Jarní návrat na chatu: vedle rýče a sazečky je podstatné také správné pojištění
Chalupaření se v Česku drží na výsluní už desítky let. Navzdory předpokladům neztrácí na popularitě ani mezi mladší generací. Mnohé rekreační objekty dnes už ale neslouží jen jako sezónní útočiště. Jsou plnohodnotně vybaveny, často lépe než běžné byty. A právě to zvyšuje nároky na správné pojištění.
Zatímco pojištění nemovitosti řeší stavbu jako takovou, pojištění domácnosti se vztahuje na zařízení a vybavení. Právě na něj by měli myslet ti naši klienti, kteří svou chalupu vybavili moderními spotřebiči, elektronikou nebo designovým nábytkem. Ideální je specifikovat cennější předměty přímo ve smlouvě a doložit je fotografiemi.
Výluky, limity, rizika: na co si dát pozor
Základní pojistné balíčky se v nabídce většiny pojišťoven příliš neliší. Rozdíly přicházejí s rozšířenými variantami. „Zejména u nich je důležité sledovat výluky, tedy situace, na které se pojištění nevztahuje a také limity plnění. Tedy částku, kterou pojišťovna v případě škody maximálně vyplatí,“ říká Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění společnosti Broker Consulting.
Mezi časté a podceňované hrozby patří například poškození fasády zvěří, zamrzlé potrubí, pád větve na střechu nebo zkrat způsobený bouřkou. Pozor také na to, že běžné pojištění se nemusí vztahovat na přilehlé stavby, jako jsou kůlny nebo zahradní altány.
Nezapomeňte na odpovědnost
Zvláštní pozornost si zaslouží také pojištění odpovědnosti. „Pokud například spadne strom z vašeho pozemku na sousedovu střechu, může jít o statisícové škody. Dobře nastavené pojištění odpovědnosti je v takových případech k nezaplacení,“ dodává Váchal. Toto pojištění se navíc často vztahuje i na jiné nemovitosti, které vlastníte nebo sdílíte s někým ze společné domácnosti.
Podpojištění hrozí i chatám
Rostoucí ceny nemovitostí se týkají i rekreačních objektů. Pokud je klientova pojistná smlouva pět a více let stará, může být její výše z dnešního pohledu nedostatečná. A v případě škody by pak pojišťovna vyplatila méně, než by odpovídalo skutečné hodnotě nemovitosti.
„Aktualizaci pojistky doporučujeme provádět každý rok, a to nejen při rekonstrukci, ale i tehdy, když výrazně vzroste cena nemovitosti,“ uzavírá Váchal.
Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay