Broker Consulting

Nedovolte inflaci odkrajovat z vašich úspor

Spoření & Investice09. 11. 2021

Největšími strašáky posledních měsíců jsou v Česku bezesporu opět sílící covidová nákaza a také ceny, které rostou raketovým tempem. Strmě nahoru stoupají ceny všeho, na co jen pomyslíme, od potravin přes nemovitosti, automobily, dopravu, paliva, a zejména pak energie. Zdražování už jste zcela jistě pocítili při svých nákupech i vy.

Ačkoli ceny míří vysoko, kupní síla peněz jde přesně obráceným směrem. Výsledkem je, že za stejnou peněžní sumu si toho rok od roku pořídíme stále méně. Asi tušíte, že tento jev má na svědomí inflace. Právě kvůli ní ztrácejí peníze na hodnotě, a rozhodně ne málo.

Letos v září inflace vystoupala k 5 %. Co to v praxi znamená? Že z každých našich 1000 korun odkrojila 50 korun. Odborníci se shodují na tom, že zdražování, a s ním i růst inflace, budou dál pokračovat. Takže věcí a služeb, které si za stejných 1000 korun budeme moci pořídit, tak bude o dost méně. Guvernér České národní banky dokonce odhaduje, že závěrem letošního roku by inflace v Česku mohla vystoupat až k 7 %!

 

 

 

 

zdroj: Asociace pro kapitálový trh ČR

Narůstající inflace se nejbolestněji projevuje na běžných účtech. Přesto si každý druhý Čech ukládá většinu svých volných peněz právě na běžné účty.

Kam domácnosti ukládají své úspory?

 

 

 

 

 

 

zdroj: ČNB a Ministerstvo financí

Běžný účet nabízí téměř nulové úročení peněz, resp. nanejvýš 0,01 %, takže zhodnocení ani v nejmenším nedokáže pokrýt inflaci. Výsledek? Naše peníze tím rychle ztrácejí na hodnotě.

Jak se pustit do boje s inflací o naše úspory?

Hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák doporučuje:

„Ze všeho nejdříve byste měli zrevidovat, na jakých produktech máte uložené finanční prostředky určené na vytváření dlouhodobých rezerv. Současně byste měli zhodnotit, jestli tyto produkty dokážou inflaci alespoň částečně kompenzovat.“

S tím vším vám rádi pomohou konzultanti Broker Consulting, kteří Vám také doporučí vhodnou kombinací produktů přímo Vám na míru.

 

 

Další příspěvky na téma Spoření & Investice

Banka ING končí na českém trhu

Ano je to překvapivá, ale tvrdá realita. Jestliže nejste klientem této banky, asi je to pro vás jen jedna z mnohých zpráv spojených s touto turbulentní dobou.

Spoření & Investice11. 03. 2021
Zobrazit více

PETR HRUBÝ: Hazardér věří pohádkovým slibům, investor dlouhodobým cílům

Úspěšný investor a zakladatel dnes obratem téměř dvoumiliardové skupiny Broker Consulting Petr Hrubý přiznal, do čeho sám investuje. A nebál se zajít do detailů. Přečtěte si rozhovor, v němž mimo jiné odhalí 27 let svých plánů, řízení rizika a úspěchů. A pokud si myslíte, že se investorem můžete stát jen do určitého věku, navíc s darem do vínku a letitými studii vysokých škol, jste na omylu. A nevyvede z vás z něj nikdo jiný než Petr, který se umí v oblasti peněz pohybovat jako ryba ve vodě.

Broker Consulting11. 01. 2021
Zobrazit více
1 min

Jak na investice?

Jak konkrétně pomáháme klientům v budování jejich majetku? A jsou investice opravdu nedílnou součástí každého finančního plánu?

Spoření & Investice10. 01. 2021
Zobrazit více

Rizika, která nejsou v reklamách na on-line investiční platformy vidět

Na YouTube, v televizi či jiných komunikačních kanálech můžete v poslední době stále častěji narazit na reklamy, které lákají na atraktivní investování skrze různé on-line investiční platformy. Tyto reklamy mají několik věcí společných: známou osobnost, atraktivní vizuální obsah, líbivou ukázku platformy, kromě toho nechybí příběh o velmi zajímavých výnosech a celé je to zakončené demonstrací toho, jak jednoduše se dá pomocí platformy investovat. Obsazená celebrita přitom dokáže často dělat celou řadu jiných věcí najednou. Komu by se nelíbilo nakoupit jedním klikem konkrétní akcii a během pár týdnů si připsat výnosy v řádu desítek procent… Vše to zní pohádkově krásně. Čím se už takové reklamy nezabývají, jsou fakta a rizika.

Spoření & Investice10. 01. 2021
Zobrazit více

Investice do junk bonds? Nad vloženými penězi se zapráší, ani nevíte jak

Máme za sebou rok, který mnohým z nás méně, či více změnil život. V ekonomice jsou odvětví, která i přes omezení rostou, ale také ta, která se potýkají s velkými problémy, a jejich přežití není vůbec jisté. Nezměnila se ovšem jedna věc. Je to chamtivost některých lidí, která se neřídí zdravým rozumem. V dnešním článku se podíváme na rizika korporátních dluhopisů, se kterými se mohou naši klienti na českém trhu bohužel setkat, a to zejména prostřednictvím agresivních reklam.

Spoření & Investice09. 01. 2021
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.