Broker Consulting

Je vaše chata přes zimu dobře zabezpečená?

Zabezpečení01. 02. 2022

Bez nadsázky lze říci, že české chataření dnes zažívá hned po šedesátých letech druhou zlatou éru. Možná jen s tím rozdílem, že výrazně roste počet nadšenců, kteří si své víkendové bydlení přeměňují do podoby rodinného domu se vším všudy. O to více je třeba u těchto útulných „druhých domovů“ dbát na zabezpečení.

V zimních měsících bývají rekreační objekty většinou opuštěné, a tak se stávají ještě větším lákadlem pro zloděje. To potvrzují i policejní statistiky, které ukazují, že v prvním čtvrtletí roku 2021 bylo v Česku vykradeno 658 chat a chalup, v prosinci jich dokonce bylo 1 249!

Ruku na srdce, jak dobře máte proti nevítaným návštěvníkům zajištěnou chatu vy? Pokud si nejste jisti, nabízíme vám základní body, jak u vašeho rekreačního objektu dosáhnout kvalitního zajištění:

Sousedská výpomoc

Už jen podle sněhu neodházeného z příjezdové cesty může zloděj snadno zjistit, že na vaší chalupě už dost dlouho nikdo nebyl. Jestliže máte v jejím okolí souseda či dobrého známého, který na svou chatu jezdí častěji i během zimy, požádejte ho, zda by šel vaši chatu občas zkontrolovat, zda je tam vše, jak má být. Případně ho poproste o lehké odhrabání sněhu na cestě.

Kvalitní zámek na dveřích

Na vchodových dveřích byste měli mít opravdu bytelný zámek, který případného nevítaného hosta odradí ideálně už od pohledu, nebo mu alespoň přístup do budovy co nejvíce ztíží. Důkladné uzamčení se samozřejmě týká i zahradní brány a dalších budov u chaty, např. garáže, dílny apod.

Vše uzavřeno a zatemněno

Všechna okna a okenice by měla být uzavřená, to je pochopitelné. Chataři ale často zapomínají uzavřít i sklepní a střešní okna. Dovnitř by nemělo být vidět nejen okny, ale ani průhledy či nejrůznějšími škvírami. Okno není výkladní skříň, a čím méně toho mají cizí lidé na očích, tím lépe. Dobře schovaný by určitě měl být i žebřík, schůdky nebo cokoli, po čem by zloděj mohl snadno vylézt do chaty.

Kvalitně zabezpečené a uzamčené byste měli mít i všechno zahradnické náčiní a přístroje. Přijít o zánovní, či dokonce úplně novou sekačku, motorovou pilu, cirkulárku či vrtačku opravdu zabolí.

Na zimu pryč s cennostmi

V zimě na chatu určitě nepatří cennosti ani drahé nebo jakékoli vzácné předměty. Pokud je nechcete dobrovolně věnovat případnému zloději, měli byste je odvézt se svou poslední návštěvou chaty po jejím zazimování.

Správné pojištění

Nedílnou součástí zabezpečení rekreačního objektu je jeho pojištění. Jak by mělo být správně nastaveno, vysvětluje Jiří Váchal, náš analytik neživotního pojištění:

  • V oblasti s častějšími krádežemi se vyplatí mít lepší zabezpečení

„Pojišťovny přihlížejí k tomu, zda se rekreační objekt nachází v rizikové oblasti s větším výskytem krádeží. Stejně tak hraje roli, jestli chata nebo chalupa stojí buď na samotě, přímo v obci, anebo v sezónní chatové oblasti. V závislosti na stoupajícím riziku totiž roste nejen cena pojištění, ale i nároky na zabezpečení. Vyplatí se investovat do mechanického zabezpečení, které je vidět. Některé zloděje totiž odradí hned v počátku bezpečnostní dveře, mříže na oknech nebo uzamykatelné okenice.“

  • Rozsah pojištění

„Smlouvu je zapotřebí pravidelně aktualizovat, aby pojistná částka byla vždy v souladu s aktuální hodnotou pojištěného majetku. Pokud je chata či chalupa podpojištěna, pojišťovna vám v případě pojistné události může zkrátit plnění úměrně k podpojištění. Nadpojištění nemá smysl, protože pojišťovna nikdy nezaplatí víc, než kolik je odhadní cena nemovitosti. V základním pojištění obvykle nenajdete krytí rizik, jakými mohou být třeba popraskané vodovodní potrubí vlivem mrazu, poškození střechy kvůli tíze sněhu anebo poničení zateplení domu divokou zvěří.“

S výběrem vhodné varianty pojištění vaší chaty či chalupy vám rádi pomohou konzultanti Broker Consulting, kteří pro vás najdou nabídku odpovídající přesně vašim požadavkům a potřebám.

Další příspěvky na téma Zabezpečení

Finančně nezávislý může být každý. Jak na to s běžným příjmem?

Finanční jistota a stabilita jsou základním kamenem pro spokojený a klidný život. Při správně nastaveném finančním plánování toho může dosáhnout každý, kdo se pro takový cíl rozhodne.

Finanční plán15. 05. 2023
Zobrazit více

Finanční plán pro horší časy alias udržte své peníze pod kontrolou i v ekonomicky neklidné době

Proměnit vysněné cíle v realitu nejde bez dobrého finančního základu. Jenže jak si ho vytvořit, když teď obzvlášť nemusí být peněz nazbyt? Zeptali jsme se odborník

Zabezpečení07. 10. 2022
Zobrazit více

Nenechte se na dovolené zaskočit nenadálou událostí, sjednejte si správné cestovní pojištění

V nejbližších dnech a týdnech se přiblíží doba vytoužených dovolených a rekreací různého typu. Pro klidný průběh letního odpočinku, ať už v tuzemsku nebo zahraničí, je potřeba se pojistit. Nikdo totiž nestojí o hořce zaplacené ošetření úrazu či řešení jiných zdravotních komplikací bez jistoty zaručené mnohem levnějším pojištěním.

Zabezpečení08. 07. 2022
Zobrazit více

Životní pojištění ochrání vaši rodinu před finančními dopady závažných událostí

Vážná choroba, těžký úraz, nebo dokonce invalidita. To jsou rizika, která mohou v průběhu života potkat kohokoli z nás. Jejich následky pak mohou zasáhnout do finanční situace celé rodiny. Naštěstí tomu lze předejít. Chcete vědět jak? Sjednáním kvalitního životního pojištění, které vás a vaše blízké ochrání před finančními důsledky takto vážných životních situací.

Zabezpečení30. 03. 2022
Zobrazit více

Podpojištění jako plíživý strašák dnešní doby

Většina z nás považuje za naprosto zásadní mít dobře chráněný majetek. Proto si sjednáváme pojištění, které náš dům nebo byt chrání před nejrůznějšími škodami vzniklými řáděním nejen přírodních živlů, ale i zlodějů. Přesto je dnes velmi častým jevem, že lidé nemají správně nastavenou pojistku, a jejich domov tak může být podpojištěný.

Zabezpečení21. 02. 2022
Zobrazit více

Je vaše auto správně vybavené na zimu?

Zima, obzvlášť je-li oděna do „ladovského kabátku“, přináší spoustu radovánek jak dětem, tak milovníkům obvyklých i neobvyklých zimních sportů. Postrachem je ale pro řidiče, kterým dokáže i v tom největším mrazu připravit dost horké chvilky. Jak se jich vyvarovat a jak mít automobil správně vybavený pro jízdu do hor?

Zabezpečení28. 12. 2021
Zobrazit více

Zahraniční dovolená bez pojištění? Takový risk se vám nevyplatí!

Léto je v plném proudu a mnoho Čechů se i přes ne úplně snadné podmínky k cestování chystá strávit dovolenou v zahraničí. Možná jste mezi nimi i vy. Obzvlášť v této době ale platí dvojnásob, že na dovolenou byste se neměli vydávat bez cestovního pojištění, včetně toho, které kryje případná rizika spojená s covidem-19. Žádnému cestovateli nedoporučujeme spoléhat se na to, že za něj všechno vyřeší kartička zdravotní pojišťovny nebo cestovní pojištění přidružené k jeho platební kartě.

Zabezpečení30. 07. 2021
Zobrazit více

Připojištění k povinnému ručení zajistí komplexní ochranu vám i vašemu autu

Se začátkem května se konečně začala uvolňovat koronavirová opatření, která více než rok omezovala dopravu na českých silnicích. Přesto se podle policejních statistik stalo jen za první tři letošní měsíce téměř 20 000 dopravních nehod. Po rozvolnění tak doprava na silnicích opět zhoustne, jenže s tím se zvýší i četnost nehod. Pojďme se tedy zaměřit na to, jak se před jejich finančními následky co nejlépe ochránit.

Zabezpečení11. 05. 2021
Zobrazit více

Víte, jak nejlépe ochránit svůj domov?

Bezpečí domova je pro každého z nás naprosto zásadní věc, stejně jako zdraví. Obzvlášť v této době, kdy doma trávíme více času než kdy dříve. Jenže právě doma nás mohou potkat neočekávané situace, které mohou mít na celou naši domácnost velký dopad. V případě sjednaného pojištění domácnosti nemusí být dopad až tak citelný. Pokud jste se vy nebo někdo z vašeho okolí tímto typem pojištění ještě nezabývali, anebo si matně vzpomínáte, že jste ho kdysi dávno uzavřeli, ale netušíte s jakými parametry, pak je následující článek určený přímo vám.

Zabezpečení29. 03. 2021
Zobrazit více
1 min

OK Double Plus

Také byste chtěli výrazně ušetřit na svém životním pojištění? Máme pro vás řešení. Zkuste náš revoluční OK Double Plus.

Zabezpečení10. 01. 2021
Zobrazit více

Než odjedete na dovolenou, zkontrolujte si pojištění domácnosti. Vyplatí se to.

Letní prázdniny jsou obdobím se zvýšeným počtem vloupání do bytů a domů. O vaší nepřítomnosti vypovídají přetékající poštovní schránka, nulový pohyb v domě či bytě, zatažené žaluzie a dnes i sdílení fotek z dovolené na sociálních sítích. Pro kriminální živly jasná znamení, že přišla jejich chvíle.

Zabezpečení10. 01. 2021
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.