Broker Consulting

Podpojištění jako plíživý strašák dnešní doby

Zabezpečení21. 02. 2022

Většina z nás považuje za naprosto zásadní mít dobře chráněný majetek. Proto si sjednáváme pojištění, které náš dům nebo byt chrání před nejrůznějšími škodami vzniklými řáděním nejen přírodních živlů, ale i zlodějů. Přesto je dnes velmi častým jevem, že lidé nemají správně nastavenou pojistku, a jejich domov tak může být podpojištěný.

V roce 2021 se podle dat České asociace pojišťoven (ČAP) stalo celkem 250 061 pojistných událostí v souvislosti s pojištěním majetku. Že je pro nás důležité mít majetek pojištěný, potvrdil i průzkum zmíněné asociace z loňského srpna, podle kterého má převážná část českých domácností sjednané pojištění nemovitosti či domácnosti. Data navíc ukazují, že si spíše pojišťujeme majetek než úraz:

Nejčastější sjednané pojistky

Přestože české domácnosti mají o pojištění domova zájem, velká část z nich má nesprávně nastavenou pojistku. I přes své nejlepší úmysly dobře ochránit majetek tak riskují, že jejich nemovitost nebo domácnost bude podpojištěná. V případě, že by u nich nastala nějaká nepříznivá událost jako třeba povodeň nebo požár, sjednané pojištění by jejich domov dostatečně neochránilo.

Podpojištění se nejčastěji týká starších pojistných smluv na majetek, jehož hodnota se během let postupně změnila.

Proč se mění hodnota majetku

V případě pojištění domácnosti, ať už bydlíte ve „svém“, nebo v pronájmu, ovlivňuje celkovou hodnotu hlavně inflace, která roste přímo raketově.

Hodnota domácnosti se také změní po jakýchkoli úpravách interiéru, nebo když si pořídíte nový nábytek, spotřebiče nebo elektronická zařízení.

Změna hodnoty samozřejmě také nastane, jestliže domácnost zasáhla nějaká živelní katastrofa.

U pojištění nemovitosti má na její hodnotu v současnosti zásadní vliv obrovský nárůst cen nemovitostí, ale i stavebních materiálů a stavebních prací.

Hodnotu nemovitosti také zvyšují nejrůznější rekonstrukce, přístavby a jiná vylepšení, například pokud se rozhodnete pořídit si solární panely nebo bazén.

Stejně jako u domácnosti, i na hodnotě nemovitosti se velmi negativně podepíše případná živelní katastrofa.

Pojištěná má být nejen nemovitost, ale i vybavení

Často se také stává, že si majitelé pojistí jen svou nemovitost, ale už ne její vybavení, jako je nábytek a elektronická zařízení, ale třeba i obrazy, obuv či oblečení. Zasáhne-li je nějaká pojistná událost, pojišťovna jim uhradí škodu pouze na nemovitosti. Z toho důvodu odborníci doporučují mít uzavřené pojištění současně na nemovitost i na domácnost.

Co může nastat kvůli podpojištění

Jestliže by u vás doma nastala pojistná událost, pak skutečně hrozí, že pojišťovna vám nevyplatí plnou částku, za kterou potřebujete pokrýt vzniklé škody. Místo toho uhradí třeba jen polovinu! Některé pojišťovny dokonce mohou podpojištění i penalizovat.

Jak se podpojištění majetku vyvarovat

Jak už předchozí řádky naznačily, v dnešní době by měl každý z nás věnovat mnohem víc pozornosti pojištění svého majetku, a případně svou stávající pojistnou smlouvu zaktualizovat. Vzhledem k tomu, jak prudce jdou nahoru ceny nejen na realitním trhu, je vhodné zrevidovat pojistné částky jednou ročně. To platí i v případě, že jste doma nic nerekonstruovali, ani nekupovali nic hodnotného.

 

Pokud vás tento článek přiměl zamyslet se nad tím, zda máte správně nastavené pojištění, aby váš domov opravdu chránilo i v dnešní době, splnil svůj účel. S kontrolou a případnou úpravou nastavení vašeho pojištění majetku vám rádi pomohou konzultanti Broker Consulting.

Další příspěvky na téma Zabezpečení

Finančně nezávislý může být každý. Jak na to s běžným příjmem?

Finanční jistota a stabilita jsou základním kamenem pro spokojený a klidný život. Při správně nastaveném finančním plánování toho může dosáhnout každý, kdo se pro takový cíl rozhodne.

Finanční plán15. 05. 2023
Zobrazit více

Finanční plán pro horší časy alias udržte své peníze pod kontrolou i v ekonomicky neklidné době

Proměnit vysněné cíle v realitu nejde bez dobrého finančního základu. Jenže jak si ho vytvořit, když teď obzvlášť nemusí být peněz nazbyt? Zeptali jsme se odborník

Zabezpečení07. 10. 2022
Zobrazit více

Nenechte se na dovolené zaskočit nenadálou událostí, sjednejte si správné cestovní pojištění

V nejbližších dnech a týdnech se přiblíží doba vytoužených dovolených a rekreací různého typu. Pro klidný průběh letního odpočinku, ať už v tuzemsku nebo zahraničí, je potřeba se pojistit. Nikdo totiž nestojí o hořce zaplacené ošetření úrazu či řešení jiných zdravotních komplikací bez jistoty zaručené mnohem levnějším pojištěním.

Zabezpečení08. 07. 2022
Zobrazit více

Životní pojištění ochrání vaši rodinu před finančními dopady závažných událostí

Vážná choroba, těžký úraz, nebo dokonce invalidita. To jsou rizika, která mohou v průběhu života potkat kohokoli z nás. Jejich následky pak mohou zasáhnout do finanční situace celé rodiny. Naštěstí tomu lze předejít. Chcete vědět jak? Sjednáním kvalitního životního pojištění, které vás a vaše blízké ochrání před finančními důsledky takto vážných životních situací.

Zabezpečení30. 03. 2022
Zobrazit více

Je vaše chata přes zimu dobře zabezpečená?

Bez nadsázky lze říci, že české chataření dnes zažívá hned po šedesátých letech druhou zlatou éru. Možná jen s tím rozdílem, že výrazně roste počet nadšenců, kteří si své víkendové bydlení přeměňují do podoby rodinného domu se vším všudy. O to více je třeba u těchto útulných „druhých domovů“ dbát na zabezpečení.

Zabezpečení01. 02. 2022
Zobrazit více

Je vaše auto správně vybavené na zimu?

Zima, obzvlášť je-li oděna do „ladovského kabátku“, přináší spoustu radovánek jak dětem, tak milovníkům obvyklých i neobvyklých zimních sportů. Postrachem je ale pro řidiče, kterým dokáže i v tom největším mrazu připravit dost horké chvilky. Jak se jich vyvarovat a jak mít automobil správně vybavený pro jízdu do hor?

Zabezpečení28. 12. 2021
Zobrazit více

Zahraniční dovolená bez pojištění? Takový risk se vám nevyplatí!

Léto je v plném proudu a mnoho Čechů se i přes ne úplně snadné podmínky k cestování chystá strávit dovolenou v zahraničí. Možná jste mezi nimi i vy. Obzvlášť v této době ale platí dvojnásob, že na dovolenou byste se neměli vydávat bez cestovního pojištění, včetně toho, které kryje případná rizika spojená s covidem-19. Žádnému cestovateli nedoporučujeme spoléhat se na to, že za něj všechno vyřeší kartička zdravotní pojišťovny nebo cestovní pojištění přidružené k jeho platební kartě.

Zabezpečení30. 07. 2021
Zobrazit více

Připojištění k povinnému ručení zajistí komplexní ochranu vám i vašemu autu

Se začátkem května se konečně začala uvolňovat koronavirová opatření, která více než rok omezovala dopravu na českých silnicích. Přesto se podle policejních statistik stalo jen za první tři letošní měsíce téměř 20 000 dopravních nehod. Po rozvolnění tak doprava na silnicích opět zhoustne, jenže s tím se zvýší i četnost nehod. Pojďme se tedy zaměřit na to, jak se před jejich finančními následky co nejlépe ochránit.

Zabezpečení11. 05. 2021
Zobrazit více

Víte, jak nejlépe ochránit svůj domov?

Bezpečí domova je pro každého z nás naprosto zásadní věc, stejně jako zdraví. Obzvlášť v této době, kdy doma trávíme více času než kdy dříve. Jenže právě doma nás mohou potkat neočekávané situace, které mohou mít na celou naši domácnost velký dopad. V případě sjednaného pojištění domácnosti nemusí být dopad až tak citelný. Pokud jste se vy nebo někdo z vašeho okolí tímto typem pojištění ještě nezabývali, anebo si matně vzpomínáte, že jste ho kdysi dávno uzavřeli, ale netušíte s jakými parametry, pak je následující článek určený přímo vám.

Zabezpečení29. 03. 2021
Zobrazit více
1 min

OK Double Plus

Také byste chtěli výrazně ušetřit na svém životním pojištění? Máme pro vás řešení. Zkuste náš revoluční OK Double Plus.

Zabezpečení10. 01. 2021
Zobrazit více

Než odjedete na dovolenou, zkontrolujte si pojištění domácnosti. Vyplatí se to.

Letní prázdniny jsou obdobím se zvýšeným počtem vloupání do bytů a domů. O vaší nepřítomnosti vypovídají přetékající poštovní schránka, nulový pohyb v domě či bytě, zatažené žaluzie a dnes i sdílení fotek z dovolené na sociálních sítích. Pro kriminální živly jasná znamení, že přišla jejich chvíle.

Zabezpečení10. 01. 2021
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.