Třetího ročníku Regaty Broker Consulting se zúčastnilo 18 posádek, které se utkaly v pětietapovém závodě na trase vedoucí mezi ostrovy střední Dalmácie. Statečně zápasily s větrem, bezvětřím, spinakry, horkým sluncem i žízní a odměnou za to jim bylo průzračné moře, skvělá parta a nezapomenutelné zážitky.

Sobota 30. června – neděle 1. července 2012

Sobotu a neděli strávili účastníci regaty v Maríně Hramina na ostrově Murter. Krátce po převzetí lodí vyrazily natěšené posádky trénovat na moře. I pro zkušené jachtaře přinesl letošní ročník nové výzvy. Nasazování a stahování spinakru podle manuálu se zdálo být v bezvětrném dni poměrně snadnou záležitostí. Tou dobou ještě posádky netušily, kolik adrenalinu ji ještě v nastávajícím týdnu spinakr vllije do žil…
Při nedělní společné večeři a slavnostním zahájení závodu se vedle pravidel dozvěděli účastníci také, jaká výhra čeká vítěze. Posádky, které přijely na regatu s úmyslem užít si ji jako rekreaci, po této informaci výrazně změnily své plány a ambice. Generální ředitel Broker Consulting Petr Hrubý společně s organizátorem regaty Pavlem Strašilem (Carib Yacht Sailing) věnovali do závodu hlavní cenu – dvoutýdenní plavbu po Karibiku pro vítěznou posádku.

Pondělí 2. července

V pondělí dopoledne odstartovala první etapa závodu z Murteru na Zlarin. Šlo o velmi zajímavou rozjížďku s minimálními rozdíly mezi prvními třemi posádkami. Krátce po startu nastala dramatická situace na lodi č. 4, kdy posádka Davida Pfeifera musela řešit defekt v podobě vytržené hlavní plachty. Tohoto dne, v pozdějších hodinách došlo ještě k několika napínavým situacím (ty už však probíhaly mimo závod).
Ve Zlarinu čekalo na celou flotilu Broker Consulting útulné molo. Devatenáct jachet zaparkovaných po obou jeho stranách vytvořilo ideální prostředí pro večer ve stylu Stodolní. Stačilo se jen projít po molu a už vás to někde vcuclo, jinde vyplivlo. Mohli jste tak zažít taneční párty na lodích č. 14 nebo 17, moravskou párty se skvělou višňovicí na lodi č. 9, intelektuální párty s plánováním taktiky na další etapy závodu a celou řadu dalších nevšedních atrakcí. Někteří účastníci byli vírem večerního života záhadným způsobem vrženi ze Stodolní o něco dále, než čekali. Naštěstí vše dobře dopadlo a celá flotila se mohla v plném počtu přesunout na další štaci.

Úterý 3. července

Úterní etapa vedoucí ze Zlarinu na Ravni Žakan byla bohatá na zážitky pro všechny posádky, které se rozhodly vytáhnout spinakr. Manévry se spinakrem vedly na lodi č. 10 ke zlomení peně, čímž si zkušený kapitán a mořský vlk Pavel Strašil vybojoval cenu „Strašilův klacek“. Drama se odehrálo také na lodi č. 17, řízené Petrem Huškem. Ten se projevil jako muž s ocelovými nervy, když zachoval kamennou tvář i v momentě, kdy se loď s neovladatelným spinakrem naklonila pod úhlem 90 stupňů,  kormidelník byl po kolena ve vodě a posádka začínala mírně panikařit. Na dotaz „Petře, co máme dělat?“ odpověděl zkušený kapitán slovy: „Nevím, držte se.“, čímž si zaslouženě získal cenu o nejlepší motivaci posádky. Několik spinoutů si užila také posádka lodi č. 2, která je však zvládla bez šrámů na lodi i na duši.
Zajímavým bodem této rozjížďky byla také speciální trasa lodi č. 16, která celou etapu jela podle mapy otištěné na červeném tričku Regaty 2012. Bohužel však na tričku nebyly zakresleny všechny průběžné body a posádka proto musela být v této etapě diskvalifikována.

Středa 4. července

Dopoledne na Ravnim Žakanu probíhalo ve znamení bezvětří. Pro zkrácení dlouhé chvíle si posádky zazávodily na nafukovacích člunech. Když už se zdálo, že středeční etapa bude z důvodu nedostatku větru zrušená, a posádky si začaly ležérně servírovat obědy a užívat vodních radovánek, vyhlásil rozhodčí Karel Luksch nečekaně start. Šlo o poměrně pomalou etapu, končící na ostrově Piškera, v níž s velkou převahou zvítězila loď č. 2.
V maríně Piškera na nás čekal opřený o břeh náš starý známý bicykl. A jak asi správně tušíte, cyklisté z Broker Consulting opět neodolali pokušení. Kreativita jezdců neměla hranic. Z mola se rozjížděli v sólo jízdách, ale i ve dvojicích, trojicích, či čtveřicích a při dopadu do vody vytvářeli bizardní podívanou. Až do té doby, než jim kolo zabavil doktor výpravy Honza Hnízdil, aby zamezil dalším ambulatním zákrokům mimo ordinanční hodiny.
Bez ohledu na techniku jízdy, odrazu i doskoku do vody, se vítězem této zábavné disciplíny stal bezkonkurenčně Lukáš Strašil, který  se rozhodl užít si jízdu naplno i s uvolněným řetězem. Pádem z kola si způsobil tržné rány na bradě, noze, ruce a několika dalších částech těla a vysloužil si tak hlavní cenu v exponované kategorii skokan regaty. Svým výkonem připravil o vítězství další dva významné favority skokanské disciplíny – Marcela Mourka a Štefana Grajcára. O jejich nominacích se informujte v případě zájmu u kteréhokoliv účastníka regaty – oni už budou vědět.

Čtvrtek 5. července

Ve čtvrté etapě vedoucí z Piškery na Žut jsme si užili obratů se spinakry i bez nich a při dvanácté halze už tahání up fuckeru nebylo tak zábavné, jak se zdálo na začátku. Šlo o časově nejdelší rozjížďku, která trvala pro vítěze 4 hodiny 16 minut a poslední loď dorazila do cíle za necelých pět hodin. Když si po napínavém finiši projela loď číslo 3 cílovou čarou, bylo rozhodnuto o celkovém vítězi regaty.

Pátek 6. července

V poslední, páteční etapě, která vedla z Žutu do domovské maríny na Murteru, se rozhodovalo o třetím místě. Napínavý souboj nakonec vyhrála loď s číslem 8 pod vedením Tomáše Paura, která od začátku týdne hrdě prohlašovala, že jede o čest.
O zajímavé zpestření posledního dne regaty se postaral Emil Malý, který si šikovným manévrem při tankování paliva zajistil speciální cenu nazvanou „Emilova díra“. V maríně se však způsobený defekt setkal s pochopením pronajímatele lodi a dobře uzavřená pojistka vše vyřešila. Při přebírání ceny na závěrečném večírku vysvětlil Emil svůj počin slovy „Říkal jsem si, že o tom našem 15. místě se asi při vyhlašování moc nebude mluvit a tak mě napadlo, že bychom si mohli trochu pozornosti získat alespoň v kategorii speciálních cen.“
Po předání všech cen a výborné večeři nás čekala poslední nostalgická noc na lodi a sobotní návrat do reality.

Výsledky regaty Broker Consulting 2012:

Co nás čeká za rok?


Regata 2013 proběhne v termínu 29. 6. – 6. 7. 2013. Trasa povede ze Šibeniku, přes Veli Drvenik, Hvar, Trogir, Primošten a Murter. Novinkou čtvrtého ročníku Regaty Broker Consulting budou dvě soutěžní kategorie – s profesionálním kapitánem a bez profesionálního kapitána. Kapacita Regaty je maximálně 20 jachet. Místa si můžete rezervovat už nyní u Evy Smejkalové (eva.smejkalova@bcas.cz).


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *