Rok 2025: Chcete se mít hůře, lépe nebo stejně?
Pomalu, ale jistě už startujeme rok 2025. Co si vzít z toho minulého a co s klienty řešit v roce nastupujícím?
Mnozí investoři si to mnohdy ani neuvědomují, ale jejich rozhodování není jen otázka matematiky a výpočtů. Značný vliv mají též emoce, intuice a myšlenkové zkratky.
Role emocí při investování tak veliká, že mají na investiční rozhodování zásadní dopad.
Investování přirozeně vyvolává silné emoce, a to poměrně často, v celé škále od nadšení a euforie při rostoucím trhu až po strach a paniku při propadu. Přirozené lidské rysy, jako je sklon k nadměrnému sebevědomí nebo odpor ke ztrátě, mohou výrazně ovlivnit investiční rozhodnutí a směřovat k volbě, která není vždy racionálně podložená.
„Emocionální reakce ale mohou snadno překrýt racionální úsudek. Například v dobách tržní euforie mají investoři tendenci nakupovat za vysoké ceny s vidinou rychlého zisku, zatímco během poklesů se mohou zbavovat svých aktiv, což může způsobit zbytečné ztráty,“ konstatoval Martin Novák, hlavní analytik společnosti Broker Consulting.
Nejčastější chyby
Novák rovněž přiblížil nejčastější chyby, kterých se investoři zmítaní emocemi dopouštějí. Prvním z nich je takzvané potvrzovací zkreslení (confirmation bias, pozn. red.) Znamená to, že investoři mají tendenci hledat informace, které podporují jejich původní názor nebo investiční rozhodnutí, a ignorují informace, které jsou v rozporu s jejich očekáváním.
Tento sklon může vést k nákupu, držbě i prodeji investice, u níž existují jasné signály nabádající k přesně opačnému rozhodnutí. Další emocionální chybou je sklon k nadměrnému sebevědomí.
Uvedený efekt vede investory k tomu, že příliš věří ve své vlastní schopnosti, což může vést k podcenění rizik a chybnému rozhodnutí. Překonání tohoto zkreslení je možné díky konzultaci s nezávislým odborníkem nebo pečlivějšímu sledování „tvrdých“ dat a faktů.
Jednou z častých chyb je také přehnaný strach z finanční ztráty. Lidé často reagují silněji na ztráty než na zisky, což je známé jako takzvaná averze ke ztrátě. Výsledkem je snaha vyhnout se jakémukoli finančnímu úbytku, i když to může znamenat opuštění jinak výhodné investice. K překonání této obavy je užitečné mít dlouhodobý investiční plán a držet se jej.
Praktické investiční rady
Experti z Brokeru přidali také praktické rady, jak „škodlivé“ emoce co nejúčinněji potlačit. Každý investor by si měl především udržet dostatečný odstup. Tedy nedat tolik na intuici a více se soustředit na konkrétní data a dlouhodobé cíle. Platí to dvojnásob v době, kdy trhy procházejí panickou nebo euforickou fází.
Lidé by si také měli pravidelně připomínat své investiční cíle. Pokud mají jasnou představu o tom, proč investují, budou méně náchylní k emocionálnímu rozhodování. Prospěšné je rovněž kontinuální vzdělávání a konzultace se skutečnými odborníky, kteří pomáhají k takzvanému disciplinovanému přístupu, ale také nastavit realistické cíle a strategie.
„Mít jasně stanovené cíle a věřit, že zvládneme své emoce, je jedna věc. Když však trh začne klesat a přijdou reálné propady hodnoty, najednou jde rozvaha stranou a mnoho investorů přepne do módu ‚zachraň se, kdo můžeš‘. V těchto chvílích pomáhá zůstat soustředěný na své dlouhodobé cíle a připomenout si, že tržní poklesy jsou přirozenou součástí investování a často představují dlouhodobě nejvýhodnější dobu k nákupům kvalitních aktiv ve slevách,“ uvedl Petr Šimčák, investiční ředitel skupiny Broker Consulting.
Zdroj: faei.cz (redakčně upraveno)
Zdroj ilustrační fotografie: Freepik
Pro přístup do sekce Premium kontaktujte svého spolupracujícího konzultanta Broker Consulting.
Pro přístup do sekce Premium kontaktujte svého spolupracujícího konzultanta Broker Consulting.