Broker Consulting

Je vaše chata přes zimu dobře zabezpečená?

Zabezpečení01. 02. 2022

Bez nadsázky lze říci, že české chataření dnes zažívá hned po šedesátých letech druhou zlatou éru. Možná jen s tím rozdílem, že výrazně roste počet nadšenců, kteří si své víkendové bydlení přeměňují do podoby rodinného domu se vším všudy. O to více je třeba u těchto útulných „druhých domovů“ dbát na zabezpečení.

V zimních měsících bývají rekreační objekty většinou opuštěné, a tak se stávají ještě větším lákadlem pro zloděje. To potvrzují i policejní statistiky, které ukazují, že v prvním čtvrtletí roku 2021 bylo v Česku vykradeno 658 chat a chalup, v prosinci jich dokonce bylo 1 249!

Ruku na srdce, jak dobře máte proti nevítaným návštěvníkům zajištěnou chatu vy? Pokud si nejste jisti, nabízíme vám základní body, jak u vašeho rekreačního objektu dosáhnout kvalitního zajištění:

Sousedská výpomoc

Už jen podle sněhu neodházeného z příjezdové cesty může zloděj snadno zjistit, že na vaší chalupě už dost dlouho nikdo nebyl. Jestliže máte v jejím okolí souseda či dobrého známého, který na svou chatu jezdí častěji i během zimy, požádejte ho, zda by šel vaši chatu občas zkontrolovat, zda je tam vše, jak má být. Případně ho poproste o lehké odhrabání sněhu na cestě.

Kvalitní zámek na dveřích

Na vchodových dveřích byste měli mít opravdu bytelný zámek, který případného nevítaného hosta odradí ideálně už od pohledu, nebo mu alespoň přístup do budovy co nejvíce ztíží. Důkladné uzamčení se samozřejmě týká i zahradní brány a dalších budov u chaty, např. garáže, dílny apod.

Vše uzavřeno a zatemněno

Všechna okna a okenice by měla být uzavřená, to je pochopitelné. Chataři ale často zapomínají uzavřít i sklepní a střešní okna. Dovnitř by nemělo být vidět nejen okny, ale ani průhledy či nejrůznějšími škvírami. Okno není výkladní skříň, a čím méně toho mají cizí lidé na očích, tím lépe. Dobře schovaný by určitě měl být i žebřík, schůdky nebo cokoli, po čem by zloděj mohl snadno vylézt do chaty.

Kvalitně zabezpečené a uzamčené byste měli mít i všechno zahradnické náčiní a přístroje. Přijít o zánovní, či dokonce úplně novou sekačku, motorovou pilu, cirkulárku či vrtačku opravdu zabolí.

Na zimu pryč s cennostmi

V zimě na chatu určitě nepatří cennosti ani drahé nebo jakékoli vzácné předměty. Pokud je nechcete dobrovolně věnovat případnému zloději, měli byste je odvézt se svou poslední návštěvou chaty po jejím zazimování.

Správné pojištění

Nedílnou součástí zabezpečení rekreačního objektu je jeho pojištění. Jak by mělo být správně nastaveno, vysvětluje Jiří Váchal, náš analytik neživotního pojištění:

  • V oblasti s častějšími krádežemi se vyplatí mít lepší zabezpečení

„Pojišťovny přihlížejí k tomu, zda se rekreační objekt nachází v rizikové oblasti s větším výskytem krádeží. Stejně tak hraje roli, jestli chata nebo chalupa stojí buď na samotě, přímo v obci, anebo v sezónní chatové oblasti. V závislosti na stoupajícím riziku totiž roste nejen cena pojištění, ale i nároky na zabezpečení. Vyplatí se investovat do mechanického zabezpečení, které je vidět. Některé zloděje totiž odradí hned v počátku bezpečnostní dveře, mříže na oknech nebo uzamykatelné okenice.“

  • Rozsah pojištění

„Smlouvu je zapotřebí pravidelně aktualizovat, aby pojistná částka byla vždy v souladu s aktuální hodnotou pojištěného majetku. Pokud je chata či chalupa podpojištěna, pojišťovna vám v případě pojistné události může zkrátit plnění úměrně k podpojištění. Nadpojištění nemá smysl, protože pojišťovna nikdy nezaplatí víc, než kolik je odhadní cena nemovitosti. V základním pojištění obvykle nenajdete krytí rizik, jakými mohou být třeba popraskané vodovodní potrubí vlivem mrazu, poškození střechy kvůli tíze sněhu anebo poničení zateplení domu divokou zvěří.“

S výběrem vhodné varianty pojištění vaší chaty či chalupy vám rádi pomohou konzultanti Broker Consulting, kteří pro vás najdou nabídku odpovídající přesně vašim požadavkům a potřebám.

Další příspěvky na téma Zabezpečení

Do důchodu s pár statisíci? To už stačit nebude!

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení bylo v Česku ke konci loňského roku 2 366 799 starobních důchodců. Odborníci se přitom shodují, že stárnutí populace se po roce 2030 ještě zrychlí. Podle Martina Nováka, hlavního analytika Broker Consulting, je dobré mít na penzi připraven alespoň milion korun, ideálně více. A především, začít s odkládáním peněz stranou co nejdříve.

Zabezpečení31. 03. 2025
Zobrazit více

Jak ochránit firmu i rodinu

Nová legislativa výrazně mění pravidla hry pro české podnikatele. Ti, kteří vlastní firmy s hodnotou nad 40 milionů korun, mají letos poslední šanci zajistit, aby jejich majetek při prodeji nepodléhal zbytečně vysokému zdanění. Jak může služba MONECO Family Office pomoci chránit majetek klientů a zajistit jeho hladké předání další generaci?

Zabezpečení24. 02. 2025
Zobrazit více

Výzkum ukazuje, že 45 procent Čechů nemá uzavřené životní pojištění

Téměř čtvrtina Čechů by po vyčerpání úspor nastalou situaci nedokázala řešit. Přestože by je důsledky vážné nemoci finančně zruinovaly, 45 procent Čechů nemá uzavřené životní pojištění, a ti co jej mají, zapomínají na jeho pravidelnou revizi. Právě životní pojištění dokáže v případě nenadálých událostí poskytnout rodině potřebnou finanční ochranu.

Zabezpečení13. 02. 2025
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.