Broker Consulting

Proč je třeba starat se o finance

Finanční plán10. 10. 2023

Aby bylo finanční plánování účinné a odpovídalo přesně aktuálním možnostem a cílům každého z nás, je vhodné zajít za odborníkem. Přinášíme několik příkladů, rad a tipů, jak toho lze dosáhnout.

Zatímco svého zubaře má podle průzkumu Češi a zubaři 8 z 10 respondentů a každý z nás ho podle dat Eurostatu průměrně navštíví 1,6krát v roce, na péči o vlastní finance mnoho z nás stále ještě zapomíná. Obrátit se na finančního odborníka je přitom neméně důležité.

Ztracený čas vám nikdo nevrátí

Pro radu ohledně finančních produktů za odborníky, tedy finančními specialisty a konzultanty chodí ale oproti návštěvám u zubaře mnohem méně z nás. Stále totiž spoléháme na vlastní „selský rozum“, radu od partnera či známého, ale také na vševědoucí internet. Mnoho času pak trávíme právě hledáním vhodného řešení, a ne vždy se k němu – navíc jednoduše – dopracujeme.

Přitom svěřit se do péče někomu, kdo v dané oblasti má ty správné informace a aktuální přehled, má řadu benefitů. Úsporou času to jen začíná. „Vydefinovat pro klienta optimální řešení, finanční plán podle jeho potřeb a preferencí, není samozřejmě jednoduché a bez dobré znalosti a orientace v našem oboru to nelze,“ říká Richard Haidlmayer, oblastní ředitel Broker Consulting a ředitel obchodního místa OK POINT Plzeň – Prešovská.

Služby na míru

Základní finanční plán si dokáže sestavit každý sám, stejně jako si dokážeme vyčistit zuby ráno a večer. Pokud ale chceme něco více, něco efektivnějšího, zajdeme k odborníkovi na dentální hygienu. Stejně tak, pokud chceme, aby naše finanční plánování bylo účinné, efektivní a odpovídalo přesně našim možnostem a cílům, je vhodné jít za odborníkem, a to ideálně včas. „Možná to bude znít jako klišé, ale čím dříve začne člověk řešit svou finanční nezávislost, tím méně ho bude stát. Čím déle totiž odkládáte nebo opomíjíte finanční plánování, tím těžší je dosáhnout výsledku,“ upozorňuje Michal Cibulka, metodik finančního plánování společnosti Broker Consulting.

Neexistuje žádný univerzální model finančního plánu. Co tedy funguje známému, rozhodně nebude vhodné pro vás. Právě proto potřebuje dobrý konzultant o svém klientovi vědět co nejvíce. „Na první schůzce musíme každého klienta dobře poznat, vždy zjišťujeme, jaké má příjmy, zda je zaměstnaný či podniká, jaká je jeho rodinná situace a majetkové poměry. Ptáme se na krátkodobé, střednědobé i dlouhodobé cíle. Zjišťujeme, zda existují nějaká rizika a zda je má klient pokrytá. Třeba ztráta příjmů z důvodu nemoci může být bez vhodného pojištění velmi nepříjemná, pokud má klient závazky, které musí platit,“ popisuje Radim Štantejský, obchodní ředitel Broker Consulting.

Prevence a pravidelnost jsou základ

Na základě zjištěných informací může finanční specialista klientovi sestavit návrh finančního plánu, který vede k dosažení vytyčených cílů. Ale pozor, finanční plán nikdy nemá finální podobu, je totiž živou záležitostí a je nutné jej pravidelně aktualizovat. „Vždy s klienty řeším, jak často se budeme potkávat. Nad revizí finančního plánu vždy doporučuji to udělat minimálně jednou do roka. Jinak jsem ale s klienty buď já nebo moji spolupracovníci v kontaktu častěji. Minimálně jednou za tři měsíce si například voláme a klienta informujeme o tom, co se aktuálně na finančním trhu děje,“ říká Štantejský a dodává, že samozřejmě klient může kdykoli zavolat i konzultantovi, ten je tu pro něj vždy na příjmu a připraven mu okamžitě pomoci.

Pravidelný kontakt slouží mimo jiné k budování důvěry mezi konzultantem a klientem. Ta je v tomto vztahu zcela zásadní. Mnohdy se tak stane, že se konzultant s klientem stanou přáteli. Někdy je to ale naopak. Váš kamarád se stane také vaším finančním konzultantem. Tak tomu bylo například u zpěváka Vlastimila Horvátha a jeho manželky Markéty.

Po několika pokusech řešit své finanční záležitosti po vlastní ose se manželé Horváthovi rozhodli obrátit na konzultantku z Broker Consulting. „V minulosti jsme vždy řešili dílčí věci s různými lidmi a nebylo to optimální. Vždy jsme chtěli mít vše zastřešené jedním člověkem a u jedné společnosti. A právě to se nám povedlo,“ řekl Vlastimil Horvát při natáčení rozhovoru pro tuto prestižní a zavedenou společnost.

Vše pod jednou střechou

Právě komplexnost řešení je to, co mnoho klientů hledá. Nikdo nechce zbytečně obíhat různé instituce a jednu záležitost řešit s několika různými lidmi. „V Broker Consulting máme vše pod jednou střechou a o klienty se postaráme od A do Z. Klient hledá nové bydlení? Není problém! Umíme mu pomoci se vším a nebudeme ho posílat zařizovat si dílčí věci jinam. Naši realitní specialisté mu pomohou najít vhodnou nemovitost, zajistíme financování, najdeme vhodný produkt a vše s klientem dotáhneme do konce. A v další fázi myslíme i na bezpečí. Pomůžeme s vhodným pojištění. Tyto změny pak samozřejmě zaneseme do finančního plánu klienta,“ uzavírá Radim Štantejský.

Po každé schůzce s finančním specialistou si může být klient jistý, že právě udělal důležitý krok na cestě k vlastní nezávislosti, to finanční, ale i duševní. Navíc pocit bezpečí a jistoty, že je o rodinné finance dobře postaráno, obzvlášť nyní v ekonomicky turbulentní době, je vlastně k nezaplacení.

 

Zdroj: hn.cz (redakčně upraveno)

 

 

 

 

 

 

 

 

Další příspěvky na téma Finanční plán

Marika Janáková: Zkratky nefungují, klíčová je pracovitost

Manažerka senior Marika Janáková dosahuje skvělých výsledků. Přesto stojí nohama na zemi, když říká, že ať už nás cesta v Brokeru vynese kamkoliv, měli bychom zůstat stále sami sebou. Marika je právem inspirací nejen pro kolegy v Broker Consulting, ale také pro řadu spolupracovníků.

Broker Consulting17. 05. 2024
Zobrazit více

Michal Koubek: Spojení finančních a realitních služeb k sobě patří

Ve společnosti Broker Consulting začal Michal Koubek pracovat už před více než 18 lety. Posledních zhruba sedm let je zároveň franšízantem a majitelem vlastní pobočky. Povídali jsme si o tom, jaké je to být franšízantem a jaké požadavky klade na svůj tým. A pokud vás práce Michala Koubka zaujala, neváhejte a zkuste s ním navázat spolupráci. Získáte díky tomu nejen zajímavou odměnu, ale i řadu nových zkušeností, které se vám budou do budoucnosti bezpochyby hodit.

Příležitost28. 02. 2024
Zobrazit více

FOND SHOP zcela v novém

Časopis FOND SHOP se stal pro řadu odborníků, konzultantů i samotných partnerů, kteří s Broker Consulting spolupracují, důležitým zdrojem informací o investování a dění na finančních trzích. Od počátku letošního roku prošel jednou velkou změnou. Z tištěného časopisu se totiž stal komplexní investiční web fondshop.cz.

Spoření & Investice16. 02. 2024
Zobrazit více

František Furch: Bez tréninku a poctivé přípravy se vítězit nedá

Po téměř desetileté kariéře v Brokeru ohlásil František Furch postup na pozici oblastního ředitele senior. A to i díky náboru a partnerské spolupráci, na které se v posledních dvou letech se svým týmem více zaměřuje. Dokážete nám s partnerskou spoluprací pomoci také vy? Nebo snad uvažujete, že byste chtěli být přímo součástí Františkova týmu?

Příležitost12. 02. 2024
Zobrazit více

Strach a chamtivost: emoce, které ovlivňují nejen vaše investiční rozhodnutí

O tom, jak při investování ovládnout strach ze ztráty na straně jedné a chamtivost na straně druhé, se rozepsal oblastní ředitel Broker Consulting Lukáš Kubík. A máte li doporučení na ty, kteří chtějí investovat, rozhodně jim poraďte, ať se obrátí na odborníky.

Spoření & Investice08. 01. 2024
Zobrazit více

Co nás čeká v roce 2024?

Rok 2023 byl velkou výzvou hlavně kvůli boji se znehodnocováním úspor, vysokým úrokovým sazbám u hypotečních úvěrů a změnám v důchodovém systému. Přinášíme vám doporučení, na co se zaměřit v roce 2024. Pokud máte tip na někoho, kdo hledá například nemovitost či nové podmínky pro zabezpečení na stáří, dejte nám vědět. Odměna v rámci partnerské spolupráce vás díky tomu nemine.

Spoření & Investice21. 12. 2023
Zobrazit více

Při spoření na důchod si stačí nastavit správné cíle a nechat peníze vydělávat

Společně s tím, jak populace v Česku postupně stárne, se zvyšují nároky na čerpání veřejných prostředků. Čím dál více lidí přemýšlí o tom, že by si vedle očekávané výplaty od státu přilepšilo na důchod vlastním odkládáním na rentu.

Finanční plán27. 10. 2023
Zobrazit více

Čeněk Liška sází na věrnost značce a spolupráci s partnery

Původním povoláním muzikant Čeněk Liška, který letos v létě ohlásil postup na pozici regionálního ředitele, využívá v rámci svých aktivit i spolupráci s partnery. Díky nim, jak říká, se v poslední době podařilo sjednat hned několik větších realitních obchodů.

Příležitost22. 09. 2023
Zobrazit více

Emil Malý: Postup je především zásluhou celého našeho týmu

Na pozici regionální ředitel senior postoupil v Broker Consulting Emil Malý. Vzhledem k jeho aktivitám a cílům ale nepřekvapí, že tím jeho plány rozhodně nekončí.

Příležitost18. 08. 2023
Zobrazit více

Finanční plánování je základem pro spokojený a klidný život

Finanční nezávislost je stav, kdy člověk nepotřebuje aktivně pracovat, protože své výdaje na živobytí a na spokojený život pokryje díky rentě či pasivním příjmům. Výrazně mu v tom může napomoci správné finanční plánování.

Finanční plán03. 08. 2023
Zobrazit více

Rentiérem za 3, 2, 1?

Asi každého už někdy napadlo, že by se chtěl stát rentiérem a zajistil si tak bezstarostné finanční pohodlí. Klíč k tomuto vysněnému cíli představuje finanční plánování, v němž můžeme pracovat s kombinací investic do nemovitostí a kapitálových trhů.

Finanční plán23. 06. 2023
Zobrazit více

Otevřít OK POINT bylo spontánní rozhodnutí, za které jsem moc rád

Nejúspěšnější oblastní ředitel senior Broker Consulting za měsíc únor, který byl navíc oceněn druhým místem v kategorii Nejúspěšnější franšízant. To je Tomáš Pospěch. Povídali jsme si s Tomášem o jeho profesní kariéře i úspěších, na něž dosáhl.

Finanční plán16. 06. 2023
Zobrazit více

Finančně nezávislý může být každý. Jak na to s běžným příjmem?

Finanční jistota a stabilita jsou základním kamenem pro spokojený a klidný život. Při správně nastaveném finančním plánování toho může dosáhnout každý, kdo se pro takový cíl rozhodne.

Finanční plán15. 05. 2023
Zobrazit více

Finanční plán vám pomůže udržet peníze pod kontrolou a mít jich dostatek i ve stáří

Oblíbený lifestylový magazín Žena.cz přinesl rozhovor s hlavním analytikem Broker Consulting Martinem Novákem. Tématem bylo finanční plánování, které je samotnou podstatou naší služby klientům. Nabízíme vám zde přepis celého rozhovoru.

Finanční plán22. 04. 2022
Zobrazit více

Richard Haidlmayer: Třetina lidí vkročí do světa financí špatnou nohou

Finanční jistota je důležitá pro každého z nás. Nejde ani tak o to, kolik vyděláváme, ale jak se svými prostředky umíme hospodařit. Správnou cestu nám může ukázat kvalitní finanční plán, který nás také připraví na různé životní události. „Ti z nás, kteří včas začnou finančně plánovat, mohou svůj život prožít mnohem lépe,“ je přesvědčen ředitel pobočky OK POINT v Plzni Richard Haidlmayer.

Finanční plán27. 01. 2022
Zobrazit více

Finanční plán: Alfa a omega spokojeného a finančně zajištěného života

Všichni si přejeme vést spokojený, plnohodnotný a kvalitní život a věnovat se věcem, které nás baví. Ovšem takové přání jde horko těžko splnit bez peněz. Mnohem důležitější, než kolik vyděláváme, je ale to, jak se o své peníze staráme. Právě k tomu slouží finanční plánování, které umožňuje vytvářet si finanční rezervu pravidelně a dlouhodobě.

Finanční plán29. 11. 2021
Zobrazit více

Jak se zbavit nevýhodných úvěrů a ulevit rodinnému rozpočtu? Konsolidací!

Patří vaše domácnost k těm, které mají sjednáno vícero půjček? Pak se s vámi vsadíme, že tyto půjčky mají nejspíš různé splátky, úrokové sazby, různou dobu splácení i odlišný den splácení. Nejenže z toho jistě máte těžkou hlavu, ale je navíc velmi pravděpodobné, že některé z vašich půjček jsou pro vás nevýhodné a zbytečně zatěžují váš rodinný rozpočet. Jak takovou situaci vyřešit?

Finanční plán04. 06. 2021
Zobrazit více

Krize je tady, myslí si téměř každý druhý Čech

Zhruba každý druhý Čech (47,7 %) souhlasí s tvrzením, že ekonomická krize je v plném proudu a přinese s sebou prudké zvýšení nezaměstnanosti. Necelých 30 procent obyvatel Česka ale situaci tak dramaticky nevnímá. Podle nich není sice růžová, ale o krizi není třeba mluvit. Vyplývá to z průzkumu Broker Consulting realizovaného přes Instant Research od Ipsosu.

Finanční plán10. 01. 2021
Zobrazit více

Kateřina Vylášková Štoudková: naši klienti krizi zvládají, mají finanční plán

Kateřina Vylášková Štoudková je úspěšnou franšízantkou pobočky OK POINT v Blansku. Společně se svým týmem pomáhá klientům s finančními, bankovními a realitními službami. Na jaře je zasáhla první vlna koronakrize a nyní se ocitli uprostřed té druhé. Jak jsou na ni připraveni? Na jaře jsme se doslova ze dne na den ocitli v situaci, se kterou nikdo z nás neměl zkušenosti, jak jste tehdy na OK POINTU fungovali?

Finanční plán10. 01. 2021
Zobrazit více

Finanční plán krok za krokem

Když se řekne finanční plánování, tak si mnozí z nás neumí představit, co to obnáší. Každého z nás ale čekají v životě milníky, ať už radostné jako pořízení vlastního bydlení, svatba, narození dětí, jejich studium, či ty nepříliš šťastné v podobě závažné nemoci, rozvodu, ztráty zaměstnání. Právě kvalitní finanční plán nám pomůže se na jmenované milníky připravit dopředu a mít na ně dostatek peněz.

Finanční plán10. 01. 2021
Zobrazit více

7 zlatých pravidel finančního plánování, bez kterých se neobejdete

Peníze k našemu životu patří. A i když si někdo možná říká, že je nepotřebuje, opak je pravdou. Jakmile totiž nastane jejich nedostatek, tak se žije o dost hůř. Proto se držte sedmi ověřených pravidel, která vám pomohou s penězi hospodařit optimálně.

Finanční plán10. 01. 2021
Zobrazit více
3 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 7. díl

Víte, že po revizi nevýhodných produktů a splátek můžete ušetřit i několik tisíc korun měsíčně? Ty pak můžete mnohem lépe zhodnotit. Vše souvisí se vším. Klientům poskytujeme servis od A do Z v oblasti finančního plánování.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více
3 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 6. díl

Nedržte volné prostředky na běžných účtech.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více
2 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 5. díl

Pravidelně investujte do výnosných strategií.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více
3 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 4. díl

Mít vlastní bydlení vychází z dlouhodobého hlediska výhodněji, než platit nájem. S klienty pracujeme dlouhodobě a vlastní bydlení je obvyklou součástí Finančního plánu.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více
2 min

7 zlatých pravidel finančního plánování – 3. díl

Dobře a levně pojistěte rodinu a majetek. Zabezpečení je nedílnou součástí finančního plánu, který s našimi klienty řešíme.

Finanční plán09. 01. 2021
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.