Obáváme se znehodnocení vlastní nemovitosti kvůli inflaci. Přes 60 procent z nás přitom ale nezná její aktuální výši, jak zjistil říjnový průzkum agentury Ipsos realizovaný pro společnost Broker Consulting.
Ekonomové začínají slavit. Po dlouhém období vysoké inflace je nyní podle řady z nich situace pod kontrolou. Přitom v září 2022 dosahovala inflace podle dat ČNB 18ti procent, letos už byla její zářijová hodnota 6,9 procenta. A co na významný rozdíl říkají Češi?
Zásadní ekonomické události, jako například dramatický růst inflace i její aktuální pokles, nevnímají podle nejnovějšího průzkumu společnosti Broker Consulting Češi úplně realisticky. Více než polovina se překvapivě domnívá, že je inflace aktuálně stejná nebo dokonce ještě vyšší, než tomu bylo loni. Třetina z nás k tomu očekává, že v příštích šesti měsících ještě nadále poroste. Mít přehled o dění v ekonomice je přitom tím, co výrazně ovlivňuje životní situaci každého z nás.
„Pouze 14 procent dotazovaných má povědomí o míře aktuální inflace. 36 procent respondentů se domnívá, že se inflace bude dál zvyšovat. Inflační očekávání v sektoru domácností tedy bohužel nelze považovat za ukotvená,“ komentuje výsledky průzkumu Jiří Rusnok, současný poradce představenstva Allianz a bývalý premiér a guvernér ČNB.
Navzdory zdražování v předchozím období, vychází zhruba polovina Čechů se svými příjmy tak akorát. Pětina českých domácností vychází se svým příjmem snadno, dokonce si dokáže část peněz odkládat na spoření či investice. Naopak pro čtvrtinu respondentů je obtížné se svými příjmy vyjít. Očekávání budoucího vývoje osobních financí s ohledem na aktuální ekonomické kulisy vnímá pětina dotazovaných poměrně optimisticky. Věří, že se jejich situace v následujícím roce zlepší. 45 procent pak předpokládá, že zůstane stejná a téměř čtvrtina se obává výrazného zhoršení.
Vysoká inflace a nemovitosti
Inflační vývoj podle mínění Čechů jasně ovlivnil také trh s nemovitostmi. Většina respondentů průzkumu si myslí, že ceny nájmů bytů a domů jsou aktuálně vysoké. Nejvíce si to myslí u cen novostaveb – bytů i domů, zde jsou podle 54 % dotazovaných ceny dokonce velmi vysoké. Vývoj tržních cen nemovitostí vnímají Češi také jako velmi proměnlivý. 57 % je přesvědčeno o tom, že ceny oproti roku 2022 stouply a zhruba 60 % si myslí, že ceny se budou i nadále zvyšovat. Nejčastější důvodem pro to je podle většiny aktuální výše úrokových sazeb u hypoték, dále vysoké ceny energií a v neposlední řadě i horší dostupnost hypoték.
Z průzkumu je také zřejmé, že se třetina těch, kteří vlastní nějakou nemovitost obává poklesu její hodnoty právě kvůli vysoké inflaci. „Obava Čechů z poklesu hodnoty nemovitostí byla a je v období vysoké inflace oprávněná. Podle našich dat se jedná od června roku 2022 o reálný pokles v průměru o minus 23 procent. Jinými slovy téměř o čtvrtinu klesla reálná hodnota našich domů a bytů, a to především kvůli vysoké inflaci, která zmenšila kupní sílu peněz, a tedy i vlastní hodnotu nemovitostí. Průzkum sice naznačuje, že část lidí si o tom přemýšlí, naopak tři čtvrtiny populace to pravděpodobně nevnímá,“ konstatuje Martin Novák, hlavní analytik společnosti Broker Consulting. Šest z 10 respondentů vnímá nákup nemovitosti jako bezpečnou investici. U nemovitostí obecně vidí Češi za posledních deset let veliký nárůst tržní ceny, což bylo často důvodem jejich koupě, kdy kupující sledují zejména dlouhodobé zhodnocení či ochranu před inflací.
Zdroj: MF Dnes (redakčně kráceno a upraveno)