Broker Consulting

Je vaše auto správně vybavené na zimu?

Zabezpečení28. 12. 2021

Zima, obzvlášť je-li oděna do „ladovského kabátku“, přináší spoustu radovánek jak dětem, tak milovníkům obvyklých i neobvyklých zimních sportů. Postrachem je ale pro řidiče, kterým dokáže i v tom největším mrazu připravit dost horké chvilky. Jak se jich vyvarovat a jak mít automobil správně vybavený pro jízdu do hor?

Pro odpovědi jsme si došli k Jiřímu Váchalovi, který je odborníkem Broker Consulting na oblast neživotního pojištění.

Co by tedy v zimní výbavě vozu nemělo chybět?

  1. Baterie – řidiči by ji měli důkladně zkontrolovat a případně dobít. Pokud je baterie starší než 5 let, je už nutné ji vyměnit.
  2. Oleje a filtry – zásadní je vyměnit olej po každých 15 až 20 tisících kilometrů, popř. v rozmezí 1 až 2 let.
  3. Chladicí kapalina – její průměrná životnost jsou zhruba čtyři roky. Koncentrace této kapaliny se však snižuje i tím, že se dolévá destilovanou vodou. Aby řidiči předešli možnému zamrznutí kapaliny, měli by ji včas vyměnit za novou.
  4. Kapalina do ostřikovačů – v zimních měsících dochází k rychlejšímu zašpinění oken, a tak je nezbytné doplňovat směs do ostřikovačů častěji. Zimní směsi se rozdělují do kategorií podle odolnosti vůči mrazu, a to -20 °C, -30 °C a -40 °C.
  5. Rozmrazovač zámků u dveří – častou chybou řidičů je, že tento přípravek mají schovaný někde v automobilu, a nikoli u sebe. V případě potřeby rychle rozmrazit zámek jim tak není nic platný.
  6. Folie na přední sklo – ocení ji řidiči, kteří mají vůz zaparkovaný venku. Folie dokáže ochránit sklo před namrzáním. V žádném autě by neměla chybět plastová škrabka na sklo, která je neocenitelným pomocníkem zejména po noční námraze.
  7. Zimní pneumatiky – podle Zákona o silničním provozu je zimní obutí v období od 1. 11. do 31. 3. povinnou zimní výbavou, jestliže je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza, anebo je možné tyto jevy předpokládat.
  8. Řetězy na kola do sněhu – řidiči, kteří plánují cestu do hor anebo bydlí v horských oblastech, by určitě měli zvážit pořízení řetězů. Lehčí alternativou je pak tzv. textilní ponožka, která řidičům pomůže překonat náročnější úseky.
  9. Další příslušenství – ve výbavě vozidla na zimu by neměly chybět ani startovací kabely, nebo odmrazovací roztok na čelní sklo.
  10. Pojištění vozidla – k povinnému ručení pojišťovny nabízejí připojištění pro krytí rizik spojených se živelným nebezpečím. Tím může být pád stromu na automobil (i v důsledku přetížení sněhem), zřícení laviny, krupobití, vichřice, bouřka, povodeň či požár.

Co zkontrolovat před cestou do hor?

Zimní obutí kol – do horských oblastí je možné vjet pouze se schválenými zimními pneumatikami na všech kolech auta bez ohledu na datum nebo očekávané povětrnostní podmínky. Zimní obutí musí mít povinnou hloubku vzorku minimálně 4 mm. V opačném případě hrozí pokuta na místě až 2 000 korun. „Řidičům také důrazně doporučuji respektovat dopravní značku Sněhové řetězy, která přikazuje nasadit sněhové řetězy na hnací kola. Při cestách na hory do zahraničí je důležité mít na paměti, že v každé zemi platí odlišná pravidla ohledně používání zimního obutí a minimální povolené hloubky dezénu pneumatiky,“ radí Jiří Váchal.

Baterie, filtry a provozní kapaliny – sem patří olej, brzdová kapalina, chladicí kapalina, kapalina do ostřikovačů i pro rozmrazování zámků.

Pojištění vozidla – řidiči by měli předem zkontrolovat platnost a rozsah povinného ručení, případně také havarijního a dalších potřebných připojištění.

Cestovní pojištění – mělo by zahrnovat pojištění pro případné léčebné výlohy, asistenční službu, odpovědnost (zdraví a majetek), pojištění zavazadel a připojištění storna zájezdu, pokud pobyt na horách organizuje cestovní kancelář. Pokud se chystáte na horách věnovat i rizikovým zimním sportům, určitě si k nim sjednejte připojištění.

„Doporučuji se před cestou na hory poradit s odborníkem, který může pomoci s výběrem vhodné pojišťovny, a především s orientací v nabídkách, aby pojištění přesně odpovídalo potřebám pojistníka a pokrývalo všechna potřebná rizika,“ uzavírá Jiří Váchal.

S výběrem správného typu pojištění vám rádi pomohou konzultanti Broker Consulting.

 

Další příspěvky na téma Zabezpečení

Do důchodu s pár statisíci? To už stačit nebude!

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení bylo v Česku ke konci loňského roku 2 366 799 starobních důchodců. Odborníci se přitom shodují, že stárnutí populace se po roce 2030 ještě zrychlí. Podle Martina Nováka, hlavního analytika Broker Consulting, je dobré mít na penzi připraven alespoň milion korun, ideálně více. A především, začít s odkládáním peněz stranou co nejdříve.

Zabezpečení31. 03. 2025
Zobrazit více

Jak ochránit firmu i rodinu

Nová legislativa výrazně mění pravidla hry pro české podnikatele. Ti, kteří vlastní firmy s hodnotou nad 40 milionů korun, mají letos poslední šanci zajistit, aby jejich majetek při prodeji nepodléhal zbytečně vysokému zdanění. Jak může služba MONECO Family Office pomoci chránit majetek klientů a zajistit jeho hladké předání další generaci?

Zabezpečení24. 02. 2025
Zobrazit více

Výzkum ukazuje, že 45 procent Čechů nemá uzavřené životní pojištění

Téměř čtvrtina Čechů by po vyčerpání úspor nastalou situaci nedokázala řešit. Přestože by je důsledky vážné nemoci finančně zruinovaly, 45 procent Čechů nemá uzavřené životní pojištění, a ti co jej mají, zapomínají na jeho pravidelnou revizi. Právě životní pojištění dokáže v případě nenadálých událostí poskytnout rodině potřebnou finanční ochranu.

Zabezpečení13. 02. 2025
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.