V minulém týdnu publikovala média zprávu o meziročním poklesu zisku českých penzijních fondů s rozsáhlým komentářem Jana Lenera z Broker Consulting. Následující zprávu vydala 10. 11. 2011 ČTK, od které ji převzaly Hospodářské noviny, deník E15 a servery e15.cz a denik.cz.
Tuzemským penzijním fondům za letošní tři čtvrtletí klesly zisky na 3,19 miliardy korun, což bylo meziročně o 440 milionů méně. Na penzi si spořilo koncem září přes 4,57 milionu Čechů, ve stejném období loni to bylo o 16.000 méně. ČTK o tom dnes informovala Asociace penzijních fondů. V ČR je tak připojištěno více než 70 procent ekonomicky aktivních obyvatel.
„Za nižšími zisky penzijních fondů stojí jak slabší výkonnost portfolia cenných papírů, tak u některých fondů zvýšené náklady na marketing v souvislosti s plánovanou penzijní reformou. Trh penzijního připojištění se přiblížil ke svému bodu nasycení. Odhadujeme, že potenciál trhu je účast 80 až 85 procent ekonomicky aktivních lidí,“ řekl ČTK analytik Broker Consulting Jan Lener.
Prostředky evidované ve prospěch účastníků trvale rostou. Zatímco na konci roku 2010 bylo na účtech účastníků 216 miliard Kč, za letošní třetí čtvrtletí to bylo již 227,9 miliardy Kč. Měsíční nárůst činí letos 1,3 miliardy Kč.
Penzijní fondy i ve třetím čtvrtletí neměnily konzervativní zaměření svých investičních strategii. Z celkového objemu peněz bylo nejvíce umístěno v dluhopisech, a to 86,9 procenta. Na účtech a termínovaných vkladech bylo 6,8 procenta. Do akcií bylo vloženo pouze 0,4 procenta, do podílových listů uložily fondy tři procenta spravovaných prostředků. Penzijní připojištění je produkt, který klientům garantuje nominální kladné zhodnocení peněz. Potlačení akciové složky bylo u tohoto produktu namístě, podotkl Lener.
Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Na trhu zůstalo deset z původních 44 fondů. Fondy by v případě schválení důchodové reformy mohly být jedním z pilířů budoucího penzijního systému. Budou ale muset oddělit majetek akcionářů a účastníků a projít novým licenčním řízením.
Z penzijního připojištění se má stát doplňkové penzijní spoření. Po reformě si ale lidé podle Lenera budou moci sjednat smlouvu už pouze s novými účastnickými fondy, kde zanikne například výsluhová a pozůstalostní penze. To výrazně snižuje atraktivitu produktu. „Proto nyní očekáváme rychlejší nárůst počtu účastníků v penzijním připojištění. Lidé, kteří ještě stihnou uzavřít penzijní připojištění, si totiž budou moci zvolit, jestli zůstanou v přeměněných fondech a zachovají si pro sebe některé aktuální podmínky, nebo půjdou do nových účastnických fondů,“ dodal.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *