Jak na investice?
Jak konkrétně pomáháme klientům v budování jejich majetku? A jsou investice opravdu nedílnou součástí každého finančního plánu?
Jak bychom měli ochránit finance našich klientů před inflací a postupně je zhodnocovat? S návodem přichází analytik kapitálových trhů společnosti MONECO Aleš Vocílka a Martin Novák ze společnosti Broker Consulting.
Míra inflace se letos konečně přiblížila inflačnímu cíli vytýčenému Českou národní bankou a již několik měsíců setrvává okolo dvou procent. To však svádí k dojmu, že úspory již nebudou významně ztrácet na kupní síle. Dle jednoduchých počtů je však jasné, že v dlouhodobém horizontu pocítí veřejnost nepříznivé důsledky i takto nízké inflace. To by si měli uvědomit také naši spolupracovníci, kteří jsou s klienty v každodenním kontaktu.
„Řada lidí si neuvědomuje, že i standardně nízká míra inflace kolem 2 % ročně dokáže na velmi dlouhém horizontu 10 až 40 let pořádně osekat jejich úspory ve smyslu podstatného snížení kupní síly či reálné hodnoty. A to hlavně pokud místo dlouhodobého investování zvolí pravidelné odkládání ušetřených peněz na většinou nedostatečně úročené spořicí účty a termínované vklady nebo dokonce na neúročený běžný účet,“ vysvětluje Aleš Vocílka, analytik kapitálových trhů společnosti MONECO.
Vývoj reálné hodnoty jednorázově získaných financí
Jednorázové úspory si lze představit například jako velký finanční obnos obdržený darem, dědictvím či výnos z prodeje nemovitosti. Pokud se budeme v tomto případě odrážet například od jednoho milionu korun, který jsme nabyli jakýmkoli způsobem, můžeme si za něj letos pořídit poměrně dosti běžných věcí.
„ Vlivem inflace se za rok zdraží „běžné věci“ minimálně o dvě procenta a my si jich tedy budeme moci dovolit koupit o to méně. Reálná kupní síla našeho milionu, uloženého na běžném neúročeném účtu, v praxi poklesne na 98 %, z 1 milionu korun je to pak 20 000 Kč, a to není málo. Pokud se scénář bude opakovat i další rok, pak se tyto úspory, respektive kupní síla těchto úspor, sníží na 96 %, a to hovoříme o horizontu pouhých dvou let,“ komentuje Martin Novák, hlavní analytik ze společnosti Broker Consulting.
Dvouprocentní inflace, na niž dlouhodobě cílí Česká národní banka, tedy již v horizontu pěti let srazí kupní sílu úspor, ležící takto ladem, na 91 % jejich počáteční reálné hodnoty.
„Po 10 letech pak může střadatel počítat pouze s 82 %, po 20 letech s 67 %, po 30 letech s 55 % a po 40 letech dokonce jen s 45 % původního spotřebního koše! Pokud se navíc prosadí vyšší průměrná míra inflace 3 % ročně, což nelze vyloučit s ohledem na dlouhodobé celosvětové trendy, bude výsledná redukce kupní síly úspor ještě výraznější, a to 86 %, 74 %, 55 %, 41 % a 31 % původního spotřebního koše po 5, 10, 20, 30 a 40 letech,“ doplňuje Aleš Vocílka.
Jak tedy vyhrát nad inflací?
Jak je patrno z výše uvedeného příkladu, ani utlumená inflace by neměla svádět k dojmu, že jsou úspory našich klientů v bezpečí. Jak tedy na to, abychom je ochránili a zároveň postupně zhodnocovali? „Zejména mladší a střední generaci nezbývá než doporučit porozhlédnout se po dobře diverzifikovaných dynamických podílových fondech nebo ETF. Již při patnáctiletém investičním horizontu přinášejí tyto instrumenty vysokou šanci na reálný výnos zdolávající inflaci. Od začátku roku je zde navíc možnost pro tyto účely využít daňově zvýhodněný režim DIP,“ uzavírá Martin Novák ze společnosti Broker Consulting.
Zdroj fotografie: Freepik
Jak konkrétně pomáháme klientům v budování jejich majetku? A jsou investice opravdu nedílnou součástí každého finančního plánu?
Na YouTube, v televizi či jiných komunikačních kanálech můžete v poslední době stále častěji narazit na reklamy, které lákají na atraktivní investování skrze různé on-line investiční platformy. Tyto reklamy mají několik věcí společných: známou osobnost, atraktivní vizuální obsah, líbivou ukázku platformy, kromě toho nechybí příběh o velmi zajímavých výnosech a celé je to zakončené demonstrací toho, jak jednoduše se dá pomocí platformy investovat. Obsazená celebrita přitom dokáže často dělat celou řadu jiných věcí najednou. Komu by se nelíbilo nakoupit jedním klikem konkrétní akcii a během pár týdnů si připsat výnosy v řádu desítek procent… Vše to zní pohádkově krásně. Čím se už takové reklamy nezabývají, jsou fakta a rizika.
Máme za sebou rok, který mnohým z nás méně, či více změnil život. V ekonomice jsou odvětví, která i přes omezení rostou, ale také ta, která se potýkají s velkými problémy, a jejich přežití není vůbec jisté. Nezměnila se ovšem jedna věc. Je to chamtivost některých lidí, která se neřídí zdravým rozumem. V dnešním článku se podíváme na rizika korporátních dluhopisů, se kterými se mohou naši klienti na českém trhu bohužel setkat, a to zejména prostřednictvím agresivních reklam.
Za sedmadvacet let obsloužila společnost Broker Consulting více než 700 tisíc klientů, jimž nabízí unikátní portfolio služeb spojující finance a reality. S jejím investičním ředitelem Petrem Šimčákem hovořil magazín Euro o současných i budoucích výzvách nejen na evropských trzích.
Řada spolupracovníků Broker Consulting má již zkušenosti s investiční platformou Broker Wealth Management. Tento revoluční digitální nástroj si během uplynulého roku získal více než 4 tisíce spokojených klientů, kterým pomohl lépe plánovat finanční budoucnost.
Pomalu, ale jistě už startujeme rok 2025. Co si vzít z toho minulého a co s klienty řešit v roce nastupujícím?
Mnozí investoři si to mnohdy ani neuvědomují, ale jejich rozhodování není jen otázka matematiky a výpočtů. Značný vliv mají též emoce, intuice a myšlenkové zkratky.
Jít do důchodu s pár statisíci nestačí. „Dobré je mít našetřený alespoň milion, ideální tři,“ říká Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting. V tomto případě platí jednoduché pravidlo – čím dříve začneme, tím větší finanční polštář v důchodu budeme mít.
O poplatcích u takových investičních produktů, jako je například DIP, promluvil generální ředitel a předseda představenstva MONECO investiční společnosti Jiří Šindelář. Na stránkách odborného magazínu FOND SHOP vysvětluje, že poplatky vedou občas ke zcela deformovaným úvahám o tom, jak kvalitní je to které řešení a co je v investování vlastně ve skutečnosti podstatné.
Radek a Soňa Husákovi, kteří řídí brněnské obchodní místo Broker Point Premium, se rozhodli jít svým dětem příkladem. Již od útlého věku se s nimi začali bavit o financích, čímž se odlišili od mnoha jiných rodičů. Díky tomu se oběma franšízantům rozšířil navíc okruh klientů o nové a mladší.
Obecně platí, že čím dříve začnou naši klienti investovat, tím větší výhodu mají. Důvodem je dlouhodobé zhodnocení investic. To ale neznamená, že by člověk, který se k investování dostal až v pozdějším věku, neměl začít. Právě naopak, investování po padesátce může přinést mnoho výhod, pokud se k němu přistupuje rozumně a s jasně definovaným plánem. A to by měla být rovněž dobrá zpráva pro naše klienty.
Více než třetina populace se nevyzná v tom, jak u nás funguje důchodový systém. Nejnovější průzkum Broker Consulting totiž ukázal, že se v reformě reálně orientuje jen 6 procent dotázaných.
Zvyšování odchodového věku do důchodu, zpomalení růstu penzí a další nepopulární kroky státu jasně signalizují, jakým směrem se pro zajištění důstojného stáří vydat. Cest, jak klienty na stáří zabezpečit, je celá řada. Jedním z nich je také Dlouhodobý investiční produkt (DIP). Základním předpokladem jeho úspěchu zůstává informování veřejnosti o jeho výhodách. Už jste DIP svému okolí představili?
Je všeobecně známo, že pravidelné investování nejenže ochrání peníze před inflací, nabízí také zajímavou možnost pro jejich zhodnocení. Dobrou zprávou pro naše spolupracovníky a inspirací pro oslovení nových potenciálních klientů je potom také fakt, že se sklon k investování u Čechů zvyšuje, jak potvrzují výsledky aktuálních průzkumů, které realizovala pro Broker Consulting výzkumná agentura Ipsos. K tomu, jak správně investovat, pomůže investiční desatero.
Data ukazují, že Češi mají často zkreslené představy o kvalitní přípravě na penzi. Několik set tisíc korun ve třetím pilíři rozhodně nestačí na pohodové stáří. Od 1. července se navíc změnila státní podpora, což je skvělá příležitost oslovit váhající nebo nerozhodnuté a ukázat jim další možnosti přípravy na penzi, včetně Dlouhodobého investičního produktu (DIP).
Dvacet let. To je panečku kus života a také pořádná porce zážitků, zkušeností, příležitostí i výzev. Své o tom ví obchodní ředitel Petr Hušek, jehož tým dlouhodobě dosahuje výborných výsledků. S Petrem jsme si povídali o jeho dosavadním působení ve firmě i důvodech, díky nimž patří jeho tým k těm nejúspěšnějším.
Dlouhodobý investiční produkt je s námi už několik měsíců. I když má mnoho výhod, sám o sobě se veřejnosti nepředstaví, což je pro nás skvělá příležitost. To znamená, že během schůzky musíme potenciálním zájemcům DIP aktivně prezentovat a vysvětlit, v čem je pro ně zajímavý.
Nedávný průzkum Broker Consulting odkryl mnoho zajímavostí o investičním chování české populace. Ale co přesně tyto závěry a čísla znamenají pro naši práci?
Podle nedávného průzkumu společnosti Ipsos pro Broker Consulting se skoro polovina Čechů aktuálně potýká s obtížnou finanční situací a očekávání do budoucna nejsou o mnoho růžovější. Tento fakt nutí mnohé přehodnotit způsob, jakým přistupují k důchodovému spoření. A to je i příležitost pro využití takových novinek, jakými jsou například Dlouhodobý investiční produkt (DIP).
Stále více žen proniká do světa velkých peněz a investic. To je určitě dobrá zpráva pro všechny, kteří chtějí spolupráci zacílit také na něžné pohlaví.
Finanční gramotnost je stále ještě považována za okrajovou věc. Znalosti v této oblasti jsou přitom pro naši činnost i práci spolupracovníků nejen přínosné, ale přímo zásadní. A pokud jsou spolupracovníci proaktivní, mají jedinečnou příležitost a zároveň povinnost vzdělávat, inspirovat a podporovat ostatní. Své o tom ví také oblastní ředitel Broker Consulting Lukáš Kubík.
Řada lidí v současnosti hledá odpovědi na otázku, jaké jsou rozdíly mezi dlouhodobým investičním produktem (DIP) a penzijním připojištěním/doplňkovým penzijním spořením (PP/DPS). Rozklíčování těchto rozdílů je důležité pro každého z klientů, který chce efektivně plánovat svou finanční budoucnost a zajistit si klidné stáří. To vše může být dobrým vodítkem i pro toho, kdo se věnuje partnerské spolupráci.
Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je nástrojem, který rozšiřuje státem podporované příležitosti pro přípravu na důchod. Pro konzultanty a další, kteří s Broker Consulting spolupracují, je jeho start dobrým důvodem, proč se setkat s každým, kteří by o něj mohl mít zájem. Co vše tedy přináší?
Stárnutí populace a klesající porodnost před nás klade závažné otázky: Jak se na důchod připravit? Kdo a jak bude v budoucnu financovat důchodový systém? Příležitostí pro partnerskou spolupráci a současně i výzvou pro každého z nás je vstup Dlouhodobého Investičního Produktu (DIP) na penzijní scénu.
Časopis FOND SHOP se stal pro řadu odborníků, konzultantů i samotných partnerů, kteří s Broker Consulting spolupracují, důležitým zdrojem informací o investování a dění na finančních trzích. Od počátku letošního roku prošel jednou velkou změnou. Z tištěného časopisu se totiž stal komplexní investiční web fondshop.cz.
Aktuální změny v penzích mají za cíl zajistit udržitelnost našeho důchodového systému. S penzijní reformou je spojena řada změn, včetně rozšíření současné nabídky produktů, díky nimž mohou lidé čerpat různé výhody. A to je i nová příležitost pro partnerskou spolupráci.
Češi a spoření, to je nerozlučná dvojka. Ale Češi a investování k sobě stále hledají cestu. Malé zkušenosti, nedostatek kvalitních informací, obavy z možných rizik a podvodných investic nebo přesvědčení o tom, že na investování je potřeba větší obnos volných peněz – takové jsou nejčastější důvody, proč neinvestujeme.
„Nové klienty získáváme i díky doporučení od našich stávajících klientů, a to je největší ocenění naší práce,“ shodují se manželé Husákovi. Pojďme se seznámit s tím, jak podnikají.
Dokážou lidé efektivně zhodnocovat své přebytečné finanční prostředky a nechají si poradit od odborníků? Vyznají se ve vlastní situaci a mají informace o tom, jak to ve světě financí chodí? A mohli by více bohatnout? Díky rozhovoru s naším expertem vás můžeme inspirovat k tomu, aby si více lidí z vašeho okolí vybralo pro spolupráci právě Broker Consulting. Co tomu říkáte?
O tom, jak při investování ovládnout strach ze ztráty na straně jedné a chamtivost na straně druhé, se rozepsal oblastní ředitel Broker Consulting Lukáš Kubík. A máte li doporučení na ty, kteří chtějí investovat, rozhodně jim poraďte, ať se obrátí na odborníky.
Rok 2023 byl velkou výzvou hlavně kvůli boji se znehodnocováním úspor, vysokým úrokovým sazbám u hypotečních úvěrů a změnám v důchodovém systému. Přinášíme vám doporučení, na co se zaměřit v roce 2024. Pokud máte tip na někoho, kdo hledá například nemovitost či nové podmínky pro zabezpečení na stáří, dejte nám vědět. Odměna v rámci partnerské spolupráce vás díky tomu nemine.
V posledních letech si světové ekonomiky prošly turbulentním obdobím, od dopadů pandemie, globálního růstu inflace a stagnace ekonomik až po geopolitické otřesy a válečné konflikty. Nyní se ale zdá, že se začíná blýskat na lepší časy. Doporučte nám klienty, kteří by chtěli spolu s námi investovat. Více aktuálních tipů na investování si můžete přečíst v komentáři analytika Broker Consulting Tadeáše Chmelíčka.
Obáváme se znehodnocení vlastní nemovitosti kvůli inflaci. Přes 60 procent z nás přitom ale nezná její aktuální výši, jak zjistil říjnový průzkum agentury Ipsos realizovaný pro společnost Broker Consulting.
Herec Antonio Šoposki je současným idolem mnoha dívčích srdcí. Už méně lidí ví, že je také klientem Broker Consulting a spolupráci si chválí. Zeptali jsme se ho proto mimo jiné na to, proč se rozhodl být naším klientem a do čeho investuje. Chcete být klientem i vy nebo nám v rámci partnerské spolupráce dáte na někoho ze svého okolí doporučení?
Jakub Zeman patří bezesporu mezi nejúspěšnější tváře Broker Consulting. Jeho skvělé výsledky jsou dány nejen vervou, energií, vzděláním, dochvilností a přesností, ale z velké části i tím, že spojení financí a realit u něj skvěle funguje.
Je jedním z nejznámějších českých moderátorů. V posledních letech se navíc stále více zajímá i o svět financí. V obchodním řediteli Broker Consulting Petru Kopeckém našel, jak říká, zkušeného, konzervativního a solidního lékaře domácích financí.
S Tomášem Jedličkou, který je jedním ze spolupracovníků Broker Consulting, jsme si povídali o tom, co ho na této činnosti nejvíce baví a co mu dokáže práci ulehčit.
Asi každého už někdy napadlo, že by se chtěl stát rentiérem a zajistil si tak bezstarostné finanční pohodlí. Klíč k tomuto vysněnému cíli představuje finanční plánování, v němž můžeme pracovat s kombinací investic do nemovitostí a kapitálových trhů.
Finanční jistota a stabilita jsou základním kamenem pro spokojený a klidný život. Při správně nastaveném finančním plánování toho může dosáhnout každý, kdo se pro takový cíl rozhodne.
Rozhodnutí jako je vlastní bydlení nebo spoření na rentu výrazně mění kvalitu života, nejvíce pak v období důchodu. Jak k nim ale dojít a kde vlastně dává smysl zhodnocovat úspory? Efektivně investovat se dá dnes už od nižších stovek korun měsíčně, je ale zásadní být obezřetný a správně diverzifikovat, doporučují experti.
Téma reformy systému vyplácení důchodových dávek se v posledních týdnech skloňuje téměř každodenně. Důvod je jasný. Domácí populace stárne. Zatímco před více než 10 lety bylo lidí ve věku 65 let a starších ve společnosti okolo 16 procent, v současnosti je to už více než pětina z celkové populace. Aby si ale člověk v penzi udržel určitou výši měsíčního příjmu, vyplatí se spořit na rentu už nyní a nespoléhat se na peníze od státu.
Největšími strašáky posledních měsíců jsou v Česku bezesporu opět sílící covidová nákaza a také ceny, které rostou raketovým tempem. Strmě nahoru stoupají ceny všeho, na co jen pomyslíme, od potravin přes nemovitosti, automobily, dopravu, paliva, a zejména pak energie. Zdražování už jste zcela jistě pocítili při svých nákupech i vy.
Ano je to překvapivá, ale tvrdá realita. Jestliže nejste klientem této banky, asi je to pro vás jen jedna z mnohých zpráv spojených s touto turbulentní dobou.
Úspěšný investor a zakladatel dnes obratem téměř dvoumiliardové skupiny Broker Consulting Petr Hrubý přiznal, do čeho sám investuje. A nebál se zajít do detailů. Přečtěte si rozhovor, v němž mimo jiné odhalí 27 let svých plánů, řízení rizika a úspěchů. A pokud si myslíte, že se investorem můžete stát jen do určitého věku, navíc s darem do vínku a letitými studii vysokých škol, jste na omylu. A nevyvede z vás z něj nikdo jiný než Petr, který se umí v oblasti peněz pohybovat jako ryba ve vodě.
Jak konkrétně pomáháme klientům v budování jejich majetku? A jsou investice opravdu nedílnou součástí každého finančního plánu?
Na YouTube, v televizi či jiných komunikačních kanálech můžete v poslední době stále častěji narazit na reklamy, které lákají na atraktivní investování skrze různé on-line investiční platformy. Tyto reklamy mají několik věcí společných: známou osobnost, atraktivní vizuální obsah, líbivou ukázku platformy, kromě toho nechybí příběh o velmi zajímavých výnosech a celé je to zakončené demonstrací toho, jak jednoduše se dá pomocí platformy investovat. Obsazená celebrita přitom dokáže často dělat celou řadu jiných věcí najednou. Komu by se nelíbilo nakoupit jedním klikem konkrétní akcii a během pár týdnů si připsat výnosy v řádu desítek procent… Vše to zní pohádkově krásně. Čím se už takové reklamy nezabývají, jsou fakta a rizika.
Máme za sebou rok, který mnohým z nás méně, či více změnil život. V ekonomice jsou odvětví, která i přes omezení rostou, ale také ta, která se potýkají s velkými problémy, a jejich přežití není vůbec jisté. Nezměnila se ovšem jedna věc. Je to chamtivost některých lidí, která se neřídí zdravým rozumem. V dnešním článku se podíváme na rizika korporátních dluhopisů, se kterými se mohou naši klienti na českém trhu bohužel setkat, a to zejména prostřednictvím agresivních reklam.
Za sedmadvacet let obsloužila společnost Broker Consulting více než 700 tisíc klientů, jimž nabízí unikátní portfolio služeb spojující finance a reality. S jejím investičním ředitelem Petrem Šimčákem hovořil magazín Euro o současných i budoucích výzvách nejen na evropských trzích.
Řada spolupracovníků Broker Consulting má již zkušenosti s investiční platformou Broker Wealth Management. Tento revoluční digitální nástroj si během uplynulého roku získal více než 4 tisíce spokojených klientů, kterým pomohl lépe plánovat finanční budoucnost.
Pomalu, ale jistě už startujeme rok 2025. Co si vzít z toho minulého a co s klienty řešit v roce nastupujícím?
Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.
Pro přístup do sekce Premium kontaktujte svého spolupracujícího konzultanta Broker Consulting.
Pro přístup do sekce Premium kontaktujte svého spolupracujícího konzultanta Broker Consulting.
Na této webové stránce používáme soubory cookies. Podrobné informace o používání souborů cookies jsou uvedeny v Zásadách ochrany osobních údajů.
Tyto soubory cookies jsou nezbytné pro správné fungování našich webových stránek, proto je není možné vypnout. Váš prohlížeč můžete nastavit tak, aby tyto soubory cookies blokoval. Upozorňujeme vás, že v takovém případě některé části webových stránek nebudou fungovat.
Tyto soubory cookies nám umožňují analyzovat využívání našich webových stránek, měřit návštěvnost a získávat další informace o provozu webových stránek. Cílem je zlepšovat výkonnost našich webových stránek.
Tyto soubory cookies umožňují zobrazovat reklamu na základě Vašich preferencí. Využíváme je zejména proto, abychom vytvořili profil vašich zájmů a mohli se vám zobrazovat relevantní reklamy. Pokud nevyjádříte souhlas, nebudete příjemcem obsahů a reklam přizpůsobených Vašim zájmům.