitá

Jednáme li s klienty, je klíčové, abychom je dobře znali a věděli, v jaké jsou právě situaci. Včetně toho, jak se jim daří nacházet rovnováhu mezi prací a osobním životem. Nad tématem se proto také více zamyslel oblastní ředitel Broker Consulting Lukáš Kubík.

Finanční plán27. 06. 2024
Zobrazit více

Marika Janáková: Zkratky nefungují, klíčová je pracovitost

Manažerka senior Marika Janáková dosahuje skvělých výsledků. Přesto stojí nohama na zemi, když říká, že ať už nás cesta v Brokeru vynese kamkoliv, měli bychom zůstat stále sami sebou. Marika je právem inspirací nejen pro kolegy v Broker Consulting, ale také pro řadu spolupracovníků.

Broker Consulting17. 05. 2024
Zobrazit více

Michal Koubek: Spojení finančních a realitních služeb k sobě patří

Ve společnosti Broker Consulting začal Michal Koubek pracovat už před více než 18 lety. Posledních zhruba sedm let je zároveň franšízantem a majitelem vlastní pobočky. Povídali jsme si o tom, jaké je to být franšízantem a jaké požadavky klade na svůj tým. A pokud vás práce Michala Koubka zaujala, neváhejte a zkuste s ním navázat spolupráci. Získáte díky tomu nejen zajímavou odměnu, ale i řadu nových zkušeností, které se vám budou do budoucnosti bezpochyby hodit.

Příležitost28. 02. 2024
Zobrazit více

FOND SHOP zcela v novém

Časopis FOND SHOP se stal pro řadu odborníků, konzultantů i samotných partnerů, kteří s Broker Consulting spolupracují, důležitým zdrojem informací o investování a dění na finančních trzích. Od počátku letošního roku prošel jednou velkou změnou. Z tištěného časopisu se totiž stal komplexní investiční web fondshop.cz.

Spoření & Investice16. 02. 2024
Zobrazit více

František Furch: Bez tréninku a poctivé přípravy se vítězit nedá

Po téměř desetileté kariéře v Brokeru ohlásil František Furch postup na pozici oblastního ředitele senior. A to i díky náboru a partnerské spolupráci, na které se v posledních dvou letech se svým týmem více zaměřuje. Dokážete nám s partnerskou spoluprací pomoci také vy? Nebo snad uvažujete, že byste chtěli být přímo součástí Františkova týmu?

Příležitost12. 02. 2024
Zobrazit více

Strach a chamtivost: emoce, které ovlivňují nejen vaše investiční rozhodnutí

O tom, jak při investování ovládnout strach ze ztráty na straně jedné a chamtivost na straně druhé, se rozepsal oblastní ředitel Broker Consulting Lukáš Kubík. A máte li doporučení na ty, kteří chtějí investovat, rozhodně jim poraďte, ať se obrátí na odborníky.

Spoření & Investice08. 01. 2024
Zobrazit více

Co nás čeká v roce 2024?

Rok 2023 byl velkou výzvou hlavně kvůli boji se znehodnocováním úspor, vysokým úrokovým sazbám u hypotečních úvěrů a změnám v důchodovém systému. Přinášíme vám doporučení, na co se zaměřit v roce 2024. Pokud máte tip na někoho, kdo hledá například nemovitost či nové podmínky pro zabezpečení na stáří, dejte nám vědět. Odměna v rámci partnerské spolupráce vás díky tomu nemine.

Spoření & Investice21. 12. 2023
Zobrazit více

Při spoření na důchod si stačí nastavit správné cíle a nechat peníze vydělávat

Společně s tím, jak populace v Česku postupně stárne, se zvyšují nároky na čerpání veřejných prostředků. Čím dál více lidí přemýšlí o tom, že by si vedle očekávané výplaty od státu přilepšilo na důchod vlastním odkládáním na rentu.

Finanční plán27. 10. 2023
Zobrazit více

Proč je třeba starat se o finance

Aby bylo finanční plánování účinné a odpovídalo přesně aktuálním možnostem a cílům každého z nás, je vhodné zajít za odborníkem. Přinášíme několik příkladů, rad a tipů, jak toho lze dosáhnout.

Finanční plán10. 10. 2023
Zobrazit více

Čeněk Liška sází na věrnost značce a spolupráci s partnery

Původním povoláním muzikant Čeněk Liška, který letos v létě ohlásil postup na pozici regionálního ředitele, využívá v rámci svých aktivit i spolupráci s partnery. Díky nim, jak říká, se v poslední době podařilo sjednat hned několik větších realitních obchodů.

Příležitost22. 09. 2023
Zobrazit více

Emil Malý: Postup je především zásluhou celého našeho týmu

Na pozici regionální ředitel senior postoupil v Broker Consulting Emil Malý. Vzhledem k jeho aktivitám a cílům ale nepřekvapí, že tím jeho plány rozhodně nekončí.

Příležitost18. 08. 2023
Zobrazit více

Rentiérem za 3, 2, 1?

Asi každého už někdy napadlo, že by se chtěl stát rentiérem a zajistil si tak bezstarostné finanční pohodlí. Klíč k tomuto vysněnému cíli představuje finanční plánování, v němž můžeme pracovat s kombinací investic do nemovitostí a kapitálových trhů.

Finanční plán23. 06. 2023
Zobrazit více

Otevřít OK POINT bylo spontánní rozhodnutí, za které jsem moc rád

Nejúspěšnější oblastní ředitel senior Broker Consulting za měsíc únor, který byl navíc oceněn druhým místem v kategorii Nejúspěšnější franšízant. To je Tomáš Pospěch. Povídali jsme si s Tomášem o jeho profesní kariéře i úspěších, na něž dosáhl.

Finanční plán16. 06. 2023
Zobrazit více

Finančně nezávislý může být každý. Jak na to s běžným příjmem?

Finanční jistota a stabilita jsou základním kamenem pro spokojený a klidný život. Při správně nastaveném finančním plánování toho může dosáhnout každý, kdo se pro takový cíl rozhodne.

Finanční plán15. 05. 2023
Zobrazit více

Finanční plán vám pomůže udržet peníze pod kontrolou a mít jich dostatek i ve stáří

Oblíbený lifestylový magazín Žena.cz přinesl rozhovor s hlavním analytikem Broker Consulting Martinem Novákem. Tématem bylo finanční plánování, které je samotnou podstatou naší služby klientům. Nabízíme vám zde přepis celého rozhovoru.

Finanční plán22. 04. 2022
Zobrazit více

Richard Haidlmayer: Třetina lidí vkročí do světa financí špatnou nohou

Finanční jistota je důležitá pro každého z nás. Nejde ani tak o to, kolik vyděláváme, ale jak se svými prostředky umíme hospodařit. Správnou cestu nám může ukázat kvalitní finanční plán, který nás také připraví na různé životní události. „Ti z nás, kteří včas začnou finančně plánovat, mohou svůj život prožít mnohem lépe,“ je přesvědčen ředitel pobočky OK POINT v Plzni Richard Haidlmayer.

Finanční plán27. 01. 2022
Zobrazit více

Finanční plán: Alfa a omega spokojeného a finančně zajištěného života

Všichni si přejeme vést spokojený, plnohodnotný a kvalitní život a věnovat se věcem, které nás baví. Ovšem takové přání jde horko těžko splnit bez peněz. Mnohem důležitější, než kolik vyděláváme, je ale to, jak se o své peníze staráme. Právě k tomu slouží finanční plánování, které umožňuje vytvářet si finanční rezervu pravidelně a dlouhodobě.

Finanční plán29. 11. 2021
Zobrazit více

Jak se zbavit nevýhodných úvěrů a ulevit rodinnému rozpočtu? Konsolidací!

Patří vaše domácnost k těm, které mají sjednáno vícero půjček? Pak se s vámi vsadíme, že tyto půjčky mají nejspíš různé splátky, úrokové sazby, různou dobu splácení i odlišný den splácení. Nejenže z toho jistě máte těžkou hlavu, ale je navíc velmi pravděpodobné, že některé z vašich půjček jsou pro vás nevýhodné a zbytečně zatěžují váš rodinný rozpočet. Jak takovou situaci vyřešit?

Finanční plán04. 06. 2021
Zobrazit více

Krize je tady, myslí si téměř každý druhý Čech

Zhruba každý druhý Čech (47,7 %) souhlasí s tvrzením, že ekonomická krize je v plném proudu a přinese s sebou prudké zvýšení nezaměstnanosti. Necelých 30 procent obyvatel Česka ale situaci tak dramaticky nevnímá. Podle nich není sice růžová, ale o krizi není třeba mluvit. Vyplývá to z průzkumu Broker Consulting realizovaného přes Instant Research od Ipsosu.

Finanční plán10. 01. 2021
Zobrazit více

Kateřina Vylášková Štoudková: naši klienti krizi zvládají, mají finanční plán

Kateřina Vylášková Štoudková je úspěšnou franšízantkou pobočky OK POINT v Blansku. Společně se svým týmem pomáhá klientům s finančními, bankovními a realitními službami. Na jaře je zasáhla první vlna koronakrize a nyní se ocitli uprostřed té druhé. Jak jsou na ni připraveni? Na jaře jsme se doslova ze dne na den ocitli v situaci, se kterou nikdo z nás neměl zkušenosti, jak jste tehdy na OK POINTU fungovali?

Finanční plán10. 01. 2021
Zobrazit více

Finanční plán krok za krokem

Když se řekne finanční plánování, tak si mnozí z nás neumí představit, co to obnáší. Každého z nás ale čekají v životě milníky, ať už radostné jako pořízení vlastního bydlení, svatba, narození dětí, jejich studium, či ty nepříliš šťastné v podobě závažné nemoci, rozvodu, ztráty zaměstnání. Právě kvalitní finanční plán nám pomůže se na jmenované milníky připravit dopředu a mít na ně dostatek peněz.

Finanční plán10. 01. 2021
Zobrazit více

7 zlatých pravidel finančního plánování, bez kterých se neobejdete

Peníze k našemu životu patří. A i když si někdo možná říká, že je nepotřebuje, opak je pravdou. Jakmile totiž nastane jejich nedostatek, tak se žije o dost hůř. Proto se držte sedmi ověřených pravidel, která vám pomohou s penězi hospodařit optimálně.

Finanční plán10. 01. 2021
Zobrazit více
3 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 7. díl

Víte, že po revizi nevýhodných produktů a splátek můžete ušetřit i několik tisíc korun měsíčně? Ty pak můžete mnohem lépe zhodnotit. Vše souvisí se vším. Klientům poskytujeme servis od A do Z v oblasti finančního plánování.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více
3 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 6. díl

Nedržte volné prostředky na běžných účtech.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více
2 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 5. díl

Pravidelně investujte do výnosných strategií.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více
3 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 4. díl

Mít vlastní bydlení vychází z dlouhodobého hlediska výhodněji, než platit nájem. S klienty pracujeme dlouhodobě a vlastní bydlení je obvyklou součástí Finančního plánu.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více
2 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 3. díl

Dobře a levně pojistěte rodinu a majetek. Zabezpečení je nedílnou součástí finančního plánu, který s našimi klienty řešíme.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.