Broker Consulting

Richard Haidlmayer: Třetina lidí vkročí do světa financí špatnou nohou

Finanční plán27. 01. 2022

Finanční jistota je důležitá pro každého z nás. Nejde ani tak o to, kolik vyděláváme, ale jak se svými prostředky umíme hospodařit. Správnou cestu nám může ukázat kvalitní finanční plán, který nás také připraví na různé životní události. „Ti z nás, kteří včas začnou finančně plánovat, mohou svůj život prožít mnohem lépe,“ je přesvědčen ředitel pobočky OK POINT v Plzni Richard Haidlmayer.

Pojďme si na úvod říci, proč je důležité mít dlouhodobý finanční plán?

Jako mladí si často ani nepřipouštíme, že zestárneme. V pokročilém věku nás může potrápit zdraví a s přibývajícími lety bývá navíc složitější najít práci, příjmy postupně klesají a nakonec zůstane jen státní důchod. Zhruba třetina z nás vkročí do světa financí špatnou nohou. Rychle si potřebuje pořídit věci, na které ještě nemá a zadluží se. Když pak tento zlozvyk opakuje celý život, sníží své příjmy o statisíce až miliony korun, protože platí vysoké úroky. Stráví život chudší a ve stresu a na některé pak dokonce čeká stáří v bídě bez možnosti dohnat ztracenou příležitost.

Finanční plánování nám tedy zajistí větší životní jistotu.

Přesně tak. Cílem finančního plánování je, abychom prožívali život v dostatku i v době, kdy zrovna nevyděláváme. Díky finančnímu plánu máme prostředky na důležité věci, když je potřebujeme. Například na vlastní bydlení nebo vzdělání dětí. Důležitou součástí finančního plánování je zabezpečení, které minimalizuje finanční dopad ve chvíli, kdy do našeho života zasáhne nějaká negativní událost, jako je výrazné zhoršení zdraví nebo rozsáhlé zničení majetku.

Jak bychom měli s finančním plánováním začít?

Zkuste se zamyslet nad vším, čeho byste chtěli v životě dosáhnout. Některé cíle třeba už máte splněné. Všechny si zaznamenejte i s možným obdobím, kdy byste si je chtěli splnit. Existují čtyři hlavní oblasti, kterých se finanční plánování týká – bydlení, zabezpečení života a majetku, spoření a investování a renty na stáří. S tím vším vám pomůže finanční konzultant. Sami si zvolíte cíl, který momentálně považujete za nejdůležitější. Pak s konzultantem proberete, jaká máte konkrétní očekávání a jak vaše cíle souvisí s ostatními oblastmi.

Co dál? Probereme s ním finanční situaci, kam investujeme a kde by se třeba dalo ušetřit?

Ano. Velmi důležitá je revize stávající finanční situace, která má dvě části. V první si uděláte přehled příjmů a výdajů, který ukáže, jaké máte volné finanční prostředky na plnění svých životních snů. Kromě příjmů je nutné zahrnout i všechny finanční závazky, tedy splátky úvěrů, výživné, pohledávky a podobně. Následně je třeba provést revizi smluv na finanční produkty, které už máte sjednané. Úkolem kvalitního finančního plánu je stávající produkty vhodně využít, případně navrhnout jejich vylepšení – lepší krytí, nižší cenu nebo využití všech bonusů.

Jak probíhá následné sestavení finančního plánu?

Poté, co máte vyjasněnou výchozí finanční situaci, je prostor pro vytvoření plánu, kde je třeba zohlednit všechny proměnné – cíle, volné finanční prostředky a současné finanční produkty a další závazky. Finanční plán byste měli připravovat spolu s konzultantem. Tvorba kvalitního finančního plánu vyžaduje čas, je totiž potřeba udělat srovnání produktů, poplatků a zároveň vše sladit s vašimi individuálními požadavky. Konkrétní plán tedy řeší konzultant s klientem vždy až na dalších schůzkách. Vytvořený plán byste měli pečlivě prostudovat a mít jasno v jednotlivých krocích, které povedou k naplnění vašich cílů.

Předpokládám, že finanční plánování není jednorázovou akcí, ale se svým konzultantem zůstávám v kontaktu.

Samozřejmě. Finanční plán a finanční nezávislost by měly být součástí životního stylu. Plán se bude v průběhu času měnit a aktualizovat na základě toho, jak si budete plnit jednotlivé cíle. Součástí plánu by vždy mělo být i nastavení pravidelné aktualizace všech smluv.

Rozhovor vyšel ve speciálu MF Dnes 3. prosince 2021

Další příspěvky na téma Finanční plán

Finančně nezávislý může být každý. Jak na to s běžným příjmem?

Finanční jistota a stabilita jsou základním kamenem pro spokojený a klidný život. Při správně nastaveném finančním plánování toho může dosáhnout každý, kdo se pro takový cíl rozhodne.

