Zeptáte-li se nově postoupivšího regionálního ředitele Lukáše Křetínského na to, jak by ohodnotil svůj současný úspěch, do odpovědi hned promítá báječnou budoucnost a úspěch svých kolegů i jasnou vizi, jak jej dosáhnout: „Do pěti let bude většina mých kolegů finančně nezávislých. Tedy peníze, které potřebují pro udržení rodinné životní úrovně, se stanou pravidelným výnosem z jejich majetku. A to tím, že zvedneme průměrný počet vybraných Finančních plánů/balíků na pět týdně na konzultanta.“ Dobrý přístup, co říkáte?
 
Poznal jste hned, že Broker Consulting je vaše osudová?
Hned při startu studia vysoké školy jsem po třech měsících denního broušení litiny věděl, že finance jsou pro mě jasná volba. (Teď samozřejmě žertuji.) Fakt je ale ten, že příležitosti nastoupit do společnosti Olymp2002 jsem v říjnu 2007 hned využil. Společnost pak následně sfúzovala s Broker Consulting a díky tomu vzniklo inspirující prostředí firmy, která nyní dokáže hrát první ligu na trhu. S Broker Consulting jdu ruku v ruce již jedenáctým rokem a musím říct, že jsem si za tu dobu prošel snad již vším. Ať už přišel skokový růst, či silné stabilizační období, vždy mi bylo vedení skvělým parťákem. Za tohle jsem a vždy budu Petrovi a Vilémovi velmi vděčný. Pokud bych měl vypíchnout aspoň jednu naši nepřekonatelnou konkurenční výhodu, tak jsou to právě tito dva pánové. Takže jim přeji pevné zdraví a chuť ještě aspoň 50 let nám být parťáky v byznysu.
Proč se vlastně Olympu  přestalo dařit,  jaké tehdy byly začátky  s Broker Consulting?
Moc dobře si pamatuji na okamžiky prvních námluv s Broker Consulting. Všechno to začalo tak, že firmě Olymp2002 se zpočátku celkem dařilo, pěkně rostla a majitelé měli radost ze svého kroku směrem k osamostatnění. Odešli předtím z jiných finančních institucí, kde posbírali know-how, a začali jej aplikovat ve své firmě. Jenže když neinovujete, nemáte ty všechny správné ingredience pro dlouhodobý úspěch a správné vedení, tak začne firma upadat a vedení vám vyhořívá před očima. A když klesá obrat a vy si přiznáte, že je potřeba začít pořádně investovat a inovovat, najednou už třeba ani není z čeho. Příjem se snižuje, výdaje zůstávají atd. To je ale asi příběh většiny dnešních menších firem, které jako houby po dešti vznikají a zanikají.
Broker šel evidentně  jiným směrem.
Aby člověk dlouhodobě, třeba 20 let, dobře vedl firmu správným směrem, nezaprodal ji, když se objeví těžkosti, a ještě ji dokázal ve všech směrech řídit a rozvíjet, stále si vážil klientů i svých spolupracovníků, inovoval a osobní rozvoj tlačil stále pod kůži svým lidem, tak musí být výjimečný, s jasnou vizí a vytrvalostí na svých cílech tvrdě pracovat. Mnohdy na úkor volného času, rodiny i koníčků. Pak zjistíte, že vést obchodní firmu ve financích a realitách není vůbec žádný med. Když jste ale tak trochu playboy, jak Petrovi s trochou nadsázky konkurence říká, a máte v sobě silnou vůli a soutěživost, může z toho pro nás vzniknout spolupráce a láska na celý život.
I vaše minulost byla hodně  o vůli a odříkání…
Ve svém životě musím vypíchnout dva hlavní momenty. Prvním byla krutá zkušenost hned na začátku kariéry, kdy jsem doslova naletěl jedné „podnikatelce“ na výhodný výnos a půjčil jí 1,5 milionu korun, které už nikdy neuvidím. Měl jsem tehdy na výběr: vše vzdát a celý život bědovat, anebo zatnout zuby, začít tvrdě makat a věřit, že se jednou této těžké zkoušce snad i zasměju a uvědomím si, jak jsem se díky ní v životě posunul. Druhý zásadní okamžik bylo narození mé dcery. Dva měsíce před porodem jsem měl 80 tisíc na účtě a výdaje 40 tisíc. Ten stres, že nezvládnu jako otec zabezpečit svou rodinu, mě donutil vstávat každý den v šest hodin a vracet se domů z práce až po osmé. Denně jsem míval sedm až deset jednání a myslím, že tehdy ve firmě nebylo moc pilnějších včeliček.
A nyní slavíte postup na regionála, čím to?
V současné době se těšíme krásnému období. Za první pololetí 2018 jsme si užili 14 postupů a vznikla u nás atmosféra postupového standardu. Musím ale přiznat, že veškerý úspěch je jen
díky skvělým parťákům, které kolem sebe mám. Jsou prostě úžasní. Když děláte s chytrými, pracovitými lidmi plnými ambicí něco sobě i svému okolí dokázat, tak jim stačí jen pomáhat a oni už rostou sami.
Co konkrétně pomohlo k postupu?
Náš postup na regionální ředitelství jsem si 4,5 roku přepisoval. A musím přiznat, že na začátku pololetí jsem v sobě měl jen malý plamínek sebevědomí a naděje na postup. Během tohoto pololetí se mi snížil výkon o čtyři tisíce bodů u dvou manažerů. Dál jsme se ale zaměřovali na aktivity a efektivitu finančního plánování a využívání realit naplno, což přineslo ovoce. Soustředil jsem se na vytvoření přímé lajny skvělých obchodníků a posléze jsem z těch nejlepších udělal manažery. Dnes mám deset manažerů, z kterých nepochybně v brzké době vyrostou ředitelé. Oni si to moc nepřipouštějí, ale já jsem si jistý, že u nás bude první pololetí 2019 na ředitelské postupy velmi plodné.
Přál jste si poděkovat týmu…
Veškeré osobní úspěchy mých parťáků patří k dalším silným momentům a děkuji jim za ně. Vypíchnu alespoň pár lidí. Je to jistě bratrův postup na manažera seniora a jeho odhodlání dosáhnout oblastního ředitele. Významně přispěla i Kateřina Štoudková svým rozhodnutím pořídit si další miminko jménem OK POINT a stát se nejlepší franšízantkou. Dále výkon Tomáše Hollmanna v postupu na oblastního ředitele nebo famózní postup Martina Šlajse na manažera seniora s takovou čepicí, že je vlastně asi moje chyba, že jsme si nenaplánovali rovnou oblastního manažera… A hlavně bych zde chtěl zmínit svůj osobní splněný sen, kde jsem získal body nejcennější. Díky osudu mohu mít již třetím rokem po svém boku tu nejlepší partnerku, jakou jsem si mohl jen přát. Ambi- ciózní, cílevědomou, krásnou, chytrou, podporující a milující. Nikdy dříve jsem ve svém životě nezažil tak skvělou domácí, osobní i pracovní souhru. Takže Martinko, moc děkuji, že tě mám a že máš se mnou chuť jít byznysem i životem ruku v ruce.
Jakou roli sehrál v bodovém nárůstu váš OK POINT?
OK POINT je skvělý motivační prvek pro růst. Když víte, že jste dobří, a neumíte si tu silnou dávku motivace zajistit sami, pak vám pomůže již jen svěcená anebo vlastní OK POINT. Náš OK POINT v Olomouci je na skvělém místě. Jsou dny, kdy na pobočku přijde třeba i 20 lidí s nějakým požadavkem, který je v podstatě vždy jen převlečeným Finančním plánem. Vím, i když jsme toho zatím nedosáhli, že OK POINT Olomouc je schopný generovat z ulice 500 bodů každý týden, a to je můj benchmark naší pobočky.
Čekal jste takové výsledky?
Musím se přiznat, že než jsme si pořídili do ředitelství dva OK POINTy, ani omylem jsem neuvažoval o tom, že bych já nebo někdo z mých kolegů psal tisíc bodů měsíčně na hlavu. Dnes o tom již absolutně nepochybuji. Dokonce k tomu kolegy krok za krokem vedu a věřím, že do konce příštího roku budeme mít v ředitelství alespoň deset lidí, kteří takového výkonu budou schopni pravidelně dosahovat. Učím teď spolupracovníky, že normální je vybírat pět Finančních plánů/balíků za týden, každý týden uzavřít 250 bodů, a tím pádem měsíčně tisíc bodů, normální je mít každý týden pět PP1 a normální pozice je oblastní ředitel. A normální také je, že když dělám v Broker Consulting, tak jsem finančně nezávislý.
Je takový plán skutečně reálný?
Chvilku nám to zabere, ale můj dlouhodobý cíl je mít 20 přímých ředitelů a až teď díky těmto všem nástrojům a ambiciózním parťákům svůj cíl tvrdě hrneme před sebou. Když se nám tímto zvedne průměrný příjem přes 200 tisíc měsíčně, tedy ti nejlepší začínají na 500 tisících, tak si zkuste s takovým cash flow nebýt do pěti let finančně nezávislí. To dává obrovskou příležitost více pomáhat rodině, klientům a nakonec i sami sobě. Všechno to začíná prvním správným krokem, a to je zvednout průměr vybírání balíků na pět za týden na hlavu. Pokud pak třeba jen s 20 lidmi zvládneme vybírat přes 100 balíků/Finančních plánů za týden, tak jsem si jist, že máme vybraný potenciál minimálně pět tisíc bodů týdně. A to už je pořádná výzva.
Jak vám pomohly reality, kdo je u vás v týmu realizuje?
Právě výše zmiňovaní Jan Křetínský, Martin Šlajs a Kateřina Štoudková jsou pro nás velkými realitními vzory. Velmi rychle implementovali všechny realitní novinky do svého obchodního DNA a jsem si jist, že dnes zastíní kohokoli na českém realitním trhu. Těším se na jejich OK Video, kde nám snad poodhalí to, s jakou lehkostí a profesionalitou mění 400bodové obchody za 500bodové. Je to zážitek sledovat takovou profesionalitu a efektivitu. O tom se nám nikomu před čtyřmi lety ani nesnilo.
Musíte se vy sám profesionalitě stále učit?
Důležitý okamžik pro mě byl, když jsem si uvědomil, že chci oboru zasvětit svůj život. A když se něčemu rozhodnu vášnivě věnovat, tak to je cesta celoživotního vzdělávání. Takže si představte studium jedné vysoké školy, která se jmenuje obchodní dovednosti, a k tomu druhá vysoká škola s názvem manažerské dovednosti, a tohle jsou dvě výšky celoživotního vzdělávání, které nikdy nekončí. Nemůžete jim pak přestat dávat to nejcennější palivo, a to je dostatek potřebných schůzek. Tohle, když pochopíte, tak si začnete být sami sobě učitelem. Učíte se z chyb svých a hlavně z chyb druhých, tudíž i z chyb, které se dočtete v knihách. Přestanete číst a začnete studovat.
Co manažerské schopnosti, stačí k nim pouhá praxe?
Manažerská práce je umění, je to o citu, s kterým se ale lidé nerodí. Jsou to dovednosti jako každé jiné, které je nejbezpečnější se dobře naučit a dostat je pod kůži. Manažerská práce je jako nádech a výdech. Musíte být tvrdí k systému, ale měkcí k lidem. A při tom stále kombinovat tah a tlak při vedení a komunikaci s týmem. Když vás to ale baví, tak je to vlastně sranda. Největší motivací jsou vám pak dlouhodobě změněné životy. Ty stovky společných sdílených úspěchů, svatby, splněné cíle kolegů i klientů, dovolené, renta. Sdílení úspěchu a společný růst se pak stává těžce návykový. Nikdy už nechcete žít bez něj.
Je pro vás návykové i navyšování cílů?  Jaký je ten váš?
Každý finančník by měl mít svou miliardu. Není to nic těžkého, zvlášť když hodláte pracovat v oboru déle než deset let. Je to jednoduchý cíl: hledat 100–150 klientů, kterým pomůžete vytvořit větší majetek, než je deset milionů. A tím se pak staráte o miliardu u svých klientů. Je to naše budoucnost podle vzoru St. James’s Place Wealth Management. V tu chvíli již budujete byznys snů, který se u vás bude dědit z generace na generaci a bude to vaše rodinné stříbro.
Jak vaše služby klienti oceňují?
Mohu se pochlubit klienty v řadě ředitelů bank, majitelů realitních kanceláří, chirurgů, zubařů, právníků. Tito lidé umějí naši práci i náležitě ocenit – nemyslím penězi, ale důvěrou a přátelským vztahem založeným na společné zálibě v růstu majetku a jeho správě.
Jak vidíte budoucnost firmy, obor poradenství za deset dvacet let?
Odpovím trochu z jiného soudku. Tohle jsou úkoly pro Petra a Viléma, aby nás dobře těmi dalšími deseti, dvaceti, třiceti lety provedli. To není můj úkol. Já se budu soustředit na co nejpilnější plnění všech plánů, úkolů a využívání všech příležitostí, které pro nás vedení připraví. To je moje role. Umět dotlačit tu káru byznysu tam, kam nám velitelé ukážou. Slibuji si od toho upevnění vlivu nejen ve firmě, ale i na celém trhu. A jednou třeba dál předat štafetu tohoto snu, který společně všichni žijeme, i svým dětem, a dá-li bůh, jednou pomoci i jim předat toto úctyhodné řemeslo i dalšímu pokolení. Pomáhat lidem a přinášet užitek na trh nikdy nevyjde z módy.
Co podle vás lidé v byznysu dělají špatně?
Největší problém většiny lidí je, že mají stále na vše dostatek času. Bohužel ale to jediné, čeho máme všichni nedostatek, je právě ten čas. Tak proč odkládat jednoznačně pozitivní přínos z vašeho růstu na později, když právě tím si zkracujete skvělé období, kdy byste si jej mohli se svými nejbližšími užívat!

Kategorie: Aktuality

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *