Broker Consulting

Než odjedete na dovolenou, zkontrolujte si pojištění domácnosti. Vyplatí se to.

Zabezpečení10. 01. 2021

Letní prázdniny jsou obdobím se zvýšeným počtem vloupání do bytů a domů. O vaší nepřítomnosti vypovídají přetékající poštovní schránka, nulový pohyb v domě či bytě, zatažené žaluzie a dnes i sdílení fotek z dovolené na sociálních sítích. Pro kriminální živly jasná znamení, že přišla jejich chvíle.

Pojištění domácnosti, případně nemovitosti (rozdíl mezi nimi naleznete v boxu na konci textu) by měl mít uzavřené každý. Kromě základního pojištění na živelná rizika obsahují tato pojištění i řadu dalších doplňkových připojištění, o kterých možná nevíte, ale určitě je oceníte.

Krádež, vloupání i loupež se dají pojistit

Jednou z oblastí, kterou mohou pojištění domácnosti a nemovitosti pokrývat, jsou případy krádeže, vloupání a loupeže. První dvě se vztahují na odcizení majetku bez použití násilí na druhé osobě, loupež je pak nezákonné obohacení za použití násilí. Právě krytí proti těmto rizikům byste si měli při sjednání pojištění pečlivě pohlídat.

A na jaké případy se toto pojištění bude vztahovat? Například na odcizené sportovního vybavení v uzamčeném sklepě, komoře či garáži, nebo ve společných prostorech v bytovém domě, které jsou samostatně uzamykatelné (kočárkárna, kolárna, chodba před byty atd.). Loupež je pak závaznějším přečinem, protože obsahuje vyhrůžku – slovní či fyzickou.

Jak postupovat při nároku na uhrazení škody? Vždy událost řádně zdokumentujte – nafoťte, natočte a potom oznamte Policii ČR. Protokol o události obdržíte, případně si jej vyžádejte. Kontaktujte svou pojišťovnu a nahlaste událost společně s číslem pojistné smlouvy. Pojišťovna určitě bude požadovat zmíněný protokol od Policie ČR. Nezapomínejte na překonanou překážku. Neoprávněné přivlastnění si pojištěné věci bude prokázáno tak, že došlo k překonání překážky chránící pojištěnou věc (např. vypáčený zámek u vykradeného sklepa). Tato skutečnost je pro pojišťovny velmi důležitá, jinak odmítají uhradit škodu.

Nejenom Karlův most, ale i váš dům si mohou vyhlídnout vandalové

Kromě lupiče se můžete setkat třeba s vandalem, který se nepěkně „podepíše“ na vašem majetku. Vandalismus je v pojištění speciální kapitolou a je třeba si pohlídat výjimky zahrnující vandalismus nezjištěného pachatele. Na rozdíl od výše uvedeného u něj nedochází k materiálnímu obohacení pachatele, jeho motivem je potřeba se pobavit či se odreagovat. Vandalové mohou poškodit váš majetek například posprejováním domu, plotu, garáže, ale třeba i převržením a zničením popelnice či demolicí zvonků.

Jak postupovat při nároku na uhrazení škody? Opět je vhodné událost zdokumentovat – ideálně nafotit, případně doložit záznam z kamer, pokud je máte na objektu instalované, a nahlásit Policii ČR.

Jste vášnivý houbař a bojíte se vykradení vozu?

Jedním z velmi praktických připojištění je to, které se vztahuje na věci uložené v zavazadlovém prostoru osobního auta. Využijete ho v případech, kdy nelze plnit z havarijního pojištění, protože ho k vozu nemáte sjednané. Hradí se věci odcizené z kufru, střešního boxu či palubní přihrádky. Výjimka bývá mezi 22. a 6. hodinou, pokud se nejedná o hlídané parkoviště. Důležité je, aby vozidlo bylo řádně uzamčeno. Nikdy nezapomínejme na důkazní břemeno překonané překážky. Pokud vám z auta (ale i z domácnosti) ukradnou věci určené k práci (zaměstnání), musíte mít se zaměstnavatelem sepsanou smlouvu o oprávněném užívání dané věci, aby bylo možné z připojištění plnit.

Postup při škodní události je shodný s předchozím, neváhejte volat policii i třeba k vykradení vozu během sběru hub či jiných plodů do temných českých lesů.

Stres před dovolenou a zabouchnuté klíče

Na závěr tu mám jednu vychytávku, kterou určitě ocení i Láďa Hruška. Před dovolenou nejeden z nás zažívá stres, je potřeba vše stihnout v práci, zabalit, připravit domácnost na delší nepřítomnost. Nevíte, kde vám hlava stojí, a tak se může stát, že si nedopatřením zabouchnete klíče v zámku. Pomoc zámečníka se dle typu dveří a zámku může nepříjemně prodražit, tisíce korun jen tak vydat před dovolenou nechce nikdo. Nezoufejte, i na tyto případy se vztahuje pojištění domácnosti. Na smlouvě s pojišťovnou máte odkaz na asistenční službu, která právě pro tyto případy může poskytnout služby autorizovaného zámečnického servisu.

Co spadá do pojištění nemovitosti a co do domácnosti? V případě rodinného domu nezapomínejte na obě pojištění. Podobné je to také v případě bytu v osobním vlastnictví.  Pojištění nemovitosti zahrnuje vše, co souvisí se stavbou a jejími pevnými součástmi. Společně s rodinným domem je možné pojistit garáž, kůlnu, kolnu, skleník, altán, pergolu, zahradní domek, zahradní nábytek, dekorace, bazén včetně zastřešení, ozdobnou zídku, sochy, dlažby, vedlejší budovy na jiné adrese, rostliny a porosty na pozemku atd. Domácností označujeme veškeré vybavení, které zahrnuje nábytek, elektroniku, koberce, svítidla, dekorace, finance, oblečení či věci osobní potřeby. Pojištění domácnosti se také vztahuje na stavební součásti domácnosti –  podlahy, vestavěné skříně či kuchyň a spotřebiče, tapety, apod. Ve smlouvě se také setkáte s pojmem věci zvláštní hodnoty. Sem patří obrazy, sochy, skleněné předměty, porcelán, keramika, věci historické hodnoty, starožitnosti a sbírky. Cennostmi se rozumí peníze, platební karty, drahé kovy, cenné papíry, ceniny a jiné dokumenty. Zde jsou určeny limity a tak v případě potřeby nezapomeňte částku navýšit.

Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění junior Broker Consulting

Další příspěvky na téma Zabezpečení

Jaké jsou hlavní výhody a rozdíly mezi DIP a DPS?

Řada lidí v současnosti hledá odpovědi na otázku, jaké jsou rozdíly mezi dlouhodobým investičním produktem (DIP) a penzijním připojištěním/doplňkovým penzijním spořením (PP/DPS). Rozklíčování těchto rozdílů je důležité pro každého z klientů, který chce efektivně plánovat svou finanční budoucnost a zajistit si klidné stáří. To vše může být dobrým vodítkem i pro toho, kdo se věnuje partnerské spolupráci.

Spoření & Investice17. 04. 2024
Zobrazit více

S DIP by měl každý začít už dnes

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je nástrojem, který rozšiřuje státem podporované příležitosti pro přípravu na důchod. Pro konzultanty a další, kteří s Broker Consulting spolupracují, je jeho start dobrým důvodem, proč se setkat s každým, kteří by o něj mohl mít zájem. Co vše tedy přináší?

Spoření & Investice21. 03. 2024
Zobrazit více

Investování Lukáše Kubíka. DIP – Důležitá investice, ale i nutná podpora finanční gramotnosti a osvěty

Stárnutí populace a klesající porodnost před nás klade závažné otázky: Jak se na důchod připravit? Kdo a jak bude v budoucnu financovat důchodový systém? Příležitostí pro partnerskou spolupráci a současně i výzvou pro každého z nás je vstup Dlouhodobého Investičního Produktu (DIP) na penzijní scénu.

Spoření & Investice22. 02. 2024
Zobrazit více

Pojištění invalidity není jen tak

V roce 2021 u nás bylo okolo 415 tisíc příjemců invalidního důchodu, jak uvádějí data Českého statistického úřadu. Je proto dobré vědět, že do této skupiny příjemců se může dostat i kdokoliv z nás. Pokud o někom víte, kdo o pojištění, které s touto nepříjemnou záležitostí souvisí, uvažuje nebo by se ho mohlo dokonce přímo týkat, děkujeme za doporučení.

Zabezpečení25. 01. 2024
Zobrazit více

Jak na bezpečné, efektivní a jednoduché investování? Nová platforma BWM je odpovědí

Češi a spoření, to je nerozlučná dvojka. Ale Češi a investování k sobě stále hledají cestu. Malé zkušenosti, nedostatek kvalitních informací, obavy z možných rizik a podvodných investic nebo přesvědčení o tom, že na investování je potřeba větší obnos volných peněz – takové jsou nejčastější důvody, proč neinvestujeme.

Spoření & Investice18. 01. 2024
Zobrazit více

Klíčové je spravovat své finance komplexně a dlouhodobě

Dokážou lidé efektivně zhodnocovat své přebytečné finanční prostředky a nechají si poradit od odborníků? Vyznají se ve vlastní situaci a mají informace o tom, jak to ve světě financí chodí? A mohli by více bohatnout? Díky rozhovoru s naším expertem vás můžeme inspirovat k tomu, aby si více lidí z vašeho okolí vybralo pro spolupráci právě Broker Consulting. Co tomu říkáte?

Spoření & Investice10. 01. 2024
Zobrazit více

Strach a chamtivost: emoce, které ovlivňují nejen vaše investiční rozhodnutí

O tom, jak při investování ovládnout strach ze ztráty na straně jedné a chamtivost na straně druhé, se rozepsal oblastní ředitel Broker Consulting Lukáš Kubík. A máte li doporučení na ty, kteří chtějí investovat, rozhodně jim poraďte, ať se obrátí na odborníky.

Spoření & Investice08. 01. 2024
Zobrazit více

Životní pojištění: Pojišťovny kryjí rizika dříve než v minulosti

Pokud byli klienti doteď při uzavírání životního pojištění nepříjemně překvapeni několikaletou dobou čekání, po kterou pojišťovna rizika onemocnění nekryje, situace se mění.

Zabezpečení02. 11. 2023
Zobrazit více

Finančně nezávislý může být každý. Jak na to s běžným příjmem?

Finanční jistota a stabilita jsou základním kamenem pro spokojený a klidný život. Při správně nastaveném finančním plánování toho může dosáhnout každý, kdo se pro takový cíl rozhodne.

Finanční plán15. 05. 2023
Zobrazit více

Finanční plán pro horší časy alias udržte své peníze pod kontrolou i v ekonomicky neklidné době

Proměnit vysněné cíle v realitu nejde bez dobrého finančního základu. Jenže jak si ho vytvořit, když teď obzvlášť nemusí být peněz nazbyt? Zeptali jsme se odborník

Zabezpečení07. 10. 2022
Zobrazit více

Nenechte se na dovolené zaskočit nenadálou událostí, sjednejte si správné cestovní pojištění

V nejbližších dnech a týdnech se přiblíží doba vytoužených dovolených a rekreací různého typu. Pro klidný průběh letního odpočinku, ať už v tuzemsku nebo zahraničí, je potřeba se pojistit. Nikdo totiž nestojí o hořce zaplacené ošetření úrazu či řešení jiných zdravotních komplikací bez jistoty zaručené mnohem levnějším pojištěním.

Zabezpečení08. 07. 2022
Zobrazit více

Životní pojištění ochrání vaši rodinu před finančními dopady závažných událostí

Vážná choroba, těžký úraz, nebo dokonce invalidita. To jsou rizika, která mohou v průběhu života potkat kohokoli z nás. Jejich následky pak mohou zasáhnout do finanční situace celé rodiny. Naštěstí tomu lze předejít. Chcete vědět jak? Sjednáním kvalitního životního pojištění, které vás a vaše blízké ochrání před finančními důsledky takto vážných životních situací.

Zabezpečení30. 03. 2022
Zobrazit více

Podpojištění jako plíživý strašák dnešní doby

Většina z nás považuje za naprosto zásadní mít dobře chráněný majetek. Proto si sjednáváme pojištění, které náš dům nebo byt chrání před nejrůznějšími škodami vzniklými řáděním nejen přírodních živlů, ale i zlodějů. Přesto je dnes velmi častým jevem, že lidé nemají správně nastavenou pojistku, a jejich domov tak může být podpojištěný.

Zabezpečení21. 02. 2022
Zobrazit více

Je vaše chata přes zimu dobře zabezpečená?

Bez nadsázky lze říci, že české chataření dnes zažívá hned po šedesátých letech druhou zlatou éru. Možná jen s tím rozdílem, že výrazně roste počet nadšenců, kteří si své víkendové bydlení přeměňují do podoby rodinného domu se vším všudy. O to více je třeba u těchto útulných „druhých domovů“ dbát na zabezpečení.

Zabezpečení01. 02. 2022
Zobrazit více

Je vaše auto správně vybavené na zimu?

Zima, obzvlášť je-li oděna do „ladovského kabátku“, přináší spoustu radovánek jak dětem, tak milovníkům obvyklých i neobvyklých zimních sportů. Postrachem je ale pro řidiče, kterým dokáže i v tom největším mrazu připravit dost horké chvilky. Jak se jich vyvarovat a jak mít automobil správně vybavený pro jízdu do hor?

Zabezpečení28. 12. 2021
Zobrazit více

Zahraniční dovolená bez pojištění? Takový risk se vám nevyplatí!

Léto je v plném proudu a mnoho Čechů se i přes ne úplně snadné podmínky k cestování chystá strávit dovolenou v zahraničí. Možná jste mezi nimi i vy. Obzvlášť v této době ale platí dvojnásob, že na dovolenou byste se neměli vydávat bez cestovního pojištění, včetně toho, které kryje případná rizika spojená s covidem-19. Žádnému cestovateli nedoporučujeme spoléhat se na to, že za něj všechno vyřeší kartička zdravotní pojišťovny nebo cestovní pojištění přidružené k jeho platební kartě.

Zabezpečení30. 07. 2021
Zobrazit více

Připojištění k povinnému ručení zajistí komplexní ochranu vám i vašemu autu

Se začátkem května se konečně začala uvolňovat koronavirová opatření, která více než rok omezovala dopravu na českých silnicích. Přesto se podle policejních statistik stalo jen za první tři letošní měsíce téměř 20 000 dopravních nehod. Po rozvolnění tak doprava na silnicích opět zhoustne, jenže s tím se zvýší i četnost nehod. Pojďme se tedy zaměřit na to, jak se před jejich finančními následky co nejlépe ochránit.

Zabezpečení11. 05. 2021
Zobrazit více

Víte, jak nejlépe ochránit svůj domov?

Bezpečí domova je pro každého z nás naprosto zásadní věc, stejně jako zdraví. Obzvlášť v této době, kdy doma trávíme více času než kdy dříve. Jenže právě doma nás mohou potkat neočekávané situace, které mohou mít na celou naši domácnost velký dopad. V případě sjednaného pojištění domácnosti nemusí být dopad až tak citelný. Pokud jste se vy nebo někdo z vašeho okolí tímto typem pojištění ještě nezabývali, anebo si matně vzpomínáte, že jste ho kdysi dávno uzavřeli, ale netušíte s jakými parametry, pak je následující článek určený přímo vám.

Zabezpečení29. 03. 2021
Zobrazit více
1 min

OK Double Plus

Také byste chtěli výrazně ušetřit na svém životním pojištění? Máme pro vás řešení. Zkuste náš revoluční OK Double Plus.

Zabezpečení10. 01. 2021
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.