Broker Consulting

Libor Bouček: Šetřit a myslet na budoucnost je znakem zodpovědnosti

Spoření & Investice18. 10. 2023

Je jedním z nejznámějších českých moderátorů. V posledních letech se navíc stále více zajímá i o svět financí. V obchodním řediteli Broker Consulting Petru Kopeckém našel, jak říká, zkušeného, konzervativního a solidního lékaře domácích financí.

Přečtěte si rozhovor s moderátorem Liborem Boučkem o jeho financích, spoření na důchod a dalších otázkách, které jsou pro spokojený život tak zásadní.

Co si myslíte o finanční gramotnosti Čechů, je dostatečná?

Myslím, že ve srovnání s okolním západním světem nikoliv. Přijde mi, že jsme se tu měli relativně dobře, a i když jsme nemuseli absolvovat příliš změn, každý rok se životní úroveň zvyšovala. V takovém koloritu je naprosto běžné, že člověk řešení budoucnosti odkládá. Z velké části to ovšem byla iluze, protože takový růst nikdy v historii netrval věčně. Po covidu, což byl první z civilizačních šoků, je finanční gramotnost velkým tématem, a to i pro banky. Za pomyslných pět minut dvanáct se nyní snažíme dohnat vše, co jsme měli dělat dávno.

 Co bychom kromě toho měli dělat, abychom zvýšili svou finanční gramotnost?

Zapojit selský rozum, přiznat si, že šetřit a myslet na budoucnost je znakem zodpovědnosti nejen za sebe, ale za celou rodinu. A především se obracet na autority a důvěryhodné zdroje. Je opravdu nejjednodušší najít si finančního poradce, u kterého není na špičce boty vidět, že jeho rada je jen cestou k ještě špičatější botě.

Na jaké autority se obracíte vy?

Díky dlouhodobé spolupráci s Broker Consulting a tomu, že se coby moderátor v oboru pohybuji téměř dvě dekády, se snažím doplňovat si vzdělání průběžně. Ale vzhledem ke komplexnosti světa financí spoléhám na Petra Kopeckého, ve kterém jsem našel zkušeného, konzervativního a solidního lékaře domácích financí. Nezískávám od něj rady jen pro své peníze, ale pravidelně rozebíráme souvislosti, což vnímám jako nejcennější část naší spolupráce.

Určitě jste narazili i na téma důchodu. Připravují se na něj Češi dostatečně?

Myslím, že ne. V horizontu 10 let nás čeká skutečně velmi temné ekonomické období. Důchodová reforma, která by prošla a která by nějakým způsobem zohledňovala neúprosnou demografickou křivku, v Česku neproběhla. Razantní krok nechce udělat žádná vláda, protože téměř každý rok jsou volby, kde se musí líbivými hesly bojovat o přízeň voličů. Tenhle cyklus je obrovským limitem marketingové demokracie, ve které žijeme v tomto století. Máme v hlavě mylnou představu, že se o nás postará stát. Nepostará, je to na každém z nás. Možná se objeví hlasy, že někdo nemá z čeho šetřit. Jsem ovšem bytostně přesvědčený, že až 85 procent domácností v Česku úspory na důchod najít může. Jen to bude trochu bolet. Tahle malicherná bolest je ale nic ve srovnání s tím, co přijde v pozdějším věku.

Jak se na důchod připravujete vy?

Jsem konzervativní, což vám Petr Kopecký může potvrdit. Investoval jsem do dvou nemovitostí s tím, že jedna je volnočasová a do jisté míry investiční. Dále mám v portfoliu standardní mix investic v podobě nemovitostních fondů, akciových trhů a dluhopisových fondů. Na investice do moderních komodit, jako jsou kryptoměny nebo NFT, jsem zbabělý, což možná souvisí s věkem. Myslím ale, že zmíněné dlouhodobé investice jsou vhodným nástrojem pro můj důchod.

Jakým způsobem jste si spořil, než jste se tohle všechno dozvěděl?

Žil jsem životem bezstarostného třicátníka, který se těšil z toho, že je každý rok lepší než ten předcházející. Obletěl jsem svět, leccos ochutnal, držel si jeden byt a taky se dvakrát rozvedl. Tudíž si myslím, že to bylo převážně živelné a nesystematické. Vrozená opatrnost mi zamezila v šílených investicích. Nepustil jsem se do projektů se zaručeným úspěchem v oblastech, kterým nerozumím, takže jsem netratil, ale teprve nyní jsem systematik a většinu příjmů investuji.

Ze statistik vyplývá, že 73 procent lidí si na důchod začíná spořit až v 50 letech. Co si o tom myslíte?

Máme za sebou víc než tři dekády konjunktury, kdy se navíc veřejným prostorem neustále nese, že se stát o důchodce postará. Teprve po padesátce ale mnozí zjišťují, že to tak není, a na poslední chvíli začínají spořit. Myslím, že je to opravdu pozdě. Za 15 let, až budou padesátníci skutečně senioři, ocitnou se v nelehké situaci, kdy snadno uvěří řešením šílenců, co se budou ucházet o jejich hlasy. A přitom stačilo spořit dřív a zbavit se závislosti na státu.

Jaká nabídka spoření vás osloví, podle čeho si vybíráte?

Dívám se na to, kdo je autorem nabídky. Sleduji výnosnost, která má mít smysl na obou stranách. Musí být výhodná, ale nesmí slibovat nesmyslnou výši. Vždy mě zajímá výhled na 20 let. Vzhledem k tomu, že mi je 42, vím, že když vše půjde dobře, budu ještě za 20 let ekonomicky aktivní.

Na co si dáváte pozor, abyste nenaletěl podvodníkům?

Mám Petra a myslím, že po těch letech umím rozklíčovat boudu. Nenaletím na nesmysl, protože jsem si vědom, že peníze člověk musí vydělat. Investice jsou jen doplňkem k samotné práci.

Starší lidé se většinou investovat bojí. Jak jsou na tom třeba vaši rodiče?

Tátovi bylo 80, mamince o šest let méně. Oba byli blízko privatizaci a transformaci naší ekonomiky na konci století. Mají velmi dobré a dlouhodobé portfolio, které udržují a lehce rozšiřují. I oni jsou konzervativní a vzhledem k tomu, že vidí výsledky po 30 letech, rozhodně strach z investic nemají. Ale vzhledem k věku je jasné, že jsou ve fázi, kdy si naopak úspěchy svých dřívějších investic můžou užívat.

 

 

 

 

 

 

Další příspěvky na téma Spoření & Investice

Námitky jako příležitosti: Jak zbavit veřejnost pochybností ohledně DIP

Data ukazují, že Češi mají často zkreslené představy o kvalitní přípravě na penzi. Několik set tisíc korun ve třetím pilíři rozhodně nestačí na pohodové stáří. Od 1. července se navíc změnila státní podpora, což je skvělá příležitost oslovit váhající nebo nerozhodnuté a ukázat jim další možnosti přípravy na penzi, včetně Dlouhodobého investičního produktu (DIP).

Spoření & Investice03. 07. 2024
Zobrazit více

Petr Hušek: Broker Consulting pro mě představuje celoživotní cestu

Dvacet let. To je panečku kus života a také pořádná porce zážitků, zkušeností, příležitostí i výzev. Své o tom ví obchodní ředitel Petr Hušek, jehož tým dlouhodobě dosahuje výborných výsledků. S Petrem jsme si povídali o jeho dosavadním působení ve firmě i důvodech, díky nimž patří jeho tým k těm nejúspěšnějším.

Broker Consulting10. 06. 2024
Zobrazit více

Jak se připravit na stáří

Dlouhodobý investiční produkt je s námi už několik měsíců. I když má mnoho výhod, sám o sobě se veřejnosti nepředstaví, což je pro nás skvělá příležitost. To znamená, že během schůzky musíme potenciálním zájemcům DIP aktivně prezentovat a vysvětlit, v čem je pro ně zajímavý.

Spoření & Investice05. 06. 2024
Zobrazit více

Výsledky průzkumu Jak Češi investují nám pomohou v praxi

Nedávný průzkum Broker Consulting odkryl mnoho zajímavostí o investičním chování české populace. Ale co přesně tyto závěry a čísla znamenají pro naši práci?

Spoření & Investice23. 05. 2024
Zobrazit více

Kombinace státního důchodu a vlastních úspor se vyplatí

Podle nedávného průzkumu společnosti Ipsos pro Broker Consulting se skoro polovina Čechů aktuálně potýká s obtížnou finanční situací a očekávání do budoucna nejsou o mnoho růžovější. Tento fakt nutí mnohé přehodnotit způsob, jakým přistupují k důchodovému spoření. A to je i příležitost pro využití takových novinek, jakými jsou například Dlouhodobý investiční produkt (DIP).

Spoření & Investice09. 05. 2024
Zobrazit více

Ženy investorky – lépe investují, ale méně si věří

Stále více žen proniká do světa velkých peněz a investic. To je určitě dobrá zpráva pro všechny, kteří chtějí spolupráci zacílit také na něžné pohlaví.

Spoření & Investice03. 05. 2024
Zobrazit více

Investování Lukáše Kubíka. Finanční gramotnost v Česku, klíč k prosperitě nejen v době krizí

Finanční gramotnost je stále ještě považována za okrajovou věc. Znalosti v této oblasti jsou přitom pro naši činnost i práci spolupracovníků nejen přínosné, ale přímo zásadní. A pokud jsou spolupracovníci proaktivní, mají jedinečnou příležitost a zároveň povinnost vzdělávat, inspirovat a podporovat ostatní. Své o tom ví také oblastní ředitel Broker Consulting Lukáš Kubík.

Spoření & Investice26. 04. 2024
Zobrazit více

Jaké jsou hlavní výhody a rozdíly mezi DIP a DPS?

Řada lidí v současnosti hledá odpovědi na otázku, jaké jsou rozdíly mezi dlouhodobým investičním produktem (DIP) a penzijním připojištěním/doplňkovým penzijním spořením (PP/DPS). Rozklíčování těchto rozdílů je důležité pro každého z klientů, který chce efektivně plánovat svou finanční budoucnost a zajistit si klidné stáří. To vše může být dobrým vodítkem i pro toho, kdo se věnuje partnerské spolupráci.

Spoření & Investice17. 04. 2024
Zobrazit více

S DIP by měl každý začít už dnes

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je nástrojem, který rozšiřuje státem podporované příležitosti pro přípravu na důchod. Pro konzultanty a další, kteří s Broker Consulting spolupracují, je jeho start dobrým důvodem, proč se setkat s každým, kteří by o něj mohl mít zájem. Co vše tedy přináší?

Spoření & Investice21. 03. 2024
Zobrazit více

Investování Lukáše Kubíka. DIP – Důležitá investice, ale i nutná podpora finanční gramotnosti a osvěty

Stárnutí populace a klesající porodnost před nás klade závažné otázky: Jak se na důchod připravit? Kdo a jak bude v budoucnu financovat důchodový systém? Příležitostí pro partnerskou spolupráci a současně i výzvou pro každého z nás je vstup Dlouhodobého Investičního Produktu (DIP) na penzijní scénu.

Spoření & Investice22. 02. 2024
Zobrazit více

FOND SHOP zcela v novém

Časopis FOND SHOP se stal pro řadu odborníků, konzultantů i samotných partnerů, kteří s Broker Consulting spolupracují, důležitým zdrojem informací o investování a dění na finančních trzích. Od počátku letošního roku prošel jednou velkou změnou. Z tištěného časopisu se totiž stal komplexní investiční web fondshop.cz.

Spoření & Investice16. 02. 2024
Zobrazit více

Dlouhodobý investiční produkt – příležitost roku

Aktuální změny v penzích mají za cíl zajistit udržitelnost našeho důchodového systému. S penzijní reformou je spojena řada změn, včetně rozšíření současné nabídky produktů, díky nimž mohou lidé čerpat různé výhody. A to je i nová příležitost pro partnerskou spolupráci.

Klienti06. 02. 2024
Zobrazit více

Jak na bezpečné, efektivní a jednoduché investování? Nová platforma BWM je odpovědí

Češi a spoření, to je nerozlučná dvojka. Ale Češi a investování k sobě stále hledají cestu. Malé zkušenosti, nedostatek kvalitních informací, obavy z možných rizik a podvodných investic nebo přesvědčení o tom, že na investování je potřeba větší obnos volných peněz – takové jsou nejčastější důvody, proč neinvestujeme.

Spoření & Investice18. 01. 2024
Zobrazit více

Soňa a Radek Husákovi: Otevřít vlastní pobočku a začít podnikat v realitách a financích nám dává smysl

„Nové klienty získáváme i díky doporučení od našich stávajících klientů, a to je největší ocenění naší práce,“ shodují se manželé Husákovi. Pojďme se seznámit s tím, jak podnikají.

Příležitost15. 01. 2024
Zobrazit více

Klíčové je spravovat své finance komplexně a dlouhodobě

Dokážou lidé efektivně zhodnocovat své přebytečné finanční prostředky a nechají si poradit od odborníků? Vyznají se ve vlastní situaci a mají informace o tom, jak to ve světě financí chodí? A mohli by více bohatnout? Díky rozhovoru s naším expertem vás můžeme inspirovat k tomu, aby si více lidí z vašeho okolí vybralo pro spolupráci právě Broker Consulting. Co tomu říkáte?

Spoření & Investice10. 01. 2024
Zobrazit více

Strach a chamtivost: emoce, které ovlivňují nejen vaše investiční rozhodnutí

O tom, jak při investování ovládnout strach ze ztráty na straně jedné a chamtivost na straně druhé, se rozepsal oblastní ředitel Broker Consulting Lukáš Kubík. A máte li doporučení na ty, kteří chtějí investovat, rozhodně jim poraďte, ať se obrátí na odborníky.

Spoření & Investice08. 01. 2024
Zobrazit více

Co nás čeká v roce 2024?

Rok 2023 byl velkou výzvou hlavně kvůli boji se znehodnocováním úspor, vysokým úrokovým sazbám u hypotečních úvěrů a změnám v důchodovém systému. Přinášíme vám doporučení, na co se zaměřit v roce 2024. Pokud máte tip na někoho, kdo hledá například nemovitost či nové podmínky pro zabezpečení na stáří, dejte nám vědět. Odměna v rámci partnerské spolupráce vás díky tomu nemine.

Spoření & Investice21. 12. 2023
Zobrazit více

Na investiční trh se vrací optimismus

V posledních letech si světové ekonomiky prošly turbulentním obdobím, od dopadů pandemie, globálního růstu inflace a stagnace ekonomik až po geopolitické otřesy a válečné konflikty. Nyní se ale zdá, že se začíná blýskat na lepší časy. Doporučte nám klienty, kteří by chtěli spolu s námi investovat. Více aktuálních tipů na investování si můžete přečíst v komentáři analytika Broker Consulting Tadeáše Chmelíčka.

Spoření & Investice18. 12. 2023
Zobrazit více

Češi a dopady inflace

Obáváme se znehodnocení vlastní nemovitosti kvůli inflaci. Přes 60 procent z nás přitom ale nezná její aktuální výši, jak zjistil říjnový průzkum agentury Ipsos realizovaný pro společnost Broker Consulting.

Reality06. 12. 2023
Zobrazit více

Antonio Šoposki: Chvíli trvá, než člověk zjistí, jak vše funguje

Herec Antonio Šoposki je současným idolem mnoha dívčích srdcí. Už méně lidí ví, že je také klientem Broker Consulting a spolupráci si chválí. Zeptali jsme se ho proto mimo jiné na to, proč se rozhodl být naším klientem a do čeho investuje. Chcete být klientem i vy nebo nám v rámci partnerské spolupráce dáte na někoho ze svého okolí doporučení?

Klienti29. 11. 2023
Zobrazit více
10 min

Jakub Zeman: rozhovor s franšízantem o tom, jak bere svou práci vážně

Jakub Zeman patří bezesporu mezi nejúspěšnější tváře Broker Consulting. Jeho skvělé výsledky jsou dány nejen vervou, energií, vzděláním, dochvilností a přesností, ale z velké části i tím, že spojení financí a realit u něj skvěle funguje.

Příležitost20. 11. 2023
Zobrazit více

Tomáš Jedlička: Pomáhám druhým lidem

S Tomášem Jedličkou, který je jedním ze spolupracovníků Broker Consulting, jsme si povídali o tom, co ho na této činnosti nejvíce baví a co mu dokáže práci ulehčit.

Příležitost04. 10. 2023
Zobrazit více

Rentiérem za 3, 2, 1?

Asi každého už někdy napadlo, že by se chtěl stát rentiérem a zajistil si tak bezstarostné finanční pohodlí. Klíč k tomuto vysněnému cíli představuje finanční plánování, v němž můžeme pracovat s kombinací investic do nemovitostí a kapitálových trhů.

Finanční plán23. 06. 2023
Zobrazit více

Finančně nezávislý může být každý. Jak na to s běžným příjmem?

Finanční jistota a stabilita jsou základním kamenem pro spokojený a klidný život. Při správně nastaveném finančním plánování toho může dosáhnout každý, kdo se pro takový cíl rozhodne.

Finanční plán15. 05. 2023
Zobrazit více

Důchody, hypotéky, investice. Co pomůže a čemu se raději vyhnout?

Rozhodnutí jako je vlastní bydlení nebo spoření na rentu výrazně mění kvalitu života, nejvíce pak v období důchodu. Jak k nim ale dojít a kde vlastně dává smysl zhodnocovat úspory? Efektivně investovat se dá dnes už od nižších stovek korun měsíčně, je ale zásadní být obezřetný a správně diverzifikovat, doporučují experti.

Spoření & Investice17. 04. 2023
Zobrazit více

Jistý důchod už dnes? Nespoléhejme se na stát.

Téma reformy systému vyplácení důchodových dávek se v posledních týdnech skloňuje téměř každodenně. Důvod je jasný. Domácí populace stárne. Zatímco před více než 10 lety bylo lidí ve věku 65 let a starších ve společnosti okolo 16 procent, v současnosti je to už více než pětina z celkové populace. Aby si ale člověk v penzi udržel určitou výši měsíčního příjmu, vyplatí se spořit na rentu už nyní a nespoléhat se na peníze od státu.

Spoření & Investice13. 03. 2023
Zobrazit více

Nedovolte inflaci odkrajovat z vašich úspor

Největšími strašáky posledních měsíců jsou v Česku bezesporu opět sílící covidová nákaza a také ceny, které rostou raketovým tempem. Strmě nahoru stoupají ceny všeho, na co jen pomyslíme, od potravin přes nemovitosti, automobily, dopravu, paliva, a zejména pak energie. Zdražování už jste zcela jistě pocítili při svých nákupech i vy.

Spoření & Investice09. 11. 2021
Zobrazit více

Banka ING končí na českém trhu

Ano je to překvapivá, ale tvrdá realita. Jestliže nejste klientem této banky, asi je to pro vás jen jedna z mnohých zpráv spojených s touto turbulentní dobou.

Spoření & Investice11. 03. 2021
Zobrazit více

PETR HRUBÝ: Hazardér věří pohádkovým slibům, investor dlouhodobým cílům

Úspěšný investor a zakladatel dnes obratem téměř dvoumiliardové skupiny Broker Consulting Petr Hrubý přiznal, do čeho sám investuje. A nebál se zajít do detailů. Přečtěte si rozhovor, v němž mimo jiné odhalí 27 let svých plánů, řízení rizika a úspěchů. A pokud si myslíte, že se investorem můžete stát jen do určitého věku, navíc s darem do vínku a letitými studii vysokých škol, jste na omylu. A nevyvede z vás z něj nikdo jiný než Petr, který se umí v oblasti peněz pohybovat jako ryba ve vodě.

Broker Consulting11. 01. 2021
Zobrazit více
1 min

Jak na investice?

Jak konkrétně pomáháme klientům v budování jejich majetku? A jsou investice opravdu nedílnou součástí každého finančního plánu?

Spoření & Investice10. 01. 2021
Zobrazit více

Rizika, která nejsou v reklamách na on-line investiční platformy vidět

Na YouTube, v televizi či jiných komunikačních kanálech můžete v poslední době stále častěji narazit na reklamy, které lákají na atraktivní investování skrze různé on-line investiční platformy. Tyto reklamy mají několik věcí společných: známou osobnost, atraktivní vizuální obsah, líbivou ukázku platformy, kromě toho nechybí příběh o velmi zajímavých výnosech a celé je to zakončené demonstrací toho, jak jednoduše se dá pomocí platformy investovat. Obsazená celebrita přitom dokáže často dělat celou řadu jiných věcí najednou. Komu by se nelíbilo nakoupit jedním klikem konkrétní akcii a během pár týdnů si připsat výnosy v řádu desítek procent… Vše to zní pohádkově krásně. Čím se už takové reklamy nezabývají, jsou fakta a rizika.

Spoření & Investice10. 01. 2021
Zobrazit více

Investice do junk bonds? Nad vloženými penězi se zapráší, ani nevíte jak

Máme za sebou rok, který mnohým z nás méně, či více změnil život. V ekonomice jsou odvětví, která i přes omezení rostou, ale také ta, která se potýkají s velkými problémy, a jejich přežití není vůbec jisté. Nezměnila se ovšem jedna věc. Je to chamtivost některých lidí, která se neřídí zdravým rozumem. V dnešním článku se podíváme na rizika korporátních dluhopisů, se kterými se mohou naši klienti na českém trhu bohužel setkat, a to zejména prostřednictvím agresivních reklam.

Spoření & Investice09. 01. 2021
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.