Broker Consulting

Kolik se zaplatí za předčasné splacení hypotéky. Jde to i bez sankcí

Bydlení05. 03. 2025

Od září 2024 platí v Česku nová pravidla pro předčasné splacení hypotečních úvěrů, která mají sjednotit podmínky a omezit hypoteční turistiku. U nových úvěrů si banky mohou účtovat maximálně 0,25 % z předčasně splacené částky za každý zbývající rok fixace, přičemž celkový poplatek nesmí přesáhnout 1 %. U starších hypoték zůstávají původní podmínky, kde se poplatky mohou lišit. Předčasné splacení je možné bez sankcí v určitých situacích, jako je prodej nemovitosti nebo změna životní situace.

Od loňského roku platí v Česku nová pravidla pro předčasné splacení hypotečních úvěrů. Měly by omezovat hypoteční turistiku a vyjasňovat účtování poplatků za dříve splacenou hypotéku.

 

Vypořádání dědictví, rozvod nebo dlouhodobá nemoc či změna kariéry – to vše mohou být situace, kdy je potřeba předčasně splatit hypoteční úvěr ke společně vlastněné nemovitosti. Ještě před novelou zákona o spotřebitelském úvěru, která začala platit vloni v září, ale bývalo zvykem, že různé banky si účtovaly různě vysoké poplatky, respektive sankce, za předčasné splacení. Někomu banka naúčtovala vysoký manipulační poplatek, jinde bylo předčasné splacení i zdarma. Od 1. září 2024 ale platí už nové, jednotné podmínky, jak pro všechny hypoteční úvěry uzavřené po tomto datu, tak i pro klienty, kteří po tomto datu uzavřeli dodatek o změně fixace úrokové sazby.

Sankce u starších hypoték

Rozhodující je datum sjednání hypotečního úvěru. U starších smluv totiž platí původní pravidla. V případě, že má klient hypotéku sjednanou ještě před loňským zářím, jedná se o úvěr, který podle mluvčí mBank Kristýny Dolejšové podléhá ještě starým podmínkám. U průměrné hypotéky ve výši 3,92 milionu korun splatné na 30 let sjednané v roce 2022 s 3letou fixací a s roční sazbou 4,5 procenta by tak v mBank byl podle Dolejšové účtován pouze administrativní poplatek ve výši 700 korun. „Avšak v období 3 měsíce před koncem fixace je splacení hypotéky zdarma vždy,“ připomíná Dolejšová.

V ostatních bankách, které poplatek neodpouštějí jako bonus, by pak tento poplatek mohl být i mírně vyšší. „ Celkem by předčasné splacení hypotéky mělo dle zadaných parametrů vyjít na zhruba 1 500 až 3 tisíce korun v závislosti na konkrétní bance ,“ poznamenává hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.

Kolik se zaplatí u podzimních hypoték z 2024

V případě nově sjednaných úvěrů, tedy těch, které byly podepsané po 1. září 2024, si může banka nárokovat jen takzvanou náhradu finančních nákladů spojených s předčasným splacením hypotéky. „Nově tedy může banka požadovat nanejvýš 0,25 procenta z předčasně splacené části celkové výše hypotéky za každý započatý rok, který zbývá do konce období, pro které máte sjednanou pevnou zápůjční úrokovou sazbu, a maximálně 1 procento z předčasně splacené části celkové výše hypotéky,“ shrnuje hypoteční analytička Broker Consulting Michaela Pudilová.

Jak se v Česku využívá předčasné splacení

Každoročně o předčasné splacení hypotéky žádají tisíce klientů tuzemských bank. Jen v České spořitelně to je okolo 200 až 300 klientů měsíčně, což podle mluvčího banky Filipa Hrubého představuje zhruba 0,25 procent z celkového objemu hypotečního portfolia České spořitelny. Počet hypoték splácených předčasně ještě před uplynutím doby fixace je ale podle něj v posledních dvou letech stabilní a novelou se nic výrazně nezměnilo.

„Výrazněji vzrostl počet těchto klientů pouze v průběhu roku 2021, kdy zejména externí prodejci v očekávání růstu hypotečních sazeb motivovali hypoteční klienty k takzvané hypoteční turistice , tedy k přechodům mezi bankami ještě před uplynutím doby fixace,“ popisuje Hrubý a dodává, že tento boom byl do velké míry způsoben právě nejasným legislativním rámcem, který jasně nestanovoval, zda a v jaké míře mohou banky uplatňovat po klientech nárok na náklady spojené s financováním hypotéky. Taktéž počet případů předčasného splácení z tíživých osobních případů se v České spořitelně dlouhodobě nemění a pohybuje se v řádu jednotek hypoték měsíčně.

A například v mBank se objemy předčasně splacených hypoték pohybují mezi 10 až 20 procenty ročně.

Kdy je splacení bez sankce

Existuje ovšem několik situací, kdy lze svou hypotéku splatit předčasně vždy a bez jakýchkoliv sankcí. Jednak to je období krátce před koncem období fixace. Pokud banka oznámí klientovi novou úrokovou sazbu pro další období fixace, což je tři měsíce před koncem roku, může svou hypotéku předčasně splatit, a to bez jakýchkoliv sankcí a poplatků navíc.

Dalšími situacemi, kdy je možné předčasně splatit hypoteční úvěr zdarma, jsou podle hypotečních expertů životní situace, kdy klienti řeší ztrátu živitele rodiny, dlouhodobou nemoc, invaliditu, nebo úmrtí dlužníka či partnera anebo při plnění z pojištění zajišťujícího splacení hypotéky. „Od 1.září 2024 se pak k výše uvedeným situacím přidávají ještě dvě, a sice při prodeji nemovitosti, kde je sjednaná hypotéka (pokud od uzavření hypoteční smlouvy uplynulo nejméně 24 měsíců), nebo při vypořádání společného jmění manželů při rozvodu,“ vypočítává Pudilová.

Částečná splátka

Zvýhodněná je navíc i mimořádná splátka hypotéky, kterou lze splatit až 25 procent hypotéky před výročím uzavření hypoteční smlouvy. Částečným splacením se sice klient svého závazku nezbaví, ale sníží si tím zbývající dluh, tedy jistinu a celkové úrokové náklady, což mu může ve výsledku snížit i celkový počet splátek nebo jejich výši.

 

Zdroj: Newstream.cz (redakčně upraveno)

 

Zdroj ilustrační fotografie: Freepik

 

Další příspěvky na téma Bydlení

Jak prodat byt zatížený hypotékou?

Splácí váš klient byt s hypotékou, ale potřebuje ho prodat? Nabízí se několik možností, jak to provést. V dnešní době si bydlení na hypotéku pořizuje skoro každý, a nikdo neočekává, že zůstane v jednom bytě po celý život. Prodeje bytů s hypotékou jsou dnes naprosto běžné a z pohledu bank značně standardizované.

Bydlení27. 02. 2025
Zobrazit více

Co vše je třeba vědět při sjednávání první hypotéky

Chystá si váš klient pořídit poprvé hypotéku? Na otázky, jaké dokumenty bude potřebovat, na co si dát pozor a jaké chyby žadatelé nejčastěji dělají, odpovídá hypoteční specialistka Broker Consulting Michaela Pudilová.

Bydlení11. 12. 2024
Zobrazit více

Jaké jsou aktuální parametry pro financování bydlení?

Co nyní ovlivňuje trh s hypotečními úvěry? A jaký lze očekávat další vývoj cen nemovitostí? Odpovědi přináší analytička hypotečních a spotřebitelských úvěrů Broker Consulting Michaela Pudilová.

Bydlení01. 11. 2024
Zobrazit více

Energetický štítek je při prodeji nemovitosti nutností, říká vedoucí realitního oddělení Kristýna Viktora

S povinností vyhotovit energetický štítek, oficiálně známý jako Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), se řada běžných lidí setkává až v okamžiku, kdy se rozhodne prodat, koupit či pronajmout byt, dům nebo jinou nemovitost. Majitelé si musí štítek opatřit. Bez něj riskují vysoké pokuty. To by měl vědět každý náš spolupracovník, který se realitami zabývá.

Reality29. 08. 2024
Zobrazit více

Jak Češi smýšlejí o zahraničních nemovitostech?

Máte li ve svém okolí zájemce o reality, nemusí se vždy jednat pouze o domácí nemovitosti. Věděli jste, že řadu lidí lákají i ty zahraniční? To potvrdil březnový průzkum realizovaný výzkumnou agenturou Ipsos.

Reality24. 06. 2024
Zobrazit více

Čeká nás obroda hypoték?

Začátek nového roku přinesl mnohem hmatatelnější naději na vytoužený pokles základních úrokových sazeb. Úrokové sazby se mohou totiž dostat pro fixaci sazby na pět let na tři až čtyři procenta. To pro partnery představuje nové obchodní příležitosti a tím i další možnost vítaného přivýdělku. Příkladem je nákup nových nemovitostí. Máte li doporučení na nového zájemce o bydlení, děkujeme za tip.

Reality30. 01. 2024
Zobrazit více

Hypoteční trh bude v příštím roce větší, dynamičtější a snad i levnější

Hypoteční rok 2023 nebyl zrovna jednoduchý. Byl ve znamení velmi mírného tání a neustálého vyhlížení poklesu sazeb. Větší pokles sazeb se snad očekává ve druhé polovině 2024. To je bezpochyby dobrou zprávou pro všechny, kteří plánují pořídit si nemovitost. Znáte někoho takového ve svém okolí?

Reality27. 12. 2023
Zobrazit více

Vyplatí se nakoupit nemovitost teď, nebo spíše později?

Chystáte se někdo z vašeho okolí koupit nemovitost? Čekání na nižší úrokové sazby a příznivější ceny se nemusí vyplatit. S radou přichází hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.

Bydlení24. 11. 2023
Zobrazit více

Kristýna Viktora: Patříme mezi největší domácí realitní zprostředkovatele

Nemovitosti se výrazně podílí na celkovém úspěchu podnikání Broker Consulting. I proto jsme si s vedoucí realitního oddělení této společnosti Kristýnou Viktora povídali o tom, jak mohou být tyto aktivity pro všechny ostatní inspirativní.

Bydlení14. 11. 2023
Zobrazit více

Byty ani nájmy nezlevní

Mít vlastní střechu nad hlavou je pro Čechy priorita. I pro ty mladé. A slovo vlastní hraje v našem uvažování stěžejní roli. Téměř 80 % našinců chce totiž bydlet ve svém.

Bydlení04. 10. 2023
Zobrazit více

Kupujeme chatu aneb co si ohlídat, aby rekreační nemovitost přinášela radost, a ne starost

Češi jsou národem chatařů a chalupářů, a to už od dob První republiky. Pravidelně v nich tráví víkendy a dovolené, na stáří se pak mnozí z nich stěhují do svých „víkendových sídel“ natrvalo. A nejen to, lidé je také stále častěji využívají jako místo pro svůj home office. Tomu ostatně dost napomohla pandemie koronaviru a s ní spojená omezení všeho druhu. Pokud se mezi majitele víkendového sídla chystáte zařadit i vy, máme pro vás několik užitečných rad.

Bydlení23. 05. 2021
Zobrazit více

Víte, jak nejlépe ochránit svůj domov?

Bezpečí domova je pro každého z nás naprosto zásadní věc, stejně jako zdraví. Obzvlášť v této době, kdy doma trávíme více času než kdy dříve. Jenže právě doma nás mohou potkat neočekávané situace, které mohou mít na celou naši domácnost velký dopad. V případě sjednaného pojištění domácnosti nemusí být dopad až tak citelný. Pokud jste se vy nebo někdo z vašeho okolí tímto typem pojištění ještě nezabývali, anebo si matně vzpomínáte, že jste ho kdysi dávno uzavřeli, ale netušíte s jakými parametry, pak je následující článek určený přímo vám.

Zabezpečení29. 03. 2021
Zobrazit více

Hypoteční trh v roce 2021 pohledem Martina Nováka, hlavního analytika Broker Consulting

Jak potvrzují data Broker Consulting, český trh s hypotékami nabírá i přes koronavirovou situaci stále rychlejší obrátky. Po velmi překvapivém roku 2020 máme za sebou ještě překvapivější leden 2021, kdy objem hypoték sjednaných našimi klienty meziročně vzrostl o rekordních 67 %. Banky už postupně začínají mírně zvyšovat úrokové sazby, jak už nyní vidíme u hypoték s dlouhou fixací. Zatím k oficiálnímu zdražení přistoupili menší hráči na trhu, ale předpokládám, že během března je budou následovat také ostatní poskytovatelé hypotečních úvěrů. Každopádně u hypotéky s 5letou fixací můžeme sazbu okolo 2 % považovat za velice přívětivou.

Bydlení01. 03. 2021
Zobrazit více
1 min

Jak na hypotéku?

Jak na hypotéku? Podívejte se na naše šikovné video a ozvěte se nám. Rádi vám poradíme. V Broker Consulting řešíme finance a reality spolu.

Bydlení09. 01. 2021
Zobrazit více

Prodej, nájem, koupě – akce kulový blesk pro vozíčkáře

Prodej a koupě nemovitosti jsou jedním z životních milníků, které není radno podceňovat. Rozhodnutí činíme na dlouhou dobu, ne-li celý život, a je spojeno s nemalými finančními toky. Aby prodej či koupě probíhaly hladce, je potřeba mít k ruce profesionálního realitního konzultanta, který své práci rozumí a celou transakci zvládne bez problémů. A umí pomoci například i s administrativou a stěhováním.

Bydlení09. 01. 2021
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.