Jaké jsou aktuální parametry pro financování bydlení?
Co nyní ovlivňuje trh s hypotečními úvěry? A jaký lze očekávat další vývoj cen nemovitostí? Odpovědi přináší analytička hypotečních a spotřebitelských úvěrů Broker Consulting Michaela Pudilová.
Analytička ve svém komentáři poukazuje na změny, k nimž v posledních týdnech a měsících na realitním trhu dochází. To může být dobrým vodítkem pro všechny, kteří se starají o realitní byznys svých klientů, případně dávají tipy pro takové obchody.
Změny při splácení hypoték
V loňském roce byla schválena novela zákona o spotřebitelském úvěru, která obsahuje i několik úprav v oblasti předčasného splacení hypoték. Tyto změny jsou platné od letošního září. Změny se tedy týkají úvěrů sjednaných po tomto datu nebo těch, které jsou po prvním září tohoto roku refixovány. Hypoteční úvěr může klient za určitých podmínek splatit zdarma kdykoliv. Samozřejmostí je splacení na konci fixačního období, úvěr je možné splatit i v případech dlouhodobé nemoci, úmrtí žadatele, invalidity a dalších. V ostatních případech banka požadovala náklady související s předčasným splacením. Zmíněnou novelou byly důvody rozšířeny o možnost splacení při rozvodu manželství a následném vypořádání společného jmění manželů a u prodeje nemovitosti minimálně po dvou letech od její koupě. Zásadní změnou je náhrada účelně vynaložených nákladů, které vzniknou v souvislosti s předčasným splacením. Tato náhrada činí 0,25 procenta z předčasně splacené části celkové výše úvěru za každý započatý rok zbývající do konce období, pro které je sjednána pevná úroková sazba, nejvýše však jedno procento.
Výše úrokové sazby z hypoték
Po turbulentní době, kdy úrokové sazby hypotečních úvěrů výrazně vzrostly, se nyní trh stabilizuje a počet nově sjednaných hypotečních úvěrů opět roste. Průměrné úrokové sazby hypoték v posledních měsících klesají, i když jen velmi pozvolna. Předpokládáme, že tento trend bude pokračovat i nadále. Aktuálně se průměrné sazby pohybují mírně nad pěti procenty. Rozhodně tedy nečekejme, že se letos nebo příští rok úrokové sazby hypotečních úvěrů přiblíží dřívější úrovni dvou procent či nižší, obzvláště pro nejběžnější pětileté fixace. Úrokové sazby totiž vždy závisí na ekonomické situaci a na krocích České národní banky (ČNB). Klíčovou roli zde hraje dvoutýdenní repo sazba (2T), kterou ČNB používá jako limitní úrokovou sazbu pro své repo operace. Tímto způsobem ovlivňuje krátkodobé tržní úrokové sazby. Další důležité ukazatele jsou hodnota pětiletého úrokového swapu a výnos desetiletého státního dluhopisu. I když ČNB snižuje krátkodobé sazby na každém svém měnovém zasedání, dlouhodobé úrokové sazby stagnují nebo mírně rostou, což je hlavní důvod, proč sazby u hypoték neklesají.
Ceny nemovitostí
Ceny nemovitostí ve větších městech prakticky neklesají, takže není důvod odkládat jejich koupi. V řadě míst je zřetelný spíše opačný trend. Pokud je tedy bonita klienta dostatečná a klient je přesvědčen o koupi, je vhodný čas na pořízení nového bydlení.
Michaela Pudilová, analytička hypotečních a spotřebitelských úvěrů
Zdroj fotografie: Pixabay