Broker Consulting

Rizika, která nejsou v reklamách na on-line investiční platformy vidět

Spoření & Investice10. 01. 2021

Na YouTube, v televizi či jiných komunikačních kanálech můžete v poslední době stále častěji narazit na reklamy, které lákají na atraktivní investování skrze různé on-line investiční platformy. Tyto reklamy mají několik věcí společných: známou osobnost, atraktivní vizuální obsah, líbivou ukázku platformy, kromě toho nechybí příběh o velmi zajímavých výnosech a celé je to zakončené demonstrací toho, jak jednoduše se dá pomocí platformy investovat. Obsazená celebrita přitom dokáže často dělat celou řadu jiných věcí najednou. Komu by se nelíbilo nakoupit jedním klikem konkrétní akcii a během pár týdnů si připsat výnosy v řádu desítek procent… Vše to zní pohádkově krásně. Čím se už takové reklamy nezabývají, jsou fakta a rizika.

On-line Investiční platformy jsou relativně novým nástrojem, který se začal objevovat až v posledních několika málo letech. Tyto platformy se liší dle svého zaměření, můžete se setkat například s platformami zaměřenými na Forex (směna měnových párů), CFD (kontrakty pro vyrovnání rozdílů), kryptoměny apod. Uživatelé mohou tedy investovat do poměrně širokého spektra aktiv, mají téměř všechno „na dosah ruky“.

Může být vlkem z Wall Street opravdu každý?

Jak to asi může dopadnout, když nezkušený investor dostane chuť zahrát si na investičního bankéře z Wall Street, nebo na zkušeného portfolio manažera?

Uvedu konkrétní příklad, s kterým jsem se setkal na jedné nejmenované platformě. Na úvodní stránce je na několika místech varování, že 75 % běžných investorů končí ve ztrátě. To znamená, že 8 z 10 „investorů“ do této platformy prodělá.

V rukou běžných, drobných investorů se takováto platforma přeměňuje na nebezpečný nástroj k investování. Proč? Běžní investoři se často nechají snadno zlákat vidinou zázračných výnosů a nedrží se investiční strategie. Investují bez analýz, důkladného prověření a při nákupu konkrétních společností se nezabývají detaily. Zaděláno na průšvih je navíc v situaci, kdy investují do titulů, které jim poradil známý v hospodě, nebo investují do známých společností, které mají v oblibě. Například automechanici mohou tíhnout ke koupi akcií Tesly nebo jiné automobilky, sportovci zase preferují sportovní značky apod.

Bez poplatku? Ani náhodou

Na poplatky investoři narazí také tady, jsou účtovány za nákup a prodej konkrétních titulů (zároveň se odvíjí od jejich množství), a v případě investice do nabízeného portfolia na těchto platformách bude muset investor zaplatit také poplatky za správu. Likvidita je u těchto platforem na podobné úrovni jako u podílových fondů. Velkou nevýhodou těchto platforem je jejich krátká historie. Nemají za sebou dostatečnou historii, na které bychom mohli sledovat jejich skutečnou výkonnost.

V případě kolektivního investování do podílových fondů výše zmíněné (a mnohdy ještě víc) za investory dělá portfolio manažer nebo osoba zodpovědná za řízení portfolia fondu. Portfolio manažer má náležité profesní předpoklady a co je ještě důležitější, má hlavně roky zkušeností na stejné či podobné pozici a je za svou práci náležitě odměněn ve formě management fee. Budete-li za každou cenu chtít vyzkoušet investování, respektive spíše spekulování skrze obdobnou platformu, tak pouze na vlastní riziko a pouze s částkou, u které vám nebude vadit, když o ni přijdete.

Drobní či začínající investoři by se obdobným platformám měli vyhnout úplně. Pro ně je důležité, aby k investicím přistoupili podle časem prověřených pravidel: Nejprve si stanovili rizikový profil a určitý cíl, či záměr, který si investicí chtějí splnit. Dle něho určí investiční horizont. A nesmí zapomenout na to, že základ portfolia musí tvořit kvalitně diverzifikovaný fond zaměřený na různá aktiva, regiony i oblasti, který zásadním podílem snižuje celkové riziko.

Lukáš Vokel, produktový analytik Broker Consulting

 

„Nejdůležitější je naslouchat klientovi a rozhodnout se podle jeho potřeb, jaký typ investice je pro něj nejvhodnější. Pro někoho jsou důležité výnosy a pro někoho zase bezpečí. Znalost investičních produktů, mnohaleté zkušenosti a individuální přístup ke klientovi je tou nejlepší cestou,“ říká Martin Havlík, ředitel senior Broker Consulting https://havlikmartin.cz/

Další příspěvky na téma Spoření & Investice

Nedovolte inflaci odkrajovat z vašich úspor

Největšími strašáky posledních měsíců jsou v Česku bezesporu opět sílící covidová nákaza a také ceny, které rostou raketovým tempem. Strmě nahoru stoupají ceny všeho, na co jen pomyslíme, od potravin přes nemovitosti, automobily, dopravu, paliva, a zejména pak energie. Zdražování už jste zcela jistě pocítili při svých nákupech i vy.

Spoření & Investice09. 11. 2021
Zobrazit více

Banka ING končí na českém trhu

Ano je to překvapivá, ale tvrdá realita. Jestliže nejste klientem této banky, asi je to pro vás jen jedna z mnohých zpráv spojených s touto turbulentní dobou.

Spoření & Investice11. 03. 2021
Zobrazit více

PETR HRUBÝ: Hazardér věří pohádkovým slibům, investor dlouhodobým cílům

Úspěšný investor a zakladatel dnes obratem téměř dvoumiliardové skupiny Broker Consulting Petr Hrubý přiznal, do čeho sám investuje. A nebál se zajít do detailů. Přečtěte si rozhovor, v němž mimo jiné odhalí 27 let svých plánů, řízení rizika a úspěchů. A pokud si myslíte, že se investorem můžete stát jen do určitého věku, navíc s darem do vínku a letitými studii vysokých škol, jste na omylu. A nevyvede z vás z něj nikdo jiný než Petr, který se umí v oblasti peněz pohybovat jako ryba ve vodě.

Broker Consulting11. 01. 2021
Zobrazit více
1 min

Jak na investice?

Jak konkrétně pomáháme klientům v budování jejich majetku? A jsou investice opravdu nedílnou součástí každého finančního plánu?

Spoření & Investice10. 01. 2021
Zobrazit více

Investice do junk bonds? Nad vloženými penězi se zapráší, ani nevíte jak

Máme za sebou rok, který mnohým z nás méně, či více změnil život. V ekonomice jsou odvětví, která i přes omezení rostou, ale také ta, která se potýkají s velkými problémy, a jejich přežití není vůbec jisté. Nezměnila se ovšem jedna věc. Je to chamtivost některých lidí, která se neřídí zdravým rozumem. V dnešním článku se podíváme na rizika korporátních dluhopisů, se kterými se mohou naši klienti na českém trhu bohužel setkat, a to zejména prostřednictvím agresivních reklam.

Spoření & Investice09. 01. 2021
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.