O koupi vlastní nemovitosti je mezi lidmi stále zájem
Při rozhodování o koupi bytu je nutné pečlivě počítat s náklady a s tím, že zda je výhodnější bydlet ve vlastním, nebo spíše v nájemním bytě.
Průzkumy v Česku ukazují, že chuť pořídit si vlastní bydlení, nebo i byty na investici s následným pronájmem, trvá i letos. Reálnou poptávku ale brzdí vysoké úrokové sazby u hypoték a celková ekonomická situace. Prohlubují se také rozdílné představy prodávajících o finální kupní ceně. Vypovídá o tom REALIndex od společnosti Broker Consulting.
Cena starších nemovitostí v Česku klesá. Zda se tento trend na realitním trhu nějakou dobu udrží, ukáže až čas. Zásadní vliv na to bude mít poptávka ze strany kupujících. Ta se v posledním roce snížila, a to především kvůli vysokým sazbám hypoték a vysoké inflaci. Lidé vybírají pečlivěji, s větším rozmyslem a snaží se o ceně vyjednávat. O změně, ke které již od začátku loňského roku v oblasti realit dochází, vypovídají data REALIndexu, která Broker Consulting začal zveřejňovat letos v březnu.
REALIndex monitoruje rozdíl mezi prvotně nabízenou a skutečně realizovanou cenou u prodeje nemovitostí. V posledních měsících podle něj pořizovali kupující své domy a byty i o více než 10 procent levněji, než za kolik si prodávající představovali, že za ně původně utrží. Ještě na začátku loňska přitom rozdíl téměř neexistoval.
„Realitní trh prochází stejně jako ostatní trhy určitým vývojem. Vždy záleží na vyrovnávání poptávky s nabídkou. Ta je momentálně oslabená kvůli souhře několika důležitých faktorů,“ poznamenal Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.
Novostavby cenu stále drží
Odlišná je situace u novostaveb, které drží svoji cenu. Stojí za tím hlavně drahé vstupy ve výrobě a rostoucí mzdy ve stavebnictví. Pod nátlakem vysoké inflace, vyšších sazeb a pomalejších prodejů mohou navíc různé projekty čelit komplikacím.
„Výhodou projektů, které se realizují nebo plánují pod taktovkou Broker Development nebo BC Real, je, že jsou převážně financovány z vlastních zdrojů, a nehrozí tak navíc rizika ohledně zajištění celkového projektu,“ vysvětluje Kristýna Viktora, vedoucí realitního oddělení společnosti Broker Consulting.
V aktuální nabídce jsou například atraktivní developerské projekty Central Point Kladno, Rezidence Golf Ostravice či Byty Nová Papírna v Plzni. Projektů s atraktivními byty je celá řada a postupně přibývají nové v dalších částech České republiky.
Vybírat je nutné s rozmyslem
Při rozhodování, zda koupit či nekoupit vlastní bydlení, se vyplatí pečlivě počítat. Pokud jste například z Plzeňského kraje, kde cena za m² nového bydlení v průměru mírně převyšuje 65 tisíc korun a je vám více než 36 let, vychází vám náklady na pořízení bytu ve velikosti více než 70 m² na necelých 5,2 milionu korun. V případě, že byste se pro financování takové nemovitosti rozhodli prostřednictvím hypotéky na dobu 30 let, činila by vaše měsíční splátka téměř 23 tisíc korun. Pak by se měl váš příjem pohybovat okolo zhruba 50 tisíc korun měsíčně, abyste měli jak na splátku hypotéky, tak na běžné výdaje domácnosti. V případě koupě nemovitosti k dalšímu pronájmu je zase důležité počítat s tím, že nájemné nemusí pokrýt splátku hypotéky a další výdaje na byt. Na takový obchod je důležité se dívat optikou dlouhodobé investice a jejího zhodnocení v horizontu více než pěti let.
Broker Consulting se ve svých aktivitách opírá o síť přibližně 2 000 konzultantů ve více než 100 kancelářích a na několika desítkách franšízových poboček OK POINT.
„Reality jsou jednou z oblastí, jejichž služby nabízíme klientům. V rámci našich OK P OINT máme špičkové realitní specialisty, kteří klientovi připraví řešení na míru a maximálně využijí propojení s dalšími službami, které poskytujeme,“ dodává ke službám v realitách obchodní ředitel Broker Consulting a projektový manažer OK POINT Radim Štantejský.
Zdroj: Hospodářské noviny