Výzkum ukazuje, že 45 procent Čechů nemá uzavřené životní pojištění
Téměř čtvrtina Čechů by po vyčerpání úspor nastalou situaci nedokázala řešit. Přestože by je důsledky vážné nemoci finančně zruinovaly, 45 procent Čechů nemá uzavřené životní pojištění, a ti co jej mají, zapomínají na jeho pravidelnou revizi. Právě životní pojištění dokáže v případě nenadálých událostí poskytnout rodině potřebnou finanční ochranu.
Pokud by si Češi měli sjednat životní pojištění, byli by nejčastěji ochotni platit měsíčně od 500 do 1000 korun, jak ukázal nový průzkum společnosti Broker Consulting mezi 1025 respondenty napříč republikou.
84 procent lidí vnímá dopady případné vážné choroby na rodinný rozpočet
Osm z deseti Čechů si uvědomuje, že při vážné nemoci mohou vzniknout náklady, které by bylo nutné hradit z vlastní peněženky. Pokud by jim došly úspory, téměř čtvrtina dotázaných přiznala, že by vůbec nevěděla, jak situaci řešit. 22 procent lidí by se pak spoléhalo na půjčku od rodiny nebo přátel. 14 procent respondentů by se obrátilo na charitativní organizace nabízející finanční pomoc, další by pak získali finance prodejem auta, domu či bytu. Překvapivě 8 procent Čechů věří, že by jim pomohl stát.
Životním pojištěním chrání svou rodinu jen 55 procent Čechů
Situaci, kdy by rodina zůstala v případě závažného onemocnění některého z jejích členů „na holičkách“, lze předejít sjednáním životního pojištění. Jeho důležitost vnímá 63 procent Čechů, ve skutečnosti jej má uzavřené jen 55 procent z nich. Podle průzkumu jsou to většinou lidé ve věku 35 – 44 let, s čistým příjmem nad 30 tisíc korun, rodiny se dvěma dětmi a vysokoškolsky vzdělaní. Mezi nejčastěji uváděné důvody, proč mají sjednanou životní pojistku, patří finanční ochrana rodiny a zajištění její soběstačnosti pro případ nenadálých událostí. Naopak lidé bez uzavřeného pojištění si podle údajů z průzkumu toto pojištění dosud nesjednali z finančních důvodů (36 procent z nich, především lidé s příjmem do 30 tisíc korun), nebo proto, že ho nepovažují za výhodné anebo důležité.
Hlavní parametry svých smluv o životním pojištění Češi většinou znají, ale zanedbávají pravidelnou aktualizaci
63 procent respondentů se sjednanou smlouvou o životním pojištění uvádí, že má dobrý přehled o rozsahu pojištěných rizik. Na druhou stranu čtvrtina pojištěných pouze tuší, co vše mají ve smlouvě zahrnuto. Více než polovina zná alespoň orientačně i výši částek na jednotlivá pojištěná rizika. Výzkum také ukázal, že každý čtvrtý člověk s uzavřenou smlouvou o životním pojištění provádí její aktualizaci pouze jednou za 3 roky, nebo dokonce ještě méně často. Jsou to obvykle lidé starší 35 let a vysokoškolsky vzdělaní.
I přes osobní zkušenost s výskytem vážného onemocnění v jejich blízkém okolí zůstávají Češi spíše lhostejní v přístupu k životnímu pojištění
Jak ukazuje průzkum, 61 procent Čechů má v okruhu své rodiny a přátel někoho s vážným onemocněním. Je poněkud zarážející, že tato zkušenost je nijak výrazně nepřiměla řešit otázku životního pojištění, jak přiznalo 28 procent oslovených. Jen pro 9 procent lidí byla právě tato osobní zkušenost s vážnou nemocí klíčovým faktorem, který je přiměl sjednat si životní pojištění.
Zdroj ilustrační fotografie: Freepik