Broker Consulting

Při spoření na důchod si stačí nastavit správné cíle a nechat peníze vydělávat

Finanční plán27. 10. 2023

Společně s tím, jak populace v Česku postupně stárne, se zvyšují nároky na čerpání veřejných prostředků. Čím dál více lidí přemýšlí o tom, že by si vedle očekávané výplaty od státu přilepšilo na důchod vlastním odkládáním na rentu.

Řada lidí má strach, že bude muset v důchodu výrazně omezit své výdaje. Finanční jistota a stabilita ve stáří ale při správném nastavení a plánování není žádné sci-fi.

„Budoucí nedostatečnost státního systému se v poslední době stává velkým tématem a vnímají ho i ti, kteří standardně tyto ekonomické otázky neřeší. Stále více lidem dochází, že si na důchod budou muset spořit sami,“ potvrzuje Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

Roli v tomto ohledu hrála i vysoká inflace, která mnoho lidí přiměla více se zabývat svými financemi. Dokud se peníze ročně znehodnocovaly tempem dvou nebo tří procent, nikoho to příliš netrápilo. Jenže inflační krize z let 2022 a 2023 situaci změnila.

Starat se o vlastní peníze ale není jen tak. Lidé si možná začnou na něco odkládat nebo si zřídí spořicí účet, při nejbližším mimořádném výdaji ale na rezervu sáhnou a na důchod jim moc nezbude. Mnoha lidem chybí plán. Proto je dobré mít finančního konzultanta, který pomůže přesně nastavit cíle a zvolí vhodné řešení. Spoléhat pouze na stát není výhodné. „Je dobré si uvědomit, že státní důchod tu není proto, aby nám hradil pohodové stáří. Má nám zabezpečit jen to, že budeme mít na základní životní potřeby,“ připomíná Michal Cibulka, metodik finančního plánování Broker Consulting.

Čas se nedá dohnat

Z letošního průzkumu společnosti Broker Consulting od agentury Ipsos vyplývá, že si sedm z deseti Čechů na důchod spoří. Přesto si celá polovina z nich myslí, že se svými úsporami nevyjde. „Klienti jsou často překvapení, jak velký problém s důchody je. Postupným stárnutím populace bude na důchody logicky zbývat stále méně peněz. A řada lidí už si to uvědomuje. Stačí si přitom z měsíčních příjmů dávat stranou aspoň 10 procent na splnění dlouhodobých cílů nebo vytvoření nějaké finanční rezervy a přesně podle starého babylonského pravidla zaplatit první sám sobě,“ vysvětluje Michal Cibulka.

Dva problémy spoření

Jednou z cest, jak si přilepšit na penzi, je doplňkové penzijní spoření, jehož výhodou je fakt, že získáte nárok na státní příspěvek a daňové úlevy v závislosti na tom, kolik každý měsíc přispíváte. Podle Martina Nováka se s ním ale pojí dva problémy. „Jeden je ten, že řada lidí má ještě původní penzijní připojištění, které jim sice nabízí v každém roce garanci nezáporného zhodnocení, ale právě kvůli tomu je očekávané zhodnocení prakticky nulové. Smysl tedy dává přechod do nového doplňkového penzijního spoření, kde lze nastavit sice rizikovější, ale dlouhodobě výnosnější strategii. Lidé si zároveň zachovají možnost státního příspěvku i příspěvku od zaměstnavatele, pokud jim nějaký poskytne,“ říká.

Druhý problém vidí Martin Novák ve výši úložky. Řada lidí si totiž myslí, že problém vyřeší, když si budou dávat na penzijní spoření 100, 200 nebo 300 korun měsíčně. Měli by si ale položit otázku, kolik si myslí, že na konci budou mít a na jak dlouho jim to vydrží. Doplňkové penzijní spoření je tedy dobrý základ, samo o sobě ale rozhodně nestačí. Jeho nevýhodou jsou navíc poměrně vysoké poplatky za předčasný výběr.

Vlastní bydlení je dobrý cíl

Velmi atraktivní možností, jak se zajistit na stáří, je pro řadu Čechů vlastní bydlení. Vypovídá o tom i nedávný průzkum, který pro Broker Consulting vypracovala agentura Ipsos. Podle šetření uvažuje až třetina lidí o pořízení vlastního bytu nebo domu v následujících pěti letech. Necelá pětina z nich chce takovou investici financovat hypotékou, tady je ale drobný zádrhel. Aktuálně byly totiž průměrné sazby hypoték jedny z nejvyšších za posledních 20 let.

Investování pro každého

Kromě bydlení se dají volné prostředky investovat i do dalších produktů. Profesionální odborník dokáže nabídnout ve shodě s přáním klienta konkrétní investiční strategii, která má nejvyšší potenciál výnosu. Je ale investování opravdu pro každého? „Jednoznačně. Každý, kdo to myslí s finanční nezávislostí vážně, by se měl zamyslet, zda chce dlouhodobě spořit, nebo investovat. Spoření sice dává garantovaný jistý výnos, výměnou za toto bezpečí ale přicházíte o poměrně velkou část peněz, které zůstanou bance nebo nějaké jiné instituci. U investování je nějaký stupeň rizika, který si každý může zvolit, odměnou je ale zajímavější očekávaný výnos. Dlouhodobé a pravidelné investování do otevřených podílových fondů je proto skvělou cestou, jak se dostat k finanční nezávislosti,“ říká Tadeáš Chmelíček, investiční a penzijní analytik Broker Consulting.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další příspěvky na téma Finanční plán

Marika Janáková: Zkratky nefungují, klíčová je pracovitost

Manažerka senior Marika Janáková dosahuje skvělých výsledků. Přesto stojí nohama na zemi, když říká, že ať už nás cesta v Brokeru vynese kamkoliv, měli bychom zůstat stále sami sebou. Marika je právem inspirací nejen pro kolegy v Broker Consulting, ale také pro řadu spolupracovníků.

Broker Consulting17. 05. 2024
Zobrazit více

Michal Koubek: Spojení finančních a realitních služeb k sobě patří

Ve společnosti Broker Consulting začal Michal Koubek pracovat už před více než 18 lety. Posledních zhruba sedm let je zároveň franšízantem a majitelem vlastní pobočky. Povídali jsme si o tom, jaké je to být franšízantem a jaké požadavky klade na svůj tým. A pokud vás práce Michala Koubka zaujala, neváhejte a zkuste s ním navázat spolupráci. Získáte díky tomu nejen zajímavou odměnu, ale i řadu nových zkušeností, které se vám budou do budoucnosti bezpochyby hodit.

Příležitost28. 02. 2024
Zobrazit více

FOND SHOP zcela v novém

Časopis FOND SHOP se stal pro řadu odborníků, konzultantů i samotných partnerů, kteří s Broker Consulting spolupracují, důležitým zdrojem informací o investování a dění na finančních trzích. Od počátku letošního roku prošel jednou velkou změnou. Z tištěného časopisu se totiž stal komplexní investiční web fondshop.cz.

Spoření & Investice16. 02. 2024
Zobrazit více

František Furch: Bez tréninku a poctivé přípravy se vítězit nedá

Po téměř desetileté kariéře v Brokeru ohlásil František Furch postup na pozici oblastního ředitele senior. A to i díky náboru a partnerské spolupráci, na které se v posledních dvou letech se svým týmem více zaměřuje. Dokážete nám s partnerskou spoluprací pomoci také vy? Nebo snad uvažujete, že byste chtěli být přímo součástí Františkova týmu?

Příležitost12. 02. 2024
Zobrazit více

Strach a chamtivost: emoce, které ovlivňují nejen vaše investiční rozhodnutí

O tom, jak při investování ovládnout strach ze ztráty na straně jedné a chamtivost na straně druhé, se rozepsal oblastní ředitel Broker Consulting Lukáš Kubík. A máte li doporučení na ty, kteří chtějí investovat, rozhodně jim poraďte, ať se obrátí na odborníky.

Spoření & Investice08. 01. 2024
Zobrazit více

Co nás čeká v roce 2024?

Rok 2023 byl velkou výzvou hlavně kvůli boji se znehodnocováním úspor, vysokým úrokovým sazbám u hypotečních úvěrů a změnám v důchodovém systému. Přinášíme vám doporučení, na co se zaměřit v roce 2024. Pokud máte tip na někoho, kdo hledá například nemovitost či nové podmínky pro zabezpečení na stáří, dejte nám vědět. Odměna v rámci partnerské spolupráce vás díky tomu nemine.

Spoření & Investice21. 12. 2023
Zobrazit více

Proč je třeba starat se o finance

Aby bylo finanční plánování účinné a odpovídalo přesně aktuálním možnostem a cílům každého z nás, je vhodné zajít za odborníkem. Přinášíme několik příkladů, rad a tipů, jak toho lze dosáhnout.

Finanční plán10. 10. 2023
Zobrazit více

Čeněk Liška sází na věrnost značce a spolupráci s partnery

Původním povoláním muzikant Čeněk Liška, který letos v létě ohlásil postup na pozici regionálního ředitele, využívá v rámci svých aktivit i spolupráci s partnery. Díky nim, jak říká, se v poslední době podařilo sjednat hned několik větších realitních obchodů.

Příležitost22. 09. 2023
Zobrazit více

Emil Malý: Postup je především zásluhou celého našeho týmu

Na pozici regionální ředitel senior postoupil v Broker Consulting Emil Malý. Vzhledem k jeho aktivitám a cílům ale nepřekvapí, že tím jeho plány rozhodně nekončí.

Příležitost18. 08. 2023
Zobrazit více

Finanční plánování je základem pro spokojený a klidný život

Finanční nezávislost je stav, kdy člověk nepotřebuje aktivně pracovat, protože své výdaje na živobytí a na spokojený život pokryje díky rentě či pasivním příjmům. Výrazně mu v tom může napomoci správné finanční plánování.

Finanční plán03. 08. 2023
Zobrazit více

Rentiérem za 3, 2, 1?

Asi každého už někdy napadlo, že by se chtěl stát rentiérem a zajistil si tak bezstarostné finanční pohodlí. Klíč k tomuto vysněnému cíli představuje finanční plánování, v němž můžeme pracovat s kombinací investic do nemovitostí a kapitálových trhů.

Finanční plán23. 06. 2023
Zobrazit více

Otevřít OK POINT bylo spontánní rozhodnutí, za které jsem moc rád

Nejúspěšnější oblastní ředitel senior Broker Consulting za měsíc únor, který byl navíc oceněn druhým místem v kategorii Nejúspěšnější franšízant. To je Tomáš Pospěch. Povídali jsme si s Tomášem o jeho profesní kariéře i úspěších, na něž dosáhl.

Finanční plán16. 06. 2023
Zobrazit více

Finančně nezávislý může být každý. Jak na to s běžným příjmem?

Finanční jistota a stabilita jsou základním kamenem pro spokojený a klidný život. Při správně nastaveném finančním plánování toho může dosáhnout každý, kdo se pro takový cíl rozhodne.

Finanční plán15. 05. 2023
Zobrazit více

Finanční plán vám pomůže udržet peníze pod kontrolou a mít jich dostatek i ve stáří

Oblíbený lifestylový magazín Žena.cz přinesl rozhovor s hlavním analytikem Broker Consulting Martinem Novákem. Tématem bylo finanční plánování, které je samotnou podstatou naší služby klientům. Nabízíme vám zde přepis celého rozhovoru.

Finanční plán22. 04. 2022
Zobrazit více

Richard Haidlmayer: Třetina lidí vkročí do světa financí špatnou nohou

Finanční jistota je důležitá pro každého z nás. Nejde ani tak o to, kolik vyděláváme, ale jak se svými prostředky umíme hospodařit. Správnou cestu nám může ukázat kvalitní finanční plán, který nás také připraví na různé životní události. „Ti z nás, kteří včas začnou finančně plánovat, mohou svůj život prožít mnohem lépe,“ je přesvědčen ředitel pobočky OK POINT v Plzni Richard Haidlmayer.

Finanční plán27. 01. 2022
Zobrazit více

Finanční plán: Alfa a omega spokojeného a finančně zajištěného života

Všichni si přejeme vést spokojený, plnohodnotný a kvalitní život a věnovat se věcem, které nás baví. Ovšem takové přání jde horko těžko splnit bez peněz. Mnohem důležitější, než kolik vyděláváme, je ale to, jak se o své peníze staráme. Právě k tomu slouží finanční plánování, které umožňuje vytvářet si finanční rezervu pravidelně a dlouhodobě.

Finanční plán29. 11. 2021
Zobrazit více

Jak se zbavit nevýhodných úvěrů a ulevit rodinnému rozpočtu? Konsolidací!

Patří vaše domácnost k těm, které mají sjednáno vícero půjček? Pak se s vámi vsadíme, že tyto půjčky mají nejspíš různé splátky, úrokové sazby, různou dobu splácení i odlišný den splácení. Nejenže z toho jistě máte těžkou hlavu, ale je navíc velmi pravděpodobné, že některé z vašich půjček jsou pro vás nevýhodné a zbytečně zatěžují váš rodinný rozpočet. Jak takovou situaci vyřešit?

Finanční plán04. 06. 2021
Zobrazit více

Krize je tady, myslí si téměř každý druhý Čech

Zhruba každý druhý Čech (47,7 %) souhlasí s tvrzením, že ekonomická krize je v plném proudu a přinese s sebou prudké zvýšení nezaměstnanosti. Necelých 30 procent obyvatel Česka ale situaci tak dramaticky nevnímá. Podle nich není sice růžová, ale o krizi není třeba mluvit. Vyplývá to z průzkumu Broker Consulting realizovaného přes Instant Research od Ipsosu.

Finanční plán10. 01. 2021
Zobrazit více

Kateřina Vylášková Štoudková: naši klienti krizi zvládají, mají finanční plán

Kateřina Vylášková Štoudková je úspěšnou franšízantkou pobočky OK POINT v Blansku. Společně se svým týmem pomáhá klientům s finančními, bankovními a realitními službami. Na jaře je zasáhla první vlna koronakrize a nyní se ocitli uprostřed té druhé. Jak jsou na ni připraveni? Na jaře jsme se doslova ze dne na den ocitli v situaci, se kterou nikdo z nás neměl zkušenosti, jak jste tehdy na OK POINTU fungovali?

Finanční plán10. 01. 2021
Zobrazit více

Finanční plán krok za krokem

Když se řekne finanční plánování, tak si mnozí z nás neumí představit, co to obnáší. Každého z nás ale čekají v životě milníky, ať už radostné jako pořízení vlastního bydlení, svatba, narození dětí, jejich studium, či ty nepříliš šťastné v podobě závažné nemoci, rozvodu, ztráty zaměstnání. Právě kvalitní finanční plán nám pomůže se na jmenované milníky připravit dopředu a mít na ně dostatek peněz.

Finanční plán10. 01. 2021
Zobrazit více

7 zlatých pravidel finančního plánování, bez kterých se neobejdete

Peníze k našemu životu patří. A i když si někdo možná říká, že je nepotřebuje, opak je pravdou. Jakmile totiž nastane jejich nedostatek, tak se žije o dost hůř. Proto se držte sedmi ověřených pravidel, která vám pomohou s penězi hospodařit optimálně.

Finanční plán10. 01. 2021
Zobrazit více
3 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 7. díl

Víte, že po revizi nevýhodných produktů a splátek můžete ušetřit i několik tisíc korun měsíčně? Ty pak můžete mnohem lépe zhodnotit. Vše souvisí se vším. Klientům poskytujeme servis od A do Z v oblasti finančního plánování.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více
3 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 6. díl

Nedržte volné prostředky na běžných účtech.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více
2 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 5. díl

Pravidelně investujte do výnosných strategií.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více
3 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 4. díl

Mít vlastní bydlení vychází z dlouhodobého hlediska výhodněji, než platit nájem. S klienty pracujeme dlouhodobě a vlastní bydlení je obvyklou součástí Finančního plánu.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více
2 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 3. díl

Dobře a levně pojistěte rodinu a majetek. Zabezpečení je nedílnou součástí finančního plánu, který s našimi klienty řešíme.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.