Přesně za měsíc bude na řeckém ostrově Lefkada odstartována 2. regata Broker Consulting. Zůčastní se jí více než 120 konzultantů, manažerů a ředitelů Broker Consulting a Broker Expert. Brokerácké kapitány jsme požádali o praktické rady a doporučení pro kolegy, kteří pojedou na jachtu poprvé.


Co by si jachtaři-nováčkové rozhodně měli přibalit na cestu? Co naopak nebrat? Co mají od týdne na jachtě čekat? Co by je mohlo překvapit?

Petr Hušek, zemský ředitel

Na Regatě se budeme jak bavit, tak závodit. Proto vedle plavek, slunečních brýlí, opalovacího krému, letního oblečení, dobré nálady a dostatečného množství „osvěžujících“ nápojů, se bude rozhodně hodit na palubu lodi pevná obuv,  a pro případ nepříznivého počasí pláštěnka nebo vodě odolná větrovka.

David Pfeifer, oblastní ředitel

Když jsme jeli poprvé na jachtu, představoval jsem si, že budeme od rána do večera trpět mořskou nemocí, potit se v podpalubí a ve volných chvílích uklízet palubu. Pak jsem zjistil, že nejdůležitější starostí na lodi je, aby nedošel led do pití a kam naskládat zásobu piva na celý týden, aby se v kajutách dalo pohybovat.  Mezitím samozřejmě občas musí někdo rozbalit plachty, ověřit kurz podle majáků a měst, spočítat delfíny kolem lodi, vytáhnout muže přes palubu, vyhýbat se silnějším lodím a večer v maríně najít parkování blízko sprch a hospody. Podruhé jsme se naučili také mnoho užitečných věcí. Zjistili jsme, že vařit se dá i na nakloněné rovině (díky větru jsme loď naklonili asi o 45 stupňů), poker se dá hrát i o těstoviny a pistácie (plně konvertibilní měna)  a záchranné prostředky jsou stejné jako na Titaniku, tedy nedostatečné :-). Týdenní pobyt na lodi bude asi plný překvapení, pro nás všechny suchozemce, začínající jachtaře i jejich začínající kapitány.

Petr Boháč, finanční specialista

Co může překvapit? Může přestat fungovat mobil z důvodu vlhkosti (vlastní zkušenost, takže zkusím uzavíratelný plastový sáček).
Nezapomenout: kinedryl a něco ostřejšího na zapití. Budete přeci námořníci johoho (nikoliv však pít, anebo být opilý, za plavby).
Nechci prudit, ale připravte se na to, že na jachtě nevládne demokracie, ale kapitán. Nemořské plachtění s pauzami provozuji od dětství, a i tak mě na moři překvapilo, jak pohotově a předvídavě je nutné často jednat. Věřím, že regata bude vedená na pohodu, ale připravte se i na to, že občas kapitán může poněkud razantněji chtít i po vás popoběhnout, tu něco utáhnout, povolit, chytit, pustit, uhnout, posunout, uklidit…  Ale buďte v klidu, žádný stres, jen trocha adrenalinu, teplé moře, studený vítr, slunce a fajn večery a večeře.

Emil Malý, regionální ředitel

Všem jachtařům-nováčkům doporučuji hlavně, aby si nebalili věci do velkých skeletových kurfů. Na palubě je pak není kam dát a zabírají místo. Ideálním zavazadlem je skladná taška nebo pytel, které se po vybalení věcí dají složit na co nejmenší rozměr. Nezkušené jachtaře také často překvapí, že na lodi se chodí bosky. V botách, které používáte pro pohyb na souši, je na palubu vstup zakázán (před vstupem na palubu je třeba se vždy vyzout).

František Rejzek, oblastní ředitel

Co bych doporučil novým plavčíkům? Určitě si vzít jen to nejnutnější, jako je platební karta, šortky, bunda do deště a proti vlnám a určitě rum proti drobné nevolnosti. Když jsem jel poprvé, měl jsem obavy z mořské nemoci, ale bát se nikdo nemusí. Občas si sice někdo „odplivne“ nějaký ten doušek, ale i tak to stojí za to. Na loď je určitě dobré mít nějakou hudbu a především dobrou náladu.

Šárka Malá, manažerka

Když jsem jela na jachtu poprvé, brala jsem spoustu zbytečností, jako například fén. Ten, dámy,  opravdu nevyužijete. Teď už vím, že stačí mít s sebou sluneční brýle, krém, plavky, nějaké letní šaty a teplejší oblečení na večer.  Pokud se týká jídla, určitě nevozte zbytečně velké zásoby z Čech. Všechno potřebné se dá nakoupit v marínách. Z domova se vyzásobte maximálně pivem a šampaňským. Pro všechny jachtařky mám ještě jeden vzkaz – potěšilo by mě, kdyby v Broker Consulting přibylo žen-kapitánek.  Nebojte se kapitánských zkoušek, dají se v pohodě zvládnout a řídit loď není pro ženy tak obtížné, jak se na první pohled zdá.

Ondřej Schejbal, regionální ředitel

Na jachtu doporučuji nebrat zbytečně moc věcí. Sbalte si plavky, krém na opalování a nějakou volnou košili (ta se mi osvědčila více než trika). A hlavně si s sebou vezměte kreditní kartu, protože všechno, co byste mohli potřebovat, se dá na místě koupit.

Roman Hušek, regionální ředitel

Kdo pojede poprvé na loď, toho upozorňuji, že jde o velice návykovou činnost a nejspíš po Regatě začleníte jachtu mezi své pravidelné dovolené. Doporučuji si vzít jako zavazadlo textilní sportovní tašku, která jde snadno někam uložit. Kufry nechte doma. Bohužel mám vlastní trapnou zkušenost… Oblečení také moc nepotřebujete, není problém si věci přeprat a nechat usušit. Většinu času strávíte jen v plavkách a tričku. Na všechny účastníky se těším a přeji všem posádkám alespoň metr vody pod kýlem..:)


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *