Broker Consulting

Finanční plán krok za krokem

Finanční plán10. 01. 2021

Když se řekne finanční plánování, tak si mnozí z nás neumí představit, co to obnáší. Každého z nás ale čekají v životě milníky, ať už radostné jako pořízení vlastního bydlení, svatba, narození dětí, jejich studium, či ty nepříliš šťastné v podobě závažné nemoci, rozvodu, ztráty zaměstnání. Právě kvalitní finanční plán nám pomůže se na jmenované milníky připravit dopředu a mít na ně dostatek peněz.

Jak probíhá finanční plánování v praxi? Důležité je vědět, čeho chceme v životě dosáhnout a jaké sny a přání si splnit. A finanční plán nám pomůže získat na ně potřebné finance. Díky němu máme svůj život pevně v rukou a dopřáváme si to, co chceme.

S finančním plánem budete mít peníze na důležité životní milníky

Správným účelem finančního plánu je si stanovit cíle, kterých chceme dosáhnout, ukotvit je v čase a dát jim finanční rozměr. Laicky řečeno si třeba říci, že například na konkrétní sen vysokoškolských studiích dětí potřebuji 250 tisíc korun. Plán pak nabídne řešení, jakými prostředky si cíl splnit. Podívejme se tedy krok po kroku na to, jak finanční plánování funguje.

STANOVTE SI PLÁNY A CÍLE

Zkuste se zamyslet nad vším, čeho byste chtěli v životě dosáhnout. Některé cíle třeba už máte splněné. Všechny si zaznamenejte i s možným obdobím, kdy byste si je chtěli splnit a vytvořte si svou vlastní cestu životem. „Existují čtyři hlavní oblasti, kterých se finanční plánování týká – bydlení a realit, zabezpečení života a majetku, spoření a investování a renty na stáří. Když s klienty připravuji plán, vždy je nechám, aby sami zvolili cíl, který momentálně považují za nejdůležitější. Pak spolu probereme, jaká mají konkrétní očekávání a jak jejich cíle souvisí s ostatními oblastmi,“ vysvětluje Jakub Novotný, ředitel finanční a realitní pobočky OK POINT na Vinohradské 101 v Praze 3.

REVIZE STÁVAJÍCÍ FINANČNÍ SITUACE

Ta má v podstatě dvě části. V první si uděláte přehled příjmů a výdajů, který ukáže, jaké máte cash flow, tedy volné finanční prostředky na plnění svých životních snů. Zde je třeba kromě příjmů zahrnout i všechny finanční závazky, tedy splátky úvěrů, výživné, pohledávky atd. Následně je třeba provést revizi smluv na finanční produkty, které už máte sjednané. Každý z nás má nějaký finanční produkt, nejčastěji na bankovní účet. Úkolem kvalitního finančního plánu je stávající produkty vhodně využít, případně navrhnout jejich vylepšení – lepší krytí, nižší cenu, využití všech bonusů atd. Součástí plánu by mělo být i nastavení pravidelné aktualizace všech smluv.

Jakub Novotný dodává: „Je to stejné jako u lékaře, ten také potřebuje znát vaše předchozí zdravotní záznamy, aby správně určil diagnózu. A u finančního plánování je to podobné, proto chci vidět všechny smlouvy, abych věděl, co má klient už sjednané, aby nedocházelo k duplicitě, nebo člověk zbytečně nevyhazoval peníze oknem.“

VYTVOŘENÍ FINANČNÍHO PLÁNU

Poté, co máme vyjasněnou výchozí finanční situaci, je prostor pro vytvoření plánu, kde zohledníme všechny proměnné – cíle, volné finanční prostředky a současné finanční produkty a další závazky. „Lidé si připravují finanční plány s konzultanty. Pokud potkáte někoho, kdo tlačí na podpis smluv na první schůzce, je to znamení, že s profesionálním konzultantem na finanční plánování nesedíte a je čas odejít. Jako klient by se měl mít v tu chvíli na pozoru,“ varuje Novotný a dodává: „Tvorba kvalitního finančního plánu vyžaduje čas, je potřeba udělat srovnání produktů, poplatků a zároveň vše sladit s klientovými individuálními požadavky. Konkrétní plán s klientem řeším vždy až na dalších schůzkách.“

JASNO V JEDNOTLIVÝCH KROCÍCH

Navržený komplexní plán byste měli pečlivě prostudovat a mít jasno v jednotlivých krocích, které povedou k naplnění vašich cílů. Stěžejním bodem plánu bude hlavní cíl. Může to být například pořízení vlastního bydlení, což je životní milník, který zasáhne do vašich financí na desítky let. „Dnes je běžné, že úvěr na bydlení si bereme na pětadvacet až třicet let. Vždy s klientem probírám i variantu, kdy je možné pomocí vhodně zvolené investice vytvořit dostatečný obnos na dřívější splacení hypotéky v řádu několika let. Záleží pak na něm, zda se pro danou variantu kombinující úvěr a investici rozhodne,“ vysvětluje ředitel pobočky OK POINT.

SMLOUVY, PRODUKTY, PLÁN

Představení plánu zahrnuje i konkrétní finanční produkty, které s plánem pomohou. Vždy byste k jednotlivým krokům měli dostat na výběr z různých produktů a finančních institucí. Důležité je se seznámit s jednotlivými návrhy smluv, jejich podmínkami, nechat si vysvětlit případné nejasnosti a vybrat si pak jedno z řešení. Například u výše zmíněného cíle vlastního bydlení budou finančními produktem nabídky hypotéčních úvěrů od různých bank či stavebních spořitelen.

Jakub Novotný připomíná: „Finanční plán je komplexním a dlouhodobým řešením. Nezaměřuji se proto u něj jen na jednu oblast, která klienta nejvíce zajímá, ale na všechny čtyři, které jsem zmínil výše. Důležité také je, že pro dosažení cílů využívám klientovy stávající smlouvy. Buď je zachovám tak, jak jsou, nebo je upravím či aktualizují, případně je navrhnu zcela nově, pokud již neplní účel, k němuž byly původně sjednané.“

PLNĚNÍ SI SVÝCH SNŮ A CÍLŮ

Poté, co si ujasníte, jaké z nabízených finančních produktů pro splnění finančního plánu zvolíte, přichází sjednání smluv a postupné plnění finančního plánu, tedy našich snů, které si pomocí něho chceme splnit. Dobře nastavený a pravidelně aktualizovaný plán vám bude činit radost po celý život. Ať už v podobě nového bydlení, spokojených dětí na zahraničních studiích nebo milionu na důchod. „Vždy klientům říkám, že finanční plán a finanční nezávislost nejsou jednorázovou akcí, ale jejich novým životním stylem. Stylem, který budeme v průběhu času měnit na základě toho, jak si postupně budou plnit jednotlivé cíle. Proto je důležité se pravidelně potkávat a plán aktualizovat,“ uzavírá ředitel Jakub Novotný z OK POINTU.

Další příspěvky na téma Finanční plán

Čeněk Liška sází na věrnost značce a spolupráci s partnery

Původním povoláním muzikant Čeněk Liška, který letos v létě ohlásil postup na pozici regionálního ředitele, využívá v rámci svých aktivit i spolupráci s partnery. Díky nim, jak říká, se v poslední době podařilo sjednat hned několik větších realitních obchodů.

Příležitost22. 09. 2023
Zobrazit více

Emil Malý: Postup je především zásluhou celého našeho týmu

Na pozici regionální ředitel senior postoupil v Broker Consulting Emil Malý. Vzhledem k jeho aktivitám a cílům ale nepřekvapí, že tím jeho plány rozhodně nekončí.

Příležitost18. 08. 2023
Zobrazit více

Finanční plánování je základem pro spokojený a klidný život

Finanční nezávislost je stav, kdy člověk nepotřebuje aktivně pracovat, protože své výdaje na živobytí a na spokojený život pokryje díky rentě či pasivním příjmům. Výrazně mu v tom může napomoci správné finanční plánování.

Finanční plán03. 08. 2023
Zobrazit více

Rentiérem za 3, 2, 1?

Asi každého už někdy napadlo, že by se chtěl stát rentiérem a zajistil si tak bezstarostné finanční pohodlí. Klíč k tomuto vysněnému cíli představuje finanční plánování, v němž můžeme pracovat s kombinací investic do nemovitostí a kapitálových trhů.

Finanční plán23. 06. 2023
Zobrazit více

Otevřít OK POINT bylo spontánní rozhodnutí, za které jsem moc rád

Nejúspěšnější oblastní ředitel senior Broker Consulting za měsíc únor, který byl navíc oceněn druhým místem v kategorii Nejúspěšnější franšízant. To je Tomáš Pospěch. Povídali jsme si s Tomášem o jeho profesní kariéře i úspěších, na něž dosáhl.

Finanční plán16. 06. 2023
Zobrazit více

Finančně nezávislý může být každý. Jak na to s běžným příjmem?

Finanční jistota a stabilita jsou základním kamenem pro spokojený a klidný život. Při správně nastaveném finančním plánování toho může dosáhnout každý, kdo se pro takový cíl rozhodne.

Finanční plán15. 05. 2023
Zobrazit více

Finanční plán vám pomůže udržet peníze pod kontrolou a mít jich dostatek i ve stáří

Oblíbený lifestylový magazín Žena.cz přinesl rozhovor s hlavním analytikem Broker Consulting Martinem Novákem. Tématem bylo finanční plánování, které je samotnou podstatou naší služby klientům. Nabízíme vám zde přepis celého rozhovoru.

Finanční plán22. 04. 2022
Zobrazit více

Richard Haidlmayer: Třetina lidí vkročí do světa financí špatnou nohou

Finanční jistota je důležitá pro každého z nás. Nejde ani tak o to, kolik vyděláváme, ale jak se svými prostředky umíme hospodařit. Správnou cestu nám může ukázat kvalitní finanční plán, který nás také připraví na různé životní události. „Ti z nás, kteří včas začnou finančně plánovat, mohou svůj život prožít mnohem lépe,“ je přesvědčen ředitel pobočky OK POINT v Plzni Richard Haidlmayer.

Finanční plán27. 01. 2022
Zobrazit více

Finanční plán: Alfa a omega spokojeného a finančně zajištěného života

Všichni si přejeme vést spokojený, plnohodnotný a kvalitní život a věnovat se věcem, které nás baví. Ovšem takové přání jde horko těžko splnit bez peněz. Mnohem důležitější, než kolik vyděláváme, je ale to, jak se o své peníze staráme. Právě k tomu slouží finanční plánování, které umožňuje vytvářet si finanční rezervu pravidelně a dlouhodobě.

Finanční plán29. 11. 2021
Zobrazit více

Jak se zbavit nevýhodných úvěrů a ulevit rodinnému rozpočtu? Konsolidací!

Patří vaše domácnost k těm, které mají sjednáno vícero půjček? Pak se s vámi vsadíme, že tyto půjčky mají nejspíš různé splátky, úrokové sazby, různou dobu splácení i odlišný den splácení. Nejenže z toho jistě máte těžkou hlavu, ale je navíc velmi pravděpodobné, že některé z vašich půjček jsou pro vás nevýhodné a zbytečně zatěžují váš rodinný rozpočet. Jak takovou situaci vyřešit?

Finanční plán04. 06. 2021
Zobrazit více

Krize je tady, myslí si téměř každý druhý Čech

Zhruba každý druhý Čech (47,7 %) souhlasí s tvrzením, že ekonomická krize je v plném proudu a přinese s sebou prudké zvýšení nezaměstnanosti. Necelých 30 procent obyvatel Česka ale situaci tak dramaticky nevnímá. Podle nich není sice růžová, ale o krizi není třeba mluvit. Vyplývá to z průzkumu Broker Consulting realizovaného přes Instant Research od Ipsosu.

Finanční plán10. 01. 2021
Zobrazit více

Kateřina Vylášková Štoudková: naši klienti krizi zvládají, mají finanční plán

Kateřina Vylášková Štoudková je úspěšnou franšízantkou pobočky OK POINT v Blansku. Společně se svým týmem pomáhá klientům s finančními, bankovními a realitními službami. Na jaře je zasáhla první vlna koronakrize a nyní se ocitli uprostřed té druhé. Jak jsou na ni připraveni? Na jaře jsme se doslova ze dne na den ocitli v situaci, se kterou nikdo z nás neměl zkušenosti, jak jste tehdy na OK POINTU fungovali?

Finanční plán10. 01. 2021
Zobrazit více

7 zlatých pravidel finančního plánování, bez kterých se neobejdete

Peníze k našemu životu patří. A i když si někdo možná říká, že je nepotřebuje, opak je pravdou. Jakmile totiž nastane jejich nedostatek, tak se žije o dost hůř. Proto se držte sedmi ověřených pravidel, která vám pomohou s penězi hospodařit optimálně.

Finanční plán10. 01. 2021
Zobrazit více
3 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 7. díl

Víte, že po revizi nevýhodných produktů a splátek můžete ušetřit i několik tisíc korun měsíčně? Ty pak můžete mnohem lépe zhodnotit. Vše souvisí se vším. Klientům poskytujeme servis od A do Z v oblasti finančního plánování.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více
3 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 6. díl

Nedržte volné prostředky na běžných účtech.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více
2 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 5. díl

Pravidelně investujte do výnosných strategií.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více
3 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 4. díl

Mít vlastní bydlení vychází z dlouhodobého hlediska výhodněji, než platit nájem. S klienty pracujeme dlouhodobě a vlastní bydlení je obvyklou součástí Finančního plánu.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více
2 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 3. díl

Dobře a levně pojistěte rodinu a majetek. Zabezpečení je nedílnou součástí finančního plánu, který s našimi klienty řešíme.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.