Broker Consulting

Ženy podnikají, protože chtějí svobodu a flexibilitu

Příležitost09. 01. 2021

V českém podnikatelském prostředí podniká stále více žen. Dle Českého statistického úřadu jich za posledních deset let přibylo 43 tisíc, zatímco mužů podnikatelů naopak ubylo. A proč ženy čím dál častěji vstupují do podnikatelského světa?

„Mám za sebou zkušenosti z nadnárodní společnosti, kde jsem fungovala v top managementu na pozici finanční a personální ředitelky. Vyzkoušela jsem si samostatné podnikání i práci ve státní sféře, kde jsem při studiu působila jako učitelka. Jednotlivé zkušenosti jsem vyhodnocovala, abych zjistila, který model mne nejvíce profesně uspokojuje a dává mi dlouhodobě největší smysl v kombinaci s rodinou a dětmi. A vyšel mi franšízový podnikatelský formát,“ komentuje své podnikání Markéta Francová, podnikatelka a ředitelka franšízové pobočky OK POINT v Kladně.

České ženy podnikatelky nejčastěji začaly budovat vlastní byznys tak, že opustily konformní vody zaměstnaneckého poměru s pravidelným příjmem. Uvedlo to 38,4 procenta respondentek v průzkumu společnosti Ipsos pro Broker Consulting zaměřeném na podnikající ženy. Druhým nejčastějším způsobem, jak se ženy stanou samostatně výdělečně činnou osobou, je zahájení podnikání během nebo těsně po mateřské či rodičovské dovolené. Tento postup uvedlo 23,5 procenta odpovídajících.

Sebevědomí, svoboda, flexibilita i profesní uspokojení

A proč ženy čím dál častěji vstupují do podnikatelského světa? „Ženy jsou totiž v poslední době více sebevědomé. Chtějí si plnit své sny a být nezávislé. Mezi podnikatelkami přibývají buď maminky s malými dětmi, které tím řeší třeba svůj problém na trhu práce, nebo naopak ženy ve věku 50 plus, které mají za sebou už zkušenosti ze zaměstnání a mají odrostlejší děti a říkají si, že by si rády zkusily něco nového,“ uvedla v diskusi Ženy, byznys, rodina Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Její slova potvrzují i výsledky průzkumu, v němž 73 procent respondentek uvedlo, že jim podnikání přineslo značnou svobodu a flexibilitu – časovou, rozhodovací i kariérní. Z podnikání má také větší profesní uspokojení 41,6 procenta a téměř polovině (46 procent) podnikání dalo lepší možnost skloubit kariéru a rodinu či osobní zájmy.

Výhody franšízového podnikání

Své o tom ví i Markéta Francová, podnikatelka a ředitelka franšízové pobočky OK Point v Kladně: „Mám za sebou zkušenosti z nadnárodní společnosti, kde jsem fungovala v top managementu na pozici finanční a personální ředitelky. Vyzkoušela jsem si samostatné podnikání i práci ve státní sféře, kde jsem při studiu působila jako učitelka. Jednotlivé zkušenosti jsem vyhodnocovala, abych zjistila, který model mne nejvíce profesně uspokojuje a dává mi dlouhodobě největší smysl v kombinaci s rodinou a dětmi. A vyšel mi franšízový podnikatelský formát.“

A proč právě ten? „U samostatného podnikání na takzvané zelené louce jsem musela řešit řadu přidružených činností, které s oborem podnikání mnoho společného neměly – administrativu, legislativu, účetnictví, marketing. A to jsou oblasti, které vás tolik netěší a odvádí pozornost od toho hlavního. U franšízového podnikání se o tyto věci starat nemusím, tam mám v tomto kompletní podporu ze strany franšízora, což mi dává velkou svobodu. Mohu se tak plně věnovat financím a realitám a jednání s klienty,“ dodává Markéta Francová.

Výhody v otázce financování

Podle průzkumu právě 27 procent podnikajících žen řešilo překážky zejména v oblasti administrativy, jako jsou účetní systémy pro podnikání, IT řešení, byrokracie, právní a legislativní náležitosti. Finanční překážky – nedostatek financí na podnikatelský záměr, komplikované řešení úvěru – zase pocítila zhruba jedna třetina podnikatelek (32,1 procenta).

Jak ale v diskusi uvedla Eva Svobodová, tak pro ženy podnikatelky může být jejich pohlaví výhodou právě v jednání s finančními institucemi: „Dámy jsou obezřetné a mnohdy méně riskují než muži. Nemíří na deset cílů naráz a soustředí se na to hlavní. Ženy navíc velmi dobře vzájemně spolupracují. I proto jsou z pohledu bank hodnoceny jako lepší klienti než muži.“

Například u franšízového podnikatelského modelu se na financování částečně podílí i franšízor, který je franšízantovi schopen kromě vlastních systémů back office a osvědčeného podnikatelského know-how poskytnout i úvěr.

Stejný přístup k ženám i mužům

Přístup k ženám a mužům na českém podnikatelském trhu je rovnocenný, nezáleží na pohlaví, ale na dovednostech a schopnostech jednotlivce. Alespoň tak to vnímá 43,5 procenta respondentek. Ovšem zhruba každá šestá (15,9 procenta) se domnívá, že žena jako podnikatelka je oproti muži podnikateli stále vnímána jako rarita a nemá takovou autoritu. A každá desátá (10,8 procenta) dokonce některé obory považuje za ryze mužské, v nichž třetí strany či obchodní partneři mají větší důvěru k mužům než k ženám.

Právě finance a reality by se takovým oborem mohly zdát, ale zkušenost Markéty Francové hovoří jinak: „Nemám negativní zkušenost s tím, že by mne podřízení, kolegové nebo klienti brali jako méně kompetentní, protože jsem žena. Naopak mohu říci, že v porovnání s mužskými kolegy vnímám jako naši velkou přednost značnou efektivitu práce,“ a s mírnou nadsázkou uzavírá: „Společnost na nás ženy klade vyšší nároky než na muže. Musíme být dobrými manažerkami, hospodyňkami, matkami, manželkami, u toho být krásné, žít zdravě a všechno to stíhat dohromady. To se ostatně projevuje i na pracovních schůzkách. Ty, které vedou jen ženy, jsou často dynamičtější, svižnější. To, co muži vyřídí za dvě hodiny, nám zabere třeba 30 minut, protože víme, že po práci nás ještě čekají domácí úkoly s dětmi a příprava večeře.“

Nechte se inspirovat naší další úspěšnou franšízantkou Jitkou Přibylovou, která vede dvě pobočky OK POINT v Praze. Navštivte její osobní web, kde má skvěle popsáno, jaké služby na pobočkách OK POINT klientům naleznou: https://jitkapribylova.cz/me-sluzby/

Další příspěvky na téma Příležitost

Rozhovor s franšízantkou Anetou Kubrtovou

Aneta Kubrtová spojila svou kariéru a posléze i osobní život s Broker Consulting. Díky svému odhodlání, píli a houževnatosti se vypracovala ze studentské brigády až na úspěšnou ředitelku pobočky OK POINT v Liberci. O tom, jak vzpomíná na své začátky nebo jak se jí spolupracuje s manželem, se rozpovídala v následujícím rozhovoru.

Příležitost10. 09. 2021
Zobrazit více

Zvolte si kariéru, která vás bude skutečně naplňovat

Během života strávíme v práci přibližně 80 000 hodin. Výběr kariéry tak má na náš život obrovský vliv. Díky dobře zvolené profesi budeme spokojení, respektovaní i zajištění, zatímco v opačném případě to může být přesně naopak. Zvolte si kariéru, která vás skutečně naplní. Ať už vaše cesta teprve začíná, nebo jste na rozcestí a hledáte správný směr, v Broker Consulting najdete práci, která dává smysl, radost i finanční nezávislost.

Příležitost13. 08. 2021
Zobrazit více

Nudné a omezující zaměstnání? Pověste ho na hřebík a nastartujte kariéru franšízanta. Budeme vaší oporou

Podle nedávného průzkumu, který provedla personální agentura Randstad, narůstá po koronavirové pandemii chuť Čechů změnit práci. Během letošního jara se počet lidí, kteří hledají lepší nebo zajímavější pracovní příležitosti, zvýšil zhruba o čtvrtinu. 11 % zaměstnanců k tomu vede touha po změně. Obzvlášť ti ve velkých firmách často zažívají situaci, kdy poté, co dosáhnou určité kariérní mety, začnou pociťovat, že už nenacházejí nadšení z práce. Zároveň jim ubývá možností, jak se dál rozvíjet. Zkrátka potřebují profesní změnu. Řada z nich uvažuje o podnikání, ale přechod do samostatného byznysu považují za příliš velký skok. Spíše by upřednostnili od každého kousek – svobodu a současně systém. Patříte mezi takové zaměstnance i vy nebo někdo ve vašem okolí?

Příležitost30. 06. 2021
Zobrazit více
5 min

OK POINT – rozhovor s ředitelkou obchodního místa Markétou Francovou

Před téměř dvěma lety se Markéta Francová stala ředitelkou pobočky OK POINT v Kladně. Na své rozhodnutí nedá dopustit, protože při řízení pobočky využívá své zkušenosti s vedením lidí z nadnárodní společnosti, kde dříve působila, ale i ze studia Vysoké školy ekonomické.

Příležitost11. 01. 2021
Zobrazit více
5 min

Rozhovor s franšízanty Soňou a Radkem Husákovými

Příběh manželů Husákových, kteří se po letech v zaměstnaneckém poměru stali podnikateli, není takovou raritou, jak by se mohlo zdát. Podobnou změnu zvažuje 41 procent současných zaměstnanců, 5 procent to má dokonce už v plánu. Důvodem zvažování startu podnikání je nejčastěji potřeba nezávislosti a větší svobody, uvádí téměř každý druhý zaměstnanec, který o změně přemýšlí. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos. Nechte se inspirovat příběhy našich úspěšných franšízantů.

Příležitost11. 01. 2021
Zobrazit více
1 min

Kariéra, na kterou nemusíte čekat

Jste student nebo absolvent a chcete od práce víc, než jen kopírování papírů v korporátu? U nás na kariéru čekat nemusíte. Díky osobnímu garantovi a kvalitnímu systému zapracování se u nás vše rychle naučíte. Od prvního dne tak můžete aspirovat na vyšší pozice, protože kariéru si u nás řídíte sami.

Příležitost10. 01. 2021
Zobrazit více

Finance a reality lákají, s Broker Consulting nově spolupracuje téměř tisíc lidí

Koronavirová pandemie proměnila trh práce, masivní zájem je nyní o obory, které i v tomto období dokáží fungovat bez omezení provozu a udržují si stabilitu či dokonce vykazují růst. Právě jedním z takových oborů jsou finance a reality. Od ledna do konce října našlo ve společnosti Broker Consulting, která oba obory propojuje, nové uplatnění 993 lidí. Průměrný měsíční nárůst nových spolupracovníků a pracovníků v zaměstnaneckých poměrech, kteří ve společnosti aktuálně stále pracují, byl zhruba 99. Statistika nezahrnuje pracovníky, se kterými byl úvazek ukončen.

Příležitost10. 01. 2021
Zobrazit více
1 min

Skvělá kariéra a šťastná rodina? Jde to!

Toužíte po kariéře, ale bojíte se, že nebudete mít čas na svou rodinu? U nás nemusíte rodinu a děti odsouvat na druhou kolej abyste byla úspěšná. Naše konzultantky to vědí. Asi i proto je v Broker Consulting více žen, než mužů. Zkuste změnu, s námi to jde.

Příležitost10. 01. 2021
Zobrazit více
1 min

Podnikání s franšízou OK POINT

Přemýšlíte o pracovní změně a rádi byste rozjeli něco svého? Koukněte se na naše nové video, třeba to pro vás bude ten správný impuls…

Příležitost09. 01. 2021
Zobrazit více
1 min

Nastal čas na pracovní změnu? Tohle vám nabízí Broker Consulting

Dlouhou dobu pracujete v korporátu a dospěli jste do bodu, že potřebujete změnu? Nebo jen toužíte po nové výzvě a chcete nastartovat kariéru, kde budete mít stabilní a jistý příjem? Podívejte se, jak to chodí u nás v Broker Consulting. Zkuste změnu a dopracujte se s námi k nadhledu.

Příležitost09. 01. 2021
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.