Broker Consulting

Jak ochránit své úspory a nenechat je napospas inflaci?

Zabezpečení27. 10. 2022

Zeptali jsme se odborníka.

Ačkoli se dopadů inflace obává velká většina obyvatel, aktivně ochraňuje své úspory před jejími negativními vlivy jen malá část z nich. Třebaže nemusí jít zpravidla o statisícové vklady, do investic směřuje úspory jen minorita spořících. A přitom běžné nástroje jako jsou spořicí účty, už dnes na vysokou inflaci vůbec nestačí. Zásadní je dlouhodobá ochrana v různých typech investicí, především jejich pomocí je možné zhodnocovat každou naspořenou korunu, a to se obzvlášť v dnešní době hodí. Proč a kdy je nutné chránit své úspory? A jak můžeme na inflaci vyzrát pravidelným investováním? „Je to běh na delší trať, ale většinou se vyplácí“ vysvětluje Martin Novák, hlavní analytik společnosti Broker Consulting.

Martine, čemu je dobré věnovat v dobách vysoké inflace pozornost?

Nejenom v dobách vysoké inflace je velmi užitečné a žádoucí mít pořádek v příjmech a hlavně ve výdajích domácího hospodaření. V praxi tomu lze říkat finanční plánování, které spolu s dostatečnými rezervami poslouží jako primární ochrana před nárazy vysoké inflace. Bez kvalitního zhodnocení reálného stavu, jak a za co utrácím a do čeho investuji vydělané peníze, se nelze bránit žádné finanční krizi či nedostatku. Naopak je velmi pravděpodobné, že se situace u řady českých domácností může kvůli absenci finančního plánu ještě zhoršit. Je nutné začít co nejdříve, a pokud jsem se doposud nepřipravoval, tak začít s přehledem ve financích a vytvářením rezerv prakticky ihned. Doporučuji obrátit se na zkušeného finančního a investičního konzultanta, který bezpochyby rád poradí a se správou osobních či rodinných financí pomůže. Jejich role je, domnívám se, právě v této době podstatná a nezastupitelná.

Má ale smysl šetřit a chránit úspory, když nemám kdovíjak velký příjem?

Zcela jednoznačně ano. Nejde totiž o to, kolik vyděláváte nebo máte naspořeno, ale jak o své peníze pečujete. Hlavním cílem je, jak jsem již naznačil, mít pod kontrolou příjmy i výdaje. Pokud se finančním plánem řídíte dlouhodobě, budete mít peníze na důležité věci přesně ve chvíli, kdy je potřebujete, například na operativní dorovnání výdajů, které mohly vzniknout růstem cen energií, nájmů a podobně. A nejen to, finanční rezervu budete mít i ve stáří, abyste ho mohli prožít důstojně a nespoléhali se jen na státní důchod. Jednoduše řečeno finanční plán od odborníka nebo svůj vlastní by měl mít každý, kdo nechce žít od výplaty k výplatě.

Tudíž základ všeho je udělat si pořádek ve financích, je to tak?

Přesně tak. Jednoznačně se ukazuje, že lidé s finančním plánem byli vždy na horší časy připraveni o něco lépe. Je škoda, že si to mnozí zatím ještě moc neuvědomují. Z nedávného průzkumu od agentury Median, který se zrealizoval díky společnosti Broker Consulting, se ale převážná většina domácí veřejnosti domnívá, že v budoucnu bude obecně větší potřeba myslet více na tzv. „zadní vrátka“. Každý by ale v souvislosti s příjmem měl mít dobře nastavené krátkodobé a střednědobé cíle a vlastnit kvalitní portfolio finančních produktů, které mu těchto cílů pomohou dosáhnout.

V případě, že mám něco našetřeno, kde můžu úspory nejvíce zhodnotit?

V zásadě platí, že na dvoucifernou inflaci už nestačí výnosy, které banky nabízejí při odkládání úspor na spořicí účty. O běžných účtech, kde Češi podle zmíněného průzkumu nechávají ve velké míře ležet našetřené obnosy ani nemluvě. Pro ty, kteří chtějí vyzrát na vysokou inflaci, platí, že nejvíce zhodnotí své peníze v investicích. Jaký typ a rizikovost zvolit je na každém individuálně. Platí ale, že pokud chci získat vysoký výnos, musím využít rizikové nástroje, které mi jej zpravidla za delší čas zprostředkují. V případě, že preferuji krátký horizont zhodnocení, nemohu si dovolit příliš riskovat a musím počítat s nižším výnosem. V současnosti se navíc investorům naskytla zajímavá příležitost v investování do dluhopisů. Takové zhodnocení jaké se teď u tohoto typů investice vyskytuje, nebylo doposud zcela běžné a investice tak mohou oslovit i více konzervativnějších investorů.

Kdy můžu začít s investováním a kolik si mám připravit?

Můj pohled je více dlouhodobý. Klíčové je definovat si cíle, jak jsem již uvedl a dlouhodobě pro jejich splnění něco dělat. Pokud je můj cíl například ochrana majetku a financí před inflací, tak pro mě bude nejlepší cesta dlouhodobé investování. Ideálně to budou investice v rámci dobře diverzifikovaného portfolia, které bude inflaci překonávat dlouhodobě. Vedle dalších věcí je zásadní také určit si preferenci tzv. investičního horizontu, na jehož základě je pak možné zvolit variantu, do čeho chci investovat. Samozřejmě je přitom vždy na místě respektovat základní investiční pravidla. To je z mého pohledu železné pravidlo, které platí pro všechny investory bez ohledu na jejich majetek. Investovat můžete dnes již od několika set korun měsíčně, investování už proto není disciplínou jen pro majetné.

Při investování je také důležité mít na paměti, že neexistuje dokonalá investice, která by kombinovala velmi vysoký výnos s nízkým rizikem a možností získat peníze zpět na zavolání. Pokud se setkáte s podobnou nabídkou, doporučuji dát ruce pryč, půjde s velkou pravděpodobností o podvod.

A co investování do dlouhodobých finančních cílů, je v této situaci vůbec možné?

Paradoxně z průzkumu vyplynulo, že mnozí investoři nemění s ohledem na současné dění zásadním způsobem svá portfolia, a to je dobrá zpráva. Investování je dlouhodobá činnost a dlouhodobé cíle bychom neměli měnit dle momentální nálady či dění na trzích. K úspěšnému plnění cílů pomocí investic vede zmíněné dlouhodobé investování do dobře diverzifikovaného portfolia.

Jak jste již naznačil, není neobvyklé, že se člověk může setkat také s podvodným investováním. Jak se mu dá vyhnout?

Mezi zásadní faktory, které podporují důvěryhodnost investiční společnosti, patří nejčastěji jasný investiční plán, transparentnost a veřejně publikované výsledky vlastního hospodaření. Důležité je také vlastnictví licence od České národní banky. U investic je potřeba řídit se tzv. investičním trojúhelníkem, který ukazuje, že neexistuje dokonalá investice spojující bezrizikový vysoký výnos s prostředky na počkání. Zejména ne příliš zkušeným investorům proto doporučuji obrátit se na specialistu v oboru. Například finanční konzultant je specialistou ve finančním oboru a mělo být zcela přirozené, že se na něj lidé obrací s finančními potřebami a rozhodnutími, stejně jako tomu je u zubařů či automechaniků, kteří jsou také odborníci ve svých oborech.

Další příspěvky na téma Zabezpečení

Jaké jsou hlavní výhody a rozdíly mezi DIP a DPS?

Řada lidí v současnosti hledá odpovědi na otázku, jaké jsou rozdíly mezi dlouhodobým investičním produktem (DIP) a penzijním připojištěním/doplňkovým penzijním spořením (PP/DPS). Rozklíčování těchto rozdílů je důležité pro každého z klientů, který chce efektivně plánovat svou finanční budoucnost a zajistit si klidné stáří. To vše může být dobrým vodítkem i pro toho, kdo se věnuje partnerské spolupráci.

Spoření & Investice17. 04. 2024
Zobrazit více

S DIP by měl každý začít už dnes

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je nástrojem, který rozšiřuje státem podporované příležitosti pro přípravu na důchod. Pro konzultanty a další, kteří s Broker Consulting spolupracují, je jeho start dobrým důvodem, proč se setkat s každým, kteří by o něj mohl mít zájem. Co vše tedy přináší?

Spoření & Investice21. 03. 2024
Zobrazit více

Investování Lukáše Kubíka. DIP – Důležitá investice, ale i nutná podpora finanční gramotnosti a osvěty

Stárnutí populace a klesající porodnost před nás klade závažné otázky: Jak se na důchod připravit? Kdo a jak bude v budoucnu financovat důchodový systém? Příležitostí pro partnerskou spolupráci a současně i výzvou pro každého z nás je vstup Dlouhodobého Investičního Produktu (DIP) na penzijní scénu.

Spoření & Investice22. 02. 2024
Zobrazit více

Pojištění invalidity není jen tak

V roce 2021 u nás bylo okolo 415 tisíc příjemců invalidního důchodu, jak uvádějí data Českého statistického úřadu. Je proto dobré vědět, že do této skupiny příjemců se může dostat i kdokoliv z nás. Pokud o někom víte, kdo o pojištění, které s touto nepříjemnou záležitostí souvisí, uvažuje nebo by se ho mohlo dokonce přímo týkat, děkujeme za doporučení.

Zabezpečení25. 01. 2024
Zobrazit více

Jak na bezpečné, efektivní a jednoduché investování? Nová platforma BWM je odpovědí

Češi a spoření, to je nerozlučná dvojka. Ale Češi a investování k sobě stále hledají cestu. Malé zkušenosti, nedostatek kvalitních informací, obavy z možných rizik a podvodných investic nebo přesvědčení o tom, že na investování je potřeba větší obnos volných peněz – takové jsou nejčastější důvody, proč neinvestujeme.

Spoření & Investice18. 01. 2024
Zobrazit více

Klíčové je spravovat své finance komplexně a dlouhodobě

Dokážou lidé efektivně zhodnocovat své přebytečné finanční prostředky a nechají si poradit od odborníků? Vyznají se ve vlastní situaci a mají informace o tom, jak to ve světě financí chodí? A mohli by více bohatnout? Díky rozhovoru s naším expertem vás můžeme inspirovat k tomu, aby si více lidí z vašeho okolí vybralo pro spolupráci právě Broker Consulting. Co tomu říkáte?

Spoření & Investice10. 01. 2024
Zobrazit více

Strach a chamtivost: emoce, které ovlivňují nejen vaše investiční rozhodnutí

O tom, jak při investování ovládnout strach ze ztráty na straně jedné a chamtivost na straně druhé, se rozepsal oblastní ředitel Broker Consulting Lukáš Kubík. A máte li doporučení na ty, kteří chtějí investovat, rozhodně jim poraďte, ať se obrátí na odborníky.

Spoření & Investice08. 01. 2024
Zobrazit více

Životní pojištění: Pojišťovny kryjí rizika dříve než v minulosti

Pokud byli klienti doteď při uzavírání životního pojištění nepříjemně překvapeni několikaletou dobou čekání, po kterou pojišťovna rizika onemocnění nekryje, situace se mění.

Zabezpečení02. 11. 2023
Zobrazit více

Finančně nezávislý může být každý. Jak na to s běžným příjmem?

Finanční jistota a stabilita jsou základním kamenem pro spokojený a klidný život. Při správně nastaveném finančním plánování toho může dosáhnout každý, kdo se pro takový cíl rozhodne.

Finanční plán15. 05. 2023
Zobrazit více

Finanční plán pro horší časy alias udržte své peníze pod kontrolou i v ekonomicky neklidné době

Proměnit vysněné cíle v realitu nejde bez dobrého finančního základu. Jenže jak si ho vytvořit, když teď obzvlášť nemusí být peněz nazbyt? Zeptali jsme se odborník

Zabezpečení07. 10. 2022
Zobrazit více

Nenechte se na dovolené zaskočit nenadálou událostí, sjednejte si správné cestovní pojištění

V nejbližších dnech a týdnech se přiblíží doba vytoužených dovolených a rekreací různého typu. Pro klidný průběh letního odpočinku, ať už v tuzemsku nebo zahraničí, je potřeba se pojistit. Nikdo totiž nestojí o hořce zaplacené ošetření úrazu či řešení jiných zdravotních komplikací bez jistoty zaručené mnohem levnějším pojištěním.

Zabezpečení08. 07. 2022
Zobrazit více

Životní pojištění ochrání vaši rodinu před finančními dopady závažných událostí

Vážná choroba, těžký úraz, nebo dokonce invalidita. To jsou rizika, která mohou v průběhu života potkat kohokoli z nás. Jejich následky pak mohou zasáhnout do finanční situace celé rodiny. Naštěstí tomu lze předejít. Chcete vědět jak? Sjednáním kvalitního životního pojištění, které vás a vaše blízké ochrání před finančními důsledky takto vážných životních situací.

Zabezpečení30. 03. 2022
Zobrazit více

Podpojištění jako plíživý strašák dnešní doby

Většina z nás považuje za naprosto zásadní mít dobře chráněný majetek. Proto si sjednáváme pojištění, které náš dům nebo byt chrání před nejrůznějšími škodami vzniklými řáděním nejen přírodních živlů, ale i zlodějů. Přesto je dnes velmi častým jevem, že lidé nemají správně nastavenou pojistku, a jejich domov tak může být podpojištěný.

Zabezpečení21. 02. 2022
Zobrazit více

Je vaše chata přes zimu dobře zabezpečená?

Bez nadsázky lze říci, že české chataření dnes zažívá hned po šedesátých letech druhou zlatou éru. Možná jen s tím rozdílem, že výrazně roste počet nadšenců, kteří si své víkendové bydlení přeměňují do podoby rodinného domu se vším všudy. O to více je třeba u těchto útulných „druhých domovů“ dbát na zabezpečení.

Zabezpečení01. 02. 2022
Zobrazit více

Je vaše auto správně vybavené na zimu?

Zima, obzvlášť je-li oděna do „ladovského kabátku“, přináší spoustu radovánek jak dětem, tak milovníkům obvyklých i neobvyklých zimních sportů. Postrachem je ale pro řidiče, kterým dokáže i v tom největším mrazu připravit dost horké chvilky. Jak se jich vyvarovat a jak mít automobil správně vybavený pro jízdu do hor?

Zabezpečení28. 12. 2021
Zobrazit více

Zahraniční dovolená bez pojištění? Takový risk se vám nevyplatí!

Léto je v plném proudu a mnoho Čechů se i přes ne úplně snadné podmínky k cestování chystá strávit dovolenou v zahraničí. Možná jste mezi nimi i vy. Obzvlášť v této době ale platí dvojnásob, že na dovolenou byste se neměli vydávat bez cestovního pojištění, včetně toho, které kryje případná rizika spojená s covidem-19. Žádnému cestovateli nedoporučujeme spoléhat se na to, že za něj všechno vyřeší kartička zdravotní pojišťovny nebo cestovní pojištění přidružené k jeho platební kartě.

Zabezpečení30. 07. 2021
Zobrazit více

Připojištění k povinnému ručení zajistí komplexní ochranu vám i vašemu autu

Se začátkem května se konečně začala uvolňovat koronavirová opatření, která více než rok omezovala dopravu na českých silnicích. Přesto se podle policejních statistik stalo jen za první tři letošní měsíce téměř 20 000 dopravních nehod. Po rozvolnění tak doprava na silnicích opět zhoustne, jenže s tím se zvýší i četnost nehod. Pojďme se tedy zaměřit na to, jak se před jejich finančními následky co nejlépe ochránit.

Zabezpečení11. 05. 2021
Zobrazit více

Víte, jak nejlépe ochránit svůj domov?

Bezpečí domova je pro každého z nás naprosto zásadní věc, stejně jako zdraví. Obzvlášť v této době, kdy doma trávíme více času než kdy dříve. Jenže právě doma nás mohou potkat neočekávané situace, které mohou mít na celou naši domácnost velký dopad. V případě sjednaného pojištění domácnosti nemusí být dopad až tak citelný. Pokud jste se vy nebo někdo z vašeho okolí tímto typem pojištění ještě nezabývali, anebo si matně vzpomínáte, že jste ho kdysi dávno uzavřeli, ale netušíte s jakými parametry, pak je následující článek určený přímo vám.

Zabezpečení29. 03. 2021
Zobrazit více
1 min

OK Double Plus

Také byste chtěli výrazně ušetřit na svém životním pojištění? Máme pro vás řešení. Zkuste náš revoluční OK Double Plus.

Zabezpečení10. 01. 2021
Zobrazit více

Než odjedete na dovolenou, zkontrolujte si pojištění domácnosti. Vyplatí se to.

Letní prázdniny jsou obdobím se zvýšeným počtem vloupání do bytů a domů. O vaší nepřítomnosti vypovídají přetékající poštovní schránka, nulový pohyb v domě či bytě, zatažené žaluzie a dnes i sdílení fotek z dovolené na sociálních sítích. Pro kriminální živly jasná znamení, že přišla jejich chvíle.

Zabezpečení10. 01. 2021
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.