Broker Consulting

Finanční plán pro horší časy alias udržte své peníze pod kontrolou i v ekonomicky neklidné době

Zabezpečení07. 10. 2022

Proměnit vysněné cíle v realitu nejde bez dobrého finančního základu. Jenže jak si ho vytvořit, když teď obzvlášť nemusí být peněz nazbyt? Zeptali jsme se odborník

V jakékoli době směřujeme ke splnění určitých představ a cílů, k jejichž naplnění je velmi často potřeba dostatečné finanční krytí. V současné době už nejde jen o dovolené, zaplacení studií dětem nebo pořízení zbytných věcí spotřebního charakteru. Mnoho z nás řeší zvýšené náklady na bydlení nebo provoz  domácnosti a také to, jak se zdražování promítá v našich peněženkách. Jak si ale vedle nezbytných výdajů lze dopřát i další věcí, když peněz není nazbyt? Pomocí finančního plánu. Co to je a jak vám může pomoct, vysvětluje Martin Novák, hlavní analytik společnosti Broker Consulting.   

Martine, k čemu je dobré finančně plánovat?

Dobré finanční zázemí přináší klid, pohodlí a celkově i kvalitnější život. Díky finančnímu plánu si ujasníme, co si chceme splnit, a zároveň si uděláme pořádek v příjmech a hlavně výdajích. Ve spojení s tím si poté zvolíme cestu, jak si dopřát maximum možného. Budeme-li si plnit cíle jen nahodile a impulsivně, kupříkladu skrze dovolené na úvěr nebo neustálé nákupy, nejenom svůj finanční život tím velmi poznamenáme. Vedle toho v životě procházíme různými milníky, jako je první práce, vlastní bydlení, svatba, narození dětí, ale i případná závažnější nemoc, rozvod či ztráta zaměstnání. To vše silně pocítí i naše peněženka. Je tedy dobré být co nejvíce připraven a současně si dál plnit své cíle, k jejichž naplnění je potřeba něco udělat.

Má ale smysl řešit finanční plán, když nemám kdovíjak velký příjem?

Zcela jednoznačně ano. Nejde totiž o to, kolik vyděláváte, ale jak o své peníze pečujete. Hlavním cílem je totiž mít pod kontrolou příjmy i výdaje. Pokud se finančním plánem řídíte dlouhodobě, budete mít peníze na důležité věci přesně ve chvíli, kdy je potřebujete. A nejen to, finanční rezervu budete mít i ve stáří, abyste ho mohli prožít důstojně a nespoléhali se jen na státní důchod. Jednoduše řečeno finanční plán od odborníka nebo svůj vlastní by měl mít každý, kdo nechce žít od výplaty k výplatě.

Jak nejlépe se postavit současnému růstu cen a zdražování?

Je více než nutné situaci akceptovat a nastavit k tomu co nejdříve výdajovou stránku domácího rozpočtu. V momentě, kdy například markantně vzrostou ceny za energie a kdy se budeme moct spolehnout na stále stejný příjem, je buď možné operativně využít naspořené rezervy, anebo razantně omezit výdaje, což mnohdy nemusí být tak jednoduché. Důležité proto je, připravit se na takové situace předem a začít tvořit krátkodobé i dlouhodobé rezervy ihned. K tomu je samozřejmě vhodné omezit výdaje za spotřební zboží, které akutně nepotřebujeme a nastavit si finance na delší dobu dopředu.

A co když už mám nějaké finanční závazky?

Právě proto je zcela zásadní udělat si přehled příjmů a výdajů, do nějž zahrnete i všechny finanční závazky, platby za finanční produkty, výdaje na domácnost i za vaše koníčky. Díky této jednoduché radě můžete dostat vaše výdaje pod kontrolu, zjistíte totiž, které jsou zbytné a jaké nikoliv.

A co dál?

Pak už spolu s konzultantem můžete sestavit komplexní finanční plán, který zohlední všechny proměnné – vaše potřeby, cíle, volné prostředky, finanční produkty i další závazky. Tvorba plánu vyžaduje čas, je potřeba srovnat produkty, jejich efektivitu, vedle toho zahrnout poplatky a vše sladit s vašimi požadavky. Součástí plánu by vždy mělo být i nastavení pravidelných servisních schůzek s poradcem, kdy budete průběžně kontrolovat, jak se daří plnit cíle a zda nastavení stále odpovídá vaší životní situaci a potřebám, které se přirozeně v průběhu let mění.

Článek vyšel v on-line magazínu Žena.cz 29. 8. 2022

Další příspěvky na téma Zabezpečení

Finančně nezávislý může být každý. Jak na to s běžným příjmem?

Finanční jistota a stabilita jsou základním kamenem pro spokojený a klidný život. Při správně nastaveném finančním plánování toho může dosáhnout každý, kdo se pro takový cíl rozhodne.

Finanční plán15. 05. 2023
Zobrazit více

Nenechte se na dovolené zaskočit nenadálou událostí, sjednejte si správné cestovní pojištění

V nejbližších dnech a týdnech se přiblíží doba vytoužených dovolených a rekreací různého typu. Pro klidný průběh letního odpočinku, ať už v tuzemsku nebo zahraničí, je potřeba se pojistit. Nikdo totiž nestojí o hořce zaplacené ošetření úrazu či řešení jiných zdravotních komplikací bez jistoty zaručené mnohem levnějším pojištěním.

Zabezpečení08. 07. 2022
Zobrazit více

Životní pojištění ochrání vaši rodinu před finančními dopady závažných událostí

Vážná choroba, těžký úraz, nebo dokonce invalidita. To jsou rizika, která mohou v průběhu života potkat kohokoli z nás. Jejich následky pak mohou zasáhnout do finanční situace celé rodiny. Naštěstí tomu lze předejít. Chcete vědět jak? Sjednáním kvalitního životního pojištění, které vás a vaše blízké ochrání před finančními důsledky takto vážných životních situací.

Zabezpečení30. 03. 2022
Zobrazit více

Podpojištění jako plíživý strašák dnešní doby

Většina z nás považuje za naprosto zásadní mít dobře chráněný majetek. Proto si sjednáváme pojištění, které náš dům nebo byt chrání před nejrůznějšími škodami vzniklými řáděním nejen přírodních živlů, ale i zlodějů. Přesto je dnes velmi častým jevem, že lidé nemají správně nastavenou pojistku, a jejich domov tak může být podpojištěný.

Zabezpečení21. 02. 2022
Zobrazit více

Je vaše chata přes zimu dobře zabezpečená?

Bez nadsázky lze říci, že české chataření dnes zažívá hned po šedesátých letech druhou zlatou éru. Možná jen s tím rozdílem, že výrazně roste počet nadšenců, kteří si své víkendové bydlení přeměňují do podoby rodinného domu se vším všudy. O to více je třeba u těchto útulných „druhých domovů“ dbát na zabezpečení.

Zabezpečení01. 02. 2022
Zobrazit více

Je vaše auto správně vybavené na zimu?

Zima, obzvlášť je-li oděna do „ladovského kabátku“, přináší spoustu radovánek jak dětem, tak milovníkům obvyklých i neobvyklých zimních sportů. Postrachem je ale pro řidiče, kterým dokáže i v tom největším mrazu připravit dost horké chvilky. Jak se jich vyvarovat a jak mít automobil správně vybavený pro jízdu do hor?

Zabezpečení28. 12. 2021
Zobrazit více

Zahraniční dovolená bez pojištění? Takový risk se vám nevyplatí!

Léto je v plném proudu a mnoho Čechů se i přes ne úplně snadné podmínky k cestování chystá strávit dovolenou v zahraničí. Možná jste mezi nimi i vy. Obzvlášť v této době ale platí dvojnásob, že na dovolenou byste se neměli vydávat bez cestovního pojištění, včetně toho, které kryje případná rizika spojená s covidem-19. Žádnému cestovateli nedoporučujeme spoléhat se na to, že za něj všechno vyřeší kartička zdravotní pojišťovny nebo cestovní pojištění přidružené k jeho platební kartě.

Zabezpečení30. 07. 2021
Zobrazit více

Připojištění k povinnému ručení zajistí komplexní ochranu vám i vašemu autu

Se začátkem května se konečně začala uvolňovat koronavirová opatření, která více než rok omezovala dopravu na českých silnicích. Přesto se podle policejních statistik stalo jen za první tři letošní měsíce téměř 20 000 dopravních nehod. Po rozvolnění tak doprava na silnicích opět zhoustne, jenže s tím se zvýší i četnost nehod. Pojďme se tedy zaměřit na to, jak se před jejich finančními následky co nejlépe ochránit.

Zabezpečení11. 05. 2021
Zobrazit více

Víte, jak nejlépe ochránit svůj domov?

Bezpečí domova je pro každého z nás naprosto zásadní věc, stejně jako zdraví. Obzvlášť v této době, kdy doma trávíme více času než kdy dříve. Jenže právě doma nás mohou potkat neočekávané situace, které mohou mít na celou naši domácnost velký dopad. V případě sjednaného pojištění domácnosti nemusí být dopad až tak citelný. Pokud jste se vy nebo někdo z vašeho okolí tímto typem pojištění ještě nezabývali, anebo si matně vzpomínáte, že jste ho kdysi dávno uzavřeli, ale netušíte s jakými parametry, pak je následující článek určený přímo vám.

Zabezpečení29. 03. 2021
Zobrazit více
1 min

OK Double Plus

Také byste chtěli výrazně ušetřit na svém životním pojištění? Máme pro vás řešení. Zkuste náš revoluční OK Double Plus.

Zabezpečení10. 01. 2021
Zobrazit více

Než odjedete na dovolenou, zkontrolujte si pojištění domácnosti. Vyplatí se to.

Letní prázdniny jsou obdobím se zvýšeným počtem vloupání do bytů a domů. O vaší nepřítomnosti vypovídají přetékající poštovní schránka, nulový pohyb v domě či bytě, zatažené žaluzie a dnes i sdílení fotek z dovolené na sociálních sítích. Pro kriminální živly jasná znamení, že přišla jejich chvíle.

Zabezpečení10. 01. 2021
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.