Broker Consulting

Čeká nás obroda hypoték?

Reality30. 01. 2024

Začátek nového roku přinesl mnohem hmatatelnější naději na vytoužený pokles základních úrokových sazeb. Úrokové sazby se mohou totiž dostat pro fixaci sazby na pět let na tři až čtyři procenta. To pro partnery představuje nové obchodní příležitosti a tím i další možnost vítaného přivýdělku. Příkladem je nákup nových nemovitostí. Máte li doporučení na nového zájemce o bydlení, děkujeme za tip.

Představitelé ČNB letos očekávají pokles základních sazeb pod pět procent. Z 6,75 procenta podle nich úroky spadnou na 4,75 procenta. Prakticky to znamená, že na každém z příslušných zasedání přistoupí ke snížení o 0,25 procentního bodu. Samozřejmě to platí stále v závislosti na konkrétním vývoji ekonomiky a inflace.

Pro koncové klienty to potom znamená i pokles úroků nejen u hypoték, ačkoli ty ovlivňuje výše základní úrokové sazby nejvíce. Například u podnikatelských úvěrů to nemusí být tolik znát, firmy se totiž stále více orientují na financování v eurech. Domácí sazby je proto nemusejí tolik zajímat.

Pro běžné klienty jsou však snižující se úrokové sazby dobrou zprávou minimálně nadvakrát. Nejenže centrální banka dává jasný signál o inflaci, která je již v mezích jejích očekávání a jejíž pokles bude dál pokračovat. A bude se dál přibližovat k dlouhodobému dvouprocentnímu cíli, což by se mělo přirozeně odrazit na ceně spotřebního a doufejme i dalšího zboží. Budou se také velmi pravděpodobně hýbat zmíněné úroky, což pomůže českým domácnostem při splácení hypotečních úvěrů. K tomu se alespoň částečně zlepší dostupnost bydlení, a to právě díky většímu zpřístupnění financování. Úrokové sazby se tak na konci roku 2024 mohou pohybovat pro fixaci sazby na pět let mezi třemi až čtyřmi procenty.

To je dobrá zpráva jak pro nové klienty, kteří uvažují o pořízení vlastní nemovitosti, ať už za účelem vlastního bydlení, nebo na další pronájem, tak hlavně pro ty stávající. Hlavně se jistě trochu uleví těm, kterým letos končí fixace úrokové sazby. Nyní mají šanci, že sazba bude spíše nižší než vyšší. Oproti předcházejícímu roku a půl to pro ně bude velký rozdíl, a to nejen ve výši měsíční splátky, ale i na celkovém přeplacení hypotéky. Nyní se ale vyplatí počkat v případě refinancování co „nejdéle“ na co nejlepší nabídku úroku. Zároveň bude výhodné si spočítat, zda by se náhodou nevyplatila kratší než pětiletá fixace úrokové sazby.

Pro zájemce či stávající majitele úvěrů je letos klíčová také změna zákona o spotřebitelském úvěru. I ten ovlivňuje hypoteční úvěry či spotřebitelské úvěry na bydlení. Měli by proto zbystřit. Od září vstoupí v platnost úprava klíčové sekce zákona o mimořádné splátce, která měla do této doby hlavně pro klienty ne zcela přesné znění a výklad. Uplatnění zákona proto záleželo ve velké míře na konkrétní bance. Jedná se hlavně o ustanovení o mimořádné splátce mimo termín fixace úrokové splátky. V rámci fixace mohl mít klient možnost mimořádně splatit část nebo celý úvěr zdarma, v praxi to bylo ale často nejisté a klienti museli vyčkávat na rozhodnutí jejich banky. Nová úprava přinese zásadní zjednodušení a zpřehlednění podmínek na celém trhu. Maximální pokuta bude nově stanovena buď jako procento z mimořádné splátky, nebo 0,25 procenta za každý rok do konce fixace. Klienti si tak mohou už teď jednoduše a hlavně přesně spočítat, co se vyplatí. Zda kratší fixace s mírně vyšší sazbou a mimořádnou splátkou za tři roky zdarma, nebo nižší sazba, ale s případnou pokutou za mimořádnou splátku či doplacení úvěru.

 

Zdroj: Euro (redakčně upraveno)

 

 

 

Další příspěvky na téma Reality

Ocenění za náročný obchod

Zpětná vazba klientů je pro činnost Broker Consulting klíčová. A když nás chválí za složitý obchod, má to pro nás dvojnásobnou hodnotu. Takovým příkladem byl i nedávný prodej rodinného domu v jedné ze středočeských obcí, kdy se využila také partnerská spolupráce.

Reality08. 04. 2024
Zobrazit více

U bytů je zásadní dlouhodobý vývoj hodnoty nemovitosti

Ředitel naší plzeňské pobočky Petr Linhart nabízí s Luďkem Vokounem, který je v Broker Consulting na pozici regionální ředitel senior, aktuálně byty hned ve třech developerských projektech společnosti BC Real. Víte li o zájemci, který v západočeské metropoli hledá nové bydlení, děkujeme za tip.

Reality02. 04. 2024
Zobrazit více

Jiří Žák: V realitách bývá výsledek často poměrně rychlý

Jiří Žák postoupil z pozice oblastního ředitele na oblastního ředitele senior. Současně s tím se zlepšuje míra spokojenosti klientů s jeho službami. V rozhovoru poodkrývá recept na svůj úspěch. Chtěli byste s ním spolupracovat?

Příležitost19. 03. 2024
Zobrazit více

Hypoteční trh se rozhýbal

Hypoteční sazby pokračují v poklesu, jak vyplývá z informací Broker Consulting. To je skvělá zpráva pro všechny, kteří hledají nemovitost. Současně je to dobrý tip pro naše spolupracovníky. Pokud o nějakém zájemci víte, rozhodně si nenechávejte takovou informaci jen pro sebe.

Reality12. 03. 2024
Zobrazit více

Hypoteční trh bude v příštím roce větší, dynamičtější a snad i levnější

Hypoteční rok 2023 nebyl zrovna jednoduchý. Byl ve znamení velmi mírného tání a neustálého vyhlížení poklesu sazeb. Větší pokles sazeb se snad očekává ve druhé polovině 2024. To je bezpochyby dobrou zprávou pro všechny, kteří plánují pořídit si nemovitost. Znáte někoho takového ve svém okolí?

Reality27. 12. 2023
Zobrazit více

Co nás čeká v roce 2024?

Rok 2023 byl velkou výzvou hlavně kvůli boji se znehodnocováním úspor, vysokým úrokovým sazbám u hypotečních úvěrů a změnám v důchodovém systému. Přinášíme vám doporučení, na co se zaměřit v roce 2024. Pokud máte tip na někoho, kdo hledá například nemovitost či nové podmínky pro zabezpečení na stáří, dejte nám vědět. Odměna v rámci partnerské spolupráce vás díky tomu nemine.

Spoření & Investice21. 12. 2023
Zobrazit více

Češi a dopady inflace

Obáváme se znehodnocení vlastní nemovitosti kvůli inflaci. Přes 60 procent z nás přitom ale nezná její aktuální výši, jak zjistil říjnový průzkum agentury Ipsos realizovaný pro společnost Broker Consulting.

Reality06. 12. 2023
Zobrazit více

Vyplatí se nakoupit nemovitost teď, nebo spíše později?

Chystáte se někdo z vašeho okolí koupit nemovitost? Čekání na nižší úrokové sazby a příznivější ceny se nemusí vyplatit. S radou přichází hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.

Bydlení24. 11. 2023
Zobrazit více
10 min

Jakub Zeman: rozhovor s franšízantem o tom, jak bere svou práci vážně

Jakub Zeman patří bezesporu mezi nejúspěšnější tváře Broker Consulting. Jeho skvělé výsledky jsou dány nejen vervou, energií, vzděláním, dochvilností a přesností, ale z velké části i tím, že spojení financí a realit u něj skvěle funguje.

Příležitost20. 11. 2023
Zobrazit více

Kristýna Viktora: Patříme mezi největší domácí realitní zprostředkovatele

Nemovitosti se výrazně podílí na celkovém úspěchu podnikání Broker Consulting. I proto jsme si s vedoucí realitního oddělení této společnosti Kristýnou Viktora povídali o tom, jak mohou být tyto aktivity pro všechny ostatní inspirativní.

Bydlení14. 11. 2023
Zobrazit více

Patrik Auda: Ke spolupráci jsem se dostal přes známé a kamarády

Český basketbalový reprezentant Patrik Auda vystřídal kluby v Americe, Evropě a naposledy v Japonsku. Spolu s tím se začal věnovat investování. Od loňska je klientem Broker Consulting.

Klienti27. 09. 2023
Zobrazit více

Čeněk Liška sází na věrnost značce a spolupráci s partnery

Původním povoláním muzikant Čeněk Liška, který letos v létě ohlásil postup na pozici regionálního ředitele, využívá v rámci svých aktivit i spolupráci s partnery. Díky nim, jak říká, se v poslední době podařilo sjednat hned několik větších realitních obchodů.

Příležitost22. 09. 2023
Zobrazit více

O koupi vlastní nemovitosti je mezi lidmi stále zájem

Při rozhodování o koupi bytu je nutné pečlivě počítat s náklady a s tím, že zda je výhodnější bydlet ve vlastním, nebo spíše v nájemním bytě.

Reality23. 06. 2023
Zobrazit více
3 min

Realitní služby od Broker Consulting

Jak fungují realitní služby od Broker Consulting? Podívejte se na video a pokud máte zájem, zkuste to s námi.

Reality10. 01. 2021
Zobrazit více

Co je dnes nejdůležitější na realitním obchodě? Zajistit kupci financování

Ne příliš příznivé predikce uváděly, že v době pokoronakrizové půjdou realitní obchody strmě dolů, lidé přestanou nemovitosti jak nabízet, tak i kupovat. Výhledy se nepotvrdily, my v Broker Consulting jsme naopak měli v květnu meziroční nárůst náběru o 29 procent a rezervací dokonce o dvě třetiny. Tím zásadním, na co by se nyní měli realitní zprostředkovatelé zaměřit, je především zajištění financování pro potenciálního kupce. Zde by se za neustále se měnícími podmínkami na hypotéčním trhu mohlo skrývat nepříjemné úskalí.

Reality10. 01. 2021
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.