Broker Consulting

Renta jako cesta k důstojnému a spokojenému podzimu života

Renta23. 04. 2021

Podle údajů Českého statistického úřadu pobíralo u nás k 31. 12. 2019 starobní důchod 2 407 000 osob, z toho 956 000 mužů a 1 451 000 žen. V porovnání s rokem 2000 je to o celých o 306 000 důchodců více. Počet seniorů pobírajících starobní důchod se tedy neustále zvyšuje. Nejen vlivem stárnutí populace, ale také proto, že roste počet osob odcházejících do předčasného důchodu. Ten v roce 2019 pobíralo téměř 27 % ze všech starobních důchodců, zatímco v roce 2000 jich bylo pouze necelých 19 %.

S tím, jak dál poroste počet seniorů, budou narůstat i celkové výdaje státu na důchody. U seniorů nad 65 let tvoří přitom starobní důchod 86,5 % hrubých příjmů domácnosti. Na sklonku roku 2019 činil průměrný důchod 13 487 Kč, přičemž muži pobírali průměrně 14 807 Kč a ženy 12 292 Kč.

Kritéria pro čerpání starobního důchodu

Od roku 2019 je vedle dosažení důchodového věku podmínkou mít odpracovaných 35 let a také mít dostatečnou dobu hrazené sociální pojištění. Plný starobní důchod lze pobírat buď po dosažení důchodového věku -> řádný starobní důchod, nebo v zákonem dané době před dosažením důchodového věku -> předčasný starobní důchod. Pokud senior nesplňuje potřebnou dobu pojištění, bude pobírat tzv. poměrný důchod.

Státní podpora už nestačí

Nejen odborníci se shodují, že pokud máme v plánu prožít stáří důstojně a spokojeně, nemůžeme se spoléhat jen na povinné základní důchodové pojištění. Je třeba zajistit se na důchod i jinými cestami. V tomto ohledu se nabízí možnost zvolit si doplňkové penzijní spoření (dříve nazývané penzijní připojištění). Toto pojištění umožňuje dosáhnout na určité státní příspěvky a daňové úlevy podle toho, kolik plátce přispívá, anebo získat navíc ještě příspěvek od zaměstnavatele. Je však nutné říci, že výše výplat dávek tohoto systému se prozatím na příjmech seniorů podílí jen velmi málo. Lidé si dnes na penzi spoří průměrně 2,5 % ze své mzdy, což je samozřejmě nedostatečné. Podle doporučení odborníků by to mělo být zhruba 5 až 10 %.

Na co se připravit

Stávající důchodový systém není z dlouhodobého pohledu udržitelný. ČSÚ odhaduje, že v roce 2050 bude v Česku o milion penzistů starších 65 let více než dnes. Zároveň se postupně prodlužuje průměrná délka života. Je naprosto jasné, že příjmy z důchodového pojištění nepokryjí výdaje na naše důchody. Už dlouhou dobu se plánuje změna důchodového systému, nicméně situace se prozatím řeší jen operativně – buď se zvyšuje odchod do starobního důchodu, nebo se mění samotná výše starobních důchodů. Na opravdu koncepční důchodovou reformu si budeme bohužel muset ještě počkat. Do karet jí rozhodně nehraje ani stále větší zadlužování státu. Co z toho tedy vyplývá? Budou se dál rozevírat pomyslné nůžky mezi průměrnou hrubou mzdou a starobním důchodem, což povede k postupnému snižování životní úrovně.

Pokud tedy chcete prožít svůj podzim života důstojně, spokojeně a bez omezování svého obvyklého standardu, měli byste si zajistit finanční rezervu na stáří z více zdrojů najednou.

Renta jako finanční nezávislost

Peněžní rezervu na pozdní léta si můžete velmi dobře vytvořit díky konceptu OK RENTA, který je jedním ze základních pilířů finančního plánování. Renta vám pomůže udržet si ve stáří životní standard nezávisle na důchodové politice státu. Na reálných číslech vám ukáže, jak velký finanční majetek byste si měli připravit a co a jak udělat k jeho zajištění. Výpočet renty v našem pojetí je nastaven do 90 let věku. Přijde vám to moc? Předpokládáme totiž, že v prvních několika letech po odchodu do starobního důchodu si budete chtít minimálně udržet svou dosavadní životní úroveň. Možná budete chtít trochu cestovat, zkoušet nové koníčky a zážitky nebo si splnit odkládaná přání a sny. Až se začnou ozývat zdravotní problémy, budete muset počítat s vyššími náklady na zdravotní péči, což je další situace, kdy se vám bude hodit finanční rezerva, kterou jste si na stáří vytvořili.

Více informací o možnostech, jak se finančně připravit na podzim života, aby byl co nejbarevnější, vám rádi poskytnou konzultanti Broker Consulting.

Další příspěvky na téma Renta

Nabídka možností pro finanční zajištění na důchod je pestrá

Zvyšování odchodového věku do důchodu, zpomalení růstu penzí a další nepopulární kroky státu jasně signalizují, jakým směrem se pro zajištění důstojného stáří vydat. Cest, jak klienty na stáří zabezpečit, je celá řada. Jedním z nich je také Dlouhodobý investiční produkt (DIP). Základním předpokladem jeho úspěchu zůstává informování veřejnosti o jeho výhodách. Už jste DIP svému okolí představili?

Spoření & Investice05. 08. 2024
Zobrazit více

Námitky jako příležitosti: Jak zbavit veřejnost pochybností ohledně DIP

Data ukazují, že Češi mají často zkreslené představy o kvalitní přípravě na penzi. Několik set tisíc korun ve třetím pilíři rozhodně nestačí na pohodové stáří. Od 1. července se navíc změnila státní podpora, což je skvělá příležitost oslovit váhající nebo nerozhodnuté a ukázat jim další možnosti přípravy na penzi, včetně Dlouhodobého investičního produktu (DIP).

Spoření & Investice03. 07. 2024
Zobrazit více

Jak se připravit na stáří

Dlouhodobý investiční produkt je s námi už několik měsíců. I když má mnoho výhod, sám o sobě se veřejnosti nepředstaví, což je pro nás skvělá příležitost. To znamená, že během schůzky musíme potenciálním zájemcům DIP aktivně prezentovat a vysvětlit, v čem je pro ně zajímavý.

Spoření & Investice05. 06. 2024
Zobrazit více

Co nás čeká v roce 2024?

Rok 2023 byl velkou výzvou hlavně kvůli boji se znehodnocováním úspor, vysokým úrokovým sazbám u hypotečních úvěrů a změnám v důchodovém systému. Přinášíme vám doporučení, na co se zaměřit v roce 2024. Pokud máte tip na někoho, kdo hledá například nemovitost či nové podmínky pro zabezpečení na stáří, dejte nám vědět. Odměna v rámci partnerské spolupráce vás díky tomu nemine.

Spoření & Investice21. 12. 2023
Zobrazit více

Při spoření na důchod si stačí nastavit správné cíle a nechat peníze vydělávat

Společně s tím, jak populace v Česku postupně stárne, se zvyšují nároky na čerpání veřejných prostředků. Čím dál více lidí přemýšlí o tom, že by si vedle očekávané výplaty od státu přilepšilo na důchod vlastním odkládáním na rentu.

Finanční plán27. 10. 2023
Zobrazit více

Libor Bouček: Šetřit a myslet na budoucnost je znakem zodpovědnosti

Je jedním z nejznámějších českých moderátorů. V posledních letech se navíc stále více zajímá i o svět financí. V obchodním řediteli Broker Consulting Petru Kopeckém našel, jak říká, zkušeného, konzervativního a solidního lékaře domácích financí.

Spoření & Investice18. 10. 2023
Zobrazit více

Jistý důchod už dnes? Nespoléhejme se na stát.

Téma reformy systému vyplácení důchodových dávek se v posledních týdnech skloňuje téměř každodenně. Důvod je jasný. Domácí populace stárne. Zatímco před více než 10 lety bylo lidí ve věku 65 let a starších ve společnosti okolo 16 procent, v současnosti je to už více než pětina z celkové populace. Aby si ale člověk v penzi udržel určitou výši měsíčního příjmu, vyplatí se spořit na rentu už nyní a nespoléhat se na peníze od státu.

Spoření & Investice13. 03. 2023
Zobrazit více

Chcete odejít do penze o něco dříve? Máte dvě možnosti, jak na to

Stále více Čechů pociťuje, že je opouští radost z práce, do které dříve chodili rádi. Cítí se vyčerpaně a ztrácejí elán a motivaci, přestože jim do důchodu zbývá ještě několik let. Možná to tak vnímáte i vy či někdo z vašeho blízkého okolí. Asi nikoho nepřekvapí, že roste počet lidí, kteří odcházejí do penze předčasně. Jen pro srovnání – na konci letošního prvního čtvrtletí jich bylo 657 tisíc, zatímco ve stejném období před deseti lety bylo předčasných penzistů pouze 438 tisíc.

Renta12. 10. 2021
Zobrazit více

Srovnání důchodových systémů aneb jak se mají evropští důchodci?

Každý z nás jednoho dne dokončí svou poslední směnu v práci a odejde do zaslouženého důchodu. Nabízí se ale otázka, jak to bude s financemi v době, kdy už nebudeme výdělečně činní? V některých částech světa se o sebe v podzimu života lidé musejí finančně postarat sami, v jiných za ně větší míru odpovědnosti přebírá stát. Obecně platí, že čím více na západ od našich hranic, tím roste míra zapojení lidí do osobní přípravy na důchodový věk. Ve většině západoevropských zemí je odkládání na penzi bráno jako samozřejmost. Od toho se následně odvíjí i životní úroveň tamních seniorů. Jak si stojí Češi v porovnání s ostatními zeměmi?

Renta14. 01. 2021
Zobrazit více

Baví vás spolupracovat s Broker Consulting?

Dává vám naše práce smysl?
Stojíte o prohloubení spolupráce?

Spojte se se svým spolupracujícím konzultantem
a dohodněte se na dalším postupu.