Broker Consulting

Jistý důchod už dnes? Nespoléhejme se na stát.

Spoření & Investice13. 03. 2023

Téma reformy systému vyplácení důchodových dávek se v posledních týdnech skloňuje téměř každodenně. Důvod je jasný. Domácí populace stárne. Zatímco před více než 10 lety bylo lidí ve věku 65 let a starších ve společnosti okolo 16 procent, v současnosti je to už více než pětina z celkové populace. Aby si ale člověk v penzi udržel určitou výši měsíčního příjmu, vyplatí se spořit na rentu už nyní a nespoléhat se na peníze od státu.

Nejistý státní důchod

Pokud by stát situaci s penzemi systematicky nevyřešil, dostali bychom se už okolo roku 2030 do situace, kdy by schodky důchodového účtu byly pro veřejný rozpočet tak velké, že by už téměř žádné volné prostředky na další výdaje nejspíše nezbývaly.

Jen loni činily výdaje na důchodové dávky přes 577 miliard korun. Celková suma se ale bude do budoucna ještě zvyšovat, a to především kvůli silným populačním ročníkům.

Současný systém je založený na přerozdělení od ekonomicky aktivních k těm, co už mají aktivní kariéru za sebou a mohou si tak užívat zasloužený odpočinek. Každému, kdo ví, jak vypadá demografické rozdělení populace, je jasné, že problém s financováním důchodového systému v této podobě přijde. Velmi silné ročníky, které drží ekonomiku svojí prací, začnou odcházet do důchodu a systém se stává neudržitelným,“ říká hlavní analytik společnosti Broker Consulting Martin Novák a dodává: „V Česku registruji bohužel problém v tom, že současní senioři nejsou na dlouhodobý pobyt v důchodu finančně připraveni a vlastní rezervy většinou nemají. Je to dáno z části důvody historickými, kdy jejich aktivní život probíhal za minulého režimu. Domnívám se, že to může být pomyslným vykřičníkem pro dnešní lidi v produktivním věku. Ti by se měli na penzi připravovat a nespoléhat se jen na státní důchod.“

Spoření na penzi

O to naléhavěji se proto také jeví potřeba spoření na rentu, kdy si lidé v ekonomicky aktivním věku odkládají část svých příjmů a ty pak využijí v důchodu.

Je důležité investovat s dlouhodobým cílem. Díky pravidelnému investování je možné si bez problému zajistit předčasný důchod i s průměrnými příjmy. Je tedy více než vhodné začít co nejdříve odkládat část svých výdělků stranou do investičních produktů. Ať už formou podílových fondů, nebo doplňkového penzijního spoření,“ vysvětluje investiční analytik Broker Consulting Tadeáš Chmelíček.

Renta na pobočkách Broker Consulting

Místem, kde profesionálně poradí s rozložením a formou spoření, jsou moderní pobočky OK POINT a další kanceláře společnosti Broker Consulting, které najdete ve většině velkých měst po celé České republice. Jedním z úspěšných franšízantů, který OK POINT provozuje v hlavním městě, je manažer projektu Radim Štantejský.

Nejen současná doba jasně ukazuje na fakt, že čím dříve začínají naši klienti systematicky řešit otázku, jakým způsobem odkládat na takzvanou rentu, tím se jim výrazně zvýší pravděpodobnost toho, že v budoucnu nebudou spoléhat na stát. Sami si tak vytvoří podmínky pro to, že se  jejich životní úroveň po odchodu do důchodu výrazně nezhorší,“ upozorňuje Štantejský.

Spořit či investovat se vyplatí co nejdříve

A kdy se má na rentu spořit? Odborníci doporučují, že by se mělo začít již v mladém věku.

Čím dříve budou klienti na rentu připraveni, tím to pro ně bude levnější. Klíčové je, abyste se nespoléhali pouze na státní dávku, která se politickým rozhodnutím může velmi jednoduše změnit,“ radí Novák. Pokud budete již od svých 30 let spořit pouhou tisícikorunu měsíčně, dosáhne vaše pravidelná renta v důchodovém věku na 5 tisíc korun. V případě, že s tím ale začnete až o 20 let později, budete muset si muset pravidelně ukládat více než 3,5násobně vyšší částku.

„Naši finanční konzultanti v rámci vypracování Finančního plánu jasně určí horizonty a konkrétní produkty, jejichž prostřednictvím klient dosáhne klíčového cíle. Faktem je, že tato oblast začíná být čím dál častěji poptávána jak ze strany stávajících, tak nových klientů. Ti se pak mohou spolehnout na naši celorepublikovou síť 2 tisíc konzultantů, které najdete ve více než 100 kancelářích a na několika desítkách franšízových poboček OK POINT,“ dodává Štantejský.

Další informace o nabídce služeb poboček OK POINT najdete na stránkách www.okpointy.cz a www.okpoint.tv.

Článek byl publikován na zpravodajském serveru Lidovky.cz v únoru 2023.

Další příspěvky na téma Spoření & Investice

Antonio Šoposki: Chvíli trvá, než člověk zjistí, jak vše funguje

Herec Antonio Šoposki je současným idolem mnoha dívčích srdcí. Už méně lidí ví, že je také klientem Broker Consulting a spolupráci si chválí. Zeptali jsme se ho proto mimo jiné na to, do čeho s námi investuje.

Klienti29. 11. 2023
Zobrazit více
10 min

Jakub Zeman: rozhovor s franšízantem o tom, jak bere svou práci vážně

Jakub Zeman patří bezesporu mezi nejúspěšnější tváře Broker Consulting. Jeho skvělé výsledky jsou dány nejen vervou, energií, vzděláním, dochvilností a přesností, ale z velké části i tím, že spojení financí a realit u něj skvěle funguje.

Příležitost20. 11. 2023
Zobrazit více

Libor Bouček: Šetřit a myslet na budoucnost je znakem zodpovědnosti

Je jedním z nejznámějších českých moderátorů. V posledních letech se navíc stále více zajímá i o svět financí. V obchodním řediteli Broker Consulting Petru Kopeckém našel, jak říká, zkušeného, konzervativního a solidního lékaře domácích financí.

Spoření & Investice18. 10. 2023
Zobrazit více

Tomáš Jedlička: Pomáhám druhým lidem

S Tomášem Jedličkou, který je jedním ze spolupracovníků Broker Consulting, jsme si povídali o tom, co ho na této činnosti nejvíce baví a co mu dokáže práci ulehčit.

Příležitost04. 10. 2023
Zobrazit více

Rentiérem za 3, 2, 1?

Asi každého už někdy napadlo, že by se chtěl stát rentiérem a zajistil si tak bezstarostné finanční pohodlí. Klíč k tomuto vysněnému cíli představuje finanční plánování, v němž můžeme pracovat s kombinací investic do nemovitostí a kapitálových trhů.

Finanční plán23. 06. 2023
Zobrazit více

Finančně nezávislý může být každý. Jak na to s běžným příjmem?

Finanční jistota a stabilita jsou základním kamenem pro spokojený a klidný život. Při správně nastaveném finančním plánování toho může dosáhnout každý, kdo se pro takový cíl rozhodne.

Finanční plán15. 05. 2023
Zobrazit více

Důchody, hypotéky, investice. Co pomůže a čemu se raději vyhnout?

Rozhodnutí jako je vlastní bydlení nebo spoření na rentu výrazně mění kvalitu života, nejvíce pak v období důchodu. Jak k nim ale dojít a kde vlastně dává smysl zhodnocovat úspory? Efektivně investovat se dá dnes už od nižších stovek korun měsíčně, je ale zásadní být obezřetný a správně diverzifikovat, doporučují experti.

Spoření & Investice17. 04. 2023
Zobrazit více

Nedovolte inflaci odkrajovat z vašich úspor

Největšími strašáky posledních měsíců jsou v Česku bezesporu opět sílící covidová nákaza a také ceny, které rostou raketovým tempem. Strmě nahoru stoupají ceny všeho, na co jen pomyslíme, od potravin přes nemovitosti, automobily, dopravu, paliva, a zejména pak energie. Zdražování už jste zcela jistě pocítili při svých nákupech i vy.

Spoření & Investice09. 11. 2021
Zobrazit více

Banka ING končí na českém trhu

Ano je to překvapivá, ale tvrdá realita. Jestliže nejste klientem této banky, asi je to pro vás jen jedna z mnohých zpráv spojených s touto turbulentní dobou.

Spoření & Investice11. 03. 2021
Zobrazit více

PETR HRUBÝ: Hazardér věří pohádkovým slibům, investor dlouhodobým cílům

Úspěšný investor a zakladatel dnes obratem téměř dvoumiliardové skupiny Broker Consulting Petr Hrubý přiznal, do čeho sám investuje. A nebál se zajít do detailů. Přečtěte si rozhovor, v němž mimo jiné odhalí 27 let svých plánů, řízení rizika a úspěchů. A pokud si myslíte, že se investorem můžete stát jen do určitého věku, navíc s darem do vínku a letitými studii vysokých škol, jste na omylu. A nevyvede z vás z něj nikdo jiný než Petr, který se umí v oblasti peněz pohybovat jako ryba ve vodě.

Broker Consulting11. 01. 2021
Zobrazit více
1 min

Jak na investice?

Jak konkrétně pomáháme klientům v budování jejich majetku? A jsou investice opravdu nedílnou součástí každého finančního plánu?

Spoření & Investice10. 01. 2021
Zobrazit více

Rizika, která nejsou v reklamách na on-line investiční platformy vidět

Na YouTube, v televizi či jiných komunikačních kanálech můžete v poslední době stále častěji narazit na reklamy, které lákají na atraktivní investování skrze různé on-line investiční platformy. Tyto reklamy mají několik věcí společných: známou osobnost, atraktivní vizuální obsah, líbivou ukázku platformy, kromě toho nechybí příběh o velmi zajímavých výnosech a celé je to zakončené demonstrací toho, jak jednoduše se dá pomocí platformy investovat. Obsazená celebrita přitom dokáže často dělat celou řadu jiných věcí najednou. Komu by se nelíbilo nakoupit jedním klikem konkrétní akcii a během pár týdnů si připsat výnosy v řádu desítek procent… Vše to zní pohádkově krásně. Čím se už takové reklamy nezabývají, jsou fakta a rizika.

Spoření & Investice10. 01. 2021
Zobrazit více

Investice do junk bonds? Nad vloženými penězi se zapráší, ani nevíte jak

Máme za sebou rok, který mnohým z nás méně, či více změnil život. V ekonomice jsou odvětví, která i přes omezení rostou, ale také ta, která se potýkají s velkými problémy, a jejich přežití není vůbec jisté. Nezměnila se ovšem jedna věc. Je to chamtivost některých lidí, která se neřídí zdravým rozumem. V dnešním článku se podíváme na rizika korporátních dluhopisů, se kterými se mohou naši klienti na českém trhu bohužel setkat, a to zejména prostřednictvím agresivních reklam.

Spoření & Investice09. 01. 2021
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.