Finanční plán15. 05. 2023
Zobrazit více

Finanční plán vám pomůže udržet peníze pod kontrolou a mít jich dostatek i ve stáří

Oblíbený lifestylový magazín Žena.cz přinesl rozhovor s hlavním analytikem Broker Consulting Martinem Novákem. Tématem bylo finanční plánování, které je samotnou podstatou naší služby klientům. Nabízíme vám zde přepis celého rozhovoru.

Finanční plán22. 04. 2022
Zobrazit více

Finanční plán: Alfa a omega spokojeného a finančně zajištěného života

Všichni si přejeme vést spokojený, plnohodnotný a kvalitní život a věnovat se věcem, které nás baví. Ovšem takové přání jde horko těžko splnit bez peněz. Mnohem důležitější, než kolik vyděláváme, je ale to, jak se o své peníze staráme. Právě k tomu slouží finanční plánování, které umožňuje vytvářet si finanční rezervu pravidelně a dlouhodobě.

Finanční plán29. 11. 2021
Zobrazit více

Jak se zbavit nevýhodných úvěrů a ulevit rodinnému rozpočtu? Konsolidací!

Patří vaše domácnost k těm, které mají sjednáno vícero půjček? Pak se s vámi vsadíme, že tyto půjčky mají nejspíš různé splátky, úrokové sazby, různou dobu splácení i odlišný den splácení. Nejenže z toho jistě máte těžkou hlavu, ale je navíc velmi pravděpodobné, že některé z vašich půjček jsou pro vás nevýhodné a zbytečně zatěžují váš rodinný rozpočet. Jak takovou situaci vyřešit?

Finanční plán04. 06. 2021
Zobrazit více

Krize je tady, myslí si téměř každý druhý Čech

Zhruba každý druhý Čech (47,7 %) souhlasí s tvrzením, že ekonomická krize je v plném proudu a přinese s sebou prudké zvýšení nezaměstnanosti. Necelých 30 procent obyvatel Česka ale situaci tak dramaticky nevnímá. Podle nich není sice růžová, ale o krizi není třeba mluvit. Vyplývá to z průzkumu Broker Consulting realizovaného přes Instant Research od Ipsosu.

Finanční plán10. 01. 2021
Zobrazit více

Kateřina Vylášková Štoudková: naši klienti krizi zvládají, mají finanční plán

Kateřina Vylášková Štoudková je úspěšnou franšízantkou pobočky OK POINT v Blansku. Společně se svým týmem pomáhá klientům s finančními, bankovními a realitními službami. Na jaře je zasáhla první vlna koronakrize a nyní se ocitli uprostřed té druhé. Jak jsou na ni připraveni? Na jaře jsme se doslova ze dne na den ocitli v situaci, se kterou nikdo z nás neměl zkušenosti, jak jste tehdy na OK POINTU fungovali?

Finanční plán10. 01. 2021
Zobrazit více

Finanční plán krok za krokem

Když se řekne finanční plánování, tak si mnozí z nás neumí představit, co to obnáší. Každého z nás ale čekají v životě milníky, ať už radostné jako pořízení vlastního bydlení, svatba, narození dětí, jejich studium, či ty nepříliš šťastné v podobě závažné nemoci, rozvodu, ztráty zaměstnání. Právě kvalitní finanční plán nám pomůže se na jmenované milníky připravit dopředu a mít na ně dostatek peněz.

Finanční plán10. 01. 2021
Zobrazit více

7 zlatých pravidel finančního plánování, bez kterých se neobejdete

Peníze k našemu životu patří. A i když si někdo možná říká, že je nepotřebuje, opak je pravdou. Jakmile totiž nastane jejich nedostatek, tak se žije o dost hůř. Proto se držte sedmi ověřených pravidel, která vám pomohou s penězi hospodařit optimálně.

Finanční plán10. 01. 2021
Zobrazit více
3 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 7. díl

Víte, že po revizi nevýhodných produktů a splátek můžete ušetřit i několik tisíc korun měsíčně? Ty pak můžete mnohem lépe zhodnotit. Vše souvisí se vším. Klientům poskytujeme servis od A do Z v oblasti finančního plánování.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více
3 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 6. díl

Nedržte volné prostředky na běžných účtech.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více
2 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 5. díl

Pravidelně investujte do výnosných strategií.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více
3 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 4. díl

Mít vlastní bydlení vychází z dlouhodobého hlediska výhodněji, než platit nájem. S klienty pracujeme dlouhodobě a vlastní bydlení je obvyklou součástí Finančního plánu.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více
2 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 3. díl

Dobře a levně pojistěte rodinu a majetek. Zabezpečení je nedílnou součástí finančního plánu, který s našimi klienty řešíme.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.