Manažerka Lenka Volná přišla do Broker Consulting před rokem a půl. Do té doby byla čtyři roky zaměstnaná v prestižní marketingové agentuře, kde měla na starosti koordinaci zakázek středních a větších klientů jako Account Executive a následně Account Manager. Přestože práce v marketingu byla jejím snem a podařilo se jí dosáhnout zajímavé pozice, rozhodla se po čtyřech letech pro změnu a začala budovat kariéru v Broker Consulting v týmu Matěje Kubrta.
Lenko, máte za sebou velmi zajímavé zkušenosti z práce v marketingové agentuře. Jak náročná byla tato práce a co jste se při ní naučila?
Pro tuto práci je asi nejdůležitějším faktorem umět komunikovat, být důsledný a být i částečně dobrým leaderem, jelikož veškeré aktivity jdou za vámi a je vaší prací jednotlivé úkoly rozdělit do týmu. Existuje samozřejmě dvojí kontrola, ale i tak to dle mého názoru byla obrovská zodpovědnost, jelikož se jednalo i o rozpočty v řádech milionů. Za největší přínos považuji to, že jsem se naučila trpělivosti. Klienti byli nároční a některé požadavky téměř nesplnitelné –ať už prakticky, či časově.
Jaká je práce v oboru marketingu ve srovnání s finančním poradenstvím?
Myslím, že práce v obou oborech má stejný základ – to je jednoznačně komunikace s klienty. V obou případech si vyslechnete přání a požadavky daného klienta a je vaším úkolem je splnit podle vašeho nejlepšího vědomí a svědomí a hlavně ke spokojenosti zákazníka. A důležitý je určitě i následný prodej celé myšlenky a obhajoba, proč právě toto řešení je tím správným. Na práci finančního poradce je podle mě nejlepší to, že si svůj čas organizuji sama a podle výkonů jsem ohodnocena. Jako zaměstnanec jsem tuto možnost neměla.
Jak vás napadlo přejít do oboru financí? Co pro vás bylo impulzem a jak rychlé bylo vaše rozhodnutí?
Velkým impulsem byl pro mě Matěj Kubrt, kterého znám už od dětství. Po vyslechnutí jeho příběhů a zkušeností jsem si řekla, proč to vlastně nezkusit. Je pravdou, že jsem si stále hledala práci v mém oboru a nebyla jsem stoprocentně rozhodnutá se tomuto oboru naplno věnovat. Mé rozhodnutí trvalo cca 6 měsíců.
Řešila jste dilema, jestli není škoda opustit rozjetou zaměstnaneckou kariéru v atraktivním oboru marketingu a začít od nuly podnikat v Broker Consulting? Jaké pochybnosti a otázky se vám tehdy nejvíce honily hlavou a jak jste je vyřešila?
Dilema jsem určitě řešila, ale pro mě jsou hodně důležité vztahy na pracovišti a vědomí, že mě ta práce naplňuje. Pokud bych chtěla pracovat v oboru marketingu dále, mou jedinou možností bylo stěhování do Prahy. Vzhledem k tomu, že jsem měla na starosti střední a velké společnosti, pak moc prostoru posouvat se kupředu v Liberci nebylo. Vždycky mě však lákalo pracovat na vlastní pěst a budovat si něco sama, což dokonale splňuje práce finančního poradce, potažmo manažera.
Nejtěžší bylo překonat počáteční finanční nejistotu a pocity, že ztrácím kontakt s oborem, který byl pro mě opravdu důležitým. Nechtěla jsem se marketingu vzdát, proto ho mám jako koníček a v oboru pracuji na občasných malých zakázkách jen tak pro zábavu.
Kdy přesně jste k nám nastoupila?
Do Broker Consulting jsem nastupovala v červnu roku 2012, nicméně za svůj opravdový nástup považuji až listopad tohoto roku. Až v tomto měsíci jsem se dokázala pořádně odrazit.
Vzpomínáte si na své první dny a týdny v Broker Consulting? Jak probíhaly?
Vzpomínám si na ně velice dobře. Seznámila jsem se s celým systémem a začala pracovat na svých prvních klientech. Na jednu stranu mě lákalo zdokonalit se v novém oboru, na stranu druhou mi dělalo velký problém telefonovat svým známým a něco jim nabízet. Proto jsem začínala na kontaktech ze svého vzdáleného okolí a to mi pomohlo tento strach překonat.
Největší strach jste tedy měla na začátku z telefonování?
Ano. Ostatní jsem znala a nedělalo mi problém se s lidmi bavit vlastně prakticky o čemkoliv. Překonávání bylo těžké, ale ne moc dlouhé, jelikož jsem neměla moc na výběr. Byla jsem úplně bez příjmu a to mě rozhodně dohnalo k tomu začít něco dělat téměř okamžitě. I když se ze začátku úplně nedařilo.
Co považujete za nejdůležitější na startu v Broker Consulting? Co byste poradila dnešním začínajícím kolegům?
Nejdůležitějším faktorem na začátku je určitě Váš manažer. Na něm stojí to, zda ve vás objeví potenciál, dokáže vás motivovat a pomoci vám překonat těžké začátky. Bez toho to určitě nejde. Já si nesmírně vážím práce Matěje a jeho schopnost vést lidi. Stal se pro mě velkým vzorem. Nováčkům bych doporučila poslouchat užitečné rady kolegů, jejich doporučení a hlavně naslouchat svým klientům a sobě samému.
Na jaké pozici v kariéře jste teď a jaké máte ambice?
V současné době jsem na pozici 4 a mou ambicí je vytvářet tým a posunovat se dále na manažerské a ředitelské pozice. Přesně před rokem jsem se na tuto pozici dosáhla díky firemnímu obchodu, ale logicky jsem se na ní nedokázala udržet. Tehdy jsem ze sestupu byla zklamaná, ale s odstupem času si říkám, že to tak mělo být. Zastávám názor, že člověk si musí projít všemi možnými situacemi v obchodu, aby mohl pokročit dále a vést lidi. Proto cítím, že až teď dozrál čas na to, abych se posunula dále.
Když srovnáte své příjmy, spokojenost a životní úroveň za dobu, kdy jste byla zaměstnankyní marketingové agentury a v Broker  Consulting, jak bude toto srovnání vypadat?
Pro mě nastala pozitivní změna ve všech ohledech. Pokud jste však zaměstnanec a nikdy jste nic jiného nepoznali, pak si nestěžujete. I když poslední rok jako zaměstnanec jsem si říkala, že sice dělám práci, která mě baví, ale která mi vlastně neumožňuje plnit si své sny a cíle. Podnikání byla pro mě sice nejistota, ale zato způsob, jak si právě toto splnit. Navíc práce v marketingu byla opravdu o tom být k dispozici klientům a to třeba od rána do večera včetně víkendů. Tedy teoreticky, i kdyby si člověk slušně vydělal na živobytí, tak si to nikdy nemůže užít. Proto je pro mě hodně důležitá časová flexibilita, která je úzce spojená se vším ostatním. Když je člověk odpočatý, pak je efektivní, dokáže na sobě pracovat a jeho výsledky tomu odpovídají. A tak je to pořád dokola.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *