V červnu letošního roku se jako blesk z čistého nebe objevila na serveru Mesec.cz první zpráva o největším testu finančních poradců.  Pár dní na to uveřejnily celkové výsledky testu i další významné servery – iDnes.cz, financninoviny.cz, nebo poradci-sobe.cz. Česká veřejnost se tak dozvěděla, že nejvyšší kvalitu najdou u Broker Consulting.

„Test prokázal, že kvalita finančních poradců je značně kolísavá, ale existují značky, na které je možné se s velkou pravděpodobností spolehnout, protože mají nastavený standardizovaný a klientsky orientovaný způsob práce svých poradců,“ uvedl server Měšec.cz a měl nepochybně na mysli celkového vítěze testu – naši společnost Broker Consulting. Test nebo informace o něm byly publikovány v mnoha médiích například na IDNES.cz, Měšec.cz, Poradci-sobě.cz, Právo, Investujeme.cz, Novinky.cz, Financninoviny.cz (s nadpisem Nejkvalitnější poradce má Broker Consulting), Finanční poradce a dalších.

Co bylo testováno?

„Průzkum bojem“ prováděli poučení laici z řad veřejnosti. Ve čtyřech městech vystupovali jako klienti se svou autentickou situací (viz rozhovor s Kristýnou Nožinovou). Hodnotili společně s šestičlennou odbornou porotou dojem, správnost sběru dat a samozřejmě kvalitu připraveného řešení. Hodnocení probíhalo jako ve škole. Za nejlepší výkon si konzultanti odnesli „1“. Výsledky si můžete prohlédnout v přiložených tabulkách. Výsledky Broker Consulting lze s klidným svědomím označit jako čirou dominanci, ačkoliv v dojmu jsme v Plzni obsadili až druhé místo a někteří porotci náš liberecký plán nezařadili na první místo.

Minulost a současnost

Tento test ale rozhodně není historicky jediný. Obdobně rozsáhlý test zorganizoval na konci své éry také časopis Osobní finance, ale tento průzkum nepřinesl tak veliký mediální dopad. Proběhl zhruba před čtyřmi lety. Broker Consulting v něm zvítězil v jedné subkategorii a to byla „vhodnost řešení pro klienta“. Celkově v něm poradenské firmy předvedly lepší výkony než poradci v bankách. I ty nejlepší výkony by však v roce 2011 stačily maximálně na hodnocení „2-“, možná „3“.
Hlubší minulost zná velkou spoustu menších testů a náhodných testíků jednoho poradce z jedné společnosti. „Ne všechny dopadly pro Broker Consulting a celý trh příznivě. Navíc před pěti šesti lety udělal Broker pár zbytečných komunikačních přehmatů, například s produktem chytrá hypotéka. O to více si cením progresivního zlepšení a výborného výsledku v roce 2011. Osobně vnímám tento test jako neplánované zakončení první etapy při směrování k požadovanému image naší značky, Máme silný kredit u klientů, dle průzkumů velmi dobrou pověst a nyní máme i nezávislou mediální zpětnou vazbu, což je výtečná startovací pozice pro další etapu,“ říká Honza Lener a dodává: „Říkáme našim spolupracovníkům, že mohou správnými rozhodnutími ovlivnit svou budoucnost. Výsledek testu ukazuje, že jsme z pohledu roku 2008 svou budoucnost ovlivnili. A to ve velkém. Učinili jsme důležitá strategická rozhodnutí a vytrvali jsme. Všimly si toho například i deník Právo nebo nejnavštěvovanější server v české republice Novinky.cz. Obě média zveřejnila po testu rozhovor s generálním ředitelem Petrem Hrubým. Zjišťovaly například, jak se dostat ke kvalitním finančním službám.“

Výsledky testu

Test ukázal, že na trhu existují rozdíly. Zajímavé je opět srovnání s bankovními poradci, kteří skončili na chvostu pomyslného startovního pole. Banky umí skvěle bankovní služby, služby, které finanční poradci nenabídnou (například směna měn, platební příkazy, spotřebitelské úvěry, pronájem bezpečnostní schránky) ale v kritériích pro finanční poradce neobstojí. Výsledek v testu však nesmí být dosaženou metou, ale jedním z mnoha mezníků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *