V úterý 31. 5. 2011 byl hostem odpolední zpravodajské relace Ekonomika ČT24 analytik Broker Consulting Jan Šimek. Tématem pořadu bylo zvyšující se zadlužování Čechů a finanční plánování českých domácností. Řeč byla nejen o úvěrech, ale také o špatných návycích Čechů v oblasti spoření.

Jenda Šimek v diskuzi na téma rostoucí zadluženosti českých domácností podotkl, že ačkoliv se jedná o nežádoucí trend, není situace v tuto chvíli tak vážná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Dvě třetiny dluhů českých domácností totiž tvoří hypoteční úvěry, které jsou odborníky považovány za tzv. dobré dluhy. Špatné dluhy – tedy spotřebitelské úvěry, tvoří pouze třetinu celkové zadluženosti.
Jenda Šimek se ve studiu ČT24 zmínil také o tom, že zadluženost a spotřebitelské úvěry jsou problémem pouze části české populace. Většina Čechů je naopak zvyklá dávat si peníze stranou a spořit. Bohužel však stále přetrvávají ohledně spoření špatné návyky z minulosti a neznalost finančních produktů. Velmi častým jevem je u nás držení naspořených peněz na běžných účtech, kde nejen že nedochází k jejich zhodnocení, ale naopak z důvodu inflace peníze ztrácejí na hodnotě. Produkt y určené pro dlouhodobé spoření a zhodnocování úspor jsou pro mnoho Čechů v současnosti ještě velkou neznámou.
Ve srovnání s minulostí ovšem stále více domácnosti využívá v oblasti finančního plánování služeb odborníků – nezávislých finančních poradců.


1 komentář

uzivatel123 · 11. 10. 2011 v 22:57

Čeká nás druhé Řecko? http://www.idnes.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *