Broker Consulting

Češi a dopady inflace

Reality06. 12. 2023

Obáváme se znehodnocení vlastní nemovitosti kvůli inflaci. Přes 60 procent z nás přitom ale nezná její aktuální výši, jak zjistil říjnový průzkum agentury Ipsos realizovaný pro společnost Broker Consulting.

Ekonomové začínají slavit. Po dlouhém období vysoké inflace je nyní podle řady z nich situace pod kontrolou. Přitom v září 2022 dosahovala inflace podle dat ČNB 18ti procent, letos už byla její zářijová hodnota 6,9 procenta. A co na významný rozdíl říkají Češi?

Zásadní ekonomické události, jako například dramatický růst inflace i její aktuální pokles, nevnímají podle nejnovějšího průzkumu společnosti Broker Consulting Češi úplně realisticky. Více než polovina se překvapivě domnívá, že je inflace aktuálně stejná nebo dokonce ještě vyšší, než tomu bylo loni. Třetina z nás k tomu očekává, že v příštích šesti měsících ještě nadále poroste. Mít přehled o dění v ekonomice je přitom tím, co výrazně ovlivňuje životní situaci každého z nás.

„Pouze 14 procent dotazovaných má povědomí o míře aktuální inflace. 36 procent respondentů se domnívá, že se inflace bude dál zvyšovat. Inflační očekávání v sektoru domácností tedy bohužel nelze považovat za ukotvená,“ komentuje výsledky průzkumu Jiří Rusnok, současný poradce představenstva Allianz a bývalý premiér a guvernér ČNB.

Navzdory zdražování v předchozím období, vychází zhruba polovina Čechů se svými příjmy tak akorát. Pětina českých domácností vychází se svým příjmem snadno, dokonce si dokáže část peněz odkládat na spoření či investice. Naopak pro čtvrtinu respondentů je obtížné se svými příjmy vyjít. Očekávání budoucího vývoje osobních financí s ohledem na aktuální ekonomické kulisy vnímá pětina dotazovaných poměrně optimisticky. Věří, že se jejich situace v následujícím roce zlepší. 45 procent pak předpokládá, že zůstane stejná a téměř čtvrtina se obává výrazného zhoršení.

Vysoká inflace a nemovitosti

Inflační vývoj podle mínění Čechů jasně ovlivnil také trh s nemovitostmi. Většina respondentů průzkumu si myslí, že ceny nájmů bytů a domů jsou aktuálně vysoké. Nejvíce si to myslí u cen novostaveb – bytů i domů, zde jsou podle 54 % dotazovaných ceny dokonce velmi vysoké. Vývoj tržních cen nemovitostí vnímají Češi také jako velmi proměnlivý. 57 % je přesvědčeno o tom, že ceny oproti roku 2022 stouply a zhruba 60 % si myslí, že ceny se budou i nadále zvyšovat. Nejčastější důvodem pro to je podle většiny aktuální výše úrokových sazeb u hypoték, dále vysoké ceny energií a v neposlední řadě i horší dostupnost hypoték.

Z průzkumu je také zřejmé, že se třetina těch, kteří vlastní nějakou nemovitost obává poklesu její hodnoty právě kvůli vysoké inflaci. „Obava Čechů z poklesu hodnoty nemovitostí byla a je v období vysoké inflace oprávněná. Podle našich dat se jedná od června roku 2022 o reálný pokles v průměru o minus 23 procent. Jinými slovy téměř o čtvrtinu klesla reálná hodnota našich domů a bytů, a to především kvůli vysoké inflaci, která zmenšila kupní sílu peněz, a tedy i vlastní hodnotu nemovitostí. Průzkum sice naznačuje, že část lidí si o tom přemýšlí, naopak tři čtvrtiny populace to pravděpodobně nevnímá,“ konstatuje Martin Novák, hlavní analytik společnosti Broker Consulting. Šest z 10 respondentů vnímá nákup nemovitosti jako bezpečnou investici. U nemovitostí obecně vidí Češi za posledních deset let veliký nárůst tržní ceny, což bylo často důvodem jejich koupě, kdy kupující sledují zejména dlouhodobé zhodnocení či ochranu před inflací.

 

Zdroj: MF Dnes (redakčně kráceno a upraveno)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další příspěvky na téma Reality

Ocenění za náročný obchod

Zpětná vazba klientů je pro činnost Broker Consulting klíčová. A když nás chválí za složitý obchod, má to pro nás dvojnásobnou hodnotu. Takovým příkladem byl i nedávný prodej rodinného domu v jedné ze středočeských obcí, kdy se využila také partnerská spolupráce.

Reality08. 04. 2024
Zobrazit více

U bytů je zásadní dlouhodobý vývoj hodnoty nemovitosti

Ředitel naší plzeňské pobočky Petr Linhart nabízí s Luďkem Vokounem, který je v Broker Consulting na pozici regionální ředitel senior, aktuálně byty hned ve třech developerských projektech společnosti BC Real. Víte li o zájemci, který v západočeské metropoli hledá nové bydlení, děkujeme za tip.

Reality02. 04. 2024
Zobrazit více

Jiří Žák: V realitách bývá výsledek často poměrně rychlý

Jiří Žák postoupil z pozice oblastního ředitele na oblastního ředitele senior. Současně s tím se zlepšuje míra spokojenosti klientů s jeho službami. V rozhovoru poodkrývá recept na svůj úspěch. Chtěli byste s ním spolupracovat?

Příležitost19. 03. 2024
Zobrazit více

Hypoteční trh se rozhýbal

Hypoteční sazby pokračují v poklesu, jak vyplývá z informací Broker Consulting. To je skvělá zpráva pro všechny, kteří hledají nemovitost. Současně je to dobrý tip pro naše spolupracovníky. Pokud o nějakém zájemci víte, rozhodně si nenechávejte takovou informaci jen pro sebe.

Reality12. 03. 2024
Zobrazit více

Čeká nás obroda hypoték?

Začátek nového roku přinesl mnohem hmatatelnější naději na vytoužený pokles základních úrokových sazeb. Úrokové sazby se mohou totiž dostat pro fixaci sazby na pět let na tři až čtyři procenta. To pro partnery představuje nové obchodní příležitosti a tím i další možnost vítaného přivýdělku. Příkladem je nákup nových nemovitostí. Máte li doporučení na nového zájemce o bydlení, děkujeme za tip.

Reality30. 01. 2024
Zobrazit více

Hypoteční trh bude v příštím roce větší, dynamičtější a snad i levnější

Hypoteční rok 2023 nebyl zrovna jednoduchý. Byl ve znamení velmi mírného tání a neustálého vyhlížení poklesu sazeb. Větší pokles sazeb se snad očekává ve druhé polovině 2024. To je bezpochyby dobrou zprávou pro všechny, kteří plánují pořídit si nemovitost. Znáte někoho takového ve svém okolí?

Reality27. 12. 2023
Zobrazit více

Co nás čeká v roce 2024?

Rok 2023 byl velkou výzvou hlavně kvůli boji se znehodnocováním úspor, vysokým úrokovým sazbám u hypotečních úvěrů a změnám v důchodovém systému. Přinášíme vám doporučení, na co se zaměřit v roce 2024. Pokud máte tip na někoho, kdo hledá například nemovitost či nové podmínky pro zabezpečení na stáří, dejte nám vědět. Odměna v rámci partnerské spolupráce vás díky tomu nemine.

Spoření & Investice21. 12. 2023
Zobrazit více

Vyplatí se nakoupit nemovitost teď, nebo spíše později?

Chystáte se někdo z vašeho okolí koupit nemovitost? Čekání na nižší úrokové sazby a příznivější ceny se nemusí vyplatit. S radou přichází hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.

Bydlení24. 11. 2023
Zobrazit více
10 min

Jakub Zeman: rozhovor s franšízantem o tom, jak bere svou práci vážně

Jakub Zeman patří bezesporu mezi nejúspěšnější tváře Broker Consulting. Jeho skvělé výsledky jsou dány nejen vervou, energií, vzděláním, dochvilností a přesností, ale z velké části i tím, že spojení financí a realit u něj skvěle funguje.

Příležitost20. 11. 2023
Zobrazit více

Kristýna Viktora: Patříme mezi největší domácí realitní zprostředkovatele

Nemovitosti se výrazně podílí na celkovém úspěchu podnikání Broker Consulting. I proto jsme si s vedoucí realitního oddělení této společnosti Kristýnou Viktora povídali o tom, jak mohou být tyto aktivity pro všechny ostatní inspirativní.

Bydlení14. 11. 2023
Zobrazit více

Patrik Auda: Ke spolupráci jsem se dostal přes známé a kamarády

Český basketbalový reprezentant Patrik Auda vystřídal kluby v Americe, Evropě a naposledy v Japonsku. Spolu s tím se začal věnovat investování. Od loňska je klientem Broker Consulting.

Klienti27. 09. 2023
Zobrazit více

Čeněk Liška sází na věrnost značce a spolupráci s partnery

Původním povoláním muzikant Čeněk Liška, který letos v létě ohlásil postup na pozici regionálního ředitele, využívá v rámci svých aktivit i spolupráci s partnery. Díky nim, jak říká, se v poslední době podařilo sjednat hned několik větších realitních obchodů.

Příležitost22. 09. 2023
Zobrazit více

O koupi vlastní nemovitosti je mezi lidmi stále zájem

Při rozhodování o koupi bytu je nutné pečlivě počítat s náklady a s tím, že zda je výhodnější bydlet ve vlastním, nebo spíše v nájemním bytě.

Reality23. 06. 2023
Zobrazit více
3 min

Realitní služby od Broker Consulting

Jak fungují realitní služby od Broker Consulting? Podívejte se na video a pokud máte zájem, zkuste to s námi.

Reality10. 01. 2021
Zobrazit více

Co je dnes nejdůležitější na realitním obchodě? Zajistit kupci financování

Ne příliš příznivé predikce uváděly, že v době pokoronakrizové půjdou realitní obchody strmě dolů, lidé přestanou nemovitosti jak nabízet, tak i kupovat. Výhledy se nepotvrdily, my v Broker Consulting jsme naopak měli v květnu meziroční nárůst náběru o 29 procent a rezervací dokonce o dvě třetiny. Tím zásadním, na co by se nyní měli realitní zprostředkovatelé zaměřit, je především zajištění financování pro potenciálního kupce. Zde by se za neustále se měnícími podmínkami na hypotéčním trhu mohlo skrývat nepříjemné úskalí.

Reality10. 01. 2021
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.