S mícháním koktejlů je to jako s tvorbou investičních portfolií. O žádném se nedá říci, že je dobrý nebo špatný. Vždy záleží na konkrétním konzumentovi (investorovi). Pro optimální volbu správného produktu proto vždy nejprve zjistěte, jaký je váš rizikový profil, popř. se o něm poraďte s nezávislými odborníky.

Stejně jako při investování je třeba si před konzumací koktejlu odpovědět na několik zásadních otázek: Co od konzumace očekáváte? Budete vybraný produkt požívat pravidelně nebo se jedná pouze o jednorázovou záležitost? Jak vysokou částku jste ochotni investovat? Jaké jsou vaše priority? Je pro vás důležitější vysoká míra nevšedních zážitků (ovšem s rizikem, že ne vždy musí být pozitivní), nebo raději zvolíte jistotu, že dojdete z baru domů ve vší důstojnosti?
Připravili jsme pro vás několik modelových produktů, které vám pomohou pochopit, jak zásadní jsou rozdíly mezi jednotlivými typy rizikových profilů a jak fatální může být podcenění důležitosti jejich správného určení.
———————————————————————

Konzervativní profil


Název produktu: Safe Sex On The Beach
Složení: broskvový džus (4 cl), brusinkový džus (6 cl), ananasový džus (6 cl)
Co můžete od konzumace očekávat: zaženete žízeň
Jaká jsou rizika: trochu nuda
Pokud se klient pohybuje na rozmezí konzervativního a vyváženého profilu, je možné postupně po malých dávkách přidávat rizikovější složku (vodka). V momentě, kdy riziková složka dosáhne množství 4 cl, stává se z tohoto koktejlu tradiční nápoj Sex On The Beach spadající do kategorie Vyvážených profilů.
———————————————————————

Vyvážený profil


Název produktu: Mojito
Složení: bílý rum (4 cl), limetková šťáva (2 cl), třtinový cukr (1 lžička), máta peprná (10 lístků), soda na dolití
Klasický nápoj vhodný pro trochu odvážnější klienty, u kterých ovšem potřeba jistoty stále vítězí nad ochotou zkoušet nové a neověřené produkty. Riziko je diverzifikováno do nealkoholických, ovocných a bylinných složek, zároveň je očekávaný efekt zajištěn zastoupením kvalitního rumu. Dynamičtější a bezrizikové složky tvoří společně chuťově vyvážený celek.
Co můžete od konzumace očekávat: příjemné osvěžení spojené s přiměřenou mírou odbourání bariér.
Jaká jsou rizika: I pro méně zkušené klienty jsou rizika poměrně nízká. Pouze při několikanásobném požití se zvyšují přímo úměrně k počtu vysrkaných sklenic.
———————————————————————-

Růstový profil


Název produktu: Dry Martini
Složení: gin (6 cl), Martini Bianco Dry (1 cl), zelená oliva
Tento model je tvořen výhradně dynamičtějšími složkami, lze ho proto doporučit spíše klientům s určitou zkušeností.
Co můžete od konzumace očekávat: příjemný společenský večer, který bude s vysokou pravděpodobností bohatý na diskuze z oblasti filozofie, politologie a investičních strategií. Může se stát, že se vám během večera podaří zformulovat i nějaké životní pravdy.
Jaká jsou rizika: záleží na velikosti investice, při optimálním nastavení jsou rizika přiměřená

——————————————————–

Dynamický profil


Název produktu: TGV (téžévé)
Složení: Tequila, Gin, Vodka v poměru 1:1:1.
Co můžete od konzumace očekávat: Jak název napovídá, bude to rychlé a luxusní.
Jaká jsou rizika: Pro člověka bez předchozích zkušeností značná.
———————————————————————

VIP model pro znalce


Pro všechny, kteří preferují jednoduchost a kvalitu lze jako optimální investici s dostatečným zhodnocením a relativně nízkým rizikem doporučit model Tequila Gold. Jedná se o jednoduchou a čistou formu investice pro středně až vysokobonitní klienty, která zaručuje kvalitní zážitky, dobrou společnost a zpravidla i jistotu bezproblémového příštího rána. Jakousi nadstavbou tohoto produktu je ochrana před rizikem vzniku virových onemocnění (vitamin C) podávaná ve formě pomeranče.
Na závěr ještě obecná rada týkající se rozdílů mezi finančními trhy a bary: Bez ohledu na rizikový profil se v oboru alkoholických nápojů na rozdíl od investování na finančních trzích nedoporučuje pravidelnost a dlouhodobost. Také příliš mnoho složek zastoupených v portfoliu zde nemusí vždy znamenat lepší diverzifikaci rizika.
Eva Sadílková


1 komentář

Martin Viktora · 10. 10. 2010 v 12:57

Doporučuji dynamický koktejl. I ostřejší. Ale po malých dávkách, pravidelně a hlavně dlouhodobě!:-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *