Broker Consulting

Kupujeme chatu aneb co si ohlídat, aby rekreační nemovitost přinášela radost, a ne starost

Bydlení23. 05. 2021

Češi jsou národem chatařů a chalupářů, a to už od dob První republiky. Pravidelně v nich tráví víkendy a dovolené, na stáří se pak mnozí z nich stěhují do svých „víkendových sídel“ natrvalo. A nejen to, lidé je také stále častěji využívají jako místo pro svůj home office. Tomu ostatně dost napomohla pandemie koronaviru a s ní spojená omezení všeho druhu. Pokud se mezi majitele víkendového sídla chystáte zařadit i vy, máme pro vás několik užitečných rad.

 Co si ohlídat při výběru chaty či chalupy

 • lokalita
  – ověřte si, zda chata neleží na záplavovém území (v nejrizikovějším povodňovém pásmu vám ji nepojistí žádná pojišťovna), dále zda není v jejím okolí plánovaná výstavba, nebo zda nejde o oblast oblíbenou mezi zloději
 • technický stav
  – nechte si předem zjistit stav střechy a trámů, oken, podlah a také jaká je vlhkost v celé stavbě
 • uživatelský komfort
  – samozřejmostí by měla být tekoucí pitná voda, kanalizace, elektřina nebo internet
 • možnost zábavy a vyžití
  – dnes už většině lidí nestačí koupání a trocha turistiky, chtějí na chatě trávit čas aktivněji. V jejím okolí tak chtějí mít cyklistické stezky, tenisové kurty nebo možnost rybaření.

Hypotéka na rekreační nemovitost

Chatu i chalupu je dnes možné financovat úvěrem ze stavebního spoření nebo hypotečním úvěrem.
„Zájem Čechů o chaty a chalupy je kvůli koronavirovým omezením ještě větší než dříve, a tak rostou i jejich ceny. Přesto se své vysněné chalupy v Českém ráji nevzdávejte a k jejímu financování využijte hypotéku na rekreační nemovitost,“ radí Kristýna Marková, vedoucí realitního oddělení Broker Consulting.

Co musí nemovitost splňovat, aby vám na ni banka přiklepla hypotéku

 • musí mít evidenční nebo popisné číslo
  – to zjistíte u prodávajícího, realitního makléře nebo na katastru nemovitostí. Většinou je to tak, že chalupy, jakožto venkovská stavení, mají číslo popisné, zatímco chaty mají evidenční číslo, takže jsou zapsány v katastru nemovitostí.
 • musí stát na vlastním pozemku
  – pozemek nesmí být ve vlastnictví např. obce nebo Lesů ČR
 • musí mít právně ošetřený přístup
  – vede-li k chatě přístupová cesta přes cizí pozemky, musíte bance doložit souhlasy jejich majitelů, nebo s nimi sjednat tzv. věcné břemeno jízdy a chůze. Banka ale posuzuje i přístupnost v dané lokalitě, aby například k chatě nevedla jen jedna úzká cestička těsně u nebezpečného srázu.
 • musí být vhodná k celoročnímu obývání
  – mnohé banky dnes pro poskytnutí hypotéky požadují určitou úroveň vybavení, nejčastěji splachovací WC, sprchu či vanu

Při vyřizování hypotéky buďte trpěliví

Je možné, že si na vysněnou chatičku budete muset počkat o trochu déle, než jste si přáli. Většina bank totiž kvůli enormnímu zájmu o hypotéky a různým koronavirovým komplikacím prodlužuje dobu na zpracování hypotečních úvěrů.

Nezapomeňte na pojištění

Jak jsme už zmínili v úvodu, mnozí Češi tráví na svých chatách a chalupách nejen víkendy, ale i všední dny, kdy je využívají jako variantu práce z domova. S tím se také zvyšuje úroveň vybavení, která je často srovnatelná s vybavením běžného domova. I proto je nezbytné své „víkendové sídlo“ dobře zabezpečit, aby se čas, který na něm strávíte, nezměnil v noční můru. U chaty či chalupy přitom platí stejné pravidlo, jako u pojištění bytu či rodinného domu. Ochranu vyžaduje jak samotná nemovitost, tak její vybavení, proto zvolte pojištění nemovitosti spolu s pojištěním domácnosti.

Pořízení rekreační nemovitosti stojí kromě peněz také čas, který vedle prohlídek musíte věnovat celé řadě jednání s prodávajícím, úřady i bankou. S tím vším vám pomohou konzultanti Broker Consulting, kteří zařídí vše potřebné od přípravy nabídky vhodných nemovitostí, přes smluvní dokumentaci až po financování.

Další příspěvky na téma Bydlení

Jak Češi smýšlejí o zahraničních nemovitostech?

Máte li ve svém okolí zájemce o reality, nemusí se vždy jednat pouze o domácí nemovitosti. Věděli jste, že řadu lidí lákají i ty zahraniční? To potvrdil březnový průzkum realizovaný výzkumnou agenturou Ipsos.

Reality24. 06. 2024
Zobrazit více

Čeká nás obroda hypoték?

Začátek nového roku přinesl mnohem hmatatelnější naději na vytoužený pokles základních úrokových sazeb. Úrokové sazby se mohou totiž dostat pro fixaci sazby na pět let na tři až čtyři procenta. To pro partnery představuje nové obchodní příležitosti a tím i další možnost vítaného přivýdělku. Příkladem je nákup nových nemovitostí. Máte li doporučení na nového zájemce o bydlení, děkujeme za tip.

Reality30. 01. 2024
Zobrazit více

Hypoteční trh bude v příštím roce větší, dynamičtější a snad i levnější

Hypoteční rok 2023 nebyl zrovna jednoduchý. Byl ve znamení velmi mírného tání a neustálého vyhlížení poklesu sazeb. Větší pokles sazeb se snad očekává ve druhé polovině 2024. To je bezpochyby dobrou zprávou pro všechny, kteří plánují pořídit si nemovitost. Znáte někoho takového ve svém okolí?

Reality27. 12. 2023
Zobrazit více

Vyplatí se nakoupit nemovitost teď, nebo spíše později?

Chystáte se někdo z vašeho okolí koupit nemovitost? Čekání na nižší úrokové sazby a příznivější ceny se nemusí vyplatit. S radou přichází hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.

Bydlení24. 11. 2023
Zobrazit více

Kristýna Viktora: Patříme mezi největší domácí realitní zprostředkovatele

Nemovitosti se výrazně podílí na celkovém úspěchu podnikání Broker Consulting. I proto jsme si s vedoucí realitního oddělení této společnosti Kristýnou Viktora povídali o tom, jak mohou být tyto aktivity pro všechny ostatní inspirativní.

Bydlení14. 11. 2023
Zobrazit více

Byty ani nájmy nezlevní

Mít vlastní střechu nad hlavou je pro Čechy priorita. I pro ty mladé. A slovo vlastní hraje v našem uvažování stěžejní roli. Téměř 80 % našinců chce totiž bydlet ve svém.

Bydlení04. 10. 2023
Zobrazit více

Víte, jak nejlépe ochránit svůj domov?

Bezpečí domova je pro každého z nás naprosto zásadní věc, stejně jako zdraví. Obzvlášť v této době, kdy doma trávíme více času než kdy dříve. Jenže právě doma nás mohou potkat neočekávané situace, které mohou mít na celou naši domácnost velký dopad. V případě sjednaného pojištění domácnosti nemusí být dopad až tak citelný. Pokud jste se vy nebo někdo z vašeho okolí tímto typem pojištění ještě nezabývali, anebo si matně vzpomínáte, že jste ho kdysi dávno uzavřeli, ale netušíte s jakými parametry, pak je následující článek určený přímo vám.

Zabezpečení29. 03. 2021
Zobrazit více

Hypoteční trh v roce 2021 pohledem Martina Nováka, hlavního analytika Broker Consulting

Jak potvrzují data Broker Consulting, český trh s hypotékami nabírá i přes koronavirovou situaci stále rychlejší obrátky. Po velmi překvapivém roku 2020 máme za sebou ještě překvapivější leden 2021, kdy objem hypoték sjednaných našimi klienty meziročně vzrostl o rekordních 67 %. Banky už postupně začínají mírně zvyšovat úrokové sazby, jak už nyní vidíme u hypoték s dlouhou fixací. Zatím k oficiálnímu zdražení přistoupili menší hráči na trhu, ale předpokládám, že během března je budou následovat také ostatní poskytovatelé hypotečních úvěrů. Každopádně u hypotéky s 5letou fixací můžeme sazbu okolo 2 % považovat za velice přívětivou.

Bydlení01. 03. 2021
Zobrazit více
1 min

Jak na hypotéku?

Jak na hypotéku? Podívejte se na naše šikovné video a ozvěte se nám. Rádi vám poradíme. V Broker Consulting řešíme finance a reality spolu.

Bydlení09. 01. 2021
Zobrazit více

Prodej, nájem, koupě – akce kulový blesk pro vozíčkáře

Prodej a koupě nemovitosti jsou jedním z životních milníků, které není radno podceňovat. Rozhodnutí činíme na dlouhou dobu, ne-li celý život, a je spojeno s nemalými finančními toky. Aby prodej či koupě probíhaly hladce, je potřeba mít k ruce profesionálního realitního konzultanta, který své práci rozumí a celou transakci zvládne bez problémů. A umí pomoci například i s administrativou a stěhováním.

Bydlení09. 01. 2021
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.