Broker Consulting

PETR HRUBÝ: Hazardér věří pohádkovým slibům, investor dlouhodobým cílům

Broker Consulting11. 01. 2021

Úspěšný investor a zakladatel dnes obratem téměř dvoumiliardové skupiny Broker Consulting Petr Hrubý přiznal, do čeho sám investuje. A nebál se zajít do detailů. Přečtěte si rozhovor, v němž mimo jiné odhalí 27 let svých plánů, řízení rizika a úspěchů. A pokud si myslíte, že se investorem můžete stát jen do určitého věku, navíc s darem do vínku a letitými studii vysokých škol, jste na omylu. A nevyvede z vás z něj nikdo jiný než Petr, který se umí v oblasti peněz pohybovat jako ryba ve vodě.

Osobní otázka hned na úvod. Investujete, nebo spoříte?

Zásadně investuji. Investice jsou pro mě ukládání peněz stranou smysluplným způsobem, při kterém se mi vyplatí odložit utrácení za momentální uspokojení a místo toho získat časem odměnu ve formě výnosu. Je třeba si uvědomit, že investované peníze podpoří rozvoj hospodářství, tedy pomohou i jinde. To je lepší než zakopaná hotovost na zahradě v plecháčku, nemyslíte?

Základem mého portfolia je OK Smart ETF, OK Smart Bond a Investika nemovitostní fond. Portfolio mám okořeněné ještě fondy pro kvalifikované investory OK Smart Opportunity, kde jsem byl prvním investorem, a k tomu mám portfolio několika nemovitostí. Nejsem typický „bytař“, nesázím pouze na jednu lokalitu, osobně k tomuto investování přistupuji s mírou. Zmíněný OK Smart Bond používám především pro svoji krátkodobou rezervu.

Víme o vás, že jste se původně vyučil řemeslu a působil jako hasič-záchranář. Jak jste se odsud dostal k investicím?

Před 27 lety, kdy jsem získal věno ze životní pojistky po otci, jsem začal podnikat. Peníze mi vystačily na dvouměsíční rozjezd byznysu. Po dvou letech jsem si mohl dovolit pravidelně odkládat stranou určitou částku a investovat ji. V 90. letech moje první investice směřovala do produktu KZP 1 od PIB (posléze IPB a ČSOB). Bylo to něco jako spořicí účet, podobné produkty už dnes klientům ani nedoporučujeme. V roce 1995 jsem investoval do úplně prvního fondu schváleného na našem území od společnosti Pioneer (dnes Amundi). Nyní využívám hlavně produkty Broker Consulting SICAV, a.s., investiční společnosti Moneco a Investiky.

Vy sám jste Broker Consulting založil, takže znáte každý produkt osobně a můžete ho doporučit. Může však stejné produkty jako vy využívat i začínající investor z řad laiků?

Nemohu říct, že aktivně využívám všechny produkty z nabídky všech našich partnerských společností, protože logicky třeba bankovní a pojistné produkty nemohu mít všechny najednou, jsou jich stovky. Co jsem ale nevyzkoušel já osobně, to rozhodně otestovali naši analytici a špičkoví konzultanti. Některé produkty máme v nabídce na můj popud, protože sám s nimi mám dobrou zkušenost.

A jestli může laik investovat do stejného produktu jako třeba já? V principu se řídím tím, že co je dobré pro mě, moji maminku nebo přátele, je dobré i pro klienta. Portfolio produktů můžeme mít stejné, jen do něj každý z nás vloží tolik, kolik si může z příjmu dovolit a kolik bude dávat z pohledu finančního plánu smysl.

Když mluvíte o investicích, usmíváte se. Očividně vás opravdu baví. Co pro vás investování znamená?

Investování je součást mého života, je to už můj návyk. Učím jiné lidi to, co dělám sám a dělám to rád. Už to pro mě ale není jako na začátku. Většinou už jde o větší investice a samozřejmě i já se před každou investicí radím s kolegy nebo s jinými odborníky. Jednoduše zvednu telefon, proberu s nimi svůj záměr, počkám na jejich názor a znovu si zhodnotím pro a proti. Pak až posílám finance.

Co když se někdo právě teď rozhoduje, zda a jak začít investovat – na co se má připravit, co zohlednit?

Je třeba si uvědomit, že nejde o jednorázovou, ale naopak dlouhodobou záležitost. Na začátku musí být cíl (např. ušetřit na studia či věno dětem, vlastní bydlení nebo na rentu). Poté doporučuji sestavit s odborníkem finanční plán a podle něho postupovat třeba i desítky let. Když u nás sestavujeme s klientem finanční plán, zohledňujeme jeho příjmy, výdaje, majetek, dluhy a stávající produkty. K těmto všem záležitostem a číslům by se měl každý začínající investor obrátit sám

k sobě a uvědomit si, jaké má na investování předpoklady po psychické stránce, například jestli dokáže jednat strategicky, zachovat klidnou hlavu a disciplínu – tedy zda bude investovat dynamicky, nebo začne s konzervativnější strategií a teprve postupně bude v oblasti investic získávat zkušenosti. Podle všech těchto para-metrů pak s odborníkem vybere vhodné finanční produkty a jejich nastavení.

Zmínil jste spolupráci s odborníkem. Vy osobně jste odborných služeb také využil, nebo jste vše zvládal od začátku na vlastní pěst?

Co se týká finálního rozhodování o investicích, to bylo většinou na mně. Od chvíle, co se investicemi zabývám, jsem ale měl vždy po boku poradce. Rád vše prodiskutuji, než se rozhodnu, a tak by to měl mít každý. Radil jsem se například s Igorem Bielikem, mým nynějším parťákem ve společnosti Moneco. Měl jsem kdysi také bankéře ve Švýcarsku a využil i služeb kolegů z významných investičních společností v České republice. Konzultace s odborníky se určitě vyplatí.

Naopak mohu říci, že nejhorším rádcem je strach a chamtivost. Člověk se musí dokázat odosobnit od emocí. Samozřejmě radost a občas starost prožíváte, to je součást hry.

Hra? Berete tedy investování jako hru, při které jdete za cílem? Jaké byly vůbec vaše cíle na začátku, jaké jsou teď a kde je vidíte tak za 10 let?

 To je dost složitá otázka. Když jsem do roku 2004 pracoval se svými klienty, investiční horizonty si stanovili na dobu, kdy jim bude 60 let. I já jsem začínal s tím, že chci mít vystaráno a naspořeno na důchod. Od té doby, co se podnikání daří, vize důchodu už pro mě takový význam nemá. Investování mě baví a dává mi jednoduše smysl volné peníze odkládat do produktů, kde mohou přinést něco navíc.

Bylo vaše investování vždy procházkou růžovým sadem, nebo jste se dopustil i chyb, které vás zamrzely?

Ničeho nelituji, nic nepovažuji za chybu. Ano, někdy jsem musel zaplatit „školné“, za které jsem se něco naučil a šel dál. Považoval bych za chybu neinvestovat, bát se a mít jen spoření. To je jistá cesta do pekel.

Investujete vždy najisto, nebo riskujete?

Riziko je normální součást investování. V praxi investoři znají trojúhelník, který je tvořen rizikem, výnosem a likviditou. Výnos je odměnou za riziko, které podstupujete. Bezriziková investice je jistý prodělek. Riziko ale neznamená, že přijdete o peníze. Spíš je třeba počítat s kolísavostí, kdy investice mění svou hodnotu v čase, ale na dlouhé trati téměř vždy vydělává.

Riskování, hazardování a bláznovství. Kde je mezi těmito pojmy pomyslná hranice?

Zdravé riziko je součást investování, jak už jsem zmínil. Hazardéři ale snadno naletí na podvodné investiční příběhy nebo pohádkové krátkodobé zisky. Jsou to lidé bez plánu, co nepřemýšlejí, mají jen vidinu rychlého výdělku a jedou jako na horské dráze. Nedrží se plánu a ve chvíli, kdy už se nemají čeho chytit, selžou a ocitnou se ve ztrátě.

A blázni? Jak se říká: „Sliby se slibují, blázni se radují.“ A stejně tak blázni raději než na dlouhodobou strategii vsadí na rádoby „garantované“ podpultové investice od „kamaráda“ a to je začátek průšvihu. Spadají sem ale i ti, co mají naopak přehnaný strach a peníze si nechávají jen na bankovních produktech. To je podle mě jistota prodělku, který nyní dosahuje zhruba 3 %, obvykle se pohybuje kolem 2 % ročně. Inflace ubírá penězům na kupní síle.

Strach mají někteří investoři zejména ve vypjatých situacích, kdy klesají ceny aktiv. Co byste jim doporučil?

Chovejte se jako optimisté. Krátkodobé výkyvy a novinové zprávy nás nemají ovlivnit natolik, abychom se odchýlili od svého dlouhodobého cíle. Naopak, teče-li v ulicích krev, je nejvhodnější doba na investování. Párkrát jsem se v téhle situaci ocitl i já a vyplatilo se mi to. Po poslední, vlastně dnes už se dá říct předposlední ekonomické krizi v letech 2009 a 2010 jsem převedl hotovost z krátkodobé rezervy na dlouhodobé investice. Takzvaně jsem „nakoupil ve slevě“ a úspěch se dostavil.

Jak o své investice pečujete? Hlídáte si je bedlivě a sledujete denně vývoj na finančním trhu?

Jsem zvědavý každý den. Jsou to ale jen informace, které uspokojí mou zvědavost. Většina fondů má totiž denní oceňování a mě baví je sledovat. Jinak oficiální kontrolu, kdy si zaznamenávám čísla do tabulek, provádím tak jednou za 14 dní nebo za měsíc. To ale klienti, kteří dlouhodobě investují sami za sebe, tak často dělat nemusejí. Je to čistě moje osobní zvědavost a koníček.

Investování jste zasvětil už řadu let. Dokázal byste si představit, že s touto činností někdy skončíte a vydáte se jinou cestou?

Upřímně ne. Jdu si pořád za svým, mám dlouhodobý finanční plán a disciplínu. Dlouhodobé a pravidelné investování už je součástí mého života, což bych rád předal i další generaci. Vnímám to jako určitý odkaz svým dětem. Snažím se jim jít příkladem, ukazovat jim cestu a pomáhat jim vytvořit si návyky pro úspěch v investování i v životě. Máme dohodu, že dětem uhradím náklady na jakékoli sporty na všech úrovních a studium na jimi vybraných školách kdekoli na světě. Ovšem peníze na bydlení, auta, dovolené a samostatný život si musejí vydělat sami. Má nejstarší dcera už v tomto „finančním modelu“ nějaký čas funguje. Návyk finančního hospodaření buduji ve svých dětech opravdu odmalička.

Naučit děti správnému finančnímu chování je důležitou součástí výchovy. Jak konkrétně jste v dětech budoval smysl pro finanční disciplínu?

 Začal jsem s tím, když bylo dětem 8 let, a skončil, když jim bylo 18. V této době ode mě děti dostávaly a jedno ještě dostává každý měsíc kapesné pouze 100 korun. K tomu jsem ovšem navíc přidával 3 % měsíčně z toho, co každý dokázal ušetřit. Nenutil jsem děti šetřit, pouze jsem je takto motivoval a nechal jsem na nich, jakou cestu si zvolí. Ukázalo se, že každé dítě je úplně jiné. Zatímco syn se radoval z naskakování úroků a dal dohromady ve finále 100 000 korun, dcery to měly jinak a dokázaly sem tam peníze rozfofrovat. Myslím ale, že ve finále se cíl naplnil, dal jsem svým dětem návyk odkládat si stranou a nějakou disciplínu. Naučil jsem je, jak pracuje složené úročení v praxi.

 

Petr Hrubý, investor a zakladatel Broker Consulting

V začátcích své kariéry Petr Hrubý působil jako hasič-záchranář. U pomáhání druhým vlastně zůstal. Dnes podává pomocnou ruku těm, kteří chtějí začít investovat a tento um rozvíjet k dokonalosti. Je tomu 22 let, co založil společnost Broker Consulting. Začínal v malé plzeňské kanceláři, nyní má firma více než 100 poboček po celé České republice a na Slovensku. V oblasti realit, financí a v dalších odvětvích více než 600 tisícům klientů radí 2000 konzultantů. Roční obrat širší skupiny Broker Consulting přesáhl v roce 2019 1,8 miliardy korun. V roce 2020 se navíc podařilo získat licenci pro investiční společnost Moneco.

Další příspěvky na téma Broker Consulting

Petr Hušek: Broker Consulting pro mě představuje celoživotní cestu

Dvacet let. To je panečku kus života a také pořádná porce zážitků, zkušeností, příležitostí i výzev. Své o tom ví obchodní ředitel Petr Hušek, jehož tým dlouhodobě dosahuje výborných výsledků. S Petrem jsme si povídali o jeho dosavadním působení ve firmě i důvodech, díky nimž patří jeho tým k těm nejúspěšnějším.

Broker Consulting10. 06. 2024
Zobrazit více

Nový Broker Point Premium na skvělé adrese

V centru Prahy u metra Florenc vyrostl nový Broker Point Premium. Ředitelem uvedené pobočky je oblastní ředitel Pavel Šimků. Pavel nyní navíc stojí před další výzvou – rozvojem svého týmu.

Broker Consulting27. 05. 2024
Zobrazit více

Marika Janáková: Zkratky nefungují, klíčová je pracovitost

Manažerka senior Marika Janáková dosahuje skvělých výsledků. Přesto stojí nohama na zemi, když říká, že ať už nás cesta v Brokeru vynese kamkoliv, měli bychom zůstat stále sami sebou. Marika je právem inspirací nejen pro kolegy v Broker Consulting, ale také pro řadu spolupracovníků.

Broker Consulting17. 05. 2024
Zobrazit více

Investování Lukáše Kubíka. Finanční gramotnost v Česku, klíč k prosperitě nejen v době krizí

Finanční gramotnost je stále ještě považována za okrajovou věc. Znalosti v této oblasti jsou přitom pro naši činnost i práci spolupracovníků nejen přínosné, ale přímo zásadní. A pokud jsou spolupracovníci proaktivní, mají jedinečnou příležitost a zároveň povinnost vzdělávat, inspirovat a podporovat ostatní. Své o tom ví také oblastní ředitel Broker Consulting Lukáš Kubík.

Spoření & Investice26. 04. 2024
Zobrazit více

V práci s partnery jde o pravidelnost

Regionální ředitelka Zuzana Mazáčová sází se svým týmem na partnerskou spolupráci. Bavili jsme se o tom, co našim spolupracovníkům přináší, jak jsou motivováni a jaké podmínky by pro svou práci měli mít.

Broker Consulting11. 04. 2024
Zobrazit více

Ocenění za náročný obchod

Zpětná vazba klientů je pro činnost Broker Consulting klíčová. A když nás chválí za složitý obchod, má to pro nás dvojnásobnou hodnotu. Takovým příkladem byl i nedávný prodej rodinného domu v jedné ze středočeských obcí, kdy se využila také partnerská spolupráce.

Reality08. 04. 2024
Zobrazit více

Jiří Žák: V realitách bývá výsledek často poměrně rychlý

Jiří Žák postoupil z pozice oblastního ředitele na oblastního ředitele senior. Současně s tím se zlepšuje míra spokojenosti klientů s jeho službami. V rozhovoru poodkrývá recept na svůj úspěch. Chtěli byste s ním spolupracovat?

Příležitost19. 03. 2024
Zobrazit více

Hypoteční trh se rozhýbal

Hypoteční sazby pokračují v poklesu, jak vyplývá z informací Broker Consulting. To je skvělá zpráva pro všechny, kteří hledají nemovitost. Současně je to dobrý tip pro naše spolupracovníky. Pokud o nějakém zájemci víte, rozhodně si nenechávejte takovou informaci jen pro sebe.

Reality12. 03. 2024
Zobrazit více

Ondřej Fousek: V každém období máme s klienty co řešit

Ondřej Fousek postoupil v Broker Consulting na pozici regionálního ředitele. Růstu dosahuje i díky náboru a partnerské spolupráci. A právě partnerská forma spolupráce, jak v rozhovoru vysvětluje, je důležitou součástí práce jeho týmu. Pokud tedy zvažujete, že byste si přivydělali, nebo měli snad dokonce zájem být součástí týmu, neváhejte se na Ondřeje obrátit.

