Broker Consulting

Prodej, nájem, koupě – akce kulový blesk pro vozíčkáře

Bydlení09. 01. 2021

Prodej a koupě nemovitosti jsou jedním z životních milníků, které není radno podceňovat. Rozhodnutí činíme na dlouhou dobu, ne-li celý život, a je spojeno s nemalými finančními toky. Aby prodej či koupě probíhaly hladce, je potřeba mít k ruce profesionálního realitního konzultanta, který své práci rozumí a celou transakci zvládne bez problémů. A umí pomoci například i s administrativou a stěhováním.

Ivan. P. (34) zůstal po automobilové nehodě na invalidním vozíčku a jeho potřeby na bydlení se zásadně změnily. Kromě požadavků na plnou bezbariérovost obydlí to byly zejména snadná dostupnost bytu umístěného ve třetím patře a garážové stání v domě, aby mohl zajíždět s vozem přímo do domu. Žádnou z uvedených podmínek však byt, který měl Ivan ve vlastnictví, nesplňoval.

„Dříve jsem vůbec nevnímal, kde všude v běžných situacích na invalidu číhají nástrahy. Třeba lodžie byla v mém bytě najednou nedostupná. Nejenže jsem se s vozíkem nedostal přes přechodový schod, ale ani hloubka neodpovídala novým potřebám – jednoduše bych se tam neotočil,“ zmiňuje problémy Ivan.

Řešením, které se nabízelo, byla koupě nové, bezbariérové nemovitosti. Tu si našel v právě budovaném projektu Panorama Plzeň v Plzni Borech. Pořízení nemovitosti 3+kk se rozhodl financovat prodejem té stávající. A tehdy vstoupil do hry Jakub Novotný, ředitel pobočky OK POINT Praha Vinohrady a finanční a realitní konzultant Broker Consulting.

„Ivan si vyhlédl byt v developerském projektu, který byl teprve ve fázi příprav, a k dispozici byla pouze vizualizace budoucích bytových jednotek a celkového projektu,“ vzpomíná Jakub Novotný. „Naše pobočka zajišťovala developerovi komplexní prodej včetně veškeré agendy, právního servisu a financování jednotlivých bytů. Tak jsme se s panem Ivanem potkali a začali řešit způsob financování.“

Prodejce a stěhovák – i takový může být realitní konzultant

Financování bytu bylo standardně rozděleno do několika fází. První ve výši 10 procent kupní ceny byla splatná do 30 dnů po podpisu smlouvy o smlouvě budoucí kupní. Další zálohy byly rozložené do pěti splátek v průběhu realizace stavby až do uhrazení celkové kupní ceny. Ivan měl hotovost na uhrazení první splátky, zbytek ceny plánoval financovat z prodeje svého již nevyhovujícího bytu.

Finanční a realitní konzultant shrnuje: „Jednalo se o velmi nestandardní řešení, kdy bylo třeba u developera vyjednat výjimku ve splátkovém kalendáři. Navíc jsme se museli zaručit, že stávající nemovitost Ivana prodáme za částku, která bude dostačující na úhradu zbývající části kupní ceny. Riziko jsme tedy převedli na sebe a nikoli na klienta, či developera.“

Protože projekt Panorama Plzeň bude dokončen na jaře 2020, vznikly tedy dva scénáře. První počítal s prodejem bytu investorovi, který tam Ivana nechá v nájmu až do jeho přestěhování do nového bytu. Druhý byl logisticky náročnější, kdy prodej bytu bude zájemci o rezidenční bydlení, který se tam bude chtít rovnou nastěhovat. V takovém případě by se Ivan musel na přechodnou dobu přestěhovat do nájmu. A ten mu bylo třeba také najít.

„Druhá varianta, která pak nastala, znamenala pro Ivana výrazně vyšší náklady – na dvojí stěhování a zálohy za nájem. Navíc i starosti s hledáním dalšího bydlení, které by vyhovovalo jeho specifickým potřebám. Domluvili jsme se s ním, že se o vše postaráme a to včetně kompletního zařízení obou stěhování. Tehdy se ukázala síla naší sítě, do projektu jsem zapojil i kolegu z Plzně, který měl na starost právě hledání vhodného nájemního bytu,“ vysvětluje ředitel OK POINTU Novotný.

Stěhování Ivana proběhlo v létě 2018 a on nyní v nájmu čeká na dokončení projektu. Prodej starého i koupě nového bytu byl právně ošetřený ze strany Broker Consulting, kteří se také postarali o úschovu peněz mezi prodávajícím (Ivanem), kupujícím (novým majitelem jeho původního bytu) a developerem.

„Kromě administrativních a právních aspektů prodeje a koupě bytu, které jsem řešil jen s jedním člověkem, jsem ocenil zejména to, že jsem nemusel komplikovaně ze starého bytu cestovat na katastrální úřad či k notáři, vše zařídil právě Jakub Novotný. Musím říci, že mne překvapil rozsah služeb, které mi jako realitní makléř poskytl. Myslím, že to zcela běžné není,“ shrnuje Ivan P. a dodává: „Už se těším na nový bezbariérový byt. V domě budu mít k dispozici i bezbariérový výtah, který vede až do podlaží, kde se nachází mé garážové stání. A to je něco, co vozíčkář rozhodně ocení.“

Další příspěvky na téma Bydlení

Čeká nás obroda hypoték?

Začátek nového roku přinesl mnohem hmatatelnější naději na vytoužený pokles základních úrokových sazeb. Úrokové sazby se mohou totiž dostat pro fixaci sazby na pět let na tři až čtyři procenta. To pro partnery představuje nové obchodní příležitosti a tím i další možnost vítaného přivýdělku. Příkladem je nákup nových nemovitostí. Máte li doporučení na nového zájemce o bydlení, děkujeme za tip.

Reality30. 01. 2024
Zobrazit více

Hypoteční trh bude v příštím roce větší, dynamičtější a snad i levnější

Hypoteční rok 2023 nebyl zrovna jednoduchý. Byl ve znamení velmi mírného tání a neustálého vyhlížení poklesu sazeb. Větší pokles sazeb se snad očekává ve druhé polovině 2024. To je bezpochyby dobrou zprávou pro všechny, kteří plánují pořídit si nemovitost. Znáte někoho takového ve svém okolí?

Reality27. 12. 2023
Zobrazit více

Vyplatí se nakoupit nemovitost teď, nebo spíše později?

Chystáte se někdo z vašeho okolí koupit nemovitost? Čekání na nižší úrokové sazby a příznivější ceny se nemusí vyplatit. S radou přichází hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.

Bydlení24. 11. 2023
Zobrazit více

Kristýna Viktora: Patříme mezi největší domácí realitní zprostředkovatele

Nemovitosti se výrazně podílí na celkovém úspěchu podnikání Broker Consulting. I proto jsme si s vedoucí realitního oddělení této společnosti Kristýnou Viktora povídali o tom, jak mohou být tyto aktivity pro všechny ostatní inspirativní.

Bydlení14. 11. 2023
Zobrazit více

Byty ani nájmy nezlevní

Mít vlastní střechu nad hlavou je pro Čechy priorita. I pro ty mladé. A slovo vlastní hraje v našem uvažování stěžejní roli. Téměř 80 % našinců chce totiž bydlet ve svém.

Bydlení04. 10. 2023
Zobrazit více

Kupujeme chatu aneb co si ohlídat, aby rekreační nemovitost přinášela radost, a ne starost

Češi jsou národem chatařů a chalupářů, a to už od dob První republiky. Pravidelně v nich tráví víkendy a dovolené, na stáří se pak mnozí z nich stěhují do svých „víkendových sídel“ natrvalo. A nejen to, lidé je také stále častěji využívají jako místo pro svůj home office. Tomu ostatně dost napomohla pandemie koronaviru a s ní spojená omezení všeho druhu. Pokud se mezi majitele víkendového sídla chystáte zařadit i vy, máme pro vás několik užitečných rad.

Bydlení23. 05. 2021
Zobrazit více

Víte, jak nejlépe ochránit svůj domov?

Bezpečí domova je pro každého z nás naprosto zásadní věc, stejně jako zdraví. Obzvlášť v této době, kdy doma trávíme více času než kdy dříve. Jenže právě doma nás mohou potkat neočekávané situace, které mohou mít na celou naši domácnost velký dopad. V případě sjednaného pojištění domácnosti nemusí být dopad až tak citelný. Pokud jste se vy nebo někdo z vašeho okolí tímto typem pojištění ještě nezabývali, anebo si matně vzpomínáte, že jste ho kdysi dávno uzavřeli, ale netušíte s jakými parametry, pak je následující článek určený přímo vám.

Zabezpečení29. 03. 2021
Zobrazit více

Hypoteční trh v roce 2021 pohledem Martina Nováka, hlavního analytika Broker Consulting

Jak potvrzují data Broker Consulting, český trh s hypotékami nabírá i přes koronavirovou situaci stále rychlejší obrátky. Po velmi překvapivém roku 2020 máme za sebou ještě překvapivější leden 2021, kdy objem hypoték sjednaných našimi klienty meziročně vzrostl o rekordních 67 %. Banky už postupně začínají mírně zvyšovat úrokové sazby, jak už nyní vidíme u hypoték s dlouhou fixací. Zatím k oficiálnímu zdražení přistoupili menší hráči na trhu, ale předpokládám, že během března je budou následovat také ostatní poskytovatelé hypotečních úvěrů. Každopádně u hypotéky s 5letou fixací můžeme sazbu okolo 2 % považovat za velice přívětivou.

Bydlení01. 03. 2021
Zobrazit více
1 min

Jak na hypotéku?

Jak na hypotéku? Podívejte se na naše šikovné video a ozvěte se nám. Rádi vám poradíme. V Broker Consulting řešíme finance a reality spolu.

Bydlení09. 01. 2021
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.