Tří spolupracovníků Broker Consulting jsme se zeptali, jak coby profesionálové na rodinné finance vnímají důchodovou reformu a její pilíře a co radí svým klientům v oblasti zabezpečení na stáří. Přečtěte si odpovědi Víti Pavelčáka, Martina Pecha a Pavla Rodywirji.

  1. Jak vnímáte důchodovou reformu a co doporučujete svým klientům v oblasti spoření na stáří?
  2. Které pilíře důchodové reformy považujete pro klienty za smysluplné – které jim pomohou při splnění jejich cílů?
  3. Jaká část vašich klientů využívá ke stáří 4. pilíř (soukromé spoření)?

Vít Pavelčák, manažer (Liberec)

Ad 1. Důchodovou reformu vnímám jako důležitý posun v naší společnosti směrem kupředu. Jedná se o nezbytný krok k tomu, aby systém byl i nadále ufinancovatelný. Jako nešťastný vidím způsob jejího provedení a celkové prezentace. I přesto, že má být spuštěna od příštího roku. Lidé stále příliš nerozumí plusům ani minusům a proto se k celé záležitosti staví negativně. Na druhou stranu to spoustu lidí přimělo přemýšlet nad svou budoucností. Důchodová reforma v mých očích splnila smysl nepřímo, národním uvědoměním si problému.
Ad 2. Zde už se dle mého názoru nedá jednoznačně určit jedno paušální řešení. Vždy záleží na individuální situaci klienta, kde podle jeho věku, příjmu a cílů společně nacházíme nejoptimálnější řešení při využití veškerých možností, které nám stát dává. Nezavrhoval bych žádný z vládou navrhovaných pilířů, jen u druhého bych byl obezřetnější.
Ad 3. Prakticky v každé rodině kde je finanční plán, už pomalu s klienty pracujeme na jejich finanční nezávislosti. Lze tedy říct, že u drtivé většiny klientů existuje nějaký program, který slouží k tvorbě dlouhodobé rezervy a bude v budoucnu strategický pro udržení životní úrovně. S ohledem na důchodovou reformu se zvedla poptávka klientů po právě takových produktech, kde budou dosahovat zajímavého zhodnocení, ale k penězům budou mít přístup na rozdíl třeba od druhého pilíře. Je skvělé, že dokážeme díky nezávislosti tuto poptávku uspokojit širokou nabídkou produktů.

Martin Pech, manažer (Ostrava)

Ad 1. Důchodovou reformu spíše vnímám jako pomocníka pro všechny konzultanty. Díky ní můžeme klientům vysvětlit, že stát už na důchody nemá a proto tady jsou ty pilíře. Jsem rád, že klientům umíme naplánovat peníze na důchod nebo předdůchod tak, jak oni chtějí. Svým klientům doporučuji, aby se především spoléhali na sebe. Snažím se, aby rozuměli tomu, co je potřeba udělat pro to, aby byli na stáří v pohodě. A jsem rád že navíc chápou, že to vůbec nemusí být stáří, kdy si budou užívat svých zhodnocených peněz.
Ad 2. Smysluplný je každý pilíř, který si může klient v průběhu ovlivňovat sám (může měnit výši, rizikovost, dokonce i vybírat, kolik chce a kdy chce) a není ovlivňován politickou situací či rozhodnutím třetích osob. Moc hezky to řekl Jenda Šimek na ČT24 nedávno, když se vyjadřoval ke 2. pilíři.
Ad 3. Všichni, kteří pochopili, že stát už je nebude a ani nemůže sponzorovat jako v minulosti.

Pavel Rodywirja, konzultant (Žďár nad Sázavou)

Ad 1. Důchodová reforma otevřela oči některým lidem, kteří si mysleli, že jim stát neustále něco bude dávat zadarmo. Už pochopili, že stát nemá z čeho dávat a že počet produktivních lidí neustále klesá. Takže i oni si na stáří musí začít spořit. Svým klientům jsem do 30. 11. 2012 doporučoval penzijní připojištění souběžně se spořením na rentu podle finančního plánu.
Ad 2. Určitě považuji za smysluplný 3. pilíř, který klientům ve stáří přilepší finančně k jejich  státnímu důchodu. Pro udržení životního standardu a splnění cílů a přání beru jako smysluplný 4. pilíř soukromého spoření, kde si klienti mohou peníze naspořit pomocí doporučení finančního plánu.
Ad 3. Čtvrtý pilíř (soukromé spoření) využívá každý můj klient, který si chce plnit své sny a dobře zhodnotit své peníze.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *