Broker Consulting

Důchody, hypotéky, investice. Co pomůže a čemu se raději vyhnout?

Spoření & Investice17. 04. 2023

Rozhodnutí jako je vlastní bydlení nebo spoření na rentu výrazně mění kvalitu života, nejvíce pak v období důchodu. Jak k nim ale dojít a kde vlastně dává smysl zhodnocovat úspory? Efektivně investovat se dá dnes už od nižších stovek korun měsíčně, je ale zásadní být obezřetný a správně diverzifikovat, doporučují experti.

Přinášíme několik tipů a rad, které vám mohou pomoci při rozhodování jak správně nakládat s vlastními penězi. 

Spoření na klidný důchod

Společně s tím, jak obyvatelé v Česku postupně stárnou, se zvyšují nároky na čerpání veřejných prostředků. Čím dál tím více lidí přemýšlí o tom, že by si vedle očekávané výplaty od státu přilepšilo na důchod spořením na rentu. Takový model je založený na tom, že si lidé v ekonomicky aktivním věku odkládají část svých příjmů a ty pak využijí v době, kdy jsou již na zaslouženém odpočinku.

Čím dříve se začnou lidé na rentu připravovat, tím to pro ně bude levnější,“ vysvětluje hlavní analytik společnosti Broker Consulting Martin Novák.

Další cestu pak představuje doplňkové penzijní spoření, jehož výhodou je navíc fakt, že získáváme nárok na státní příspěvek a daňové úlevy v závislosti na tom, kolik každý měsíc přispíváme. Lidé si však dnes na penzi spoří zpravidla jen do 3 procent ze své mzdy. Podle doporučení odborníků by to ale mělo být minimálně 5 až 10 procent.

„Díky pravidelnému investování je možné si bez problému zajistit předčasný důchod i s průměrnými příjmy. Je tedy více než vhodné začít co nejdříve odkládat část svých výdělků stranou do investičních produktů,“ dodává investiční analytik Broker Consulting Tadeáš Chmelíček.

U hypotéky je důležité správně počítat

Vlastní bydlení je pro Čechy stále atraktivní nejen kvůli plánování zajištěného stáří. Vypovídá o tom i nedávný průzkum, který pro společnost Broker Consulting vypracovala agentura Ipsos. Podle šetření uvažuje necelá třetina lidí o pořízení vlastního bytu nebo domu v příštích pěti letech. Necelá pětina z nich bude poté takovou investici financovat nejspíše hypotékou.

Pokud uvažujeme kvůli bydlení o hypotéce, je ale důležité vědět, za jakých podmínek si ji můžeme pořídit. Aktuálně jsou u nás průměrné sazby u hypoték jedny z nejvyšších za posledních dvacet let. „Výraznější změny nejsou v nejbližších měsících pravděpodobné. Případný větší pokles je reálný nejdříve  koncem letošního roku nebo začátkem roku příštího,“ tvrdí Michaela Pudilová, analytička hypotečních a spotřebitelských úvěrů společnosti Broker Consulting. Zároveň ale platí, že při vyčkávání na lepší podmínky nemusí být již vyhlídnutá nemovitost v nabídce.

U konkrétní modelace to poté může vypadat následovně: u pěti milionové hypotéky na 30 let s úrokovou sazbou 6 procent bude klient aktuálně měsíčně splácet 30 tisíc korun. V případě poklesu úrokové sazby po třech letech o jedno procento na 5 procent se měsíční splátka sníží o celé tři tisíce a klient by tak pravidelně mohl splácet už jen 27 tisíc korun. U fixace proto hypoteční specialisté doporučují zvolit nyní spíše kratší dobu. „U nové hypotéky i po úpravě fixace té stávající se může výše úroků v čase změnit,“ dodává Pudilová.

Investujte s odborníky

Kromě bydlení můžeme naše volné prostředky investovat také do dalších produktů, které úspory při správném nastavení zhodnotí. Díky nim budou vaše finance růst. V paletě možností jsou jak tipy pro konzervativnější investory, kterým se v poslední době otevřela řada nových možností, tak i produkty s větším investičním rizikem. Pomoc s nastavením portfolia je ale dnes snadno dostupná. „V případě Broker Consulting se lze opřít o pomoc přibližně 2 000 konzultantů ve více než 100 kancelářích a několika desítkách franšízových poboček OK POINT, které najdete po celé republice,“ vysvětluje obchodní ředitel Radim Štantejský. Profesionální odborník nabídne vždy ve shodě s přáními klienta konkrétní investiční strategii, která má zpravidla v delším období nejvyšší potenciál výnosu.

Zlatá pravidla finančního plánování

Až už jste na tom nyní s vlastními financemi jakkoliv, je důležité vědět, jak s nimi dál zacházet. K tomu slouží pravidla finančního plánování. A o čem tyto zásady hovoří? Mimo jiné o tom, že bychom se měli postupně zbavovat starých nevýhodných dluhů. Zejména na věci, které k životu ve skutečnosti třeba ani nepotřebujeme. Dále je třeba vytvořit si dostatečnou provozní rezervu a dobře si pojistit jak svoji rodinu, tak majetek. Nezapomeňte také, že větší objem volných finančních prostředků byste neměly držet na běžných účtech, kde kvůli inflaci ztrácejí svoji hodnotu. Proto se vyplatí pravidelně investovat do výnosných strategií a nespekulovat.

Více dostupné na www.bcas.cz nebo www.okpoint.cz.

Článek byl publikován na zpravodajském portále Idnes.cz v dubnu 2023.

Další příspěvky na téma Spoření & Investice

Antonio Šoposki: Chvíli trvá, než člověk zjistí, jak vše funguje

Herec Antonio Šoposki je současným idolem mnoha dívčích srdcí. Už méně lidí ví, že je také klientem Broker Consulting a spolupráci si chválí. Zeptali jsme se ho proto mimo jiné na to, do čeho s námi investuje.

Klienti29. 11. 2023
Zobrazit více
10 min

Jakub Zeman: rozhovor s franšízantem o tom, jak bere svou práci vážně

Jakub Zeman patří bezesporu mezi nejúspěšnější tváře Broker Consulting. Jeho skvělé výsledky jsou dány nejen vervou, energií, vzděláním, dochvilností a přesností, ale z velké části i tím, že spojení financí a realit u něj skvěle funguje.

Příležitost20. 11. 2023
Zobrazit více

Libor Bouček: Šetřit a myslet na budoucnost je znakem zodpovědnosti

Je jedním z nejznámějších českých moderátorů. V posledních letech se navíc stále více zajímá i o svět financí. V obchodním řediteli Broker Consulting Petru Kopeckém našel, jak říká, zkušeného, konzervativního a solidního lékaře domácích financí.

Spoření & Investice18. 10. 2023
Zobrazit více

Tomáš Jedlička: Pomáhám druhým lidem

S Tomášem Jedličkou, který je jedním ze spolupracovníků Broker Consulting, jsme si povídali o tom, co ho na této činnosti nejvíce baví a co mu dokáže práci ulehčit.

Příležitost04. 10. 2023
Zobrazit více

Rentiérem za 3, 2, 1?

Asi každého už někdy napadlo, že by se chtěl stát rentiérem a zajistil si tak bezstarostné finanční pohodlí. Klíč k tomuto vysněnému cíli představuje finanční plánování, v němž můžeme pracovat s kombinací investic do nemovitostí a kapitálových trhů.

Finanční plán23. 06. 2023
Zobrazit více

Finančně nezávislý může být každý. Jak na to s běžným příjmem?

Finanční jistota a stabilita jsou základním kamenem pro spokojený a klidný život. Při správně nastaveném finančním plánování toho může dosáhnout každý, kdo se pro takový cíl rozhodne.

Finanční plán15. 05. 2023
Zobrazit více

Jistý důchod už dnes? Nespoléhejme se na stát.

Téma reformy systému vyplácení důchodových dávek se v posledních týdnech skloňuje téměř každodenně. Důvod je jasný. Domácí populace stárne. Zatímco před více než 10 lety bylo lidí ve věku 65 let a starších ve společnosti okolo 16 procent, v současnosti je to už více než pětina z celkové populace. Aby si ale člověk v penzi udržel určitou výši měsíčního příjmu, vyplatí se spořit na rentu už nyní a nespoléhat se na peníze od státu.

Spoření & Investice13. 03. 2023
Zobrazit více

Nedovolte inflaci odkrajovat z vašich úspor

Největšími strašáky posledních měsíců jsou v Česku bezesporu opět sílící covidová nákaza a také ceny, které rostou raketovým tempem. Strmě nahoru stoupají ceny všeho, na co jen pomyslíme, od potravin přes nemovitosti, automobily, dopravu, paliva, a zejména pak energie. Zdražování už jste zcela jistě pocítili při svých nákupech i vy.

Spoření & Investice09. 11. 2021
Zobrazit více

Banka ING končí na českém trhu

Ano je to překvapivá, ale tvrdá realita. Jestliže nejste klientem této banky, asi je to pro vás jen jedna z mnohých zpráv spojených s touto turbulentní dobou.

Spoření & Investice11. 03. 2021
Zobrazit více

PETR HRUBÝ: Hazardér věří pohádkovým slibům, investor dlouhodobým cílům

Úspěšný investor a zakladatel dnes obratem téměř dvoumiliardové skupiny Broker Consulting Petr Hrubý přiznal, do čeho sám investuje. A nebál se zajít do detailů. Přečtěte si rozhovor, v němž mimo jiné odhalí 27 let svých plánů, řízení rizika a úspěchů. A pokud si myslíte, že se investorem můžete stát jen do určitého věku, navíc s darem do vínku a letitými studii vysokých škol, jste na omylu. A nevyvede z vás z něj nikdo jiný než Petr, který se umí v oblasti peněz pohybovat jako ryba ve vodě.

Broker Consulting11. 01. 2021
Zobrazit více
1 min

Jak na investice?

Jak konkrétně pomáháme klientům v budování jejich majetku? A jsou investice opravdu nedílnou součástí každého finančního plánu?

Spoření & Investice10. 01. 2021
Zobrazit více

Rizika, která nejsou v reklamách na on-line investiční platformy vidět

Na YouTube, v televizi či jiných komunikačních kanálech můžete v poslední době stále častěji narazit na reklamy, které lákají na atraktivní investování skrze různé on-line investiční platformy. Tyto reklamy mají několik věcí společných: známou osobnost, atraktivní vizuální obsah, líbivou ukázku platformy, kromě toho nechybí příběh o velmi zajímavých výnosech a celé je to zakončené demonstrací toho, jak jednoduše se dá pomocí platformy investovat. Obsazená celebrita přitom dokáže často dělat celou řadu jiných věcí najednou. Komu by se nelíbilo nakoupit jedním klikem konkrétní akcii a během pár týdnů si připsat výnosy v řádu desítek procent… Vše to zní pohádkově krásně. Čím se už takové reklamy nezabývají, jsou fakta a rizika.

Spoření & Investice10. 01. 2021
Zobrazit více

Investice do junk bonds? Nad vloženými penězi se zapráší, ani nevíte jak

Máme za sebou rok, který mnohým z nás méně, či více změnil život. V ekonomice jsou odvětví, která i přes omezení rostou, ale také ta, která se potýkají s velkými problémy, a jejich přežití není vůbec jisté. Nezměnila se ovšem jedna věc. Je to chamtivost některých lidí, která se neřídí zdravým rozumem. V dnešním článku se podíváme na rizika korporátních dluhopisů, se kterými se mohou naši klienti na českém trhu bohužel setkat, a to zejména prostřednictvím agresivních reklam.

Spoření & Investice09. 01. 2021
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.