Slyšíte jen svištění větru kolem uší a tichý zvuk vašich lyží plujících v čerstvě napadaném prašanu. V nekonečném prostoru panensky čistého sněhu si vychutnáváte každý oblouček a za vámi zůstává v horách zakreslená hadovitá trajektorie vaší absolutně svobodné jízdy. Všude kolem tichá krása štítů hor. Na přeplněných sjezdovkách a ve frontách na vlek tenthle luxus nenajdete.

Skialpinismus

skialp Vysoké Tatry, foto Jakub Turek

skialp Vysoké Tatry, foto Jakub Turek


Lyže, které umějí sjíždět prudké svahy i stoupají do prudkých kopců – takovému hybridu lyžování, horolezectví a turistiky se říká skialpinismus. Svobodný pohyb ve volné zasněžené krajině s možností sjet si pěkný kopec nebo prašanovou stráň – to jsou důvody, kterými skialpinismus láká stále více příznivců.

Kde je možné si skialpinismus vyzkoušet

Pokud máte chuť skialpinismus vyzkoušet, nejjednodušší je začít formou víkendového kurzu s horskými vůdci, který je obvykle kombinovaný s lavinovým výcvikem. Zkušenější horalé si můžou lyže a lavinové vybavení pořídit na víkend v půjčovně a vydat se sami třeba do Krkonoš nebo do Alp – na knižním trhu je k dispozici spousta průvodců, které popisují obtížnost i nebezpečí na trase.

Nejkrásnější místa pro skialpinisty

Česko: sjezd severní stěny Sněžky do Polska a z Pradědu přes Velký kotel.
Alpy: nejkrásnější přechod na světe je Haute Route (Chamonix-Zermatt neboli Mont-Blanc-Matterhorn – celkem 5-7 dní), podobně je oblíbená trasa přes nejvyšší vrcholy Ötztalských Alp, nebo od Hohe Tauern (od Venedigeru ke Glockneru).
Dvou až třídenní přechod vede přes sedla Vysokých Tater. Všechny túry vedoou přes horské chaty, které je nutné předem objednat, protože tam bývá plno.

Kolik stojí nezbytné vybavení pro skialpinistu

Lyže skialpové                                     5000-15000 Kč
Vázání                                                   5000-10000 Kč
Boty                                                       5000-20000 Kč
Stoupací pásy                                      2000-4000 Kč/pár
Teleskopické hůlky                            1500-3000 Kč/pár
Helma horolezecká                            1000 Kč
Lavinové vybavení (Pípák+sonda+lopata)         6000-150000 Kč
Horolezecké vybavení a oblečení jde do dalších desítek tisíc korun.
Pokud chcete skialpinismus jen vyzkoušet, je vzhledem k vysokým cenám vybavení určitě lepší pro začátek zajít do outdoorové půjčovny.


———————————-
Jan Hobl, konzultant Broker Consulting: Skialpy a ledolezení jsou sporty, které mě už dlouho lákají. Letos se proto chystám na kurz do Vysokých Tater. Z vyprávění od kamaráda vím, že to opravdu stálo za to. Spí se na klasické horské chatě, ke které se dá vyšplhat pouze na skialpech. Nevede sem žádná přístupová cesta. V programu kurzu se střídá ledolezení, sněžnice a skialpy. Zatím mám za sebou zimní putování po jižních čechách, kdy jsme s kamarádem vyrazili jen se spacákem, jídlem a bez stanu. Chtěli jsme venku zůstat dvě noci. Šlo o naši první zkušenost a během prvního večera jsme snědli všechno jídlo. Úkryt jsme našli pod skalním převisem, pomocí lopatky jsme udělali závětrnou stěnu a rozdělali oheň. Ten večer se teplota pohybovala kolem -24 stupňů. Kolega potom 14 dní marodil a od té doby se nenašel nikdo, kdo by se mnou další takový výlet podnikl.

———————————-

Heliskiing

Heliskiing umožňuje to nejkrásnější lyžování ve volném terénu v místech, kam nevedou lanovky a kam se nechtějí trmácet ani skialpinisté. Nahoru vás totiž vyveze vrtulník. S horským vůdcem nebo specializovaným lyžařským instruktorem zvládne prý heliskiing každý, kdo umí zatáčet i mimo sjezdovku. Samostatné sjezdy jsou ovšem vyhrazené jen pro velmi zkušené lyžaře (dobrá technika na sjezdovkách zdaleka nestačí!). Při tomto sportu totiž neustále hrozí laviny, ledovcové trhliny, skalní nebo ledové prahy, nebou zabloudění.

heliski, foto Kästle

heliski, foto Kästle

Kde a za kolik je možné si heliskiing vyzkoušet

V Evropě se skoro nikde nesmí heliskiing provozovat kvůli ochraně přírody. Jen některé oblasti v Itálii a Francii jsou povolené. Např. v La Rossiere se můžete nechat vynést na nejbližší vršky za cca 1000 Kč. Několik tisíc korun stojí jedna jízda (let) na italské straně masivu Mont Blanc. Relativně levné heliski je pro našince v Turecku a Uzbekistánu, kde létají staré vojenské vrtulníky (týdenní zájezd přijde na cca 50 000 Kč).

Nejkrásnější místa na heliskiing

Nejlepší a nejtěžší je jednoznačně Aljaška. Tam se natáčejí téměř všechny heliski-videa. Zájezd na 10 dní vyjde na sto tisíc korun.

Vybavení pro heliskiing

Vybavení pro helisiikng je velmi podobné jako u skialpu. Není sice potřeba tolik horolezeckého vybavení, ale naopak speciální lyže – široké „prašanovky“ – jsou o něco dražší.

————————————

Sněžnice

sneznice-freeride Savognin, foto Davognit Tourism

sneznice-freeride Savognin, foto Davognit Tourism


Chůze lesem i prudkými svahy v hlubokém a měkkém sněhu. Všude tam, kam by se pěší turista ani lyžař nedostali. V tom spočívá hlavní kouzlo sněžnic. Snowboardisté v nich navíc vidí prostředek, jak se dostat ke sjezdům panenským sněhem, a trampové si do nich promítají touhu po zašlých indiánských časech.
Ve srovnání s pohybem na lyžích jsou sněžnice fyzicky náročné. Chybí jim skluz a tím vůbec nešetří energii. Vyžadují přibližně o 1/3 více energie po rovině nebo do kopce než lyže. Sestup se se sjezdem nedá vůbec srovnat. Za to nabízejí turistiku v pravém slova smyslu – protáhnou se každým lesem, každým údolím a dá se s nimi přejít třeba i odtátá louka nebo přebrodit mělký potok. Oceňují je také lidé, kteří na lyžích neumějí nebo se jich bojí. A také do extrémnách podmínek – např. horolezci na nich stoupají ke skalám, pak si je strčí do batohu a lezou (to by s lyžemi pořádně nešlo), nebo třeba lesníci či lovci na nich chodí už pěkných pár desítek tisíc let do lesa.

Kde je možné si sněžnice vyzkoušet

Sněžnice jsou běžně k dispozici v půjčovnách outdoorového vybavení (kromě samostatných půjčoven jsou velmi často v outdoorových obchodech, např. Hudy či Rockpoint). Lyžařská střediska v Alpách, především v Itálii a Francii pořádají odpolední výlety s vůdcem po nejlepších místech.

Nejkrásnější místa pro sněžnice

Čeští turisté si oblíbili vícedenní přechody slovenských pohoří, např. Malá Fatra, Velká Fatra, Slovenské Rudohoří, Bukovské vrchy. Spí ve stanech nebo opuštěných salaších.  Královská túra je v tomto ohledu pětidenní přechod celého hřebene Nízkých Tater. Oblíbené jsou také rumunské a ukrajinské Karpaty.

Finanční náročnost

Kromě běžného turistického vybavní budete potřebovat jen sněžnice – buď z půjčovny, nebo je pořídíte za několik tisíc korun a k nim případně skládací hůlky (cca dva tisíce Kč).

—————————————

Freeride

Freeride je lyžování volnou přírodou mimo sjezdovky. V podstatě jde o totéž jako při heliskiingu, jen je tento sport výrazně levnější, protože místo vrtulníku používáte lanovky. Vybavení je také stejné.

freeride Krippenstein1, foto Oberosterreich Tourismus

freeride Krippenstein1, foto Oberosterreich Tourismus

Kde je možné si freeride vyzkoušet

V České a Slovenské republice zákony nedovolují vyjet mimo sjezdovku. Nejbližší freeride lyžování je tedy v Alpách. Tam je freeridové lyžování zcela běžné.

Nejkrásnější místa na freeride

Nejlepší resort: La Grave ve Francii (jedna jediná lanovka a nikdy neupravované trasy)
Nejlepší trasa: Mer de Glace (20 km od Midi do Chamonix mezi největšími štíty Evropy)
Nejvíce nejlepšího prašanu: Courmayeur
Zajímavoisti: Dragobrat (Ukrajina) – travnaté hřebeny, které se nikdy neupravují, Kanin (Itálie/Slovinsko) – největší množství sněhu v Evropě, Marmolada (Itálie) – ledovec je často nasněžený i v létě, v zimě je na něm prašan

Vybavení

Na freeride potřebujete podobné vybavení jako na sjezdovkové lyžování. Je lepší mít stejně jako při helisiingu speciální široké lyže a také lavinovou výbavu.
——————————————————

Matěj Kubrt, regionální ředitel: Na freeridu jsem si oblíbil kombinaci krásné čisté přírody, velkou dávku dobrodružství, pocit, že je to prostě jen na vás, a situace, kdy není jiná cesta než vpřed! Pro začátečníky doporučuji vyznačené freeride trasy, kde nehrozí moc laviny atd. Asi nejlepším střediskem v Alpách je na to přímo Kaprun, kde si člověk opravdu vybere z různých úrovní. Pro opravdu neoznačené trasy je lepší si vzít průvodce a projít lavinovým kurzem. Na to jsou dobré podmínky ve středisku Heiligenblut v Rakousku. V Čechách musí na freeride být opravdu hodně sněhu, což se neděje tak často. Z mých freeridových zážitků patří mezi nejpovedenější naše výprava s Romanem Huškem v Kitzbühelu, kde jsme jen tak zabrousili do lesa a vyklubalo se z toho sjíždění kolmých svahů s pařezy a přeskakováním potoku s následnou několikakilometrovou túrou někam k lanovce do civilizace… Lepší je plánovat…

—————————————————–

Snowkiting

Snowkiting je jízda na sněhu, kdy vás místo vleku táhne malý řiditelný padák, do kterého fouká vítr. Jste v přírodě – bez lanovek, aut a dalšího příslušenství. Žene vás vítr, cítíte sílu živlů a při tom je ovládáte. Rychlost může být velká, skoky obtížné a ujetá vzdálenost daleká. Jedná se o obtížnou kombinaci jachtaření a snowboardingu nebo lyžování. Snowkiting se nenaučí každý a už vůlbec ne rychle. Je potřeba znát teorii (navigace, znalosti větru a místního počasí) i praxi (dobře ovládat kite – padák, která nás táhne) a být vyježděný (lyže či snowboard nesmí překážet).

Kde je možné si snowkiting vyzkoušet a za kolik

Při začátcích snowkitingu se neobejdete bez odborného vedení, takže vám nezbude jiná možnost, než kurzy. Těch najdete na internetu celou řadu – cenově se pohybují kolem 1000 Kč na den včetně zapůjčení vybavení.

Nejkrásnější místa pro snowkiting

Snowkitové závody se jezdí kvůli pravidelnému větru a dobrému terénu na širokých pláních mezi Col du Lautaret a Galibier (sedla, kudy jezdí Tour de France). Další oblíbenou destinací jsou Pitztal, Stubai a Sölden. Mnohadenní túry pomocí kitů lze podnikat například v Antarktidě, Grónsku, přes zamrzlé jezero Bajkal apod. V Česku se jezdí na zamrzlém Lipně a také hodně na Vysočině (např. Fryšava v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, Pohledec u Nového Města na Moravě, Olešná, Malá Losenice u Přibyslavi, Radostín u Velkého Dářka).

Vybavení

Drak a trapézový závěs vyjde na 10-20 tisíc korun. Vše ostatní potřebujete jako u lyžování (hlavně pořádné lyže, helmu, chrániče a nepromokavé a teplé oblečení).

————————————

Saně

sane v Savognin, foto Savognin Tourism

sane v Savognin, foto Savognin Tourism


I bez lyží a snowboardu je možné na horách zažít adrenalin. Sáňkování už dávno není jen zábavou pro děti. V Alpách jsou vybudovány sáňkařské tratě dlouhé pět, deset i více kilometrů. Stačí si na některé horské chatě půjčit saně a vyrazit. Oblíbené jsou také noční sjezdy s umělým osvětlením dráhy nebo jenom s čelovými lampičkami.

Nejlepší sáňkařské dráhy

Pokud chcete vyzkoušet jízdu na saních v Česku – můžete vyrazit třeba na obnovenou sáňkařskou dráhu ze Špindlerovky do Špindlerova Mlýna k Medvědínu nebo z Černé hory do Jánských Lázní. Historické rohačky pro 2 lidi jezdí na historické trati z Pomezních bud do polských Kowar, dokonce se tu i závodí.
Vyhlášené je sáňkování např ve Val Senales (Itálie). Nejdelší osvětlená dráha vede v rakouském středisku Wildkogel (14 km) – cesta dolů tady trvá skoro hodinu. V údolí Stubaital vede 60 km upravovaných sáňkařských drah. V Grindelwaldu pod Eigerem vede 15 km dlouhá přírodní dráha, která se i s výstupem od lanovky na kopec jede přes dvě hodiny.

Vybavení a ceny

Půjčení saní vyjde v Alpách na cca 5-10 Eur/den, jízda je buď zdarma v rámci lyžařské permanentky, nebo v některých místech za poplatek kolem 3-7 Eur.
V La Plagne se můžete svézt v normální umělé bobové dráze na bobu, který nikdo neřídí. Jede až 60 km/h a je to opravdu silný zážitek. V Königssee pod Watzmanem si můžete sednout za řidiče na dvojbobu a ten vás sveze rychlostí 80 km/h.
Co se týká vybavení, na sáně potřebujete především hodně teplé oblečení, do kterého vám nebude padat sníh, lyžařskou přilbu a brýle.
Článek vzniknul ve spolupráci se šéfredaktorem serveru horydoly.cz Jakubem Turkem.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *