Broker Consulting

Finanční plán: Alfa a omega spokojeného a finančně zajištěného života

Finanční plán29. 11. 2021

Všichni si přejeme vést spokojený, plnohodnotný a kvalitní život a věnovat se věcem, které nás baví. Ovšem takové přání jde horko těžko splnit bez peněz. Mnohem důležitější, než kolik vyděláváme, je ale to, jak se o své peníze staráme. Právě k tomu slouží finanční plánování, které umožňuje vytvářet si finanční rezervu pravidelně a dlouhodobě.

Pojďme si význam finančního plánu v běžném životě každého z nás vysvětlit na třech reálných číslech.

4 501 224 = počet všech exekučních záznamů vedených loni v červnu u 749 449 osob


Většina exekucí je dnes vedena proti lidem dlužícím menší částky do cca 50 000 korun, které si většinou půjčili od nějaké nebankovní společnosti. Tím roztočili pověstnou spirálu dluhové pasti. Jak se tedy můžete vyhnout jejich osudu? Pomocí svého osobního finančního plánu. Díky němu si postupně vytvoříte finanční rezervu alespoň ve výši tří až šesti měsíčních výdajů domácnosti.

14 479 = průměrný starobní důchod v Česku na sklonku minulého roku

V té době zde bylo celkem 2 400 479 penzistů. Jejich počet samozřejmě dál roste. „Koncem loňského roku byla průměrná hrubá mzda 38 525 korun. Jakmile člověk s průměrnou mzdou začne čerpat starobní důchod, klesne jeho příjem o 60 %,“ upozorňuje náš metodik finančního plánování Michal Cibulka. Zkuste si položit otázku, jak dlouho byste dokázali fungovat se svými stávajícími měsíčními výdaji, pokud by se vaše mzda či plat snížila o 60 %. Nejspíš to příliš dlouho nebude. „I zde poslouží dlouhodobý finanční plán, který nás připraví na důstojný život ve stáří,“ doporučuje Michal.

124 336

Aktuálně si na důchod spoří 4 419 159 Čechů, penzijní společnosti jim tak dohromady spravují 549,592 miliardy korun. To je pochopitelně jen stěží představitelná částka, ale zkuste ji vydělit zmíněným počtem lidí spořících si u penzijních společností. Průměrná naspořená částka tak vychází na 124 336 korun. Tu možné využít jako dlouhodobé přilepšení ke státnímu důchodu, kdy musíme počítat s velkým propadem příjmů:

  • přilepšení k penzi na 10 let >> 1 036 korun měsíčně
  • přilepšení k penzi na 20 let >> 518 korun měsíčně

Takové přilepšení je sice příjemné, ale pro většinu z nás je absolutně nedostatečné. S finančním plánem tak můžete ve stáří dosáhnout několikanásobně vyšší soukromé renty.

O kolik lépe se mají klienti s finančním plánem?

Díky na míru sestavenému finančnímu plánu budete mít dostatek prostředků na důležité věci, které v životě potřebujete, například na vlastní bydlení, vzdělání dětí, na finanční nezávislost a zajištěné stáří.

S vytvořením, úpravou i pravidelnou aktualizací finančního plánu vám velmi rádi pomohou konzultanti Broker Consulting.

Další příspěvky na téma Finanční plán

Finanční plán vám pomůže udržet peníze pod kontrolou a mít jich dostatek i ve stáří

Oblíbený lifestylový magazín Žena.cz přinesl rozhovor s hlavním analytikem Broker Consulting Martinem Novákem. Tématem bylo finanční plánování, které je samotnou podstatou naší služby klientům. Nabízíme vám zde přepis celého rozhovoru.

Finanční plán22. 04. 2022
Zobrazit více

Richard Haidlmayer: Třetina lidí vkročí do světa financí špatnou nohou

Finanční jistota je důležitá pro každého z nás. Nejde ani tak o to, kolik vyděláváme, ale jak se svými prostředky umíme hospodařit. Správnou cestu nám může ukázat kvalitní finanční plán, který nás také připraví na různé životní události. „Ti z nás, kteří včas začnou finančně plánovat, mohou svůj život prožít mnohem lépe,“ je přesvědčen ředitel pobočky OK POINT v Plzni Richard Haidlmayer.

Finanční plán27. 01. 2022
Zobrazit více

Jak se zbavit nevýhodných úvěrů a ulevit rodinnému rozpočtu? Konsolidací!

Patří vaše domácnost k těm, které mají sjednáno vícero půjček? Pak se s vámi vsadíme, že tyto půjčky mají nejspíš různé splátky, úrokové sazby, různou dobu splácení i odlišný den splácení. Nejenže z toho jistě máte těžkou hlavu, ale je navíc velmi pravděpodobné, že některé z vašich půjček jsou pro vás nevýhodné a zbytečně zatěžují váš rodinný rozpočet. Jak takovou situaci vyřešit?

Finanční plán04. 06. 2021
Zobrazit více

Krize je tady, myslí si téměř každý druhý Čech

Zhruba každý druhý Čech (47,7 %) souhlasí s tvrzením, že ekonomická krize je v plném proudu a přinese s sebou prudké zvýšení nezaměstnanosti. Necelých 30 procent obyvatel Česka ale situaci tak dramaticky nevnímá. Podle nich není sice růžová, ale o krizi není třeba mluvit. Vyplývá to z průzkumu Broker Consulting realizovaného přes Instant Research od Ipsosu.

Finanční plán10. 01. 2021
Zobrazit více

Kateřina Vylášková Štoudková: naši klienti krizi zvládají, mají finanční plán

Kateřina Vylášková Štoudková je úspěšnou franšízantkou pobočky OK POINT v Blansku. Společně se svým týmem pomáhá klientům s finančními, bankovními a realitními službami. Na jaře je zasáhla první vlna koronakrize a nyní se ocitli uprostřed té druhé. Jak jsou na ni připraveni? Na jaře jsme se doslova ze dne na den ocitli v situaci, se kterou nikdo z nás neměl zkušenosti, jak jste tehdy na OK POINTU fungovali?

Finanční plán10. 01. 2021
Zobrazit více

Finanční plán krok za krokem

Když se řekne finanční plánování, tak si mnozí z nás neumí představit, co to obnáší. Každého z nás ale čekají v životě milníky, ať už radostné jako pořízení vlastního bydlení, svatba, narození dětí, jejich studium, či ty nepříliš šťastné v podobě závažné nemoci, rozvodu, ztráty zaměstnání. Právě kvalitní finanční plán nám pomůže se na jmenované milníky připravit dopředu a mít na ně dostatek peněz.

Finanční plán10. 01. 2021
Zobrazit více

7 zlatých pravidel finančního plánování, bez kterých se neobejdete

Peníze k našemu životu patří. A i když si někdo možná říká, že je nepotřebuje, opak je pravdou. Jakmile totiž nastane jejich nedostatek, tak se žije o dost hůř. Proto se držte sedmi ověřených pravidel, která vám pomohou s penězi hospodařit optimálně.

Finanční plán10. 01. 2021
Zobrazit více
3 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 7. díl

Víte, že po revizi nevýhodných produktů a splátek můžete ušetřit i několik tisíc korun měsíčně? Ty pak můžete mnohem lépe zhodnotit. Vše souvisí se vším. Klientům poskytujeme servis od A do Z v oblasti finančního plánování.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více
3 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 6. díl

Nedržte volné prostředky na běžných účtech.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více
2 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 5. díl

Pravidelně investujte do výnosných strategií.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více
3 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 4. díl

Mít vlastní bydlení vychází z dlouhodobého hlediska výhodněji, než platit nájem. S klienty pracujeme dlouhodobě a vlastní bydlení je obvyklou součástí Finančního plánu.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více
2 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 3. díl

Dobře a levně pojistěte rodinu a majetek. Zabezpečení je nedílnou součástí finančního plánu, který s našimi klienty řešíme.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.