Příležitost06. 03. 2024
Zobrazit více

Michal Koubek: Spojení finančních a realitních služeb k sobě patří

Ve společnosti Broker Consulting začal Michal Koubek pracovat už před více než 18 lety. Posledních zhruba sedm let je zároveň franšízantem a majitelem vlastní pobočky. Povídali jsme si o tom, jaké je to být franšízantem a jaké požadavky klade na svůj tým. A pokud vás práce Michala Koubka zaujala, neváhejte a zkuste s ním navázat spolupráci. Získáte díky tomu nejen zajímavou odměnu, ale i řadu nových zkušeností, které se vám budou do budoucnosti bezpochyby hodit.

Příležitost28. 02. 2024
Zobrazit více

Investování Lukáše Kubíka. DIP – Důležitá investice, ale i nutná podpora finanční gramotnosti a osvěty

Stárnutí populace a klesající porodnost před nás klade závažné otázky: Jak se na důchod připravit? Kdo a jak bude v budoucnu financovat důchodový systém? Příležitostí pro partnerskou spolupráci a současně i výzvou pro každého z nás je vstup Dlouhodobého Investičního Produktu (DIP) na penzijní scénu.

Spoření & Investice22. 02. 2024
Zobrazit více

František Furch: Bez tréninku a poctivé přípravy se vítězit nedá

Po téměř desetileté kariéře v Brokeru ohlásil František Furch postup na pozici oblastního ředitele senior. A to i díky náboru a partnerské spolupráci, na které se v posledních dvou letech se svým týmem více zaměřuje. Dokážete nám s partnerskou spoluprací pomoci také vy? Nebo snad uvažujete, že byste chtěli být přímo součástí Františkova týmu?

Příležitost12. 02. 2024
Zobrazit více

Jak na bezpečné, efektivní a jednoduché investování? Nová platforma BWM je odpovědí

Češi a spoření, to je nerozlučná dvojka. Ale Češi a investování k sobě stále hledají cestu. Malé zkušenosti, nedostatek kvalitních informací, obavy z možných rizik a podvodných investic nebo přesvědčení o tom, že na investování je potřeba větší obnos volných peněz – takové jsou nejčastější důvody, proč neinvestujeme.

Spoření & Investice18. 01. 2024
Zobrazit více

Jakub Urban: Z některých klientů umíme dělat partnery

Tým obchodního ředitele Jakuba Urbana hlásí skvělé úspěchy. A to jak při náborování, tak partnerské spolupráci. "Z některých klientů umíme dělat partnery a získávat od nich doporučení," říká Jakub v rozhovoru. V případě, že jste klienty některého z našich týmů, uvažovali byste také o partnerské spolupráci?

Příležitost11. 12. 2023
Zobrazit více

Kristýna Viktora: Patříme mezi největší domácí realitní zprostředkovatele

Nemovitosti se výrazně podílí na celkovém úspěchu podnikání Broker Consulting. I proto jsme si s vedoucí realitního oddělení této společnosti Kristýnou Viktora povídali o tom, jak mohou být tyto aktivity pro všechny ostatní inspirativní.

Bydlení14. 11. 2023
Zobrazit více

Čeněk Liška sází na věrnost značce a spolupráci s partnery

Původním povoláním muzikant Čeněk Liška, který letos v létě ohlásil postup na pozici regionálního ředitele, využívá v rámci svých aktivit i spolupráci s partnery. Díky nim, jak říká, se v poslední době podařilo sjednat hned několik větších realitních obchodů.

Příležitost22. 09. 2023
Zobrazit více

Na partnery pohlížíme jako na parťáky

Partnerská spolupráce je silnou stránkou Rostislava Kchopa, který je od počátku letošního roku na pozici oblastního manažera. Povídali jsme si o tom, co mu komunikace s partnery přináší a jaké překážky je třeba překonávat.

Příležitost12. 09. 2023
Zobrazit více

Petr Hofman: Dívám se především dopředu

O svém kariérním postupu a rozvoji vlastního týmu s námi hovořil nový oblastní ředitel senior Broker Consulting Petr Hofman. Již nyní se těší, že bude moci pomáhat i ostatním v jejich kariéře a růstu.

Příležitost07. 09. 2023
Zobrazit více

Tomáš Pospěch: Jaký já jsem člověk, takové mám klienty

Před dvěma lety si Tomáš Pospěch otevřel vlastní OK POINT v Ostravě-Porubě, kde nabízí jak finanční, bankovní, tak realitní služby. Ke všem klientům přitom přistupuje stejně. S kvalitním servisem, zkušenostmi a pokorou.

Příležitost24. 08. 2023
Zobrazit více

Jak si zřídit a provozovat obchodní místo

Obchodní místa OK POINT nabízí franšízantům hned několik výhod. Přesto je třeba, abyste byli na zřízení i samotný provoz těchto poboček dobře připraveni. Ptáte se, na co se nesmí zapomenout?

Příležitost21. 08. 2023
Zobrazit více

Emil Malý: Postup je především zásluhou celého našeho týmu

Na pozici regionální ředitel senior postoupil v Broker Consulting Emil Malý. Vzhledem k jeho aktivitám a cílům ale nepřekvapí, že tím jeho plány rozhodně nekončí.

Příležitost18. 08. 2023
Zobrazit více

V soutěži Franchisa roku byl absolutním vítězem vyhlášen koncept OK POINT

Hned dvě ocenění dostal od odborné poroty České asociace franchisingu koncept OK POINT společnosti Broker Consulting. Stal se absolutním vítězem soutěže Franchisa roku 2022 a zároveň získal i prvenství v hlavní kategorii Franchisor roku.

Broker Consulting14. 07. 2023
Zobrazit více

Broker Consulting je silným partnerem pro své zaměstnance i klienty

V práci stráví průměrný Čech 80 tisíc hodin svého života. Proto by měl člověk dělat to, co ho naplňuje a dává mu smysl. I z hlediska odměny a kariéry. Z průzkumu Centra pro veřejné mínění vyplývá, že 69 % Čechů je se svou prací více či méně spokojeno. Zbývajících 31 % je vyloženě nespokojeno. Hledat novou pracovní příležitost může mnohdy být velkou životní výzvou. A nezáleží vlastně ani na tom, zda se jedná o úplně první práci v životě, o rozhodnutí změnit obor, nebo jen o lehký posun v rámci stejného pole působnosti.

Broker Consulting27. 04. 2022
Zobrazit více

Radim Štantejský pro Forbes: Investice musí hlavně chránit peníze

Zářijové číslo prestižního magazínu Forbes přináší rozhovor s Radimem Štantejským, obchodním ředitelem Broker Consulting a duchovním otcem franšízového projektu OK POINT. Pokud jste si časopis nestihli koupit, nabízíme vám přepis celého rozhovoru.

Broker Consulting17. 09. 2021
Zobrazit více

Skupina Broker Consulting podpoří bytovou výstavbu napříč Českou republikou

Skupina Broker Consulting se rozhodla rozšířit své současné developerské aktivity ze západních Čech do všech regionů včetně Prahy, aby pomohla řešit problém s nedostatkem nových bytů.

Broker Consulting19. 02. 2021
Zobrazit více

Den na OK POINTU s Jaroslavem Laurem

Na příležitost jménem OK POINT slyší stále více zájemců o bezpečné podnikání. V pořadí desátou pražskou pobočku tohoto franšízového modelu Broker Consulting otevřel v lednu 2020 v OC Opatovská bývalý vysoce postavený manažer z oblasti automotive Jaroslav Laur. Jak probíhá takový běžný den na ok pointu? Dokázal Jaroslav a jeho tým na pobočce najít způsob, jak pomáhat klientům i v době koronakrize? A jak se adaptovali na nové postupy?

Broker Consulting11. 01. 2021
Zobrazit více
3 min

OK POINT

Proč navštívit OK POINT? Protože řešíme FINANCE. REALITY. SPOLU. Podívejte se, jak to celé funguje.

Broker Consulting10. 01. 2021
Zobrazit více
1 min

Broker Consulting – moje místo

Co znamená Broker Consulting? Místo, kde se zajímáme o vaše sny a potřeby. Místo, kde řešíme finance a reality spolu.

Broker Consulting09. 01. 2021
Zobrazit více
1 min

Jak zatočit s drahými půjčkami?

Víte o někom, komu by se konzultace k optimalizaci drahých dluhů hodila? Obraťte ho na některého z našich konzultantů.

Broker Consulting09. 01. 2021
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.