Broker Consulting

Případová studie: Jak rodina Opatrných našla díky chytrému finančnímu plánování klid

Finanční plán05. 12. 2024

V menším městě poblíž Ostravy žije rodina Opatrných. Manželé Petr a Jana, rodiče dvou malých dětí – Adélky a Tomáše. Dlouho snili o vlastním domě, kde by jejich děti mohly vyrůstat v bezpečném a klidném prostředí. Původní plán ale narazil na problémy s financováním. Pomohl až podrobný plán. Více se o celém příběhu dozvíte v této případové studii oblastního ředitele Broker Consulting Lukáše Kubíka.

Cesta Opatrných za vysněným domovem, po níž se chtěli vydat, začala bez dostatečné finanční přípravy a plánování. Po návštěvě pobočky své banky, kde jim bylo potvrzeno, že získají úvěr, začali hledat vhodnou nemovitost. Nakonec si vybrali domek a rozhodli se vzít si hypotéku. Protože celý život slýchali, že dluhy jsou špatné, zvolili co nejkratší dobu splácení, aby se uvedeného závazku zbavili co nejrychleji. Věřili, že je lepší, když budou žít „svobodně“. A to i za cenu vysokých měsíčních splátek.

 

Finanční stres

Hypotéka brzy pohltila většinu jejich měsíčního rozpočtu. Po jejím zaplacení jim zůstávalo na běžné životní potřeby jen málo prostředků. Na rezervy či investice už neměli tím pádem v podstatě nic.

Do toho se navíc rozhodli, že se pustí do financování rekonstrukce domu z vlastních úspor. Domnívali se, že další půjčka by byla „zbytečná“ a „drahá“. Po několika základních opravách se však ukázalo, že je jejich rezerva pryč. Neočekávané výdaje vedly k překročení rozpočtu. Některé opravy museli dokončit provizorně, což se později ukázalo jako problém.

Po několika měsících pocítili důsledky svých rozhodnutí. Vysoké splátky a neplánované výdaje způsobily finanční stres. Petr si musel vzít další pracovní směny, aby si zvýšil vlastní příjem. Na úkor času, který by věnoval rodině. Jana se snažila šetřit. Často musela proto také odmítat některé potřeby a přání svých dětí. To vše se odrazilo na psychické pohodě celé rodiny.

Refinancování hypotéky

Obrat nastal v situaci, kdy se na mne Petr s Janou obrátili. Na základě analýzy situace jsme vytvořili finanční plán a identifikovali zásadní chyby v jejich přístupu. Nejprve jsme se zaměřili na hypotéku, která byla sjednána v roce 2022, kdy byly sazby ještě vysoké. Refinancováním do jiné banky jsme dosáhli nižší sankce za předčasné splacení a o 1 procento lepší úrok. Vedle toho jsme prodloužili dobu splácení. Současně jsme navýšili úvěr o 500 tisíc korun, aby mohla rodina dokončit rekonstrukci a vytvořit si likvidní rezervu. Výsledkem byla měsíční úspora ve výši 7 500 korun. Tento příběh dokazuje, že kratší doba splácení hypotéky není vždy výhodou, pokud vás vede k finančnímu vyčerpání.

Investice do budoucnosti

Dalším klíčovým tématem byla budoucnost jejich dětí, zabezpečení na stáří a dřívější doplacení úvěru. Rodina Opatrných dosud věřila, že má „ještě čas“. Finanční plán jim ale ukázal, jaké důsledky může mít opomenutí včasných investic. Vysvětlili jsme si, že každá koruna investovaná dnes může za dvacet let znamenat zásadní rozdíl mezi finanční jistotou a zoufalstvím. Správné plánování se netýká jen splnění snu o domově, ale i přípravy na budoucnost dětí a zajištění stáří. Manželé se rozhodli ke změně a společně začali pracovat na finanční jistotě. Nastavením delší doby splatnosti hypotéky mohli začít investovat do dlouhodobých produktů pro zabezpečení svého důchodu a budoucnosti svých dětí.

Jejich cesta nebude snadná, ale nyní již vědí, že chytré finanční plánování jim umožní žít a ne pouze přežívat. Příběh rodiny Opatrných ukazuje, že bez důkladného plánování se i ten největší sen může stát finanční pastí. Správné rozhodnutí nemusí být nejrychlejší nebo nejlevnější. Mělo by být především takové, aby zajistilo dlouhodobou stabilitu a klid. A právě v tom spočívá skutečné bohatství rodiny.

 

Autor je oblastním ředitelem Broker Consulting

 

Zdroj článku: magazín Patriot

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

 

Další příspěvky na téma Finanční plán

I špatně nastavený finanční plán je lepší než žádný, říká hlavní analytik Broker Consulting

Stanovit si cíl, nastavit si portfolio finančních produktů, které mě k němu s nějakou pravděpodobností mohou dostat, a začít pravidelně odkládat peníze. To jsou klíčové body finančního plánu. Hlavní analytik Martin Novák vysvětluje, v čem se liší přístup k finančnímu plánování mezi generacemi, jaké jsou nejčastější problémy při nastavování finančních plánů nebo jak Češi zabezpečují svoje rodiny.

Finanční plán14. 11. 2024
Zobrazit více

7 zlatých pravidel finančního plánování aneb jak si udržet finanční zdraví

Oblastní ředitel Broker Consulting Lukáš Kubík je zkušeným konzultantem, který dokáže pomoci každému, kdo se zajímá o kvalitní finanční plánování. Lukáš se přitom drží sedmi základních pravidel, díky nimž se finančnímu zdraví našich klientů daří obdobně, jako kdybychom pravidelně navštěvovali svého lékaře. Nechte se uvedenými tipy inspirovat i pro vaši práci a komunikaci s klienty.

Finanční plán02. 10. 2024
Zobrazit více

Jiří Tatýrek: V Brokeru si vzájemně pomáháme, přináší to prospěch celé firmě

Jiří Tatýrek je úspěšným obchodním ředitelem Broker Consulting již více než 13 let a se svým byznysem zůstal věrný Moravskoslezskému regionu. V rozhovoru jsme se zaměřili na to, co Jiří s klienty nejčastěji řeší.

Finanční plán09. 07. 2024
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.