Z investičního pohledu za sebou máme velice perný konec prázdnin, kdy stránky světových médií plnily zprávy z Číny a propady na světových akciových trzích. Jak to vypadá téměř po 3 měsících o propadnutí čínského indexu a jaké jsou dopady?
grafMN1
Na Šanghajské burze je vidět v posledním měsíci značné zklidnění. Po závratných pádech v červnu a na začátku září vidíme relativně klidný měsíc záři a říjen a index se drží na hodnotě okolo 3 000 bodů. Uvidíme, zda si tuto hladinu udrží i nadále. Pokud bychom se u tohoto indexu podívali do minulosti, zjistíme, že se mezi léty 2012 až 2014 pohyboval stabilně na úrovni okolo 2000 bodů. Na začátku roku 2015 pak index začal prudce růst až do prázdninových událostí. Ukazuje to krásně na jednu věc, na čínském akciovém trhu vznikla a splaskla spekulativní bublina, trhy zareagovaly a ukázala se v plné nahotě „krása“ našeho globalizovaného světa, kdy se panika z Číny přelila i na ostatní trhy.
grafMN2
Pro zajímavost se pojďme ještě podívat na našeho západního souseda. Na Německý akciový trh měly zatím letos zásadní vliv 3 věci. První v lednu tohoto roku kdy ECB oficiálně oznámila spuštění kvantitativního uvolňování v Evropě (nákup státních dluhopisů centrální bankou), druhá prasknutí bubliny na trhu v Číně (vidíme ovšem velice mírný dopad) a třetí vypuknutí tzv. Dieselgate aféry. V současné době po celkem krásném průběhu roku 2015 se akciový index DAX se tak nějak „plácá“ okolo hranice 10 000 bodů. Je nutné si ale uvědomit, že to do ledna 2015 bylo jeho historické maximum.

Kategorie: Práce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *