Zažili jste už někdy v kavárně debatu nad výší provizí? Možná byste tu debatu mohli uchopit za jiný konec. Víte, kolik si ve skutečnosti v té které irmě vydělá průměrný poradce nebo třeba regionální ředitel? V jedné firmě běžně i třikrát více než v jiné. Nevěříte? Trocha počtů a výsledek lze zjistit z tabulky, kterou uveřejnil březnový FP – Finanční poradce na straně 8.

Řekněme si konečně otevřeně, že většině poradců jde na prvním místě o to, aby je práce slušně živila. Pro někoho to znamená 50 tisíc měsíčně před náklady a zdaněním, pro jiného 250 tisíc nebo milion. Někdo za to živí rodinu, jiný si plní své sny, někteří všechno vrací do rozvoje sebe a svého týmu, protože mají vize ještě mnohem dál. Celkově jde o zdravý podnikatelský přístup, poskytovat finanční služby jako charitu by nedávalo smysl. A právě proto se v oborových médiích a ještě častěji v kavárnách probírá výše provizí. Znáte to, dva konkurenční poradci se sejdou a začnou si tahat košile o to, komu mateřská společnost poskytuje větší blaho v podobě vyšších provizních sazeb za stejný produkt. Tento pohled je ale naprosto pošetilý. Proč? Protože v praxi jde o to, kdo si na konci měsíce odnese domů nejvíc v absolutní částce! Manželce totiž poradce odevzdává každý měsíc stejné kapesné, a tak jen když více vydělá, něco mu ještě zbude. Jak jsou na tom tedy lidé v jednotlivých firmách z hlediska průměrného měsíčního obratu na spolupracovníka? Jmenovat nebudu, o to tu nejde.
Kdo chce, může si výpočty ověřit sám z tabulky na straně 8 v březnovém čísle časopisu FP-Finanční poradce. Postup je jednoduchý, stačí vydělit dosažený provizní obrat počtem poradců a výsledné číslo dále podělit dvanácti, abyste získali měsíční obrat na poradce. Pro reálnost výsledků je dobré mít na paměti, že mezi poradce a manažery se běžně rozděluje od 70 do 85 % této částky, zbytek slouží centrálám na provoz a zisk vlastníků. Podle zveřejněných údajů vytvoří průměrně spolupracovník (včetně marže centrály) obrat mezi 19 tisíci a 49 tisíci korun měsíčně (nejčastěji okolo 35 tisíc), není překvapením, že nejnižší číslo patří poradcům z poolové společnosti.
Nepočítal jsem do toho naši společnost Broker Consulting, u které vychází nejvyšší obrat na poradce – 55 600 (pokud započítáme do původní tabulky i lidi v zapracování a poradce na Slovensku, což průměr snižuje). Při bližším pohledu to vypadá, že finanční poradenství někteří pojímají opravdu tak trochu jako charitu, protože i když mají poradenství jako svůj hlavní zdroj příjmů, z průměrného obratu 35 tisíc korun vidí po zdanění a nákladech tak 12 až 20 tisíc korun. To trhu neprospívá. Při letmém pohledu se zdá, že volnost, nízké nároky, absence silného středního managementu i produkčních limitů a nízká motivace kariérou jsou parádní cestou k chudobě poradců, nezdravým pracovním návykům a v konečném důsledku zřejmě i k nekvalitní službě klientům. Zkrátka a dobře, až budete zase v kavárně, uchopte debatu o provizích za správný konec.
Článek byl publikován v časopisu FP-Finanční poradce 4/2013.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *