U KAŽDÉHO Z NÁS JEDNOU NASTANE CHVÍLE, KDY ZPOMALÍME V KAŽDODENNÍM HEKTICKÉM BĚHU, ROZHLÉDNEME SE KOLEM SEBE A ZHODNOTÍME SVŮJ DOSAVADNÍ ŽIVOT. BAVÍ NÁS NAŠE PRÁCE? JSME SPOKOJENI V MÍSTĚ, KDE ŽIJEME? NEVYTRATILI JSME PO TÉ DLOUHÉ CESTĚ VLASTNÍ SNY A ZÁSADY? DŮSLEDKEM TAKOVÉ BILANCE ČASTO BÝVAJÍ VELKÉ ZMĚNY, KTERÉ NÁŠ ŽIVOT I KARIÉRU NASMĚRUJÍ K NOVÝM CÍLŮM. JEDNOU TAKOVOU ZMĚNOU PROŠEL PŘED ČASEM I JAN MACH. PO LETECH V KORPORACI SE ROZHODL NAPLNIT VLASTNÍ PODNIKATELSKÉ AMBICE A S PLNOU VERVOU SE VRHL DO PROVOZOVÁNÍ FRANŠÍZOVÉ POBOČKY OK POINT.

Před třemi lety vypadal život Honzy Macha naprosto jinak než dnes. Pracoval ve středním managementu mezinárodní retailové banky. Zodpovídal za oblasti compliance finančních trhů, praní špinavých peněz a vyšetřování finanční kriminality. Každý další pracovní den byl stejný jako ten předešlý. Od rána do pozdního večera byl zavřený mezi čtyřmi stěnami kanceláře a nutil se pokračovat v práci, která pro něj naprosto ztrácela smysl. Ke svému ani ne dvouletému synovi Oliverovi se vracel až pozdě večer, takže péče o něj byla téměř výhradně na bedrech manželky.

OSUDOVÉ ROZHODNUTÍ

Čím dál silněji Honza pociťoval únavu z korporátního prostředí, z nekonečných bojů s jeho výmysly, z neustálého politikaření a konkurenční atmosféry. Jako otec se také nedokázal smířit s tím, že přichází o první a nejdůležitější okamžiky v synově životě. Rozhodl se pro změnu. „Řekl jsem si, že ještě nejsem tak starý, abych promarnil příležitost investovat do sebe a své rodiny,“ vzpomíná Honza, a jedním dechem dodává: „Vždycky jsem si přál rozjet vlastní podnikání. Nechtěl jsem ale budovat podnik na zelené louce. Mým zkušenostem a potřebám proto dokonale vyhovoval franšízový model. Franšízing nabízí jakýsi návod, díky kterému se jako začínající podnikatel vyvarujete častých a mnohdy i fatálních chyb, a zároveň se rychleji zorientujete v novém oboru. Jste samostatný, ale nejste na to sám.“

FRANŠÍZA OK POINT

Začal se tedy rozhlížet po konkrétní franšíze. A našel OK POINT. Otevřená bankovní platforma, distribuce napříč trhem a nezávislost v posuzování finančních produktů pro něj představovaly ideální model moderního bankovnictví. „Viděl jsem jasnou obchodní strategii, která sleduje trendy v oblasti bankovnictví, financí a realit. Byl jsem nadšený. Rozhodl jsem se na nic nečekat a jít do toho,“ shrnuje Honza důvody své volby.

VÝSTUP ZE ZÓNY KOMFORTU

Restart kariéry ale rozhodně nebyl snadný. „Mnoho let jsem byl zvyklý na manažerský plat, který bohatě pokrýval mé pravidelné závazky. A najednou, ze dne na den, jsem byl odkázán pouze sám na sebe, na své dovednosti a vůli. Jestli jsem se však v korporátu něco naučil, byla to schopnost tvrdě pracovat a jít si za svým. Řídím se mottem: ,Chovej se jako ovce, a vlci tě sežerou. Byl jsem připravený učit se novým věcem a dál posouvat hranice svých schopností. Ten přechod z komfortu do nejistoty byl zkouškou, kterou jsem díky bezmezné podpoře své ženy a zbytku rodiny zvládl,“ podotýká Honza.

NÁVRAT DOMŮ

Ruku v ruce s novým podnikáním přišla i kompletní změna životního stylu. Pro svou pobočku OK POINT si Honza zvolil své rodné město, Benešov. Z pražského bytu se tak celá rodina přestěhovala do rodinného domku se zahradou, což ocenil zejména malý Oliver. „Přímo za domem dnes máme zbrusu nový moderní atletický stadion, kde se synem pravidelně běháme. Metrem jsem nejel už dlouho, a že by mi to scházelo, se asi říct nedá,“ směje se Honza.

ÚSILÍ NESE OVOCE

Podnikání na malém městě má určitá specifika. Vy znáte město, a město zná vás, se všemi plusy a minusy. „Z mých sousedů, bývalých spolužáků a známých, se dnes stávají moji klienti. Důvěru klientů je vždy těžké získat a lehké ztratit; a v případě podnikání v rodném městě to platí dvojnásob. Když uklouznete, lidé si to pamatují hodně dlouho,“ přemítá Honza. Fázi zvědavosti, a často i maloměstské nevěřícnosti, záhy vystřídalo první vzájemné oťukávání, první úspěšné obchody a spokojení klienti, kteří se o svou pozitivní zkušenost rádi podělili. „Poctivě pracuji na budování dlouhodobé důvěry svých klientů, a proto mě nesmírně těší vidět, že má snaha nese ovoce. Když od nás odchází spokojený klient, kterému jsme pomohli s financemi či realitami vždy si znovu uvědomím, že jsem si zvolil dobře.“ Otevření pobočky OK POINT se ukázalo být oním krokem, který do Honzových žil znovu vlil příval nové energie. O úspěchu dnes už zavedené a prosperující pobočky svědčí množství spokojených klientů, rostoucí obrat i Honzovo neutuchající nadšení z pozice franšízanta. „Práce mě musí bavit, naplňovat a dávat mi dlouhodobou perspektivu z hlediska finanční nezávislosti. A to vše pro mne franšízový koncept splňuje. Věřím tomu, co dělám, a lidem, se kterými dělám. Neuvěřitelně si užívám tu rozmanitost světa financí a realit, práce v bance, v kanceláři v terénu. Denně mám úžasnou příležitost setkávat se se zajímavými lidmi, mluvit s nimi, kreativně s nimi vymýšlet finanční řešení tak, aby si mohli splnit

FRANŠÍZANTEM, MANŽELEM I OTCEM

Na otázku, v čem se dnes liší jeho soukromý život od života před deseti lety, odpovídá se smíchem:

„Jsem moudřejší,“ a vážně dodává: „Jako franšízant mám nyní mnohem víc volného času pro svou rodinu. Ráno odvedu kluka do školky a kolem šesté jsem doma. Mám tak ještě čas jít si se synem zaběhat nebo se projet na kole. To se mně v době působení v korporátu stávalo jen zřídkakdy. Záleží jen na mně, jak se mi podaří rozdělit si čas mezi práci, rodinu a koníčky. Mohu říct, že jsem ve svých čtyřiceti pěti letech konečně dokázal nalézt rovnováhu mezi rodinným a pracovním životem. A to je skvělé.“své cíle,“ pochvaluje si Honza.

Kategorie: Nezařazené

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *