Rozhovor s manažerkou Ditou Surjomartono je dalším ze série profilů úspěšných žen, které byly uveřejněny v prosincovém čísle časopisu OK Info zaměřeném na téma „ženy a kariéra“. Dozvíte se, jaké muže považuje Dita za úspěšné a jaké vlastnosti potřebují ženy při manažerské práci.Které ženské vlastnosti jsou podle vás výhodou při manažerské práci? V čem mají lepší předpoklady muži?
Ženy by teoreticky mohly být empatičtější ke svým spolupracovníkům a mohly by je tak například lépe umět motivovat nebo vést koučovacím způsobem. Pokud je něco na tom, že ženy zvládají více činností najednou lépe než muži, pak by mohly snadněji zvládat skloubení několika manažerských činností, které v dané profesi potřebují. Muži podle mne dokáží být v komunikaci přímější než ženy, takže se zbytečně nezaobírají věcmi, které k původní problematice nepatří. Jdou tak rychleji k jádru věci. V naší branži mám pocit, že muži jsou ambicióznější než ženy, a tak i na manažerských postech vidíme zatím stále více mužů než žen.
Vyhovují vám více nadřízení-muži, nebo ženy?
Podle mne je to nepodstatné. Popravdě ve skutečnosti jsem ještě neměla příležitost mít jako šéfovou ženu. Zatím to byli čtyři šéfové a zda mi to vyhovovalo, záleželo na tom, jestli jsem daného nadřízeného vnímala jako člověka na správném místě. Pokud budu mít v budoucnu nadřízenou ženu, která svou práci umí a mohu ji jako svou nadřízenou respektovat, není přeci co řešit.
Dita Surjomartono, Broker Consulting
Co podle vás znamená pojem „úspěšný muž“?
Pokud zůstaneme v obecnější rovině, je úspěšným mužem ten, který se věnuje tomu, čemu se věnovat může a hlavně chce. Ten, který se nebojí neúspěchů. Svým přístupem k životu je spíše optimistický a někam směřuje. A to mohu vztáhnout jak na oblast pracovní, tak i osobní. A pokud některý muž zvládne skloubit obojí, pak bude zřejmě nejen úspěšný, ale i spokojený nebo dokonce šťastný.
Co podle vás znamená pojem „úspěšná žena“?
Pro mne je definice úspěšné ženy podobná jako pro úspěšného muže. Když bych měla být konkrétnější, tak sama bych chtěla být „úspěšná“ tak, abych dokázala najít balanc mezi pracovním a osobním životem, v obojím byla spokojená. Stejně tak lidé kolem mne a abych nikdy nelitovala toho, čemu jsem se v životě věnovala. Na tom pracuji stále a zřejmě budu.
Další informace o Ditě se dozvíte z odpovědí na 10 „otázek na tělo“ po rozkliknutí tohoto obrázku:
Dita Surjomartono, Broker Consulting


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *