Nezávislost je jednou z věcí, které člověk potřebuje ke spokojenému osobnímu životu i k podnikání. Když ji nemá, přesně ví, co mu chybí. V momentě, kdy ji má, ji považuje za samozřejmost a neumí si představit, že by o ni přišel.
Nedávno jsem objednával víno do své domácí vinotéky a v této situaci mě napadlo, jaké by to bylo, kdyby byl člověk při výběru produktů omezený na jednoho výrobce. Nebo kdyby přišel do obchodu, jako je Datart, a tam by měli výrobky jen jedné značky a kvůli splnění plánu prodeje by mi vnucovali něco, co vůbec nepotřebuji. Přesně na tomto principu funguje většina jednobarevných prodejců na finančním trhu.
Mluvím z vlastní zkušenosti – sám jsem pracoval řadu let v pojišťovně. Proto také vím, že nezávislí prodejci jsou v tomto prostředí „démonizováni“. Je to pochopitelné – vedení institucí je vnímá jako velkou konkurenci a ohrožení. Jako manažer jsem v pojišťovně také používal tyto argumenty a utvářel tak mýty. Ovšem už během prvních měsíců v Broker Expert jsem zjistil, že tyto mýty jsou od pravdy dále, než jsem si myslel.

Mýtus první: „Nezávislost je iluze, nelze přece znát všechny produkty na trhu“

Častou obavou a předsudkem lidí v jednobarevných institucích je také zpochybňování širokého portfolia produktů v praxi. Ani já sám jsem v minulosti nevěřil, že by makléři mohli být schopni v praxi obsáhnout všechny produkty na trhu, jak to deklarují. Dnes už vím, že díky analytické podpoře to možné je. Nezávislí poradci nepochybně musí více studovat a trávit více času přípravou řešení pro klienta, nicméně analytické oddělení nám poskytuje veškeré nezbytné srovnání a objektivní analýzy o tom, které produkty jsou pro klienty výhodné. Neexistuje tady nějaké směrování nebo zákazy podle toho, se kterou  společností máme lepší nebo horší vztahy, a už vůbec ne plnění nějakých produktových plánů. Díky tomu  můžeme klientům nabízet to, co je pro ně skutečně nejlepší, a můžeme si stoprocentně stát za svou prací.

Mýtus druhý a třetí: „Makléři prodávají podle výše provize, mají jen zájem vše zrušit a znovu sjednat“

Pro každého z nás je důležité vydělat si peníze, mít se dobře a zajistit si splnění svých cílů. Je skvělé toho dosáhnout s dobrým pocitem a vnitřním naplněním ze své práce. S rostoucí informovaností klientů je zřejmé, že trend profesionálního nezávislého poradenství bude v příštích letech dále sílit. Lidé už si nenechají vnutit zbytečné produkty.
Vyhledávají nezávislé srovnání a informace na internetu. Stále větší význam má doporučení za dobré služby a individuální přístup. Pracuji s konzultanty, kterým záleží na klientech, chtějí jim poskytovat skutečně profesionální služby a cítí, že jednobarevné „poradenství“ jim nepřináší v tomto ohledu uspokojení. Je a bude stále těžší prodat klientovi produkt, který je výhodný především pro prodejce. Mnohem výhodnější je dlouhodobý partnerský, férový vztah s klientem a možnost se k němu vracet. Takoví klienti představují bez nadsázky rodinné stříbro. Statistika našeho prodeje vypovídá o tom, že nejprodávanější produkty rozhodně nepatří k těm nejlépe provizovaným. Veškeré náklady totiž platí samozřejmě klient. Nejlepší je zeptat se samotných kolegů na jejich vlastní zkušenosti.

Jaroslav Černý, zemský ředitel Broker Expert

———————————————————

Co si o nezávislosti myslí spolupracovníci Broker Expert

  1. Můžete srovnat, jak by vypadala vaše práce a kariéra, kdybyste nezačali pracovat pro Broker Expert?
  2. O jednobarevnosti a nezávislosti se hodně mluví a píše. Jak vypadá podle vašich zkušeností nezávislost v praxi? Je to opravdu takový rozdíl ve službě klientům?
  3. Jak vás a vaši práci a život ovlivnily dva roky v Broker Expert?

Jan Smutný, manažer senior

Ad 1. To je jednoduché, v pojišťovně bych byl jak květinka ve skleníku, kde je „smrádek a teploučko“. Zatímco i, v Broker Expert je čistý vzduch a jasně daná pravidla ať kariéry, struktury, odměňování nebo komplexnosti pro klienta. Přiznejme si, že ne každý prodejce produktů (i když si už teď říká poradce) ustojí práci skutečně nezávislého konzultanta.
Ad 2. Musím říct, že v naší struktuře si vícebarevnost opravdu užíváme. Zajištění klientům často kombinujeme do více smluv, kdy nakupujeme rizika tam, kde je skutečně poměr cena-výkon ve prospěch klienta. Pokud jedna společnost v rámci ocenění rizika nepřijme, dá výluku nebo přirážku, hledáme alternativy. Při financování bydlení využíváme v podstatě celý trh. No a co se týká tvorby rezerv nebo přímo budování majetku pro rentu, máme neomezené možnosti v řešení pro naše klienty, ať už hovoříme o diverzifikaci nebo o profilu klienta. Dále je tady konsolidace, bankovní produkty, drahé kovy, levnější volání atd. S důchodovou reformou jsme byli u klientů první s přesnými informacemi o vítězství v testu finančních poradců nemluvě. Musím říci, že je to neskutečně osvobozující pocit pro práci konzultanta, a mohu to jen doporučit.
Ad 3. Jakýkoli obchod by měl být výhodný pro všechny zúčastněné strany. Můžu říci, že takový obchod dnes skutečně děláme. Je to určitě náročnější na množství informací, sebevzdělávání a potřebnou samostatnost, ale ta nezávislost v řešení, kterou přinášíme klientům, je k nezaplacení.

Petr Andrš, Broker ExpertPetr Andrš, manažer senior

Ad 1. Nezávislé poradenství jsme hledali už v pojišťovně, kdy jsme společně s mým bratrem Filipem usoudili, že už pro nás není možné pracovat pod jednobarevnou institucí. Přede dvěma lety prostě dozrál čas na odchod a bylo nakonec skvělé, že se ve stejné době naskytla možnost nastoupit do Broker Expert. Bylo pro nás nemyslitelné nadále pracovat s lidmi, kteří nás nutili dělat věci proti našemu přesvědčení.
Ad 2. Máme v krvi finanční plánování, nešlo jen o nezávislost, ale i o kvalitu lidí ve vedení a kvalitu finančních služeb. Jeden klient se mě krátce po našem příchodu do Broker Expert zeptal: „Tak už konečně pracujete pro více firem?“ Tato otázka byla potvrzením správnosti našeho kroku. V praxi to vypadá tak, že klienti, kteří mi dříve svěřili jednotky tisíc korun, mi dnes svěří i desítky tisíc. Prostě jim dává smysl finančně plánovat a tvořit rezervy.
Ad 3. Dva roky utekly a změnilo nás to všechny. Na sobě to tolik nevnímám, ale je super, že vidím změnu ve svém týmu. Přerod z totálního „pojišťováka“ na finančního poradce mě u některých mile překvapil. Překvapilo mě, jak rychle se může člověk změnit. Ale není to jen pracovní změna. Vidím, jak se změnili jako lidé. Obrovský kus práce na osobním růstu udělali všichni, kteří vydrželi. Pro mě se práce změnila jen v tom, že jsem doplnil portfolio produktů. Pro ostatní to znamenalo i pochopit, proč finančně plánovat a jaký to má přínos pro klienty. Ten, kdo nezačal finančně plánovat sám, zpravidla odešel, protože tuto službu nedokázal prodat klientům. Prostě musíme věřit tomu, co děláme, a pak jsou spokojení i klienti. Rozhodně děkuji všem z Broker Consulting, se kterými jsem měl možnost se setkat, protože každé toto setkání mi dalo mnoho zkušeností, nových pohledů a přátelských vztahů. A děkuji také konkurenci za to, že nás nutila pracovat na sobě a dělat vše lépe než oni, a být krok před ní. Často se stává, že na nás nenechá nit suchou, ale my si jdeme za svým férovou cestou a tím jsme už po roce v našem regionu převálcovali ty, kteří pracovali pro nezávislé třeba pět let. Na úplný konec: Mě to prostě baví!!!

Kateřina Hykelová, Broker ExpertKateřina Hykelová, konzultant senior

Ad 1. Je těžké říci, jak by vypadala moje kariéra, kdybych nepřišla do Broker Expert. Patrně by nevypadala nijak, žádná by totiž asi nebyla. V Broker Expert to vypadá, že nějaká je a že není úplně špatná… 🙂
Ad 2. V době, kdy jsme byli jednobarevní, jsme byli nuceni si mnohdy vystačit s jedním produktem a pokrýt z něj všechny potřeby klienta. To bylo prakticky nemožné a cenově často podstatně dražší než konkurence. Firmy jako Broker Consulting nás neustále „štvaly“. Dnes je balzám na duši přehrabovat se v množství produktů a vybírat a kombinovat jeden s druhým. Ta možnost je pro nás a hlavně pro naše klienty k nezaplacení.
Ad 3. Zjistila jsem, že se dá pracovat podle předem nastavených pravidel, nikoli podle pravidel zrovna zvoleného vedení, které se každých pár měsíců mění. Systém v Broker Expert a Broker Consulting je předem daný, každý ví přesně, na čem je. V tom spočívá velký rozdíl oproti předešlé společnosti. Výsledky jsou zároveň motivací a něčím, co vás žene dál. Pro klienty jsou k dispozici daleko lepší řešení ať už ve formě pojistek, nabídek bank nebo investic. Zkrátka práce v Broker Expert mě baví a to je pro mne důležité. Někdy je „LEPŠÍ ZMĚNA NEŽ NADĚJE“ a já jsem za tu změnu, kterou jsme udělali nesmírně ráda.

Ivana Kochmanová, Broker ExpertIvana Kochmanová, manažer senior

Ad 1. Pokud bych zůstala u předchozí společnosti, byla bych na pozici řadového prodejce, bez možnosti budování kariéry, a musela bych klientům tvrdit, že to, co nabízím, je to nejlepší. A v té nabídce by byly i produkty zcela nevhodné. Vlastně bych tam stejně nezůstala, hledala bych uplatnění jinde.
Ad 2. Asi si mnohý z nás umí představit význam slova „totalita“. Mantinely, za které se nesmí, a chování podle přísloví „Koho chleba jíš, toho píseň zpívej“. Práci v Broker Expert lze přirovnat ke svobodnému světu, jednobarevnou společnost k totalitě. Dnes mám pocit, že smím vidět, nejen co je dobré a co ne, ale že to smím dávat svému okolí podle nejlepšího svědomí. Svět není jednobarevný a všichni v něm nejsou nejlepší. Nezávislost ale dává možnost vybrat ty nejlepší produkty na trhu a nabídnout je klientovi v optimální kombinaci. Dnes vím, že navrhnout klientovi z pozice zástupce jednobarevné společnosti Finanční plán je absurdní představa. To nejde a nemůže to fungovat. Je to vědomé poškozování klienta a ani to nemá logiku.
Ad 3. Měsíce strávené v Broker Expert byly pro mne obdobím studia nových produktů, finančního  plánování, nového přístupu ke klientům a práci finančního poradce. Bylo to období svobodného přístupu k výběru produktů pro klienty. Je skvělý pocit dívat se klientovi do očí a vědět, že dostal to nejlepší a ve správné dávce a že nemůže přijít někdo a říct: „Tohle a tohle je špatné.“ Vrátila se mi důvěra ve spravedlivé ocenění práce, reálné možnosti osobního růstu a pracovní tvůrčí svobodu. Seberealizace tedy není jen slovem, ale i skutečností.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *